Recenzja Małej Syrenki: najbardziej animowany remake „live-action” Disneya


Bardziej niż wiele innych filmów Disneya ostatnie przeróbki na żywodyrektor Roba Marshalla Mała Syrenka wyraża swoją miłość i szacunek dla animowanego klasyka, który aktualizuje poprzez ekspansję, a nie hurtowe odkrywanie na nowo. Nawet z tymi wszystkimi nowymi pomysłami, to Mała syrena jest tak blisko rytmu filmu Disneya z 1989 roku, że nie można zaprzeczyć, że został stworzony z myślą o długoletnich fanach i jest tu wiele rzeczy, które mogą im się spodobać. Ale za całą troskę, która najwyraźniej trafiła do filmu, Mała Syrenka jest również doskonałym przykładem tego, jak łatwo efekty wizualne, takie jak ta, mogą wydawać się zdecydowanie niemagiczne, gdy studia zapominają o znaczeniu dostrajania swoich fikcyjnych światów, aby sprawiały wrażenie czegoś opartego na spójnej, przemyślanej rzeczywistości.

Na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena z 1837 roku, Mała Syrenka opowiada znaną historię o Ariel (Halle Bailey), najmłodsza, najbardziej dociekliwa i — z pozoru — najmniejsza córka króla Trytona (Javier Bardem), władcy Atlantyku. Ariel bardzo troszczy się o swojego ojca; jej przyjaciele Flounder (Jacob Tremblay) i Scuttle (Awkwafina); i jej sześć czarujących starszych sióstr Tamika (Sienna King), Perla (Lorena Andrea), Indira (Simone Ashley), Mala (Karolina Conchet), Karina (Kajsa Mohammar) i Caspia (Nathalie Sorrell). Ale ta Ariel, podobnie jak jej animowany odpowiednik 2D, jest czymś w rodzaju żądnej przygód buntowniczki, której fascynacja ludźmi i światem powierzchni, z którego się wywodzą, stawia ją w ciągłym konflikcie z rodziną, z których wszyscy chcą, by przyjęła swoje obowiązki księżniczki poważniej.

W odróżnieniu od 1989 r Mała syrenaktóry niewiele wspominał o matce Ariel, nowy film wykorzystuje jej śmierć z rąk ludzi poza ekranem — wątek fabularny z filmu direct-to-video z 2008 roku Mała Syrenka: Początek Arielki — jako podstawa strachu i nieufności Trytona do ludzi. Tragedia przeszłości Ariel nie przyćmiewa jej teraźniejszości. Ale to jeden z Mała Syrenkabardziej znaczące aktualizacje ze względu na powagę, jaką dodaje do ideologicznych różnic między Ariel i Tritonem na temat ludzkości oraz decyzji merludzi, aby ich unikać, tak jak unikają Ursuli (Melissa McCarthy), morskiej wiedźmy i siostry Tritona.

Oglądanie Mała Syrenka po obejrzeniu wysokobudżetowych funkcji, takich jak Aquaman, Czarna Pantera: Wakanda na zawszeI Avatar: Droga wody jest ciekawym przeżyciem. Choć wszystkie te wodne filmy są różne, każdy z nich dążył do wspólnego celu, jakim jest stworzenie wiarygodnych podwodnych światów zamieszkałych przez ludzi, których mamy rozumieć jako żywe, oddychające, organiczne stworzenia. Część tego realizmu polega na wrzucaniu żywych aktorów do rzeczywistych zbiorników wodnych (czy to w zestawach, czy w inny sposób). Ale ilekroć rozmawiamy o przeróbkach filmów animowanych „na żywo” Disneya i o tym, jak bardzo są „realistyczne”, tak naprawdę mówimy o stopniu, w jakim są w stanie stworzyć miejsca, które wydają się żywe i zdefiniowane przez rzetelny zbiór zasad, które publiczność może zrozumieć.

Wysiłek włożony we włosy Ariel kłóci się z niespójnym sposobem, w jaki światło zachowuje się pod wodą

Odkładając na bok fantazję białego zbawiciela, bardzo niewiele o tym wszystkim Droga wody„Pandora” prawdopodobnie czytałaby się równie dobrze, gdyby nie ilość pracy (oraz czasu i pieniędzy) włożonej w dopracowanie drobnych szczegółów interakcji między elementami takimi jak światło, woda i wiatr oraz z rzeczami takimi jak postacie” skóry i włosów w różnych kontekstach. Kiedy wszystkie te pozornie małe, ale w rzeczywistości bardzo znaczące elementy fikcyjnego świata współpracują ze sobą, wspierając się nawzajem, rzeczy zaczynają wydawać się „prawdziwe”, bez względu na to, jak nieziemskie są w rzeczywistości.

Reklama

Mała SyrenkaZespół kreatywny najwyraźniej rozumie tę koncepcję do pewnego stopnia, o czym świadczą podwodne numery muzyczne Ariel, podczas których wyraźnie widać godziny spędzone na animowaniu jej obfitych czerwonych lokacji z żartobliwym wdziękiem, przypominającym kreskówkę 2D. Ale wysiłek włożony w animowanie włosów Ariel jest sprzeczny z takimi rzeczami, jak niespójne zachowanie światła pod wodą i zdecydowanie zbyt czysty dźwięk, który sprawia, że ​​Atlantica sprawia wrażenie dobrze omikrofonowanej sceny dźwiękowej.

W wielu momentach filmu Ariel jest tak pełna sprzecznych emocji, że przeszła do subtelnego, ale wciąż bardzo widocznego stanu bliskiego łez, które poruszają się i mówią o umiejętnościach Bailey jako performerki, ale także przełamują fantazję o byciu syreną żyjący na dnie oceanu.

Tak naprawdę dopiero w pierwszej tercji filmu pod powierzchnią morza, zanim zawrze fatalny pakt z Ursulą, masz najsilniejsze poczucie tego, jak przestudiowany jest występ Baileya jako Ariel. Chociaż jest zdecydowanie ostrzejsza, bardziej proaktywna i gotowa do walki bardziej niż animowana Arielka z kreskówek 2D, w jej głosie jest wyraźna śpiewka księżniczek Disneya™, a w jej śpiewającym głosie jest magia, która sprawia, że ​​doceniasz to, co wszystkie rezygnuje z podróży na powierzchnię w poszukiwaniu księcia Eryka (Jonah Hauer-King) po fatalnym spotkaniu.

W porównaniu do Mała Syrenkapodwodnych scen, czas spędzony w filmie na lądzie sprawdza się o wiele lepiej w tym sensie, że nie zawsze każe ci się zastanawiać, dlaczego wszystko jest tak nie tak. Ale taka sobie chemia między Bailey i Hauer-Kingiem sprawia, że ​​rozwijający się romans księcia Eryka i Ariel z magicznie wyciszoną Arielką jest sednem Mała Syrenkahistoria — trudniej kupić niż powinno. Sposób ten Mała syrenapiosenki po prostu zaczynają się znikąd, zamiast kierować filmem przez jego akty, co również utrudnia kupowanie filmu jako właściwego musicalu, co prawdopodobnie będzie rozczarowaniem dla niektórych widzów teatralnych.

Gdzie Mała Syrenka spada, jeśli chodzi o ranking, w porównaniu z innymi przeróbkami aktorskimi Disneya, jest kwestią osobistego gustu. Ale film wydaje się bardzo odzwierciedlać plan Disneya, aby nadal tworzyć te rzeczy z wystarczającą ilością esencji oryginałów, aby przemówić do zagorzałych dorosłych fanów i dzieci, dla których takie projekty są the kanon.

Mała Syrenka występują także Noma Dumezweni, Art Malik, Daveed Diggs i Jessica Alexander. Film jest teraz w kinach.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MSI prezentuje flagowy dysk SSD Spatium M570 PRO z rozwiązaniami chłodzącymi FROZR i FROZR+

Powtarzającym się trendem w Computex było wprowadzanie na rynek flagowych dysków SSD NVMe 5. generacji i rozwiązań chłodzących wymaganych do osiągnięcia ich potencjału,...

Exploit macOS wykryty przez Microsoft może ominąć ochronę systemu

Apple wprowadził System Integrity Protection (SIP) z OS X El Capitan w 2015 roku i zasadniczo dodaje wiele warstw zabezpieczeń, które blokują aplikacjom...

MSI prezentuje płyty główne z serii Z790 MAX na targach Computex z 5GbE i WiFi 7 w topowych modelach

MSI jest gotowe na gruntowne odświeżenie swojej linii płyt głównych Socket LGA1700, na czas dla procesorów Core „Raptor Lake Refresh”, które pojawią się...
Advertisment