Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 jest wyposażony w szybsze funkcje AI


Nowy flagowy chipset mobilny Qualcomm to festiwal sztucznej inteligencji na urządzeniu od góry do dołu. Snapdragona 8 Gen 3 zapewnia generatywne możliwości sztucznej inteligencji bezpośrednio do chipsetu, znacznie przyspieszając czynności wymagające dużej mocy obliczeniowej, które zwykle zlecane są w chmurze. To kolejny krok naprzód w roku, w którym doszło do wielu skoków w zakresie sztucznej inteligencji, i nastąpi to wcześniej niż później: pierwsze telefony z nowym chipsetem mają zadebiutować w nadchodzących tygodniach.

8. generacji 3 obsługuje chatbota przeszkolonego na platformie Meta Llama 2 i może akceptować tekst, obrazy i wprowadzanie głosowe. Potrafi także rozmawiać z powrotem do Ciebie, a także wygenerować obraz lub tekst. Chipset obsługuje także generator obrazu AI Stable Diffusion na urządzeniu, coś takiego Qualcomm pokazał się na początku tego roku. Tym razem firma twierdzi, że może wygenerować obraz w mniej niż jedną sekundę — poprzednia technologia wygenerowała obraz w około 15 sekund, czyli i tak szybciej niż kilka minut, które może zająć nawet dobrze wyposażony laptop.

Przekaże nawet Twoje ulubione zajęcia i „poziom sprawności”, co brzmi nieco dystopijnie

Wszystko to mieści się w tym, co Qualcomm nazywa swoim silnikiem AI, wykorzystującym firmowy procesor neuronowy Hexagon. Tymczasem Sensing Hub wykorzystuje Whisper OpenAI do rozpoznawania mowy. Sensing Hub dostarcza również silnikowi AI informacje o użytkowniku, w tym o lokalizacji, w celu uzyskania bardziej spersonalizowanych odpowiedzi. Wyświetli nawet Twoje ulubione zajęcia, wiek i „poziom sprawności”, co brzmi nieco dystopijnie, jeśli mnie zapytasz.

Generatywna sztuczna inteligencja odgrywa również ważną rolę w nowych możliwościach przetwarzania obrazu 8. generacji 3. Obsługuje wypełnianie generatywne w celu powiększania obrazu, dzięki czemu można pomniejszać i ponownie przycinać zdjęcia – ponownie bezpośrednio na urządzeniu. Funkcje wideo są jeszcze ciekawsze: dostępna jest funkcja usuwania obiektów wideo — wystarczy dotknąć, a niechciany obiekt zniknie! – I Na urządzeniu nagrywanie w trybie nocnym w rozdzielczości do 4K / 30p. Google ogłosił, że w najbliższej przyszłości w Pixelu 8 Pro pojawi się własna funkcja Night Sight dla wideo, ale będzie ona działać w chmurze.

Dostępna jest także funkcja o nazwie Widok Vloggera, która łączy wideo z selfie i tylnego aparatu w jeden widok. Nie chodzi tu o obraz w obrazie — ta funkcja wykorzystuje ulepszoną segmentację obrazu, aby usunąć tło z wideo selfie i sprawić, że będzie wyglądać, jakbyś stał przed tym, co widzi tylna kamera.

Reklama

W przyszłym roku sztuczna inteligencja na urządzeniach pojawi się na całej gamie urządzeń mobilnych.
Obraz: Qualcomm

Istnieją uzasadnione powody, aby martwić się niewłaściwym wykorzystaniem tych narzędzi i w tym celu Qualcomm współpracuje z firmą o nazwie Truepic. Technologia, której używa, jest zgodna z Koalicją na rzecz Pochodzenia i Autentyczności Treści standard otwarty, które przypominają metadane gwarantujące autentyczność zdjęcia lub filmu. Kryptograficznie wiąże uwierzytelnianie z zasobem cyfrowym – takim jak zdjęcie lub film – tak, że nie można go zmanipulować tak łatwo, jak to możliwe w przypadku danych EXIF.

Jednak to nie cała sztuczna inteligencja w Snapdragonie 8 Gen 3. Qualcomm twierdzi, że osiągnął niewielki 10-procentowy wzrost oszczędności energii w porównaniu z 8. generacji 2 dzięki wzrostowi wydajności procesora Kryo i procesora graficznego Adreno. Obsługiwany jest format zdjęć Dolby HDR, co odzwierciedla dążenie Apple i Google do przechwytywania obrazu w wysokim zakresie dynamicznym w ich najnowszych urządzeniach. Jest modem X75-RF z większą obsługą agregacji nośników 5G (pamiętacie 5G?), a procesor graficzny obsługuje ulepszone sprzętowe śledzenie promieni, zapewniając bardziej realistyczne odbicia światła w grach mobilnych. System obsługuje częstotliwości odświeżania do 240 Hz na kompatybilnych wyświetlaczach zewnętrznych.

Dostępny jest także nowy system o nazwie Snapdragon Seamless, który ma ułatwić parowanie laptopów i telefonów z urządzeniami peryferyjnymi różnych producentów i platformami operacyjnymi. Qualcomm twierdzi, że umożliwi to łatwiejsze przełączanie między urządzeniami – na przykład przełączanie na dźwięk na komputerze w przypadku rozmów wideo i powrót do odtwarzania muzyki w telefonie.

Wydaje się, że ma to głównie na celu ułatwienie komunikacji urządzeniom z Androidem i Windowsem, przynajmniej podczas uruchamiania. Qualcomm twierdzi, że jest to otwarta platforma, do której każdy może dołączyć, chociaż początkowo dostęp do technologii będą mieli głównie bezpośredni partnerzy OEM i systemy operacyjne Qualcomm. Każdy ogród musi od czegoś zacząć – nawet ten otwarty.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NVIDIA świętuje 500 gier i aplikacji dzięki technologiom DLSS i RTX

Firma NVIDIA ogłosiła dziś ważny kamień milowy w postaci udostępnienia 500 gier i aplikacji wykorzystujących technologię NVIDIA RTX, rewolucyjny zestaw technologii graficznych do...

Przewodnik po lokalizacjach Medalionów Towarzystwa w Fortnite Rozdział 5

Medaliony Towarzystwa są nowym elementem Fortnite jak w Rozdziale 5 Sezonu 1. Te przedmioty wzmacniające tarcze są trudne do złapania...

ExpressVPN jest teraz dostępny dla Apple TV

Jednym z głównych zastosowań VPN jest oglądanie treści zablokowanych regionalnie, ale do niedawna nie można było z nich korzystać na Apple TV. ...
Advertisment