Recenzja PlayStation Portal: świetne urządzenie dla dziwnie wąskiej grupy odbiorców


Minęło ponad 10 lat, odkąd PlayStation wyprodukowało przenośną konsolę do gier. Jeszcze w maju kiedy rozeszła się wieść, że nowy handheld jest w drodzećpuny Vita wiwatowali ze swoich zapomnianych grobów, świętując potencjał grania w swoje ulubione gry PlayStation w podróży.

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że PlayStation Portal to drugie nadejście Vity. Ale bardzo się mylisz w tej ocenie. W rzeczywistości jest to tylko urządzenie do grania w gry za pośrednictwem funkcji Remote Play PlayStation. Wyłącznie. Otóż ​​to. To wszystko, co robi. I jest całkiem dobry w robieniu tej jednej rzeczy. Ale w tym momencie jest też wiele urządzeń! W pewnym sensie zastanawiamy się, po co w ogóle istnieje PlayStation Portal.

Jeśli nie wiesz, gra zdalna umożliwia połączenie się z konsolą PlayStation 5 za pomocą telefonu komórkowego lub przeglądarki i kontrolowanie posiadanych już gier na niemal dowolnym urządzeniu wyposażonym w połączenie internetowe. Co brzmi całkiem marzycielsko, gdy tak to ujmujesz.

Problemem w grze zdalnej jest zrozumienie jej ograniczeń. Ponieważ opiera się na silnym połączeniu internetowym, aby mieć przyzwoite wrażenia z większości gier, naprawdę musisz być w tej samej sieci Wi-Fi. W mgnieniu oka możesz połączyć się z Remote Play w całym kraju, aby na przykład przeglądać sklep w grze, aby kupić przedmiot ograniczony czasowo lub zagrać w mocno przestarzałą turową grę strategiczną – ale poza tym naprawdę muszę tam być.

Reklama

Zdjęcie: Cameron Faulkner

Portal PlayStation zaprojektowano tak, aby korzystanie z Gry zdalnej było jak najbardziej płynne. Ma własny ekran 1080p, podłączony do czegoś, co wygląda jak kontroler DualSense podzielony pośrodku. Pod wieloma względami wygląda na naśladującą obudowę Switcha (chociaż połówek kontrolera nie można usunąć). Jednak w przeciwieństwie do Switcha nie można uruchamiać żadnych gier bezpośrednio na urządzeniu; wszyscy muszą korzystać z Wi-Fi za pomocą gry zdalnej.

Kiedy po raz pierwszy usiadłem, aby przetestować PlayStation Portal, moja konsola PS5 znajdowała się w moim biurze, które jest podłączone do Internetu za pośrednictwem routera mesh. Połączenie jest wystarczająco mocne, aby grać w gry wieloosobowe na konsoli, ale najwyraźniej wysyłanie sygnału wizualnego przez moją sieć mesh było o jeden most za daleko dla Gry zdalnej. Otrzymywałem chrupiący obraz o niskiej rozdzielczości i zauważalnym opóźnieniem wejściowym, przez co prawie w każdą grę, w którą próbowałem, nie dało się grać.

Drugi test, który przeprowadziłem, polegał na przeniesieniu PS5 do mojego salonu, bezpośrednio obok miejsca, w którym stoi mój router. W tym momencie, podczas uruchamiania PlayStation Portal w tym samym pomieszczeniu, doświadczenie było znacznie płynniejsze. Obraz utrzymywał stałą rozdzielczość 1080p, a opóźnienie wejściowe zniknęło sposób w dół. Przygodowe gry akcji, takie jak Kłamstwa P I Marvel’s Spider-Man 2 były całkowicie grywalne do tego stopnia, że ​​z łatwością mogłem sobie wyobrazić, że jestem w stanie ukończyć każdą z nich wyłącznie na PlayStation Portal.

Zbliżone zdjęcie interfejsu menu PlayStation Portal podczas uruchamiania gry Alan Wake 2

Zdjęcie: Cameron Faulkner

Próbowałem też Fortnite, który wykorzystuje sporo automatycznego celowania i był w miarę grywalny, choć zauważyłem, że lekkie opóźnienie zaczęło utrudniać mi celowanie w szeregu. Udało mi się zabić kilka wrogów (i to nie tylko botów!), ale wygranie meczu w trybie Battle Royale w grze zdalnej prawdopodobnie nie nastąpi w najbliższym czasie.

Po Fortniteprzeszedłem do ostatecznego testu responsywności: Ghostrunner 2. Ta platformówka z perspektywy pierwszej osoby wymaga absolutnie precyzyjnych danych wejściowych i wyczucia czasu, w przeciwnym razie zginiesz. Nie próbuj grać Ghostrunner 2 (lub w zasadzie dowolna strzelanka typu Twitchy) w grze zdalnej. To żałosne doświadczenie, niezależnie od tego, jak blisko routera się znajdujesz. W tym przypadku PlayStation Portal i PS5 znajdowały się o krok od routera, a nawet wtedy to się po prostu nie działo. Technologia przesyłania strumieniowego po prostu nie radzi sobie z minimalnym opóźnieniem wymaganym do dobrej zabawy.

Ale jeśli naprawdę wykluczysz z tego miksu strzelanki, które powodują drgania, nadal pozostanie mnóstwo gier, w które warto grać na PlayStation Portal. testowałem Pierścień Eldena, Wrota Baldura 3, Horyzont Zakazany ZachódI Bóg wojny Ragnaroki wszystkie były całkowicie przydatne w tym formacie. Może masz w domu małe dzieci i nie chcesz, żeby widziały, jak Kratos odrywa głowę. Albo nie chcesz dominować nad głównym telewizorem za pomocą 150 godzin gry FromSoftware. Portal jest potencjalnym rozwiązaniem tych problemów — zakładając, że PS5 i router znajdują się wystarczająco blisko siebie lub są połączone przewodem przez sieć Ethernet.

Ujęcie z góry wyłączonego PlayStation Portal nad kontrolerem DualSense w celu uzyskania większej skali

Zdjęcie: Cameron Faulkner

Granie w te gry na Portalu jest naprawdę wygodne dzięki eleganckiej jakości wykonania urządzenia. Dzięki czystym liniom i solidnemu wyczuciu dłoni z PlayStation Portal można spędzić tyle samo czasu, co typowy kontroler DualSense. Jedyne istotne różnice polegają na tym, że drążki analogowe są tutaj nieco mniejsze i nie ma touchpada, ponieważ lewa i prawa strona ekranu obsługują wszelkie wejścia dotykowe, jakie może mieć gra. To zdecydowanie najbardziej luksusowy sposób grania w gry Remote Play.

Rzecz w tym, że absolutnie nie musisz wydawać 200 dolarów, aby odtworzyć wrażenia z PlayStation Portal, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, prawie każde urządzenie z połączeniem internetowym może być urządzeniem do gry zdalnej. Możesz podłączyć kontroler DualSense do tabletu lub laptopa i Bum, masz takie same doświadczenia jak na Portalu. Z pewnością nie jest to wszechstronny, zwarty format, ale nie płacisz też 200 dolarów za ten przywilej.

Zbliżenie prawego uchwytu w stylu DualSense w PlayStation Portal, gdy urządzenie jest wyłączone

Zdjęcie: Cameron Faulkner

Chyba potrafię sobie wyobrazić osobę korzystającą z Remote Play aż tak bardzo że luksus upieczenia tego wszystkiego w tym samym urządzeniu byłby miły. Ale ta osoba musi także zaakceptować fakt, że płaci 200 dolarów za brak konieczności synchronizowania kontrolera z telefonem. Ten absurdalny uchwyt do telefonu za 15 dolarów ma około 95% funkcjonalności PlayStation Portal, zakładając, że masz już kontroler DualSense i smartfon. (Chociaż jest też cholernie brzydki.)

Biorąc pod uwagę eksplozję wysokiej klasy gier przenośnych w ciągu ostatnich kilku lat (ostatnio obserwowano w przypadku Pokład parowy OLED i Lenovo Go), trudno sobie wyobrazić, że Sony nie rozważa powrotu do świata gier przenośnych. Być może Portal jest pod tym względem poligonem doświadczalnym. Nie zdziwiłbym się, gdyby pod koniec cyklu życia PS5 Sony zmniejszyło konsolę, umieściło na niej ekran i kontroler oraz obiecało wsparcie dla wszystkich swoich gier w formacie przenośnym. Jestem pewien, że ja i moi kochający Vitę kumple będziemy na czele linii, gdy to się stanie. Ale do tego czasu wszyscy powinniśmy oszczędzać pieniądze.

PlayStation Portal ukaże się 15 listopada. Urządzenie zostało sprawdzone na przedpremierowym urządzeniu dostarczonym przez Sony Interactive Entertainment. Vox Media ma partnerstwa partnerskie. Nie mają one wpływu na treść redakcyjną, chociaż Vox Media może otrzymywać prowizje za produkty zakupione za pośrednictwem linków partnerskich. Możesz znaleźć dodatkowe informacje na temat polityki etycznej firmy Polygon można znaleźć tutaj.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dell współpracuje z Imbue w zakresie nowego klastra obliczeniowego AI wykorzystującego prawie 10 000 procesorów graficznych NVIDIA H100

Dell Technologies i Imbue, niezależna firma badawcza zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, zawarły umowę o wartości 150 milionów dolarów na budowę nowego,...

Renesas przedstawia pierwszą generację własnego 32-bitowego rdzenia procesora RISC-V przed konkurencją

Renesas Electronics Corporation, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, ogłosiła dzisiaj, że zaprojektowała i przetestowała 32-bitowy rdzeń procesora oparty na otwartym standardzie architektury zestawu...

Apple ujawnia zwycięzców nagrody App Store Award 2023; nazywa generatywną sztuczną inteligencję „trendem roku”

Po dokuczanie finalistom na początku tego miesiąca Apple ujawniło pełną listę zwycięzców nagród App Store Award w roku 2023. AllTrails zdobyła koronę aplikacji...
Advertisment