Recenzja Pacific Drive: nowy, genialny rodzaj gry o przetrwaniu


Już grałem wersja poglądowa Napęd Pacyfiku, czułem się pewnie, przechodząc do mojej rozgrywki na potrzeby tej recenzji. W ciągu tych kilku godzin nauczyłem się wiele o tej banalnej, ale wciągającej grze o prowadzeniu pojazdu/przetrwaniu/roguelite — wiedzy, którą, jak sądziłem, mogłem zastosować od samego początku. Pomyślałem, że mogę po prostu zacząć optymalizować gromadzenie zasobów i wykorzystywać swoją wiedzę na temat niektórych tajemnych systemów. Wyobrażałem sobie płynny przebieg wczesnych misji, eksplorując rozpadającą się, wadliwą rzeczywistość Olimpijskiej Strefy Wykluczenia na północno-zachodnim Pacyfiku i stopniowo wzmacniałem mój obskurny kombi, chroniąc go przed dzikimi zagrożeniami tej napromieniowanej dziczy.

Ale strefa wykluczenia olimpijskiego i Napęd Pacyfikumiałem inne pomysły.

Nie wiedziałem wszystkiego, nawet blisko. Jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, że dobrym pomysłem jest złomowanie radia i komputerów zaśmieconych wokół opuszczonych osiedli na rzecz elektroniki. Zapomniałem zrobić sobie zworkę akumulatora. Uważałem, aby oszczędzać paliwo, zawsze parkując samochód i wyłączając zapłon, ale nie zapoznawszy się jeszcze z przepisem na podstawową przenośną latarkę, zostawiałem włączone reflektory samochodu, aby oświetlały moje żerowanie. Fatalna pomyłka. Podczas wczesnej misji fabularnej całkowicie rozładowałem akumulator samochodu.

Rzut kostką decydujący o warunkach, w jakich jechałem, był tym razem również znacznie trudniejszy. Była noc, mocno padał deszcz, a strefa skrzyżowania, w której się znajdowałem, była bardzo niestabilna. Ziemia zadrżała i poruszyła się. Wokół mnie trzaskały kłęby skwierczącej, żrącej mgły. Pływająca maszyna przypominająca wartownika chwyciła mój samochód za kabel zakończony przyssawką i wciągnęła go na drzewo, poważnie osłabiając i tak już wątłe, rdzewiejące panele. Mówiąc metaforycznie, byłem podłączony do aparatury podtrzymującej życie i w ogóle nie widziałem, dokąd idę. Skierowałem swój widok w stronę świecącego ekranu mapy po stronie pasażera i próbowałem nawigować według tego, ale to nie pomogło. Uciekłem się do przerwania ucieczki, a mój samochód pokuśtykał z powrotem do garażu, poobijany, pozbawiony drzwi i pozbawiony całego łupu, który zebrałem. Głęboki oddech. Spróbuj ponownie.

Reklama

Zdjęcie: Ironwood Studios/Kepler Interactive

Napęd Pacyfiku jest twarda, oryginalna i znakomicie przemyślana, kradnąc koncepcje projektowe i pętle rozgrywki z kilku różnych gatunków i łącząc je w własną tożsamość. Oczywiście jest to przede wszystkim gra samochodowa: jako (być może) niechętny odkrywca otoczonego murem Półwyspu Olimpijskiego, miejsca katastrofalnych eksperymentów naukowych w alternatywnych latach pięćdziesiątych (obecnie jest koniec lat 90.), bezimienna postać gracza – nazywana po prostu „Kierowca” — znajduje i w nadprzyrodzony sposób nawiązuje więź ze starym kombi, którym wjeżdżasz w głąb Strefy w poszukiwaniu odpowiedzi. Często wychodzisz i wędrujesz pieszo, ale samochód zapewnia niezbędny transport, ochronę i pojemność do przechowywania łupów.

Formalnie, Napęd Pacyfiku również ma pewne wspólne cechy roguelike’i — szczególnie roguelite, chociaż nie pozwól, aby to rozróżnienie sprawiło, że myślisz, że jest w jakikolwiek sposób wybaczające — a nawet Soulslike. Zostaniesz przeprowadzony przez serię losowych przebiegów, a trasę wybierzesz za pomocą mapy. Z kilkoma wyjątkami strefy skrzyżowań, które służą jako połączenia na trasie, różnią się pod względem układu i warunków za każdym razem, gdy je odwiedzasz. Oprócz celów misji celem jest dotarcie jak najdalej i zebranie po drodze jak największej ilości łupów, zanim uruchomisz bramę, która bezpiecznie zaprowadzi Cię do domu. Jeśli zginiesz lub porzucisz ucieczkę, łup przepadnie, a Twój samochód ulegnie dalszemu uszkodzeniu.

To tutaj stawka jest naprawdę ustalona. Misje lub dłuższe samodzielne biegi mogą trwać godzinę lub dłużej i nie ma możliwości zapisania. W miarę jak stawka rośnie, a Twój samochód ulega uszkodzeniom i wyczerpuje akumulator oraz zapasy paliwa, Napęd Pacyfiku może być przerażający i napięty. Na trasie mogą pojawić się wszelkiego rodzaju dziwne zagrożenia: wędrujące kałuże promieniowania; sieci iskrzących słupów wyrastających z ziemi; spadające stworzenia wykonane z opętanego złomu, które przyczepiają się do Twojego samochodu, zmuszając Cię do wysiadania, wyrywania ich i wyrzucania. Przemierzanie kraju w poszukiwaniu bramy — ogromnego słupa światła przeszywającego ziemię — zanim pochłonie Cię szalejąca burza, którą wywołuje, jest zawsze momentem ściskającym serce.

Gigantyczna anomalia na Pacific Drive ze świecącym czerwonym światłem otoczonym zawieszonymi wagonami kolejowymi

Zdjęcie: Ironwood Studios/Kepler Interactive

Napęd Pacyfiku wpisuje się również w obecny trend gier survivalowych skupionych na rzemiośle – choć na swój własny, niepowtarzalny sposób. Podobnie jak w grach takich jak Palworld Lub Valheimaspędzasz czas na gromadzeniu zasobów i wykorzystywaniu ich do wytwarzania narzędzi, zapasów i ulepszeń, a także opracowywaniu nowych przepisów w bardzo głębokim i różnorodnym drzewie technologicznym. Ale zamiast inwestować całą tę pracę w bazę, prawie całość trafia do samochodu. Można go wzmocnić panelami pochłaniającymi promieniowanie lub ładunek elektryczny; zwiększyć jego pojemność; i dodaj nowe oświetlenie i gadżety.

Geniusz Napęd Pacyfiku polega na tym, że tradycyjne pętle zbieracko-rzemieślnicze z gatunku survival skupiają się na jednym obiekcie: Twoim samochodzie. To twoja baza, towarzysz, zbroja, zbroja i umiejętności, a wszystko to zawarte w jednym, stoickim, chwiejnym podwoziu. Jest z Tobą wszędzie, wytrzyma każde pukanie i wymaga ciągłej konserwacji i modyfikacji. Można go dostosowywać, ale nie na tyle, aby nie miał własnego charakteru, wyrażającego się w luźnym układzie kierowniczym, sprężystym zawieszeniu i solidnym, dudniącym pędzie. Jednym z najpiękniejszych elementów gry jest system „dziwactw”, w którym w samochodzie pojawiają się dziwne, losowe błędy — takie jak otwierająca się maska ​​po wrzuceniu wstecznego — które można następnie zdiagnozować i naprawić za pomocą starego komputera w garażu.

Zdemontowane kombi ze stosem paneli, kół i komponentów obok stoi obok opuszczonej stacji benzynowej na Pacific Drive

Zdjęcie: Ironwood Studios/Kepler Interactive

Napęd Pacyfiku ma swoją specyfikę, poczucie pełnego miłości autorstwa, którego często brakuje w otwartych horyzontach i mentalności robienia wszystkiego w grach survivalowych. W takim stopniu, w jakim na jego scenerię wpływa monumentalny dystopizm Half-Life 2, surrealistyczne zakątki klasycznej powieści science-fiction Piknik przydrożnylub niesamowite obrazy Szymona Stalenhaga, to także wyblakła pocztówka z dziecięcych wycieczek samochodowych lub może przełajowych wypraw do college’u w mocno obciążonym starym bangerze. W samochodowym zestawie stereo odtwarzany jest tęskny indie rock, a historię w uroczy sposób uzupełnia kłócące się trio mieszkańców Strefy, którzy komunikują się z Tobą przez radio; utknęli tu od dziesięcioleci i odgrywają twój apokaliptyczny scenariusz jak pocieszający serial komediowy.

Myślę, że to rozróżnienie jest tym, do czego wracam Napęd Pacyfiku, nawet jeśli moje biegi są kapryśne i okrutne, a godziny zabawy przynoszą skromne nagrody. To gra pełna tajemnic, których jeszcze nie rozwiązałem, i bardzo głębokich systemów, które muszę jeszcze w pełni zbadać; i za każdym razem, gdy otwieram i wyciągam drzwi garażowe, gra gromadzi całą tę złożoność i zabiera ją ze sobą. Wszystko to osadzono w świecie, który urzeka zarówno swoją dziwnością, jak i głęboką znajomością, a także w samochodzie, który sam w sobie jest naprawdę wspaniałym bohaterem gier wideo. Zawsze jest kolejny rzut kostką i kolejny obrót kołem. Może tym razem Strefa będzie łaskawa; może tym razem ci się uda.

Napęd Pacyfiku jest już dostępny na PlayStation 5 i Windows PC. Gra została sprawdzona przy użyciu przedpremierowego kodu do pobrania dostarczonego przez Kepler Interactive. Vox Media ma partnerstwa partnerskie. Nie mają one wpływu na treść redakcyjną, chociaż Vox Media może otrzymywać prowizje za produkty zakupione za pośrednictwem linków partnerskich. Możesz znaleźć dodatkowe informacje na temat polityki etycznej firmy Polygon można znaleźć tutaj.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment