Raport dotyczący cyberbezpieczeństwa wspierany przez ONZ podkreśla globalne niedobory w zakresie gotowości


Rządy na całym świecie muszą zacząć reagować bardziej proaktywnie, aby ograniczyć ryzyko nowych i rozwijających się zagrożeń cybernetycznych, zgodnie z zaleceniami Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) Globalny indeks cyberbezpieczeństwa 2024 raport.

Raport jest dziełem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), który jest agencją ONZ zajmującą się technologiami cyfrowymi, a jego celem jest rzucenie światła na postępy, jakie czynią państwa na całym świecie w zakresie unikania zagrożeń cybernetycznych.

Robi to, oceniając ich wysiłki w pięciu filarach, obejmujących kwestie prawne, techniczne, organizacyjne, zdolności, rozwój i współpracę. Ostatni raz raport opublikowano w 2021 r.

Po raz pierwszy w raporcie zastosowano również system poziomów, aby sklasyfikować kraje na podstawie stopnia przygotowania do obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. Najwyższy poziom 1 osiągnęło 46 krajów, co oznacza, że ​​wykazują one silne zaangażowanie w realizację wszystkich pięciu filarów.

„Większość krajów albo „ustanawia się” (poziom 3), albo „rozwija się” (poziom 4) pod względem cyberbezpieczeństwa” – stwierdził ITU w oświadczeniu. „105 krajów w tych poziomach znacznie rozszerzyło usługi cyfrowe i łączność, ale nadal musi zintegrować środki cyberbezpieczeństwa”.

W raporcie wskazano, że kraje na całym świecie zwiększają inwestycje i wysiłki w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Reklama

W raporcie potwierdzono na przykład, że obecnie 132 kraje mają wdrożoną krajową strategię cyberbezpieczeństwa, podczas gdy w 2021 r. było ich 107.

Trzeba zrobić więcej

Jednakże biorąc pod uwagę, jak wiele krajów uzyskało ranking poziomu 3 lub 4, jasne jest, że trzeba zrobić więcej, stwierdza ITU.

„Budowanie zaufania w świecie cyfrowym jest najważniejsze” – powiedziała Doreen Bogdan-Martin, sekretarz generalna ITU. „Postęp widoczny w Globalny indeks cyberbezpieczeństwa jest sygnałem, że musimy nadal koncentrować wysiłki, aby zapewnić, że każdy, wszędzie, będzie mógł bezpiecznie i pewnie zarządzać cyberzagrożeniami w dzisiejszym coraz bardziej złożonym cyfrowym krajobrazie”.

Zagrożenia bezpieczeństwa cybernetycznego, z którymi muszą się mierzyć organizacje i państwa, nadal ewoluują i stają się coraz bardziej wyrafinowane. W raporcie zwrócono uwagę na ataki ransomware wymierzone w rządy, awarie systemów i naruszenia cyberbezpieczeństwa dotyczące kluczowych branż są szczególnie niepokojące.

„Ten Globalny indeks cyberbezpieczeństwa 2024 pokazuje znaczącą poprawę w krajach, które wdrażają niezbędne środki prawne, plany, inicjatywy dotyczące budowania potencjału i ramy współpracy, zwłaszcza w zakresie wzmacniania zdolności reagowania na incydenty”, powiedział Cosmas Luckyson Zavazava, dyrektor Biura Rozwoju Telekomunikacji ITU.

„Projekty i programy ITU w zakresie cyberbezpieczeństwa wspierają krajowe wysiłki na rzecz skuteczniejszego zarządzania zagrożeniami cybernetycznymi i mam nadzieję, że postęp wykazany w najnowszym indeksie zachęci kraje do podjęcia większych działań w celu opracowania bezpiecznych i godnych zaufania systemów i sieci cyfrowych”.

Z perspektywy geograficznej raport wskazuje Afrykę jako region świata, w którym nastąpiła największa poprawa w zakresie łagodzenia skutków cyberataków od czasu opublikowania ostatniego raportu w 2021 r.

„Najsłabiej rozwinięte kraje świata [LDCs] „również zaczęły odnosić sukcesy, choć nadal potrzebują wsparcia, aby móc rozwijać się dalej i szybciej” – głosi oświadczenie ITU.

„[The report also] pokazuje, że przeciętny kraj najsłabiej rozwinięty osiągnął obecnie ten sam poziom cyberbezpieczeństwa, jaki miało wiele krajów rozwijających się, które nie są krajami najsłabiej rozwiniętymi, w 2021 r.

„Kraje rozwijające się nieposiadające dostępu do morza oraz małe rozwijające się państwa wyspiarskie nadal borykają się z ograniczeniami zasobów i potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa” – dodano.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

AMD EPYC „Turin” ze 192 rdzeniami i 384 wątkami zapewnia prawie 40% wyższą wydajność niż Intel Xeon 6

AMD zaprezentowało swoją wersję najnowsze procesory EPYC o nazwie kodowej „Turin”, wyposażony w gęste rdzenie Zen 5 i Zen 5C. Dokładne testy Phoronix...

Apple Watch Series 10, AirPods Max, sprzęt HomeKit, więcej 9to5Mac

Jesteśmy teraz gotowi, aby podsumować kilka nowych, świeżych transakcji, które zauważyliśmy dziś rano, aby dołączyć do utrzymującego się najniższego poziomu w historii czarny...

Duchowy następca Disco Elysium w fazie rozwoju w New Studio, Longdue

Z okazji piątej rocznicy Disco Elysium na horyzoncie, Longdue z dumą ogłasza swoje powstanie jako nowego niezależnego studia, które pozyskało zalążki inwestycji w...
Advertisment