Recenzja Jak uprawiać seks: doskonały film o dojrzewaniu


Tytuł Jak uprawiać seks może sugerować hałaśliwą, bezczelną komedię o seksie dla nastolatków, coś pomiędzy amerykanski placek, Pośrednicy i a Kontynuować film. Zamiast tego jest to boleśnie wrażliwy i szczery dramat o seksie, alkoholu, zgodzie, przyjaźni, bolesnej przepaści dorosłości i sekretnej historii pewnego chaotycznego weekendu. Napisany i wyreżyserowany przez Molly Manning Walker, jest najnowszym z niedawnego ciągu doskonałych, szczerych debiutów reżyserskich nowego pokolenia brytyjskich filmowców, w tym Charlotte Regan SkrobaczkaGeorgia Oakley Niebieski dżinsi najbardziej znany, Cudowna, melancholijna Charlotte Wells Po słońcuza który otrzymał nominację do Oscara Wszyscy z nas, obcy partner z Paulem Mescalem.

Tak jak Po słońcu, Jak uprawiać seks lokuje swój dramat w dziwnej, zawieszonej rzeczywistości tanich zorganizowanych wakacji nad Morzem Śródziemnym: świecie nędznych pokoi hotelowych, bezczynnych dni na plaży, hałaśliwych imprez przy basenie i karaoke w oświetlonych neonami tawernach z alkoholem. Obydwa filmy z czułością patrzą na tę tradycyjną ucieczkę Brytyjczyków z klasy robotniczej, jednocześnie szczerze mówiąc o jej brzydkiej stronie.

Ale podczas gdy film Wellsa jest wspomnieniem, w sennym duchu eksplorującym wewnętrzne życie 11-letniej dziewczynki i jej bardzo młodego, miłego, ale zaginionego ojca pod koniec lat 90., Manning Walker wymyśla coś znacznie bardziej precyzyjnego i współczesnego. Cierpliwym, współczującym, ale przenikliwym spojrzeniem, Jak uprawiać seks ukazuje niebezpieczne, mroczne terytorium nastoletniej seksualności i przyjaźni.

Tara (Mia McKenna-Bruce), Skye (Lara Peake) i Em (Enva Lewis) to trzy 16-letnie dziewczyny, które bawią się w niedrogim kurorcie imprezowym Malia na greckiej Krecie. Oczekują wyników egzaminów, a przyszłość rysuje się w niepokojących barwach: Em spodziewa się dobrych wieści, ale Tara i Skye nie. Nie zamierzają marnować tego wspólnego lata wolności, zanim znów nadejdzie rzeczywistość. Dziewczyny ostro się biją, biją się na jaskrawym pasku, piją do granic możliwości i zatracają się w tłumie młodych ciał odzianych w drobne skrawki kwasu -kolorowe ubrania.

Reklama

Zdjęcie: Mubi

Jedyne, o czym myślą przede wszystkim, to połączenie się, a cała trójka skupia się na tym z zuchwałą, głodną brawurą. Ale Tara jest dziewicą, co wnosi do tej mieszanki dodatkowy wymiar desperacji i niepewności. Oznacza to także nieustanną presję rówieśników – głównie ze strony Skye, rodzaju na wpół toksycznej przyjaciółki, która maskuje swoją niepewność ciągłym dokuczaniem i walką o staż. Dziewczyny dołączają do grupy w sąsiednim apartamencie; dobroduszny imprezowicz Badger (Shaun Thomas) i Tara dogadali się, ale Skye z zazdrością popycha Tarę w stronę łypiącego przyjaciela Badgera, Paddy’ego (Samuel Bottomley).

McKenna-Bruce jest objawieniem jako Tara: Obserwując ją Jak uprawiać seks przypomina Florence Pugh w przełomowych rolach, np Lady Makbeti to nie tylko ze względu na jej drobny wzrost, ochrypły głos i niesamowitą charyzmę. Daje Tarze zadziorną energię i naturalne zdolności społeczne, ale także kruchość i bezbronność dziecka, którym po części nadal jest. Jej zadziorność rekompensuje fakt, że wciąż czuje się młodsza od swoich przyjaciół i skrycie nie jest jeszcze tak gotowa, aby oddać się światu dorosłych.

Rozdzierająca serce rzecz Jak uprawiać seks w ten sposób ten świat ją zawodzi. Bo to nie jest świat dorosłych, nie do końca; to młodzieńcza iluzja, hedonistyczna, napalona fantazja maskująca bagno niepewności, braku doświadczenia i tęsknoty.

Mia McKenna-Bruce wygląda na zamyśloną przed tanią kawiarnią w „Jak uprawiać seks”.  W tle nieostra Lara Peake.  Obie mają na sobie skąpe, białe sukienki

Zdjęcie: Mubi

Ale tym, co czyni film pięknym i miażdżącym, jest wrażliwość i hojność Manninga Walkera. Nie jest zainteresowana spisywaniem kultury imprezowej Malii jako bezdusznego szamba ani potępianiem wszystkich nastoletnich chłopców jako drapieżników. Właśnie wtedy, gdy inny film może przejść w tryb machających palcami przestrogi, Tara spotyka grupę starszych nieznajomych, którzy pokazują jej naprawdę bezpieczne i oczyszczające odprężenie, jakie może przynieść impreza. Manning Walker wszędzie znajduje niuanse: Borsuk jest miły, ale naiwnie samolubny. Paddy jest obrzydliwy, ale zostało to uwarunkowane przez surowe wychowanie przesiąknięte toksyczną męskością.

Jak uprawiać seks ma celową małość – opowiada o rzeczach, które niestety zdarzają się cały czas, które ranią młode życie, ale niekoniecznie niszczą je nie do naprawienia. Ale ma też ogromny rezonans emocjonalny, który odbija się echem jeszcze długo po zakończeniu filmu. Opowiada o tych ulotnych wydarzeniach, które Cię łamią i jednocześnie czynią. Jest w nim mnóstwo mądrości na temat tego delikatnego i trudnego momentu w życiu, który każdy napalony nastolatek powinien usłyszeć, a każdy, kto nim kiedyś był, rozpozna go. To doskonały film o dojrzewaniu.

Jak uprawiać seks jest teraz w kinach.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Concept przewiduje, że Apple może wprowadzić nowe funkcje do systemu VisionOS 2

Chociaż Vision Pro pojawił się w sklepach zaledwie kilka tygodni temu, Apple ogłosiło nowe urządzenie w czerwcu ubiegłego roku na WWDC – i...

Vice porzuca Vice.com i zwalnia setki pracowników

Po niemal trzech dekadach Wice przestanie publikować artykuły na swojej stronie internetowej. Wiceprezes ds. mediów, Bruce Dixon, powiedział dzisiaj, że firma zamierza...

Nasze ulubione gry, ubrania i akcesoria dla fanów Elden Ring

Pierścień Eldena jest przez wielu uważana za najlepsze doświadczenie FromSoftware, z mroczną, średniowieczną scenerią i głęboką historią napisaną częściowo przez...
Advertisment