Sztuczna inteligencja rozwija się naprzód, poprawiając wydajność projektów układów scalonych w obliczu sezonowego spadku zaopatrzenia
NVIDIA czerpie korzyści z globalnej transformacji. W odpowiedzi na globalny popyt ze strony dostawców usług internetowych, gigantów internetowych i przedsiębiorstw zajmujących się generatywną sztuczną inteligencją i dużymi modelami językowymi, przychody firmy NVIDIA z centrów danych gwałtownie wzrosły aż o 105%. Zalew przesyłek, w tym zaawansowanych systemów HGX o architekturze Hopper i Ampere oraz wysokowydajnego InfinBand, odegrał kluczową rolę. Poza tym zarówno sektor gier, jak i profesjonalnych wizualizacji kwitł pod wpływem nowych produktów. Osiągając przychody w drugim kwartale wynoszące 11,33 miliarda dolarów (wzrost o 68,3%), NVIDIA przeskoczyła zarówno Qualcomm, jak i Broadcom, aby przejąć tron w projektowaniu układów scalonych.
Drugi kwartał Qualcomm odniósł sukces, gdy sektor smartfonów z systemem Android zmagał się z malejącym popytem, a przedsprzedaż modemów Apple w przedsprzedaży spowodowała stłumiony rytm sezonowy. W rezultacie ich przychody spadły o 9,7% i zaokrągliły się do około 7,17 miliardów dolarów. Firma Broadcom, czerpiąc korzyści z popytu wywołanego sztuczną inteligencją na wysokiej klasy przełączniki i routery, borykała się z trudnościami związanymi ze spadkiem przychodów z serwerów pamięci masowej, łączy szerokopasmowych i bezprzewodowych. W efekcie przychody za drugi kwartał były zasadniczo takie same jak w poprzednim kwartale i wyniosły około 6,9 miliarda dolarów.
Wyniki AMD w drugim kwartale ustabilizowały się na poziomie około 5,36 miliarda dolarów, na co wpływa spadek sprzedaży procesorów graficznych do gier i działalności w segmencie procesorów wbudowanych. Z drugiej strony, MediaTek, po kilku kwartałach ponownej kalibracji zapasów, był świadkiem odrodzenia się dzięki stabilizacji komponentów takich jak telewizory SoC i Wi-Fi. Dodatkowy impuls związany z pilnymi zamówieniami na telewizory i rosnącymi dostawami telefonów komórkowych, inteligentnych platform i układów scalonych do zarządzania energią zwiększył drugi kwartał MediaTek do solidnych 3,2 miliarda dolarów.
Firma Marvell, choć napędzana wdrożeniami sztucznej inteligencji w centrach danych, stanęła w obliczu trudności związanych ze spadkiem liczby serwerów lokalnych (prywatnych chmur korporacyjnych). Popyt ze strony użytkowników końcowych pozostał słaby, a w obliczu spadków przychodów w sektorach takich jak centra danych, infrastruktura telekomunikacyjna i sieci korporacyjne, Marvell w drugim kwartale odnotował spadek o 1,4%, osiągając kulminację na poziomie około 1,33 miliarda dolarów.
Tajwańska firma Novatek, niezłomna firma zajmująca się projektowaniem układów scalonych, rozkwitła, gdy klienci uzupełniali zapasy związane z telewizorami i wprowadzali nowatorskie produkty, takie jak OLED DDI. Realtek, czerpiąc siłę z uzupełniania łańcucha dostaw układów scalonych przeznaczonych dla komputerów PC/NB, odnotował kwartalny wzrost odpowiednio o 24,7% i 32,6%. Jednak bez znaczących oznak całościowego ożywienia sprzedaży końcowej i uzupełniania zapasów wydaje się, że wzrost w drugiej połowie roku stanie przed wyzwaniami.
Will Semiconductor zapewnił sobie dziewiąte miejsce z przychodami w drugim kwartale na poziomie 528 mln dolarów, odnotowując niewielki spadek o około 1,9%. Depta mu po piętach amerykańska firma MPS, maestro układów zasilania w układy scalone, którego przychody w drugim kwartale sięgnęły 441 mln dolarów, co oznacza spadek o około 2,2%.
Patrząc na trzeci kwartał, podczas gdy poziom zapasów w spółkach rysuje się bardziej różowo niż w pierwszym półroczu, wszechobecny spadek popytu wśród użytkowników końcowych skłania do ostrożności. Wyłania się jednak dobra passa – dostawcy usług internetowych, tytani Internetu i prywatne firmy coraz chętniej sięgają po generatywną sztuczną inteligencję i duże modele językowe. TrendForce przewiduje, że w miarę jak te wysokiej jakości oferty sztucznej inteligencji zyskają na popularności, dziesięciu największych światowych gigantów zajmujących się projektowaniem układów scalonych będzie kontynuować dwucyfrowy wzrost w trzecim kwartale, potencjalnie osiągając rekordowe liczby.