Recenzja finałowa Obi-Wana Kenobiego: serial z Gwiezdnych Wojen tak zepsuty jak jego bohater


Na początku najbardziej wyraźna rzecz w Obi-Wan Kenobi w nowej erze Gwiezdne Wojny jest to, że po raz pierwszy od czasu przejścia na telewizję nie chodziło o faceta w kasku. Bez szacunku dla Mandalorianin lub Księga Boby Fetta, ale są to programy, które były sprzedawane bardziej na podstawie ikonografii niż postaci — coś, co przypominało widzom za każdym razem, gdy logo serii Gwiezdnych Wojen pojawiało się na ekranie po błyskach robotów i hełmów. Tylko jedna postać nosi maskę w Obi-Wan Kenobi: Darth Vader i jego obecność lub jej brak ma zawsze znaczenie. W ciągu krótkiego, sześcioodcinkowego cyklu, Obi wan zatrzymałem spektakl, by skupić się na ludziach — i to głównie odbija się od tego, jak bardzo tęskniłem za nimi w innych opowieściach o Gwiezdnych Wojnach.

W sercu tego są Obi wandwa główne spektakle. Jako Obi-Wan, Ewan McGregor gra załamanego człowieka na wygnaniu, żołnierza, który wie, że przegrał wojnę, ale wciąż jest proszony o jej walkę, czuwając z daleka nad młodym Lukiem Skywalkerem. Jak przystało na postać, która dzieli nazwę serii, każda nuta podróży Obi-Wana brzmi prawdziwie, w dużej mierze dzięki występowi McGregora.

Tu pomaga historia. Powrót McGregor do roli, którą grał po raz pierwszy ponad 20 lat temu i przedefiniowany dla drugiego pokolenia fanów Gwiezdnych Wojen, pomaga podkreślić jego wizerunek obciążonego mężczyzny, który niewdzięcznie chroni to, co pozostało z jego dziedzictwa. Nie mówi tak dużo, jak kiedyś, ale jego działania opowiadają historię – ukrywanie się przed wzrokiem i bójki w pierwszej połowie serialu oraz poruszanie się i walka z determinacją w drugiej połowie. W ciągu sześciu odcinków Obi-Wan zmienia się z rozbitego Jedi, który ledwo czuje się komfortowo w używaniu Mocy, do człowieka, który po raz kolejny odnalazł siłę i cel.

Reklama

Zdjęcie: Lucasfilm

Przeciwstawia się mu Reva Mosesa Ingrama, nieugięta, zdeterminowana Inkwizytorka pracująca dla Dartha Vadera, by ścigać Kenobiego. Jako Reva, Ingram jest groźny, napędzany pasją i wściekłością, niesamowitą fizyczną obecnością w świecie coraz bardziej definiowanym przez większe niż życie postacie z zasłoniętymi twarzami. Niestety, występ Ingram jest niedoceniany przez historię, w której się znajduje. Jasne motywacje, raz ujawnione, prowadzą do zaskakujących działań, gdy jej historia osiąga punkt kulminacyjny.

Reva, jak się powoli okazuje, ocalała z masakry młodych Anakina Zemsta sitów, i stał się gorliwy w pogoni za Obi-Wanem w ramach długiego gambitu, aby zbliżyć się do Dartha Vadera, aby zabić go w zemście. Jest tu tragiczna historia, którą można wywnioskować z występu Ingram – ponieważ Reva jest ciągle łamana i odbudowywana w swoim dążeniu do zemsty – ale jest to taka, która nadwyręża łatwowierność, gdy historia Revy kończy się jej pogonią za Lukiem Skywalkerem, nawet jeśli jej cel zabicia Vadera już dawno minął.

Pomimo różnicy w wykonaniu w ich opowieściach, łuki Obi-Wana i Revy są emocjonalnie uziemione Obi-Wan Kenobi w ich szczególnym skupieniu się na stracie. Mówiąc prościej, są po to, aby zilustrować różnicę między przegraną a przegraną. Obi wan nigdy nie mówi tego tematu na głos, ale to jest powód, dla którego serial nadal może czuć się wart zachodu, pomimo jego statusu prequela, w którym losy większości głównych postaci są znane od samego początku, zwłaszcza jego bohatera.

Co widz? nie? wiem, że wejście to wnętrze Obi-Wana: czy stary Ben Kenobi jest na swoim stanowisku w? Nowa nadzieja z obowiązku czy oddania? Czy jego strata w Zemsta sitów napełnił go rozpaczą czy determinacją? Miejsce na Obi-Wan Kenobi powiedzenie czegokolwiek sensownego jest niewiarygodnie wąskie, więc nie ma wyboru ale skupić się na uczuciach — zasługa reżyserki Deborah Chow i jej wielu współpracowników oddaje je na tyle dobrze, że kiedy Obi-Wan staje przed młodą Leią Organą lub statkiem pełnym uchodźców, można się przejmować tym, czy on może znaleźć to w sobie, by ich zainspirować.

Darth Vader stoi w ciemności, gdy płomienie odbijają się w jego garniturze

Zdjęcie: Lucasfilm

Albo gdy Kenobi ma coś, co wygląda na jego przedostatnią rozgrywkę ze swoim byłym uczniem, zanim ponownie połączą się jako starcy w Nowa nadzieja, jasne jest, że grzebią ludzi, którymi byli w prequelach i stają się tym, kim będą w oryginalnej trylogii. W tym krótkim powrocie Haydena Christensena jako Anakina… Obi-Wan Kenobi najbardziej wymowna współczesna inwokacja Dartha Vadera, ponieważ jego bliznowata twarz na krótko widziana przez rozcięty hełm w ostatnim odcinku daje widzom wgląd w cenę wojny. Darth Vader z nazwy przysięga zostać Darthem Vaderem celowo, odkładając na bok nieudane próby zemsty, aby w pełni stać się odzianą w rękawiczkę pięścią faszystowskiego cesarza.

Nie można nie docenić, że walka pod górę o rezonans Obi-Wan Kenobi w obliczu to problem własnego projektu Gwiezdnych Wojen. Obecny stan franczyzy to nieśmiałość, woląca stawiać na pasję starych fanów niż pracę nad zdobywaniem nowych. Ostatecznie, Obi-Wan Kenobi to nierówne dzieło o człowieku, który nie jest już pewien swojego miejsca w ogromnym i wciąż trwającym przedsięwzięciu.

W tej niepewności zakorzenił się cynizm, jak to ma w zwyczaju. Ale ten cynizm – niezależnie od tego, czy pochodzi z fikcyjnej postaci, która zajmuje swoje miejsce po przegranej wojnie, którą wygrali źli ludzie, czy z wyzwania artystów i rzemieślników próbujących stworzyć sztukę w najbardziej komercyjnym środowisku, jakie można sobie wyobrazić – można przezwyciężyć, nawet jeśli jest to uzasadnione. Musisz tylko znaleźć sposób, znaleźć coś ludzkiego, czego możesz się trzymać. Obi-Wan Kenobi złamał Jedi i zbudował go na powrót do bycia człowiekiem. Możesz to zobaczyć na jego twarzy.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Nowoczesny komputer All-in-One z serii AM272 firmy MSI może być Twoim zaufanym partnerem dla biznesu

Firma MSI, światowy lider w wysokowydajnych i innowacyjnych rozwiązaniach komputerowych, ogłosił wprowadzenie nowoczesnego komputera All-in-One z serii AM272 wyposażonego w najnowsze oprogramowanie, które...

James Cameron mówi, że Avatar 4 to „skurwysyn” — ale może nie reżyserować tego

W porządku, jeśli się zgubiłeś, ale oto krótkie przypomnienie, że w tym roku Avatar: Droga Wody to tylko pierwszy z potencjalnych...

Apple udostępnia programistom iOS 15.6 beta 5

Apple udostępnia programistom iOS 15.6 beta 5 tydzień po czwartej wersji beta. Ta aktualizacja ma miejsce dwa tygodnie po tym, jak Apple...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!