Recenzja MSI GS77 Stealth: nie daj się zwieść nazwie


Nie daj się zwieść nazwie — w tym urządzeniu nie ma nic ukrytego.

MSI GS77 Stealth od dawna jest przenośną opcją wśród elity graczy MSI i chociaż fakt ten pozostał wątpliwie prawdziwy w przypadku zeszłorocznego 5,4 funta GS76 Ukrycie, tegoroczny GS77 o grubości 0,79 cala i wadze 6,17 funta skutecznie wypuścił ten pomysł na słońce. Ten laptop jest duży, gruby i nieporęczny, a mimo to brakuje mu jasne paski oraz Kratki LED że inne efektowne laptopy do gier mogą się pochwalić, klawiatura RGB nadal bardzo wyraźnie pokazuje, że jest przeznaczona przede wszystkim do gier.

Niekoniecznie jest to ogromne uderzenie w urządzenie — GS76 był dość lekki jak na to, czym był, a GS77 przywrócił serię Stealth do reszty 17-calowego rynku. Teraz waży nieco więcej niż Ostrze Razera 17 oraz Zefir Asusa S17. I ma prawie taką samą wagę jak mocniejsze MSI GE76 Najeźdźca.

Widać, dlaczego firma MSI mogła chcieć ulepszyć, ponieważ chipy w środku smażyły ​​się w prawie każdej obudowie, z którą się stykają w tym roku. Model, który nam wysłano, zawiera procesor 12. generacji Core i7-12900H — jeden z najpotężniejszych układów mobilnych w historii Intela — w połączeniu z procesorem Nvidia RTX 3070 Ti, 32 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci masowej, a wszystko to z ekranem QHD o częstotliwości 240 Hz.

Ale nowy obwód odbiera główną przewagę, którą GS77 miał kiedyś nad tymi modelami: wydaje się, że GS77 Stealth stracił część tego, co czyniło go pożądanym jako „przenośny” zakup. Klawiatura jest na płaskiej stronie, touchpad jest nieprzyjemnie sztywny, żywotność baterii nie jest dobra, a urządzenie jest zbyt duże i zbyt ciężkie, aby można je było wszędzie bezpiecznie zabrać. Pozostaje nam komputer, który wymaga wielu takich samych kompromisów, jak najpotężniejsze laptopy do gier na rynku, nie zapewniając jednak tej samej wyjątkowej liczby klatek na sekundę.

Reklama

Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej punktacji, zobacz jak oceniamy.

Główną zaletą Stealth jest teraz jego cena. Moja jednostka testowa jest obecnie na liście za 2 899 $. Aby uzyskać ten procesor graficzny w GE76 Raider (który ma jeszcze mocniejszy Core i9, a także bardziej wyrafinowany projekt), byłoby 100 USD więcejpodczas QHD Razer Blade 17 z 3070 Ti to całe 3 399,99 USD. Udało mi się również znaleźć modele GS77 dla już od 1,799 USD (dla ekranu 144 Hz 1080p, RTX 3060 i 16 GB pamięci RAM), podczas gdy najtańsze ostrze na stronie Razera wynosi 2799 USD i rozpoczyna się 12. Gen Raider za 2 299 $. Mimo to 2899 USD nie jest ceną budżetową i warto wiedzieć, jakie kompromisy idziesz na ten niższy koszt.

MSI GS77 Stealth widziany z góry, otwarty na ławce z zielonego materiału.

Pokrywka jest dość wolna od odcisków palców.

Tylny lewy róg MSI GS77 Stealth.

Podobnie jak większość klawiatury.

Po pierwsze, aspekt GS77, który jest niekwestionowaną poprawą w stosunku do zeszłego roku: jakość wykonania. W przeszłości narzekałem na podwozie MSI, ale podstawa i pokrywa GS77 są zarówno solidne, jak i nieugięte. Gładzik dość łatwo zebrał odciski palców, ale reszta obudowy nie była dla nich zbyt wielkim magnesem. To ładnie wyglądający komputer, który po kilkudniowym poobijaniu w walizce nie miał żadnych zadrapań ani wgnieceń.

Pozostałe zalety poprzednich modeli pozostają. Dostępnych jest wiele portów, w tym dwa USB-C, dwa USB-A, gniazdo słuchawkowe, HDMI, Ethernet i czytnik kart SD. (Czytnik SD jest dziwnie wolniejszy niż w zeszłym roku, jednak jak zauważyli inni recenzenci.) Wyświetlacz QHD sprawia, że ​​gry wyglądają świetnie. Wewnątrz jest aż sześć głośników i chociaż nie zapewniają one najlepszego dźwięku na 17-calowym rynku, moje gry nadal brzmiały całkiem nieźle. Nie miałem problemów z mikrofonami, które obsługują eliminację szumów AI, a kamera internetowa ma fizyczny przełącznik migawki z boku, aby zapewnić trochę spokoju.

Platforma klawiaturowa MSI GS77 Stealth widziana z góry na ławce z żółtego materiału.  Ekran wyświetla stronę główną The Verge.

Ale touchpad to inna historia.

To powiedziawszy, naprawdę nie widzę siebie jako codziennego sterownika z dwóch ważnych powodów: klawiatury i touchpada. Klawiatura ma ładne oświetlenie, ale jest dość cienka do pisania, z bardziej gąbczastym wrażeniem niż klikaniem. I chociaż jest klawiatura numeryczna, w rezultacie klawisze są trochę ciasne. W szczególności klawisze strzałek wydają się małe.

A z touchpadem naprawdę miałem problemy. Jest duży, ale był tak trudny do kliknięcia, jak kiedykolwiek doświadczyłem na touchpadzie. (I jest też dość głośny.) Czułem, że naprawdę musiałem zwalić palec, aby zarejestrować kliknięcie. Byłem bliski podłączenia myszy (coś, czego nie robię, gdy testuję pod kątem produktywności, jako ogólna zasada) z powodu tego, jak bardzo nienawidziłem nawigowania z nią. Nie są to niespotykane kompromisy, jeśli chodzi o 17-calowe laptopy do gier, ale podkreślają, jak niewiele poleciłbym, aby podwoić się jako codzienny sterownik.

MSI GS77 Stealth zamknął się na ławce z żółtej tkaniny widzianej z góry.

Smok wciąż tam jest, ale jest stłumiony.

Jeśli chodzi o liczbę klatek na sekundę, jak te specyfikacje się układają? Z wszystkimi suwakami na maksa, Red Dead Redemption 2 działał średnio 60 klatek na sekundę w natywnej rozdzielczości (technicznie 59,3, ale możemy to nazwać 60). To podskoczyło do 65 w 1080p. Na Shadow of the Tomb Raider w 1080p widzieliśmy średnio 83 klatki na sekundę z ray tracingiem na Ultra (maksymalne ustawienie) i 121 przy wyłączonej funkcji. W natywnej rozdzielczości przekładały się one na 58 klatek na sekundę (kolejna liczba, którą możemy swobodnie nazwać 60) i 86, odpowiednio. W sumie więcej niż grywalne.

GS77 wyświetla absurdalne 400 klatek na sekundę na ciężkim procesorze CS:GO w 1080p i wciąż dość wysokim 286 przy natywnym 1440p. Jedynym tytułem, który sprawiał grze kłopoty, był Cyberpunk 2077, który — w natywnej rozdzielczości, przy maksymalnych ustawieniach, z ray tracingiem podkręconym do „Psycho” — działał z prędkością 19 klatek na sekundę (ale osiągnął 33 przy tych ustawieniach w 1080p).

Podsumowując, jest to z pewnością poprawa w stosunku do wyników z zeszłorocznego modelu i pokazują, że nie powinieneś mieć problemów z uruchomieniem większości nowoczesnych gier w rozdzielczości QHD, chociaż są one poniżej tego, co można uzyskać z droższego Core i9 i Maszyny RTX 3080. Jest jednak rozczarowujące pominięcie: GS77 nie obsługuje MUX. Ten komponent (który ma zarówno Raider, jak i Blade) umożliwia laptopom obsługę funkcji adaptacyjnych, takich jak G-Sync, i może również prowadzić do znacznej różnicy w wydajności. Dziwne jest wykluczenie w tym przedziale cenowym i wyobrażam sobie, że wielu ludzi, którzy są gotowi zapłacić 2900 USD, nie będzie skłonnych do kompromisu.

Porty po lewej stronie MSI GS77 Stealth.

Widzisz ten mały przełącznik? To dla kamery internetowej.

Jeśli chodzi o inne obciążenia, Stealth był bardziej konkurencyjny. Ukończył nasz pięciominutowy, 33-sekundowy test eksportu wideo 4K Adobe Premiere Pro w dwie minuty i 15 sekund. Raider tym razem pokonał, osiągając minutę i 56 sekund, ale jest to jeden z nielicznych laptopów, które kiedykolwiek to zrobiły. Zeszłoroczny 3070 GS76 był o 12 sekund wolniejszy. (Nie są to porównania jabłek do jabłek, ponieważ różne wersje programu Premiere mogą się zmieniać w czasie; mają one raczej dać wyobrażenie o tym, jak długo może potrwać eksport).

GS77 pokonał również GS76, a także Blade i inne kreatywne stacje robocze, takie jak Gigabajt Aero 16, w benchmarku Puget Systems dla Premiere Pro, który testuje odtwarzanie na żywo i wydajność eksportu w 4K i 8K. (Wiele przegrało z Najeźdźcą). To nie jest laptop, którego poleciłbym ludziom do pracy biurowej, więc dobra wydajność GS77 nie jest tu największym atutem.

Porty po prawej stronie MSI GS77 Stealth.

Po prawej dwa USB-C i SD.

Pulpit klawiatury MSI GS77 Stealth widziany z góry.

Port ładowania, HDMI i Ethernet znajdują się z tyłu.

Oprogramowanie MSI na pewno nie jest tak wadliwe, jak miało to miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, co jest zachęcającym znakiem. Nie miałem problemu z dostosowaniem profili wentylatorów i tym podobnych za pomocą preinstalowanych programów. Wpadłem na jedną usterkę, w której ekran zaczął się wyłączać, gdy próbowałem uruchomić gry (problem na laptopie do gier). MSI przysłało mi urządzenie zastępcze, które nie wykazywało tego problemu. Mimo to nie jest to coś, co lubimy oglądać w produktach o wartości 2900 USD.

A potem dochodzimy do tego, co uważam za największy kompromis tutaj: żywotność baterii. Miałem średnio tylko około dwóch godzin i 16 minut ciągłego używania tego urządzenia, a niektóre próby trwały nawet poniżej dwóch godzin. To musi być blisko najgorszego przebiegu baterii, jaki kiedykolwiek wyciągnąłem z laptopa do gier. Chociaż ogólnie wiadomo, że tańsze laptopy będą miały w sobie słabsze układy, konieczność rezygnacji z żywotności baterii oprócz tej mocy (Raider wytrzymał mi około dwóch godzin dłużej przy tym samym obciążeniu) jest trudną pigułką do przełknięcia.

Jeśli patrzysz wyłącznie na liczbę klatek na sekundę na papierze, ten laptop to dobry zakup. Może uruchamiać wszelkiego rodzaju gry w rozdzielczości QHD bez wypalania piwnicy.

Ale moniker Stealth i sposób, w jaki linia była historycznie pozycjonowana, może sugerować niektórym, że to urządzenie jest dobrym wyborem nie tylko do gier. To nie jest; Zmiany wprowadzone przez MSI w linii Stealth uczyniły ją potężniejszą kosztem innych funkcji, które ją stworzyły, no cóż, Stealthy. Jest zbyt duży i ciężki, aby konsekwentnie nosić go w teczce lub plecaku, żywotność baterii nie nadaje się do codziennej pracy z dala od gniazdka, a klawiatura i touchpad po prostu nie byłyby moim wyborem do codziennego użytku. To już nie jest przenośna alternatywa dla Raidera. To po prostu tańsza wersja Raidera.

Co jest w porządku, jeśli o to ci chodzi. Ale z Raiderem zapewniającym mocniejsze specyfikacje, lepszą żywotność baterii, więcej RGB i przełącznik MUX za kilkaset dolarów więcej, myślę, że zapewnia ogólnie lepsze wrażenia, które będą warte swojej ceny dla osób robiących zakupy w tym zakresie.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

iPad Pro dodając dwa nowe złącza na akcesoria?

Nowy iPad Pro to podobno ruszy jeszcze w tym roku, z nowym chipem M2 wśród innych ulepszeń. Nowy raport o łańcuchu dostaw...

Producent Lightyeara uważa, że ​​tekstura Soxa jest przezabawna

Jak wyjaśniła cała prasa prowadząca, film Pixara Rok świetlny podąża za "prawdziwy" Buzz Astral — co znaczy filmowa wersja postaci...

Samsung wprowadza wersję beta One UI 5 z systemem Android 13 na telefony Galaxy S22

Samsung oficjalnie zaczął się rozwijać jego otwarta beta One UI 5 dla posiadaczy Galaxy S22 w USA, Niemczech i Korei Południowej....
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!