Ratowanie lasów nie powstrzyma zmian klimatu — potrzebujemy dużych cięć emisji


Coraz bardziej, firmy ogłaszają nowe cele zerowej emisji netto neutralizacji emisji gazów cieplarnianych w przyszłości. I zamiast znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla wiele z tych zobowiązań polega na zastosowaniu techniki zwanej wychwytywaniem dwutlenku węgla w lasach.

Ale nowe badanie potwierdza to, co naukowcy mówili od jakiegoś czasu: liczenie na to, że drzewa wykonają brudną robotę polegającą na usuwaniu CO2 z atmosfery, nie wystarczy, aby powstrzymać zmiany klimatu.

Artykuł opublikowany dziś w Nauka zakłada, że ​​jeśli zaprzestaniemy wszelkiej ludzkiej gospodarki leśnej (na przykład pozyskiwania drewna) w obecnych warunkach klimatycznych i przy obecnym stężeniu CO2, ich biomasa nadziemna może wzrosnąć nawet o 44,1 gigaton węgla.

Jeśli to wydaje się dużo, to dlatego, że tak jest. Oznaczałoby to jednak wzrost o 15–16 procent w stosunku do obecnych poziomów składowania dwutlenku węgla, co odpowiada około czterem latom obecnej emisji CO2 spowodowanej działalnością człowieka.

Leśny pochłaniacz dwutlenku węgla (jego zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla) powinien zostać zachowany, aby zrównoważyć emisje resztkowe z sektorów, w których są one nieuniknione

Bez silnej redukcji emisji, artykuł stwierdza, że ​​ta strategia ma niski potencjał redukcji ilości węgla w atmosferze. Naukowcy podkreślają również, że leśny pochłaniacz dwutlenku węgla (jego zdolność do pochłaniania węgla) powinien zostać zachowany, aby zrównoważyć emisje resztkowe z sektorów, w których są one nieuniknione, a nie kompensować obecne poziomy emisji.

Reklama

Lasy działają jak pochłaniacze dwutlenku węgla ponieważ rosnące drzewa wykorzystują CO2 w procesie fotosyntezy i przekształcają go w materię roślinną lub biomasę. Przechowują również węgiel na ziemi, wzmacniając materię organiczną gleby. Dlatego lasy odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu planetę przed przegrzaniem.

W miejscach, w których wyręb lub inne problemy zniszczyły las, przywrócenie obszaru może zwiększyć ilość pochłanianego tam węgla. Ten rodzaj „naprawy” jest sprzedawany jako jedno z rozwiązań do wysysania CO2 z atmosfery — jednocześnie dając bezpłatna przepustka dla firm, aby utrzymać poziomy emisji „na dotychczasowym poziomie”..

Istnieje jednak granica tego, co faktycznie mogą zrobić lasy.

„Skupiliśmy się bardziej krytycznie na naturalnie występujących zakłóceniach, które mają miejsce w lasach bez jakiejkolwiek interwencji człowieka, takich jak pożary, szkody spowodowane przez burze, owady itp. Doprowadziło to do szacowanego dodatkowego potencjału magazynowania dwutlenku węgla, który jest ponad dwukrotnie mniejszy niż poprzednie szacunki, ” mówi Caspar Roebroek, główny autor badania i badacz z ETH Zurich i Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.

„Szacowany dodatkowy potencjał magazynowania dwutlenku węgla, który jest ponad dwukrotnie mniejszy niż poprzednie szacunki”

Byli również w stanie oszacować, że obszar o powierzchni 1,6 miliona kilometrów kwadratowych (prawie 618 mil kwadratowych) musiałby zostać ponownie zalesiony, aby zrekompensować jeden rok naszych obecnych poziomów emisji dwutlenku węgla. Jest mniej więcej wielkości Alaski i większy niż Hiszpania, Niemcy i Francja razem wzięte.

Poza tym potrzeba czasu, aby lasy osiągnęły dojrzałość, od dziesięcioleci do stuleci. Tymczasem kryzys klimatyczny już się rozpoczął, a ludzkość musi działać szybko, aby ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 1,5 stopnia Celsjusza, aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego.

Matematyk Thelma Krug, jedna z wiceprzewodniczących Międzyrządowego Zespołu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (IPCC), najważniejszego na świecie forum poświęconego klimatowi, uważa, że ​​badanie niesie ważne przesłanie. „To pokazuje, że same lasy nie uratują planety”.

„Same lasy nie uratują planety”

Wyjaśnia, że ​​pokazują to wszystkie modele, z którymi współpracuje IPCC usuwanie dwutlenku węgla konieczne będzie osiągnięcie zerowej emisji netto w poszczególnych sektorach. Jednak modele pokazują, że potrzeba będzie wielu różnych strategii, aby zrobić to wystarczająco szybko, z których najbardziej znaczące to ambitne cięcia emisji.

Krug mówi, że firmy, które inwestują w wychwytywanie dwutlenku węgla w lasach, mogą nie zdawać sobie sprawy z dwóch ważnych rzeczy: że takie podejście wymaga czasu i że lasy są również podatne na zmiany klimatyczne, więc ich własna zdolność pochłaniania dwutlenku węgla może zostać naruszona przez wyższe temperatury na Ziemi.

„Zmiany klimatyczne postępują bardzo szybko, a sytuacja bardzo szybko się pogarsza. Jednocześnie firmy nie podejmują działań tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, czyli ograniczania emisji paliw kopalnych”.

Chociaż pokazuje ich ograniczenia w absorpcji dwutlenku węgla, nowe badanie w żaden sposób nie umniejsza środowiskowej i klimatycznej wartości ochrony lasów.

„Z perspektywy zmiany klimatu, im więcej węgla możemy zatrzymać na lądzie, tym lepiej”, mówi Roebroek, ponieważ wylesianie i pożary lasów są głównymi źródłami emisji gazów cieplarnianych.

„Przy obecnych poziomach emisji lasy mogą jedynie w ograniczonym stopniu przyczynić się do łagodzenia zmian klimatu, ale jeśli wspólnie znacznie zmniejszymy emisje CO2 ze źródeł kopalnych, względny wkład lasów może stać się bardzo ważny, aby zlikwidować lukę do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, ” wskazuje on.

Oprócz tego lasy mają inne role, które wykraczają daleko poza cykl węglowy. Między innymi regulują zmiany temperatury, pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i są domem dla milionów gatunków i tysięcy tradycyjnych społeczności na całym świecie.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NSA zhakowała iPhone’y, twierdzi Rosja; odkryte plany wojenne

Rosja twierdził, że NSA zhakowany iPhone'y należących zarówno do obywateli rosyjskich, jak i zagranicznych dyplomatów przebywających w kraju. Co więcej, twierdzi, że Apple pomagał...

Bezprzewodowe słuchawki i wkładki douszne w pierwszej piątce najbardziej pożądanych produktów dla konsumentów w USA

Consumer Technology Association (CTA) opublikowało badanie US Consumer Technology Ownership & Market Potential (OMP) z 2023 r., z którego wynika, że ​​pomimo złożonej...

New on Netflix June 2023: The Witcher, Never Have I Ever, and more

Even with Netflix’s recommendation algorithm serving you new movies, new TV shows, and original programming tailored to your viewing habits, the...
Advertisment