Przejście działu IT do chmury: szczegółowy raport firmy Veeam dotyczący ochrony danych


Dział IT przeszedł znaczące przejście do chmury, ale na razie mógł się ustabilizować na mniej więcej połowie obciążeń korporacyjnych, z drugą połową w centrum danych.

Tymczasem trendem jest wykorzystywanie chmury jako części utworzyć kopię zapasową proces, przy czym zdecydowana większość oczekuje, że pójdzie tą drogą do 2025 r.

Oto niektóre z ustaleń firmy Veeam Raport o trendach w ochronie danych 2023który pisaliśmy wcześniej. Tutaj przyjrzymy się bliżej świeckim trendom związanym z chmurą i jej wpływowi na tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii (DR)w tym za obciążenia oparte na kontenerach.

The Veeama ankieta przepytała 4200 liderów IT i wdrożeniowców na temat różnych czynników, wyzwań i strategii związanych z ochroną danych w 28 krajach.

Wszystkie wykresy pochodzą z witryny Veeam Raport o trendach w ochronie danych 2023.

Obciążenia podzielone między chmurę i lokalnie

W ciągu czterech lat ankiety Veeam, w której pytano również o plany na przyszłość, wyraźna tendencja zmierzała w kierunku dość równego podziału między w chmurze i lokalnie jako miejsce do przetwarzania serwera.

Reklama

W 2020 r. odpowiednio 38% i 30% serwerów fizycznych i wirtualnych działało lokalnie, a około jedna trzecia (32%) działała w chmurze.

Od tego czasu liczba ta spadła do prawie połowy na miejscu (24% w środowisku fizycznym i 24% w środowisku wirtualnym) i 52% w hiperskalarze w chmurze.

Wykres 1: Odsetek serwerów fizycznych i wirtualnych respondentów w centrum danych i hostowanych w chmurze

Tworzenie kopii zapasowych dobrze dopasowanych do chmury

Odzwierciedlając trend polegający na hostowaniu części serwerów w chmurze, kopie zapasowe również zmierzają w tym kierunku.

W 2020 roku podział wynosił 60/40 między utworzyć kopię zapasową korzystanie wyłącznie z narzędzi on-prem i korzystanie z chmury. Kiedy respondentów poproszono o przewidywanie tego podziału w 2025 r., proporcje te wyszły na poziomie 74/26, ale na korzyść chmury.

Wykres 2: Twoje cele tworzenia kopii zapasowych, teraz iw przyszłości

Silna zależność od chmury jest również widoczna, jeśli chodzi o odzyskiwanie danych po awarii i sposoby przywracania organizacji po przestojach.

W tym przypadku 48% odzyskuje dane do chmury z kopii zapasowych znajdujących się w chmurze (31%), do odzyskiwania po awarii jako usługi od dostawcy usług zarządzanych (7%) lub do serwerów hostowanych w chmurze z replik opartych na chmurze.

Tymczasem klienci, którzy odzyskują dane z chmury na serwery lokalne, stanowią 38% całości. Tylko 16% operacji przywracania nie ma wpływu na chmurę, odzyskiwanie z lokalnych kopii zapasowych na serwery lokalne.

Wykres 3: Jak przywracasz kopie zapasowe na serwery?

Dalsze preferencje dotyczące chmury pojawiły się, gdy ankieta firmy Veeam zapytała respondentów, co ich zdaniem jest najważniejszą cechą rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwie. Na pierwszym miejscu znalazła się ochrona infrastruktury jako usługi (IaaS) oraz oprogramowanie jako usługa (SaaS).

Kolejnymi najbardziej pożądanymi atrybutami były niezawodność i łatwość zarządzania w wielu lokalizacjach geograficznych, ale czwartą była możliwość ochrony aplikacji korporacyjnych, takich jak SAP HANA i Oracle. Jest całkiem możliwe, że odzwierciedla to wspomniany powyżej podział na usługi on-prem i chmurę.

Mówiąc dokładniej w kontekście tworzenia kopii zapasowych, prawdopodobnie pokazuje to, że w przypadku dużej ilości danych – w rzeczywistości danych wtórnych i rzadko, jeśli w ogóle, ponownie dostępnych – chmura dobrze pasuje, jeśli dane są przechowywane w tanich, „zimnych” ” schody. Ale jest kilka bardzo ważnych aplikacji, które muszą działać na miejscu, a klienci chcieliby ujednoliconych rozwiązań, które mogą obsługiwać obie te rzeczy.

Wykres 4: Czego oczekujesz od korporacyjnego produktu do tworzenia kopii zapasowych?

Cyberataki są najpoważniejszą przyczyną przestojów, ale nie jedyną

Kiedy w ankiecie zapytano o najczęstszą przyczynę przestojów i najpoważniejszą przyczynę, na pierwszym miejscu znalazło się oprogramowanie ransomware.

Ale to nie jedyna mucha w maści IT. Inne plasują się dość blisko jako najbardziej wpływowa przyczyna przestojów. Zostały one sklasyfikowane jako: awarie sieci i infrastruktury; przypadkowe usunięcia i uszkodzenie danych; awarie oprogramowania; awarie usług w chmurze; i problemy ze sprzętem serwera.

Problemy ze sprzętem pamięci masowej były najpoważniejszą przyczyną przestojów w przypadku 8% respondentów w każdym roku objętym badaniem.

Wykres 5: Jakie były najpoważniejsze przyczyny przestojów?

Częstotliwość przerw w działaniu jest potencjalnie dość oszałamiająca – 28% serwerów miało jedną awarię w 2022 r. Większość respondentów (24%) stwierdziła, że ​​od 5% do 10% ich serwerów uległo nieoczekiwanej awarii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wykres 6: Jaki procent Twoich serwerów uległ awarii w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Obciążenia kontenerów: obowiązki i niepewność tworzenia kopii zapasowych

Jako zwiastun ery natywnej chmury, kontenery są obecnie używane w produkcji – 65% w 2022 r. – przez znaczną część respondentów.

Ale gdy zapytamy, kto jest odpowiedzialny za ochronę danych w obciążeniach kontenerowych, wygląda na to, że zadanie nie znalazło stałego miejsca docelowego ani roli „go-to”. W tym przypadku odpowiedzialność jest podzielona prawie równo między administratorów pamięci masowej (26%), administratorów aplikacji (26%), Kubernetesa administratorzy (25%) i zespół rezerwowy (23%).

Wykres 7: Kto jest odpowiedzialny za backup Kubernetes w Twojej organizacji?

Ponadto, gdy w ankiecie zapytano, w jaki sposób klienci tworzą kopie zapasowe danych Kubernetes, obraz pokazuje podobny brak pewności. Większość tworzy kopie zapasowe pamięci masowej, w której przechowywane są dane (47%), a 22% tworzy kopie zapasowe bazowych komponentów bazy danych. Tylko 26% korzysta z narzędzi do tworzenia kopii zapasowych innych firm.

Wykres 8: W jaki sposób tworzysz kopie zapasowe kontenerów w swojej organizacji?Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

SilverStone Intros RM51 5U Rackmount Case, którą można przechylić w wieżę

SilverStone wprowadził RM51, obudowę rackową 5U przeznaczoną dla serwerów i stacji roboczych, którą można przechylić wzdłuż boku, aby używać jej jako obudowy typu...

GIGABYTE oficjalnie wprowadza na rynek dyski SSD AORUS Gen5 serii 10000 NVMe

GIGABYTE oficjalnie wprowadził na rynek swoje flagowe dyski SSD AORUS Gen5 z serii 10000 M.2 NVMe, które wykorzystują interfejs PCI-Express 5.0 x4. ...

Kim jest dzieciak kończący odcinek 5 Last of Us? Poznaj Sama z gier.

HBO Ostatni z nas kończy swój czwarty odcinek z cliffhangerem — Ellie (Bella Ramsey) i Joel (Pedro Pascal) budząc się...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!