Recenzja Netflixa „3 Body Problem”: solidny debiut, który może sięgnąć głębiej


W swojej powieści science-fiction z 2008 r Problem trzech ciałCixin Liu stworzył fascynujący świat, w którym najnowocześniejsza fizyka cząstek elementarnych, gry VR i historia Chin odegrały kluczową rolę w kształtowaniu reakcji ludzkości na bezpośrednie zagrożenie obejmujące całą planetę. Wydawało się również, że nie da się go sfilmować. Głębia zawartych w książce idei dotyczących pamięci kulturowej i złożoność jej centralnej tajemnicy Problem trzech ciał czuję się jak historia, która może działać tylko na stronie.

Nie powstrzymuje to streamerów od prób, a w zeszłym roku Tencent zadebiutował na własnej platformie aktorska, epizodyczna wersja książki Liu. Netflix wydał fortunę 3 Problem z ciałem w rękach producentów wykonawczych Davida Benioffa, DB Weissa i Alexandra Woo. Ich adaptacja jest skromniejsza i bardziej zróżnicowana niż książka w sposób, który to czyni zupełnie inny rodzaj historii. Często jest to dobra — a bardzo rzadko świetna — która sprawdza się jako przyspieszony kurs wprowadzający do podstawowych idei kluczowych do zrozumienia szerszych koncepcji, które kształtują późniejsze książki Liu.

Ale zamiast konfrontować się z wyrafinowaniem książki, głównym priorytetem Netflixa jest 3 Problem z ciałem wydaje się, że sprzedaje go jako następny Gra o tron (Ostatnia seria Benioffa i Weissa). I choć łatwo zrozumieć, dlaczego streamer może tego chcieć, trudno nie postrzegać programu jako efektownej, ale okrojonej wersji materiału źródłowego.

3 Problem z ciałem obejmuje konstelację odrębnych narracji obejmujących wiele dziesięcioleci i pokoleń. Jednak w swej istocie serial jest fascynującym thrillerem opowiadającym o tym, jak grzechy przeszłości ludzkości kształtują jej przyszłość. W świecie, w którym społecznością naukową wstrząsa niepokojąca fala tajemniczych samobójstw, oficer prywatnego wywiadu Clarence Shi (Benedict Wong) i grupa badaczy zostają wciągnięci w wyścig mający na celu ocalenie planety przed zagładą.

Jako byłemu agentowi MI5 i Scotland Yardu Clarence’owi nie są obce mroczne spiski. Jednak zupełnie nie zagłębia się w świat najnowocześniejszej fizyki teoretycznej i inżynierii materiałowej. Tymczasem naukowiec Jin Cheng (Jess Hong) również żegluje po niezbadanych wodach, próbując zrozumieć, co dzieje się z jej rówieśnikami i dlaczego wiele eksperymentów z udziałem akceleratorów cząstek kończy się niepowodzeniem. Panika współczesności popycha Jin do ponownego nawiązania kontaktu z czterema najlepszymi przyjaciółmi ze studiów, a dynamika zjednoczonej „Oxford Five” jest o krok bliżej ujawnienia zagrożenia kończącego świat.

Biorąc pod uwagę złożoność strukturalną książek Liu, nie jest zaskakujące, że Netflix 3 Ciało jest usprawniony w znacznie bardziej liniowy sposób, co sprawia wrażenie Zaginiony-Tajemnica w tajemnicy w stylu, którą rozwiązujesz wraz z Clarencem. Ale właściwie to jest w środku 3 Problem z ciałemgłównej grupy postaci, w której najwyraźniej widać kroki, które Benioff, Weiss i Woo podjęli, aby przerobić pomysły Liu z myślą o bardziej globalnej publiczności.

Reklama

Zanim historia książki we współczesnych Chinach naprawdę się rozwinie, Liu spędza sporo czasu w przeszłości, aby lepiej zrozumieć rewolucję kulturalną, ruch maoistyczny mający na celu oczyszczenie społeczeństwa z kapitalistów i intelektualistów. To odwrócenie przez Partię tej przerażającej polityki – zamiast tego uwzględnienie środowiska akademickiego i badań naukowych – wyznacza Chinom drogę do stania się światowym supermocarstwem. Kiedy książka przenosi się w teraźniejszość, ten kontekst historyczny pomaga zrozumieć, dlaczego nagły i ciągły wzrost liczby niewytłumaczalnych samobójstw wśród naukowców skłonił rząd do wysłania agentów antyterrorystycznych w celu zbadania tej sprawy.

w powieści, znaczna część wczesnych zagadek ma swoje korzenie w fakcie, że jej bohaterowie – jak irytujący były detektyw Shi Qiang (często nazywany „Da Shi”) i specjalista od nanomateriałów Wang Miao – rozwiązują je w izolacji. Odpowiedź Netflixa na Da Shi, Clarence, jest teraz brytyjska i ma łagodniejszą, bardziej kontemplacyjną prezencję niż jego zrzędliwy literacki odpowiednik. Serial dzieli także postać Wanga na Oxford Five, zróżnicowaną etnicznie grupę przyjaciół, składającą się z Jina, asystenta badawczego Saula (Jovan Adepo), eksperta w dziedzinie nanotechnologii Auggie (Eiza González), nauczyciela fizyki Willa (Alex Sharp) i magnata przekąsek Jacka ( Johna Bradleya).

Oxford Five i partner Jina Raj Varma.
Obraz: Netflix

Sprawiając, że postacie błąkają się w ciemności w drodze do rozwiązania zagadki Trzy ciała był jednym z wielu sposobów, w jakie Liu odzwierciedlił, na poziomie mikroskopowym, szersze idee zawarte w książce dotyczące siły wspólnych wysiłków w porównaniu z kontrolą wynikającą z indywidualnego podejmowania decyzji. Ponieważ jednak wszyscy członkowie Oxford Five to przyjaciele (a w niektórych przypadkach byli kochankowie), którzy szybko rozpoczynają współpracę, relacje bardziej napędzają fabułę niż egzystencjalną zagadkę. Zmiany te wprowadzają do serialu Netflix nowy poziom dramatu interpersonalnego, którego nie ma w książce, zwłaszcza w przypadku Auggie, którą nawiedzają wizje świecącego odliczania, które wydaje się być wypalone w jej siatkówkach. Podział Wanga na pięć odrębnych postaci podkreśla ideę, że spojrzenie na skomplikowane problemy z różnorodnych, unikalnych perspektyw ma moc.

Ponieważ jednak cała Oxford Five opiera się na jednej postaci i spędzają tyle czasu na omawianiu ze sobą teorii na temat tego, co się dzieje, sceny skupiające się na nich często sprawiają wrażenie, że serial poświęca chwilę na przedstawienie punktów fabuły w sposób, który wydaje się niezdarny i nieorganiczny . Dzieje się tak rzadziej, gdy 3 Problem z ciałem skupia się na przeszłości i koncentruje się na życiu Ye Wenjie (Zine Tseng), obiecującego młodego astrofizyka, którego cały świat zostaje wywrócony do góry nogami wraz z nadejściem chińskiej rewolucji kulturalnej. Podobnie jak w książce, 3 Problem z ciałem tak naprawdę zaczyna się od Ye i tego, jak osobiste wybory, których dokonuje – wszystkie oparte na jej doświadczeniach jako ocalałej z rewolucji – mają nieobliczalny wpływ na przyszłość w skali światowej.

Zarówno w książce, jak i w adaptacji Netflixa historia Ye jest potężna i w istotny sposób kontekstualizuje teraźniejszość. Ale serial jest mniej skłonny do zamieszkiwania w tym. Zamiast rozważać polityczne i osobiste skutki rewolucji, serial stara się być przemyślaną, ale łatwo przyswajalną kroniką świata przygotowującego się do wojny. Starsza wersja Ye (Rosalind Chao) pozostaje w pobliżu 3 Problem z ciałem aby obserwować rozwój wydarzeń ze świadomą powagą.

Sea Shimooka jako Sophon, NPC z Trzy ciała gra.
Obraz: Netflix

Tymczasem serial inwestuje w chaotyczne życie Oxford Five i ich flirty z futurystyczną technologią, która zanurza użytkownika w niewyobrażalny świat zagadek, matematyki i odgrywania ról. Zestaw słuchawkowy umożliwia także serialowi wyjście poza ramy gatunku detektywistycznego i wkroczenie w nieziemską przestrzeń, w której znajdują się rozpoznawalne elementy science fiction, takie jak planety z wieloma słońcami. Elegancko, 3 Problem z ciałem równoważy część tej przewidywalności, umieszczając wiele z najbardziej pomysłowych, niemożliwych stałych fragmentów gry w grze, w której niesamowita kombinacja Charakterystyczny wygląd wizualny Netflix i nadmierną ilość błyszczących efektów wizualnych. I właściwie jest to raczej plus niż minus, ze względu na to, jak niepokojące powinno być odczuwanie grania w tę grę.

Jest co najmniej kilka naprawdę zapierających dech w piersiach sekwencji akcji, rozmieszczonych nierównomiernie 3 Problem z ciałempierwszy sezon. Ale mimo całego ich przerażającego piękna nie wystarczą, aby serial nie sprawiał wrażenia odpowiedniej próby Netflixa przekształcenia literackiego arcydzieła w osiem godzin telewizji. 3 Problem z ciałemPierwszy sezon stanowi solidne wprowadzenie do tego świata, ale pod koniec staje się jasne, że te odcinki tak naprawdę kładą podwaliny pod jeszcze większą, bardziej skomplikowaną narrację. Przy odpowiednim planie wykorzystanie dzikości późniejszych książek Liu z pewnością mogłoby się udać 3 Problem z ciałem do następnego poziomu w przyszłych sezonach. Wszystko będzie jednak zależało od tego, czy serial się przyjmie.

3 Problem z ciałem występują także Sea Shimooka, Marlo Kelly, Saamer Usmani i Eve Ridley. Serial jest obecnie transmitowany strumieniowo w serwisie Netflix.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Unijna ustawa o sztucznej inteligencji nie chroni praworządności i przestrzeni obywatelskiej

Unia Europejska (UE) Ustawa o sztucznej inteligencji (AI). Jak wynika z oceny Europejskiego Centrum Prawa Non-Profit (ECNL), „nie chroni skutecznie praworządności i przestrzeni...

57-calowy Predator Z57 firmy Acer trafia do sprzedaży detalicznej

Dla tych, którzy nie są zadowoleni z rozdzielczości większości ultraszerokokątnych wyświetlaczy dostępnych na rynku, nowy dodatek firmy Acer do linii Predator powinien zadowolić...

Emulator iPhone’a „iGBA” został usunięty z App Store, ale nie jesteśmy pewni dlaczego

W weekend pierwszy emulator gier na konsolę przenośną trafić do App Storepo złagodzeniu wytycznych dotyczących recenzji App Store tydzień wcześniej. Przewiń do przodu o...
Advertisment