Recenzja Asus ROG Zephyrus G15: AMD i Nvidia w najlepszym wydaniu


Kiedy testowałem Asus ROG Zephyrus G14 rok temu zostałem zdmuchnięty. To nie tylko nieco ponad 3,5 funta – waga niespotykana dla systemu z zarówno potężnym procesorem, jak i oddzielnym procesorem graficznym – ale działał nawet najbardziej wymagające gry przy znacznie lepszej liczbie klatek na sekundę niż jakikolwiek laptop do gier, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. rozmiar. A potem wszystko inne – klawiatura, touchpad, dźwięk, żywotność baterii – również było świetne. G14 był nie tylko lepszy niż inne laptopy do gier w tych obszarach: był lepszy niż większość innych laptopów w swoim przedziale cenowym.

Biorąc pod uwagę ogromny sukces G14, to tylko kwestia czasu, zanim Asus umieści go w 15-calowej obudowie. Formuła nie została zepsuta, a Asus tego nie naprawił – Asus po prostu go powiększył. Chociaż miałem kilka pytań, gdy usłyszałem, że G15 jest w drodze (czy może zapewnić taką samą kombinację przenośności, żywotności baterii i wydajności jak produkt 14-calowy? Czy mógłby to zrobić bez kosztu ponad 2000 USD?), Co stało się jasne przez cały okres testowania urządzenie nie jest tak dobre, jak jego 14-calowy odpowiednik; jest jeszcze lepiej. Asus i AMD znowu to zrobili.

Reklama

Gry w chmurze 9.

Tajną bronią G15 jest jego procesor. Wszystkie modele mają monstrualnego ośmiordzeniowego procesora AMD Ryzen 9 5900HS. Mój model testowy, wyceniony na 1799,99 USD, łączy ten układ z nowym GeForce RTX 3070 firmy Nvidia (wersja 80 W, z dynamicznym wzmocnieniem do 100 W), a także 16 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci. Ta konfiguracja jest o krok wyżej od modelu podstawowego, który obejmuje RTX 3060 i 512 GB pamięci. Istnieją również dwa modele RTX 3080 – sparuj go z 16 GB pamięci RAM za 1999,99 USD lub 32 GB pamięci RAM za 2499,99 USD. (Myślę, że mój model testowy trafia w idealne miejsce: 512 GB pamięci to niewiele dla laptopa do gier i wygląda na to, że modele RTX 3080 są dość niskie taktowanie i nie działają znacznie lepiej niż opcje niższego poziomu).

Klawiatura Asus ROG Zephyrus G15 widziana z góry.

Asus twierdzi, że G15 ma „układ inspirowany komputerami stacjonarnymi” z oddzielnymi klawiszami do sterowania głośnością, przełączania mikrofonu i podciągania Armoury Crate.

Kolejną atrakcją, spójną we wszystkich modelach, jest wyświetlacz QHD G15 165 Hz. W końcu zaczynamy widzieć 15-calowe laptopy z ekranami QHD masowo w tym roku, co wskazuje, że jest to pierwszy rok, w którym producenci uważają sprzęt mobilny za wystarczająco wydajny, aby go wykorzystać. Tradycyjnie gracze mobilni mieli opcję wyświetlacza 1080p lub 4K. (To ostatnie jest nie tylko dość drogie, ale bardzo niewiele laptopów może obsługiwać wymagające gry z odtwarzalną liczbą klatek w 4K).

Asus ROG Zephyrus G15 półotwarty, lekko pochylony w prawo.  Na ekranie wyświetlane są dwie duże skały z biegnącą w ich stronę osobą widzianą po drugiej stronie zbiornika wodnego.

Otrzymujesz ponad 3,5 miliona pikseli z tego wyświetlacza QHD.

A więc najważniejsze pytanie: czy Zephyrus G15 może obsługiwać gry w rozdzielczości QHD? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak.

Kilka surowych liczb na początek. G15 osiągał średnio 178 klatek na sekundę CS: GO przy maksymalnych ustawieniach – cząsteczki kurzu, pożary i inne intensywne graficznie efekty wyglądały dobrze. Red Dead Redemption II, również przy maksymalnych ustawieniach, średnio 58 fps. (Daj spokój, to w zasadzie 60). Śledzenie promieni nie stanowiło problemu dla tej maszyny: system osiągał średnio 61 klatek na sekundę Shadow of the Tomb Raider z ray tracingiem na ultra i niesamowitymi 81 klatkami na sekundę przy wyłączonym ray tracingu. Pamiętaj, że G15 działa w rozdzielczości QHD, która już jest większa niż tradycyjne 1080p.

Te liczby klatek na sekundę oznaczają, że powinieneś być w stanie uruchomić dowolną grę w QHD bez zmiany jakichkolwiek ustawień. Postawili G15 na równi z MSI GS66 Stealth z Intel Core i7-10870H i GeForce RTX 3080 Max-Q – dwa laptopy połączone czerwona Śmierć i były oddalone tylko o jedną klatkę Tomb Raider. MSI powiedział nam, że model QHD GS66 kosztuje 2599 USD – więc G15 z RTX 3070 uzyskuje te same liczby klatek na sekundę za dosłownie 800 USD mniej. G15 radził sobie również lepiej niż konfiguracja Intel QHD / RTX 3070 z Razer Blade 15 Base (53 kl./s wł czerwona Śmierć, 46 kl./s włączone Tomb Raider), która kosztuje 400 dolarów więcej. Te różnice powinny mówić same za siebie. Tak, GS66 ma ekran 240 Hz, ale dla większości ludzi będzie to przesada w rozdzielczości QHD. Gdybym jeszcze nie wiedział, gdzie wyceniono G14 w zeszłym roku, wysłałbym e-maila do Asusa, aby sprawdzić, czy 1799,99 USD to literówka. To niewiarygodna wartość.

Wszystkie gry wyglądały świetnie na tym ekranie, który obejmuje 100 procent gamy sRGB i 89 procent AdobeRGB, a maksymalna jasność wynosi 334 nitów. To nie jest ekran o najwyższej częstotliwości odświeżania, jaki można uzyskać przy 165 Hz – Razer Blade 15 Advanced ma model QHD 240 Hz, podobnie jak MSI GS66 Stealth – ale nadal jest to znaczący krok w stosunku do wyświetlacza 120 Hz Zephyrusa G14. Chociaż G15 nie zapewnia najlepszego obrazu, jaki kiedykolwiek widziałem, nadal wygląda świetnie i na pewno poprawia panel G14 1080p. Ruch był płynny, bez zacinania się w zasięgu wzroku, a kolory wyglądały świetnie. Widziałem niewielką ilość odblasków podczas korzystania z urządzenia na zewnątrz, ale nadal było całkiem użyteczne przy maksymalnej jasności.

Porty i otwory wentylacyjne po prawej stronie Asus ROG Zephyrus G15.

Po prawej: jedno gniazdo blokady Kensington, jedno złącze USB 3.2 Gen 2 Type-A, jedno gniazdo microSD.

Porty po lewej stronie Asus ROG Zephyrus G15.

Po lewej: jeden port zasilania, jeden HDMI 2.0b, jeden port Ethernet RJ45, jeden port USB 3.2 Gen 2 Type-A, dwa USB 3.2 Gen 2 Type-C z DisplayPort 1.4 i zasilaniem, jedno gniazdo combo audio jack.

Chłodzenie, choć czasami niepewne w G14, jest znakomite na tym urządzeniu. System „inteligentnego chłodzenia” G15 obejmuje dwa wentylatory z 84 łopatkami i sześć rurek cieplnych. Nie miał problemu z żadną z gier, które na niego rzuciłem, spędzając zdecydowaną większość czasu między połową 60. a połową 70. (Celsjusza) i nigdy nie skacząc powyżej 80 stopni. To jedna z najlepszych wydajności chłodzenia, jakie kiedykolwiek widziałem w laptopie do gier, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ten działał z ciężkimi tytułami AAA, zmaksymalizowanymi, w rozdzielczości QHD.

Co bardziej imponujące, fanom udało się to zrobić, nie będąc ogłuszająco głośnym. Z pewnością słyszałem je, gdy maszyna była obciążona, ale był to standardowy dźwięk laptopa do gier i nie miałem problemu z słyszeniem dźwięku z gier. Możesz także przełączyć się na profil „Silent” w oprogramowaniu Asus Armoury Crate. Ten przełącznik zasłużył na swoją nazwę i całkowicie wyciszył wentylatory, nie powodując żadnych problemów z temperaturą lub wydajnością, które zauważyłem.

Mówiąc o dźwięku, głośniki G15 również brzmią świetnie. Można się tego spodziewać – jest ich dosłownie sześć, w tym dwa skierowane do przodu głośniki wysokotonowe i głośniki niskotonowe z redukcją siły pod podparciem dłoni. Zapewniają czysty dźwięk z bardzo mocnym basem i potężną perkusją. Nieczęsto mówię to o dźwięku w laptopach, zwłaszcza w laptopach do gier. G15 jest fabrycznie wyposażony w Dolby Access, którego można używać do przeskakiwania między ustawieniami korektora do gier, filmów i muzyki, i robi ogromną różnicę.

Są trzy mikrofony, które bez problemu wychwycą mój głos. Mają także ustawienia wstępne do strumieniowego przesyłania gier, nagrywania muzyki i połączeń konferencyjnych. Są przydatne, ale nie wystarczają, aby G15 był dobrym wyborem do pracy zdalnej, ponieważ nie zawiera kamery internetowej. G14 również nie miał aparatu – wydaje się, że Asus zdecydował, że kamery internetowe nie są konieczne w produktach Zephyrus. To jedyne znaczące uderzenie w urządzenie, które poza tym jest w zasadzie doskonałe. Bardzo dziwne jest również posiadanie tak zaawansowanej konfiguracji mikrofonu i braku kamery internetowej.

Jest jeszcze kilka innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę na temat podwozia G15. Podobnie jak wiele innych laptopów Asusa, G15 ma zawias ErgoLift, który składa się pod pokładem, gdy laptop jest otwarty, i podnosi klawiaturę nad ziemią. Ma to stworzyć bardziej ergonomiczną pozycję do pisania, chociaż nie mogę powiedzieć, że kiedykolwiek zauważyłem różnicę. Jednak trochę wbija się w nogi, jeśli używasz laptopa na kolanach. Zawias G15 nie jest tak ostry, jak niektóre inne zawiasy, ale jako częsty użytkownik kanapy nadal nie jest to moje ulubione uczucie.

Klawiatura i touchpad są również świetne. G14 miał jedną z moich ulubionych klawiatur z 2020 roku, a G15 jest dość podobny. Kliknięcie jest wygodne, ze skokiem 1,7 mm, a dedykowane klawisze głośności (zszywka Zephyrusa) są całkiem wygodne. W przycisku zasilania, który znajduje się w prawym górnym rogu klawiatury, wbudowany jest czujnik odcisków palców.

Touchpad jest masywny, o wymiarach 5,1 x 3,4 cala – o 20 procent większy niż w poprzedniej generacji G15. Jest tak duży, że spoczywały na nim duże części moich rąk, kiedy nie pisały, a nie na podpórkach. Było to trochę irytujące, ale należy przyznać, że G15 nie spowodowało żadnych problemów z odrzucaniem dłoni. Jest też trochę głośny i nie jest najłatwiejszym ani najgłębszym kliknięciem, ale to są dziurawe – to świetny touchpad.

Logo Republic of Gamers na pokrywie Asus ROG Zephyrus G15.

Pokrywa i płyta są wykonane z magnezu i aluminium z „powłoką odporną na ścieranie”.

Dolny prawy segment pokrywy Asus ROG Zephyrus G15.

Pokrywa jest pokryta wzorem z matrycą punktową. Jest 8 279 „idealnie rozmieszczonych perforacji”.

Ale to, co zrobiło na mnie największe wrażenie w G15, to żywotność baterii. Ta rzecz nigdy nie umiera. Używając go jako mojego codziennego sterownika z obciążeniem biurowym na profilu cichym Asusa o jasności około 200 nitów, średnio osiągałem osiem godzin i 32 minuty. To dokładnie poniżej tego, co dostałem z G14, a G15 ma większy ekran o wyższej rozdzielczości do zasilania. W rezultacie G15 wraz z jego mniejszym rodzeństwem jest jednym z najdłużej działających laptopów do gier, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Ma w środku dużą baterię 90 Wh, ale dużo gier platformy z porównywalnymi klockami może wytrzymać tylko kilka godzin po naładowaniu.

Oczywiście granie w gry znacznie skraca żywotność G15. Mam godzinę i 21 minut czerwona Śmierć za jednym ładowaniem. Imponujące jest jednak to, że gra była dość grywalna przez większość tego czasu, unikając zacięć i problemów z wydajnością. Gra nie spadła poniżej grywalnych wskaźników, dopóki G15 nie spadł do 10 procent i pozostało sześć minut. 200-watowa ładowarka również przyzwoicie szybko wyciska sok z G15 – przy bardzo lekkim używaniu Chrome, ładuje urządzenie do 60 procent w 37 minut. Jeśli nie chcesz nosić tej ciężkiej cegły i nie wykonywać zadań intensywnie korzystających z GPU, G15 obsługuje również ładowanie 100 W.

Asus ROG Zephyrus G15 zamknięty, widziany z góry.

G15 są dostępne w kolorze eclipse grey (jak ten model) i moonlight white.

Pod koniec dnia są rzeczy, które mogę znaleźć na temat tego urządzenia. W szczególności brak kamery internetowej jest rażący. I są powody, dla których nie będzie to dla wszystkich. Osoby, które szukają ekranu o wyższej częstotliwości odświeżania, mogą wolą wydać więcej na Blade 15 Advanced lub GS66. Ci, którzy chcą bardziej jazzowego projektu, mogą znaleźć Strix Scar 15 lepsze dopasowanie. I chociaż 1799 USD to świetna wartość dla tych specyfikacji, każdy z mniejszym budżetem ma opcje takie jak Legion Lenovo 5 na stole.

Ale prawie wszystko w tym laptopie jest fantastyczne. I nie tylko jest fantastyczny, ale jest fantastyczny za kilkaset dolarów mniej niż jego konkurenci QHD. Jeśli chcesz skorzystać z zewnętrznej kamery internetowej i nie potrzebujesz ekranu 240 Hz, naprawdę nie ma powodu, aby kupować inny laptop QHD z cienkiej 15-calowej klasy. G15 odznacza się lepszą żywotnością baterii, lepszą mocą, lepszą wagą i lepszą ceną. To jest po prostu najlepsze.



Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

W przypadku inteligentnych pierścionków odpowiedni rozmiar ma znaczenie

Zakup inteligentnego pierścionka jest nieco bardziej skomplikowany niż zakup smartwatcha. Aby go kupić, musisz zaopatrzyć się w zestaw do wymiarowania, przymierzyć kilka...

Francesca ma najbardziej romantyczną fabułę w Bridgerton

Podczas gdy jej rodzeństwo staje się ogromne, rozległe historie miłosneWłaściwie Francesca Bridgerton (Hannah Dodd) po cichu wygrywa grę w związku. Szósta...

Tylko dzisiaj samonagrzewający się kubek Ember Mug 2 jest przeceniony o prawie połowę

Bez kawy wielu z nas prawdopodobnie przestałoby istnieć. Jest to prawdopodobnie jedno z naszych najważniejszych narzędzi zwiększających produktywność, dlatego osobiście uważam, że...
Advertisment