PSNI utworzyło tajną jednostkę, której zadaniem było „monitorowanie telefonów dziennikarzy i prawników” – twierdzi były starszy oficer


Policja w Irlandii Północnej utworzyła tajną jednostkę do monitorowania telefonów dziennikarzy i prawników, jak twierdzi były zastępca komendanta PSNI.

Alan McQuillan, który odszedł z PSNI w 2023 r., twierdzi, że jednostka PSNI korzystała z dedykowanego laptopa, aby uzyskać dostęp do danych dotyczących komunikacji telefonicznej setek prawników i dziennikarzy.

Powiedział Program Nolana w BBC Radio Ulster że jednostka PSNI skonfigurowała laptopa, który był oddzielony od innych systemów komputerowych PSNI, co pozwoliło służbie uniknąć kontroli ze strony niezależnych inspektorów.

PSNI stwierdziło, że kwestionuje trafność twierdzeń McQuillana.

Zapytanie publiczne

McQuillan wezwał do wszczęcia publicznego dochodzenia w sprawie tej operacji, która jego zdaniem została wykorzystana przez policyjnych śledczych do ustalenia kontaktów prawników i dziennikarzy interesujących się PSNI.

Programowi BBC powiedział, że został poinformowany o operacji przez starszych funkcjonariuszy policji PSNI i jest pewien prawdziwości zarzutów. BBC podało, że potwierdziło również wersję McQuillana z innych źródeł policyjnych.

Reklama

„Każdy prominentny dziennikarz, który publikował artykuły interesujące dla PSNI lub przeciwko PSNI, podlegał tego rodzaju monitorowaniu” – powiedział.

Były zastępca policjanta powiedział, że jednostka działała przez pięć lat, w latach 2011–2012–2017.

Pierwotnie jednostka ds. dyscypliny wewnętrznej PSNI uruchomiła monitoring telefoniczny, aby przyspieszyć dochodzenia w sprawie niewłaściwego postępowania policji.

Powiedział jednak, że operacja rozszerzyła się z monitorowania telefonów wydawanych przez policję na monitorowanie rejestrów rozmów telefonicznych dziennikarzy i prawników.

Porównał to do operacji połowowej przy użyciu „trawlera przemysłowego” polegającej na zbieraniu szczegółów rozmów telefonicznych w celu ustalenia, kto kontaktował się z prawnikami i dziennikarzami.

Ponieważ jednostka działała oddzielnie od innych operacji inwigilacyjnych w ramach PSNI, unikała kontroli ze strony niezależnych komisarzy odpowiedzialnych za audyt pracy policji w zakresie inwigilacji – stwierdził.

„To wykracza poza dochodzenie wewnętrzne. Wymaga to dochodzenia prowadzonego przez sędziego” – stwierdził. „Teraz zostało to zatrzymane, ale spowodowało znaczne szkody dla integralności usługi”.

Powiedział, że PSNI i jej poprzedniczka, Królewska Policja Ulsteru, zyskały dobrą reputację dzięki przestrzeganiu przepisów dotyczących nadzoru, a inspektorzy otrzymali gratulacje podczas corocznych przeglądów jej działań w zakresie nadzoru.

„PSNI i RUC miały początkowo bardzo dobrą reputację. Co roku zostaliśmy wyróżnieni przez Komisarz ds. nadzoru, ze względu na standardy, które zobaczyli, kiedy do nas przyszli. To zniszczyło to, naprawdę to zniszczyło. Jestem z tego powodu zły” – powiedział.

Powiedział BBC, że w PSNI nie było systemów odpowiedzialności, które powinny były istnieć.

Powiedział, że śledczy mogliby wykorzystać ten system do porównania numerów telefonów zapisanych w informacjach rozliczeniowych dziennikarzy z bazą danych telefonów PSNI.

Powiedział, że policja może również korzystać z rejestrów rozmów telefonicznych dziennikarzy, aby zidentyfikować ich poufne źródła informacji, a także mogłaby odwiedzić to źródło w celu uzyskania własnych informacji.

„Jeśli nawiążą kontakt mentalny pomiędzy faktem rozmowy z dziennikarzem, a zwłaszcza jeśli zdarzy się to dwa razy, zaczynają myśleć, że och, dziennikarz X pracuje dla policji” – powiedział.

McQuillan powiedział BBC Radio Ulster, że policja nie miała problemu ze zdobyciem zapisów rozmów telefonicznych dziennikarzy.

„Myślę, że funkcjonariusz w stopniu inspektora upoważnia firmę telekomunikacyjną. A firma telekomunikacyjna ma obowiązek dostarczyć wszystkie informacje rozliczeniowe dotyczące tego numeru telefonu w tym terminie” – powiedział.

PSNI odrzuca twierdzenia McQuillana

W oświadczenie dla BBCzastępca komendanta policji Chris Todd powiedział: „PSNI nie uznaje za dokładne komentarzy przedstawionych w wywiadzie z panem McQuillanem.

„Sugerowanie, że działał samodzielny system komputerowy w celu uniknięcia właściwej kontroli i kontroli, jest po prostu nieprawdą.

„Nasza jednostka antykorupcyjna korzystała z bezpiecznego systemu, który nie był dostępny dla szerszej policji, ale podlegał tej samej kontroli, co wszystkie inne systemy policyjne”.

Niezależna recenzja

Komendant PSNI Jon Boutcher nakazał specjalnemu adwokatowi Angusowi McCulloughowi KC dokonanie przeglądu inwigilacji policyjnej dziennikarzy, prawników i grup społeczeństwa obywatelskiego.

Rewizja jest następstwem twierdzeń przedstawionych przed Trybunałem ds. Uprawnień Śledczych, że PSNI i inne siły policyjne bezprawnie szpiegowały dziennikarzy Trevora Birneya, Barry’ego McCaffrey’a I były dziennikarz BBC, Vincent Kearney.

PSNI przyznało w 58-stronicowy raport w zeszłym tygodniu przeprowadziła proces „zgodnego z prawem monitorowania działalności gospodarczej”, mający na celu sprawdzenie połączeń wykonywanych z telefonów policyjnych z numerami telefonów dziennikarzy.

The raport ujawniony że od 2011 r. policja w Irlandii Północnej złożyła ponad 800 wniosków o udostępnienie danych komunikacyjnych dziennikarzy i prawników. Policja upoważniła także cztery tajne źródła wywiadowcze (CHIS) do dostarczania informacji wywiadowczych na temat dziennikarzy i prawników.

Wśród wniosków znalazło się 10 wniosków o wykorzystanie tajnych uprawnień w celu identyfikacji poufnych źródeł dziennikarzy w okresie od 2021 r. do marca 2024 r.

„W pozostałej części wniosków nie podawano źródła informacji o dziennikarzu, a jego zawód mógł być całkowicie niezwiązany z wnioskiem” – czytamy w raporcie.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gwiezdne Wojny: Największym i najdziwniejszym jajkiem wielkanocnym Akolity jest Jedi Plo Koon

Nowa seria Gwiezdnych Wojen od Lucasfilm Akolita ma zasłużył na pochwałę za zwykłe istnienie poza sagą Skywalker – po 47...

Oto, jak przygotować komputer Mac na system macOS Sequoia za pomocą narzędzia CleanMyMac X

Obraz: CleanMyMac X Nowy system MacOS Sequoia firmy Apple oficjalnie pojawi się jesienią, więc Wyczyść MyMaca X udzielił nam świetnych rad, jak najlepiej przygotować...

Tożsamość Mistrza Sithów z „Akolity” jest już całkiem jasna

Akolita utrzymuje w tajemnicy tożsamość tajemniczego Mistrza Sithów, ale – naszym skromnym zdaniem – nie może być to jaśniejsze. Przez...
Advertisment