Razer Blade 14 kontra Asus Rog Zephyrus G14: recenzja laptopów do gier


Czternastocalowe laptopy do gier to najlepsze laptopy do gier. Można na nich uruchomić większość gier komputerowych z szybkością ponad 60 klatek na sekundę na wysokich ustawieniach, ale przy wadze poniżej czterech funtów i grubości mniejszej niż cal nadal można je łatwo przenosić. Istnieją kompromisy: ich rozmiar ogranicza moc, jaką mogą obsłużyć, zanim komponenty stopią się w maź, mają głośne wentylatory chłodzące i nie dorównują żywotności baterii cieńszych, lżejszych laptopów innych niż do gier. Ale oni są Prawidłowy kompromisy dla laptopa do gier, który może być również laptopem do sali wykładowej lub kawiarni.

Razer Blade 14 i Asus ROG Zephyrus G14 to dwa z najbardziej cenionych 14-calowych laptopów do gier. Zephyrus — jeden z naszych długoletnich ulubieńców — ma przeprojektowaną obudowę i nowy panel OLED, natomiast Blade 14 2024 to niewielka zmiana specyfikacji w porównaniu z poprzednią generacją. Sensowne było wystawienie ich przeciwko sobie w wzorcowej bójce.

Tylko szturchnięcie: Razer’s Blade 14 ma lepszą wydajność

Testowany przeze mnie moduł Blade za 2700 dolarów jest wyposażony w procesor AMD Ryzen 9 8945HS, RTX 4070, 32 GB pamięci i 1 TB pamięci. Przetestowałem także dwie różne konfiguracje Zephyrusa G14: wersję za 2200 dolarów z tymi samymi specyfikacjami sprzętowymi co Blade 14 i wersję za 1700 dolarów z RTX 4060 i 16 GB pamięci. Blade i wyższej klasy Zephyrus mają różne szybkości pamięci i przechowywania, ale nie powodują one znaczącej różnicy.

Reklama

Przy rozdzielczości 1080p na najwyższych ustawieniach wszystkie trzy mogą w większości gier osiągnąć ponad 60 klatek na sekundę. Cyberpunka 2077 jest wartością odstającą, jeśli śledzenie promieni jest włączone, a DLSS 3.5 jest wyłączone – ale włączenie DLSS ponad trzykrotnie zwiększa liczbę klatek na sekundę.

Blade przewyższał model 4070 Zephyrus o 9–18 procent w każdym teście, pomimo tego samego procesora i karty graficznej oraz tej samej ilości pamięci. Razer daje RTX 4070 tyle mocy, ile procesor graficzny jest w stanie obsłużyć, aż do 115 W lub 140 W z włączoną funkcją Dynamic Boost. Asus ogranicza całkowitą moc graficzną Zephyrusa do 65 W, z funkcją Dynamic Boost aż do 90 W. Blade 14 potrafi wygenerować więcej klatek, bo dosłownie ma większą moc.

OH-LED-LA: Zephyrus G14 ma lepszy wyświetlacz

Blade 14 wykorzystuje tę dodatkową moc procesora graficznego do obsługi wyświetlacza IPS o rozdzielczości 2560 x 1600 tak blisko częstotliwości odświeżania 240 Hz, jak to tylko możliwe – co jest przydatne, jeśli grasz w konkurencyjne e-sporty (lub po prostu lubisz duże częstotliwości odświeżania). Osiąga jasność około 500 nitów, dzięki czemu radzi sobie w każdych normalnych warunkach oświetleniowych wewnątrz i na zewnątrz przy minimalnym odblasku.

Ale Zephyrus ma wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2880 x 1800 z wyraźnie bogatszymi kolorami i odważniejszymi kontrastami. Częstotliwość odświeżania 120 Hz doskonale równoważy możliwości graficzne w grach i pracy twórczej. Osiąga tylko 400 nitów, ale w pomieszczeniach nie stanowi to problemu.

Pasek LED Zephyrusa G14 może pulsować w rytm muzyki odtwarzanej przez głośniki laptopa.

Oba laptopy osiągnęły 100 procent gamy kolorów sRGB i P3; Zephyrus pokrywa również 100 procent AdobeRGB, podczas gdy Blade osiąga tylko 89. (AdobeRGB ma większe znaczenie w przypadku drukowania, a nie gier).

Wyświetlacz Zephyrusa ma certyfikat HDR500 i obsługuje G-Sync; Blade 14 nie ma HDR, a mimo to wyświetlacz obsługuje AMD FreeSync Premium, nie działa z oddzielnym procesorem graficznym. Witryna Razera podaje, że Blade 14 obsługuje G-Sync monitory zewnętrzneale to nie zadziałało w moich testach.

Zwycięzca: Asus Rog Zephyrus G14

Projekt: jeden z nich nadal wygląda jak MacBook

Blade 14 zawsze wyglądał jak MacBook Pro, a jeszcze bardziej przypomina ten w kolorze srebrnym. (Oczywiście Ostrze nadal jest dostępne w kolorze czarnym – ale teraz jest to samo MacBooka Pro.) Czarne klawisze mają zaokrąglone krawędzie, które kontrastują z czystymi, prostymi liniami obudowy. Klawisze wydają się odrobinę za małe, a srebrne szczeliny między nimi jeszcze bardziej podkreślają ich rozmieszczenie.

Gładzik Blade’a wygląda na gładszy, niż się wydaje; czasami zacinały mi się palce i przeskakiwały. Ostrze jest również nieco grubsze i większe: 0,70 cala w porównaniu do 0,61 cala w modelu Pro i 4,05 funta w porównaniu do 3,4 funta. Ale ma nie lada gratkę: dwa gniazda na maksymalnie 96 GB pamięci RAM z gniazdem; Pamięć Zephyrusa jest przylutowana do płytki.

Blade 14 obsługuje USB4 Type-C, USB-A i HDMI.

Zephyrus G14 obsługuje także USB4 Type-C, USB-A i HDMI.

Monica Chin, była recenzentka laptopów w The Verge, była zmartwiona że nowy Zephyrus za bardzo przypominałby MacBooka, ale z przyjemnością donoszę, że tak nie jest. Mimo że matryca punktowa na pokrywie zniknęła, ukośny pasek LED nadal dodaje uroku. Jest również cieńszy i lżejszy niż Blade 14: 12,76 x 8,66 x 0,70 cala, waży 3,53 funta i jest dostępny w kolorze białym lub ciemnoszarym. Jedyną rzeczą przypominającą MacBooka w Zephyrusie G14 jest gładki gładzik.

Obie wersje Zephyrusa, które testowałem, miały dobrą żywotność baterii jak na laptop do gier – średnio 6,5 godziny, gdy były używane wyłącznie do przeglądania stron internetowych, edytowania tekstu i strumieniowego przesyłania wideo. Może wytrzymać do trzech godzin podczas grania, w zależności od gry i ustawień graficznych. (W przypadku wysokiej grafiki w rozdzielczości 1080p, Cyberpunka 2077 rozładował akumulator w ciągu godziny Dwór Botaniki rozładował go w niecałe trzy.) Jeśli chodzi o Blade 14, jego bateria wytrzymuje tylko do czterech godzin, nawet przy prostych zadaniach.

Zwycięzca: Asus Rog Zephyrus G14

Termika: oba radzą sobie z ciepłem, ale Blade radzi sobie z większymi temperaturami

Małe laptopy do gier często mają problemy z chłodzeniem swoich podzespołów, ale zarówno Blade 14, jak i Zephyrus G14 radzą sobie z temperaturą. HWInfo nie zgłosiło żadnego dławienia podczas testu porównawczego Cinebench 2024.

Choć nie jest to niewygodne, klawisze S i D w Blade 14 oraz lewa strona spacji stają się zauważalnie cieplejsze niż reszta klawiatury po graniu przez dwie godziny bez przerwy.

Przykro mi, Blade 14, ale czarne klawisze na srebrnej obudowie po prostu mi nie odpowiadają.

Zephyrus G14 zapewnia jednolity biały wygląd bez poczucia sterylności.

Ale omówię to w kontekście dziesiątek małych otworów wentylacyjnych obejmujących dolną obudowę Zephyrusa G14. Nie przeszkadzało mi to, że trzymałem Zephyrusa na kolanach, żeby wysłać kilka e-maili lub obejrzeć odcinek Shogunale podczas grania czułem się, jakbym dmuchał gorącym pustynnym powietrzem.

Blade 14 obsługuje znacznie większą moc procesora graficznego w obudowie niemal tej samej wielkości co Zephyrus, z mniejszą liczbą otworów wentylacyjnych na spodzie.

Blade jest przede wszystkim przeznaczony do gier, ale Zephyrus jest lepiej wyważony

Zephyrus G14 — z kartą RTX 4070 — to nadal najlepszy 14-calowy laptop do gier.

Za cenę od 2000 do 2200 dolarów zapewnia doskonałą równowagę między funkcjami, wydajnością i ceną. Otrzymujesz wysokiej jakości wyświetlacz OLED HDR, godną pochwały żywotność baterii, zabawny, ale niezbyt krzykliwy design; i wysoką liczbę klatek na sekundę pomimo ograniczenia mocy procesora graficznego. Jedyną prawdziwą wadą tego laptopa są cholerne otwory wentylacyjne obejmujące cały spód. Limit 90 W TGP i wlutowana pamięć są rozczarowujące, ale z radością przyjmę te małe ustępstwa w stosunku do wszystkiego, co oferuje Zephyrus G14.

Podobnie skonfigurowany Razer Blade kosztuje aż o 700 dolarów więcej. Ma wyższą częstotliwość odświeżania, ale nie obsługuje HDR ani G-Sync, a jego o 9 do 17 procent wyższa liczba klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p jest ledwo zauważalna. Blade 14 jest też nieco cięższy od Zephyrusa G14, ma znacznie krótszą żywotność baterii i jeszcze bardziej przypomina MacBooka w nowej, rtęciowej kolorystyce.

Zwycięzca: Asus ROG Zephyrus G14

Fotografia: Joanna Nelius / The VergeSource link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kobiety w danych: CDO BAE Systems wyjaśnia, dlaczego różnorodność danych ma znaczenie

Praca z dzikimi gorylami i gibonami ratowniczymi nie jest tradycyjną drogą do kariery w branży danych i technologii. Ale dla Johanny Hutchinson...

Jak oglądać serial komediowy Próbowanie na Apple TV+

Dzisiaj, AppleTV+ Premiera czwartego sezonu brytyjskiego oryginalnego serialu komediowego Próbować, z udziałem Rafe’a Spalla i Esther Smith. Pierwsze dwa odcinki nowego sezonu...

AOC przedstawia 27-calowy monitor Q27B3CF2 WQHD 100 Hz USB-C

Specjalista w dziedzinie wyświetlaczy, firma AOC, z dumą przedstawia nowy, elegancki model QHD, będący zorientowanym na wartość dodatkiem do linii monitorów B2C, serii...
Advertisment