Rządy na całym świecie muszą zacząć reagować bardziej proaktywnie, aby ograniczyć ryzyko nowych i rozwijających się zagrożeń cybernetycznych, zgodnie z zaleceniami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Globalny indeks cyberbezpieczeństwa 2024 raport.
Raport jest dziełem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), który jest agencją ONZ zajmującą się technologiami cyfrowymi, a jego celem jest rzucenie światła na postępy, jakie czynią państwa na całym świecie w zakresie unikania zagrożeń cybernetycznych.
Robi to, oceniając ich wysiłki w pięciu filarach, obejmujących kwestie prawne, techniczne, organizacyjne, zdolności, rozwój i współpracę. Ostatni raz raport opublikowano w 2021 r.
Po raz pierwszy w raporcie zastosowano również system poziomów, aby sklasyfikować kraje na podstawie stopnia przygotowania do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. Najwyższy poziom 1 osiągnęło 46 krajów, co oznacza, że wykazują one silne zaangażowanie w realizację wszystkich pięciu filarów.
„Większość krajów albo „ustanawia się” (poziom 3), albo „rozwija się” (poziom 4) pod względem cyberbezpieczeństwa” – stwierdził ITU w oświadczeniu. „105 krajów w tych poziomach znacznie rozszerzyło usługi cyfrowe i łączność, ale nadal musi zintegrować środki cyberbezpieczeństwa”.
W raporcie wskazano, że kraje na całym świecie zwiększają inwestycje i wysiłki w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W raporcie potwierdzono na przykład, że obecnie 132 kraje mają wdrożoną krajową strategię cyberbezpieczeństwa, podczas gdy w 2021 r. było ich 107.
Trzeba zrobić więcej
Jednakże biorąc pod uwagę, jak wiele krajów uzyskało ranking poziomu 3 lub 4, jasne jest, że trzeba zrobić więcej, stwierdza ITU.
„Budowanie zaufania w świecie cyfrowym jest najważniejsze” – powiedziała Doreen Bogdan-Martin, sekretarz generalna ITU. „Postęp widoczny w Globalny indeks cyberbezpieczeństwa jest sygnałem, że musimy nadal koncentrować wysiłki, aby zapewnić, że każdy, wszędzie, będzie mógł bezpiecznie i pewnie zarządzać cyberzagrożeniami w dzisiejszym coraz bardziej złożonym cyfrowym krajobrazie”.
Zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego, z którymi muszą się mierzyć organizacje i państwa, nadal ewoluują i stają się coraz bardziej wyrafinowane. W raporcie zwrócono uwagę na ataki ransomware wymierzone w rządy, awarie systemów i naruszenia cyberbezpieczeństwa dotyczące kluczowych branż są szczególnie niepokojące.
„Ten Globalny indeks cyberbezpieczeństwa 2024 pokazuje znaczącą poprawę w krajach, które wdrażają niezbędne środki prawne, plany, inicjatywy dotyczące budowania potencjału i ramy współpracy, zwłaszcza w zakresie wzmacniania zdolności reagowania na incydenty”, powiedział Cosmas Luckyson Zavazava, dyrektor Biura Rozwoju Telekomunikacji ITU.
„Projekty i programy ITU w zakresie cyberbezpieczeństwa wspierają krajowe wysiłki na rzecz skuteczniejszego zarządzania zagrożeniami cybernetycznymi i mam nadzieję, że postęp wykazany w najnowszym indeksie zachęci kraje do podjęcia większych działań w celu opracowania bezpiecznych i godnych zaufania systemów i sieci cyfrowych”.
Z perspektywy geograficznej raport wskazuje Afrykę jako region świata, w którym nastąpiła największa poprawa w zakresie łagodzenia skutków cyberataków od czasu opublikowania ostatniego raportu w 2021 r.
„Najsłabiej rozwinięte kraje świata [LDCs] „również zaczęły odnosić sukcesy, choć nadal potrzebują wsparcia, aby móc rozwijać się dalej i szybciej” – głosi oświadczenie ITU.
„[The report also] pokazuje, że przeciętny kraj najsłabiej rozwinięty osiągnął obecnie ten sam poziom cyberbezpieczeństwa, jaki miało wiele krajów rozwijających się, które nie są krajami najsłabiej rozwiniętymi, w 2021 r.
„Kraje rozwijające się nieposiadające dostępu do morza oraz małe rozwijające się państwa wyspiarskie nadal borykają się z ograniczeniami zasobów i potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa” – dodano.