Raport finansowy Asetek za IV kwartał 2023 r.: Zapotrzebowanie na chłodzenie cieczą i ekspansja SimSports napędzają wzrost


Firma Asetek odnotowała przychody w czwartym kwartale na poziomie 16,6 mln USD, co stanowi wzrost o 75% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Przychody za rok wyniosły 76,3 mln USD, co oznacza wzrost o 51% w porównaniu z 2022 r. Wzrost w obu okresach odzwierciedla głównie zwiększone dostawy płynów produkty chłodzące. Marża brutto wyniosła 47% w czwartym kwartale i 45% w 2023 r., w porównaniu z 41% w każdym z tych samych okresów 2022 r. Wzrost marży brutto odzwierciedla bogatszy asortyment produktów, obniżone koszty i korzystne kursy walut w obu okresach.

„Rok 2023 oznaczał istotne odbicie naszej działalności związanej z chłodzeniem cieczowym i rozszerzenie programu produktów SimSports, który spotkał się z szerokim uznaniem społeczności symulatorów wyścigów. Jestem dumny, że mogę zapewnić sobie drugi najlepszy rok w historii pod względem przychodów i zysków, odzwierciedlający duży popyt na nasze produkty produktów” – powiedział André Sloth Eriksen, dyrektor generalny Asetek. „Jesteśmy pewni długoterminowego potencjału naszych rynków, ale jednocześnie w dalszym ciągu odnotowujemy niską widoczność przychodów w perspektywie krótkoterminowej. Dostosowujemy się jednak i odpowiednio dostosowujemy nasze priorytety strategiczne, a w 2024 r. skupimy się na wykonaj na nich.”

Dochód operacyjny wyniósł 1,0 mln USD, a skorygowana EBITDA wyniosła 2,2 mln USD w czwartym kwartale 2023 r. w porównaniu ze stratą operacyjną w wysokości 1,9 mln USD i skorygowaną EBITDA w wysokości ujemnej 0,6 mln USD w czwartym kwartale 2022 r. Dochód operacyjny za cały rok wyniósł 9,4 mln USD i skorygowany EBITDA wyniosła 15,9 mln USD w porównaniu ze stratą operacyjną w wysokości 5,4 mln USD i skorygowaną EBITDA na poziomie ujemnym 0,8 mln USD w 2022 r.

Koszty operacyjne o 6,7 mln USD wzrosły w porównaniu z czwartym kwartałem 2022 r., głównie w związku z rozwojem produktów i łańcucha dostaw. Amortyzacja wyniosła 1,0 miliona dolarów, a wynagrodzenie w formie akcji wyniosło 0,1 miliona dolarów. Koszty operacyjne za cały rok wyniosły 25,3 mln USD, czyli o 3% mniej niż w roku poprzednim. Koszty operacyjne za rok 2023 obejmują jednorazowe opłaty w wysokości 0,8 mln USD związane z podwójnym notowaniem akcji Asetek na giełdzie Nasdaq w Kopenhadze w drugim kwartale. W czwartym kwartale dolar amerykański osłabił się o 4% w stosunku do korony duńskiej, co spowodowało stratę kursową w wysokości 1,3 mln USD (w IV kwartale 2022 r. dolar amerykański osłabił się o 9%, co spowodowało stratę kursową w wysokości 1,8 mln USD).

W 2023 r. Spółka zainwestowała 24,9 mln USD w rzeczowy majątek i sprzęt, w tym w budowę nowej siedziby, oraz 2,6 mln USD w skapitalizowane koszty rozwoju nowych produktów. W ciągu roku Spółka spłaciła linię kredytową na budowę nowej siedziby i centrum rozwoju o kwotę 2,9 mln USD netto.

Na dzień 31 grudnia 2023 r. suma aktywów wyniosła 102,7 mln USD (78,6 mln USD na 31 grudnia 2022 r.), a łączny kapitał własny wyniósł 66,1 mln USD (42,7 mln USD). W maju 2023 r. Spółka wyemitowała 71,2 mln nowych akcji zwykłych w ramach oferty praw poboru, uzyskując wpływy netto w wysokości 16,1 mln USD.

Kapitał obrotowy na dzień 31 grudnia wyniósł ujemne 3,2 mln USD (ujemne 6,3 mln USD na 31 grudnia 2022 r.), w tym 9,1 mln USD środków pieniężnych i ich ekwiwalentów (7,4 mln USD). Na koniec roku zobowiązania krótkoterminowe obejmowały zadłużenie związane z budową obiektów w wysokości 14,7 mln USD, które zostało następnie zrefinansowane w styczniu 2024 r. z terminem płatności 1 stycznia 2025 r.

Reklama

Operacje
W czwartym kwartale Spółka dostarczyła 244 tys. chłodnic z pętlą zamkniętą w porównaniu do 157 tys. w czwartym kwartale 2022 r. W czwartym kwartale rozpoczęto wysyłkę dwudziestu nowych produktów, w tym dwanaście chłodnic cieczy, z czego trzy wyposażone są w nową technologię chłodzenia 8. generacji, oraz osiem produktów SimSports. Oczekuje się, że w pierwszym kwartale 2024 r. rozpocznie się wysyłka dziesięciu nowych produktów do chłodzenia cieczą i różnych nowych akcesoriów SimSports.

W styczniu 2024 roku firma ogłosiła, że ​​partner OEM, firma ASUS, wprowadziła trzecią generację uniwersalnych chłodnic procesorów ROG STRIX wyposażonych w nową technologię chłodzenia cieczą Gen7v2 firmy Asetek. Nowe chłodnice cieczy umożliwią entuzjastom zwiększenie możliwości podkręcania procesora w celu uzyskania ekstremalnej wydajności i zapewnią graczom zaawansowaną stabilność, która jest kluczowa dla wciągających gier.

Więksi klienci wyrazili zwiększone zapotrzebowanie na produkty Liquid Cooling w niższej cenie na rynek chiński, a także na inne rynki zorientowane na wartość. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Asetek planuje wdrożyć produkty dostosowane do niższej półki segmentu premium. Oznacza to poszerzenie docelowego rynku bez uszczerbku dla jakości, jaką reprezentuje marka Asetek. Ofertę wartości charakteryzują solidne marże EBITDA, ale marże brutto, które są nieco niższe od średniej historycznej.

Oczekiwania na rok 2024
Otoczenie makroekonomiczne na początku 2024 r. w dalszym ciągu wykazuje oznaki poprawy, chociaż obraz jest zróżnicowany w różnych regionach. Napięcia geopolityczne w dalszym ciągu powodują pewną zmienność i niepewność na rynku, nieco ograniczając uznaniowe wydatki konsumentów. Widoczność przyszłych przychodów pozostaje niska. W drugiej połowie 2023 r. duży popyt ze strony głównych klientów OEM odzwierciedlał wzrost poziomu zapasów. Wyższe poziomy zapasów w 2024 r. skutkują mniejszym popytem na produkty Asetek, a przesłanki wskazują na bardziej znormalizowany poziom zapasów i popyt ze strony klientów w drugiej połowie 2024 r.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, oczekuje się wzrostu przychodów w 2024 roku w przedziale od -5% do 5% w porównaniu do 2023 roku. Perspektywy przychodów Grupy na 2024 rok wynikają z oczekiwanego rozwoju przychodów w segmencie Liquid Cooling w przedziale -10% do 0%, a dla segmentu SimSports wzrost przychodów w przedziale od 40% do 60% w stosunku do 2023 roku. Skorygowana marża EBITDA w 2024 roku dla Grupy ma kształtować się w przedziale od 12% do 17% przychodów.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment