Przegląd Vaio Z (2021): podatek węglowy


Vaio Z jest, mówiąc pragmatycznie, dowodem słuszności koncepcji.

Są w tym dwie rzeczy, które są przełomowe – przynajmniej na papierze. Po pierwsze, jest wykonany w całości z włókna węglowego. Podczas gdy wiele laptopów z wyższej półki, w tym Dell XPS 13, ma arkusze z włókna węglowego na podpórkach pod nadgarstki i inne materiały po bokach, Vaio Z zawiera wyprofilowany włókno węglowe, co oznacza, że ​​materiał jest formowany na krawędziach, a całość to włókno węglowe. (Vaio twierdzi, że Z jest pierwszym laptopem, w którym zastosowano wyprofilowane włókno węglowe, chociaż 2012 Gigabyte X11 twierdzi również, że konstrukcja w całości wykonana jest z włókna węglowego).

Po drugie, ważący 2,11 funta Vaio Z jest najlżejszym laptopem wyposażonym w układ Intel z serii H. (Odnosi się to do najlżejszej z możliwych konfiguracji. Wysłano mi nieco cięższy, ważący 2,32 funta). Procesory serii H to wysokowydajne układy, które są najczęściej spotykane w laptopach do gier i stacjach roboczych. To bardzo niezwykłe, aby zobaczyć go w cienkim i lekkim laptopie, zwłaszcza takim, który ma nieco ponad dwa funty; Maszyny tej wielkości zazwyczaj obejmują serię U o niższej mocy.

Ten model zawiera czterordzeniowy Core i7-11375H, obecny flagowy model zupełnie nowego Intela Seria „Tiger Lake H”. Ogłaszając chip na targach CES, Intel twierdził, że będzie oferował najszybszą wydajność jednowątkową na rynku, z taktowaniem do 5 GHz. To imponująca perspektywa, zwłaszcza w obudowie o wadze 2,3 funta.

Ale trzecią rzeczą, którą należy zrozumieć, dotyczącą Vaio Z, jest to, że nie jest tani. Podstawowy model to – nie żartuję – 3579 dolarów za Core i7-11375H, 14-calowy ekran 4K, 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci. Możesz przejść do systemu o wartości 4179 USD z 32 GB pamięci RAM i 2 TB pamięci masowej. Wysłano mi model pośrodku, z 32 GB pamięci RAM i 1 TB pamięci.

Laptop w tej cenie nie jest realistycznym zakupem dla większości ludzi, nawet jeśli jest spektakularny. Zamiast tego zamierzam wykorzystać tę recenzję do zbadania dwóch pytań, które dotyczą przyszłości rynku luksusowych laptopów – pytania, na które Vaio Z ma odpowiedzieć: po pierwsze, czy wyprofilowane włókno węglowe jest przyszłością? Po drugie, czy laptop o wadze 2,32 funta z procesorem z serii H może działać?

Niestety, w chwili pisania tego tekstu odpowiedź na oba te pytania brzmi „jeszcze nie”.

Zaczniemy od kompilacji. Skok windy Vaio polega na tym, że wyprofilowane włókno węglowe jest zarówno mocniejsze niż inne popularne materiały (takie jak stop magnezu i stop aluminium), z których wykonane są inne laptopy premium, a także idealne połączenie sztywności z lekką konstrukcją. Włókno węglowe pozwala również producentom dostosować sztywność i elastyczność do określonych obszarów laptopa (przy użyciu liczby warstw i kierunku laminowania). Vaio twierdzi, że w rezultacie Vaio Z jest mocniejszy i przyjemniejszy w dotyku niż inne laptopy zbliżone do swojej wagi.

Vaio Z z lewej strony, do połowy otwarty.

Laminat z włókna węglowego ze wszystkich czterech stron.

Solidność i sztywność to twierdzenia trudne do zweryfikowania w jednostce kontrolnej z oczywistych powodów. Vaio twierdzi, że Z przeszedł testy tortur MIL-STD 10H, w tym między innymi testy upadku, testy ciśnieniowe i testy skręcania ciała. Nie ma tam wielu 2,3-funtowych laptopów i nie wątpię, że Vaio Z może być obiektywnie lepiej zbudowany niż reszta tej klasy.

Ale czy to czuje silny? Nie całkiem. Jest znaczący ilość flexu na klawiaturze i ekranie. Podczas gdy zwykle muszę dość mocno naciskać, aby zgiąć klawiaturę, obszar pod klawiszem Shift został przesunięty za pomocą mocnego naciśnięcia kciuka. Wyświetlacz jest tak wygięty, że ostrożnie go dokręcałem, ponieważ słusznie bałem się przełamać go na pół. Wiem, że większość ludzi nie próbuje aktywnie zginać swoich laptopów, ale obawiałbym się, że zbyt duże obciążenie tego urządzenia może z czasem uszkodzić ekran i klawiaturę. Vaio powiedział mi, że ten produkt jest nadal na etapie przedsprzedażowym, a jakość podwozia może ulec poprawie przed datą wysyłki.

Klawiatura Vaio Z widziana z góry.

Kluczowe szczyty są wklęsłe.

Faktura włókna węglowego jest z pewnością wyjątkowa. Podoba mi się dotyk podpórek pod dłonie. Ale pokrywka i spód mają plastyczną teksturę. Nie zgadłbym, że Z był laptopem o wartości 3500 $ tylko dzięki temu, że go trzymał, zwłaszcza zaraz po trzymaniu MacBook lub XPS 13. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że cała obudowa jest magnesem odcisków palców – pokrywa, boki, podpórki pod nadgarstki, klawiatura. Mogłem łatwo zetrzeć odciski, ale po kilku godzinach użytkowania zawsze wracały w obfitości.

Włókno węglowe ma jednak jedną istotną zaletę: Vaio Z jest niewiarygodnie lekki. Jest tak lekki, że podniesienie go psuje ci umysł; trudno uwierzyć, że coś jest w środku. Z pewnością byłby to najlepszy laptop do kupienia, jeśli szukasz najlżejszego światła. Ale jeśli szukasz solidnej, sztywnej obudowy, wątpię.

Pokrywa Vaio Z widziana z góry.

Vaio używa wielowarstwowego włókna węglowego w laptopach od 2003 roku.

Przejdźmy do drugiego pytania: czy Vaio zdołał umieścić moc serii H w obudowie z serii U?

W dosłownym sensie tak. Laptop działa. Doceniam tylko żywotność baterii. Miałem średnio sześć godzin i 57 minut ciągłej pracy wielozadaniowej w biurze z wyświetlaczem o jasności 200 nitów i włączonym oszczędzaniu baterii. To mniej mocy niż otrzymuję z M1 MacBook Pro, ale jest w porządku, jak idą procesory Intel H.

Ale jeśli chodzi o surową moc, wyniki są mieszane.

Przeprowadziłem kilka testów porównawczych, aby zobaczyć, jak ten zupełnie nowy chip wypada na tle niektórych potężniejszych cienkich systemów – w szczególności MacBook Pro oparty na M1 firmy Apple i Razer Book 13, który jest zasilany jednym z najlepszych chipów Intel Tiger Lake z serii U. Zwróć uwagę, że chociaż oba te modele są cięższe niż Vaio Z, są również o połowę tańsze. Miałem więc nadzieję, że przy dużych obciążeniach, dla których chciałbyś mieć procesor z serii H., zdecydowanie przewyższy je.

Wartości odniesienia Vaio Z (2021)

Reper Vaio Z
Reper Vaio Z
Cinebench R23 Multi 6693
Cinebench R23 Single 1577
Cinebench R23 Multi w pętli przez 30 minut 6673
Geekbench 5 Multi 5988
Geekbench 5 Single 1611
Geekbench 5.3 OpenCL / Compute 19199

Z pokonał Razer Book w naszym teście eksportowym Adobe Premiere Pro o nieco mniej niż minutę – z pewnością zwycięstwo, ale nie jest to margines, o którym można by pisać do domu. Co gorsza, przegrał z MacBookiem Pro z podobnym marginesem w tym teście. Laptop Apple wypadł również w każdym innym teście, który przeprowadziłem, poza jednordzeniowym testem porównawczym Cinebench. (Można się tego spodziewać; Intel twierdzi, że wydajność jednego rdzenia jest tak dobra w tym chipie). To nie jest dobry argument za wydaniem wielu tysięcy więcej na Vaio Z, nawet z imponującą obudową.

Wydaje się, że jednym z problemów jest to, że 65-watowa ładowarka Vaio Z jest niewystarczająca dla typów obciążeń, dla których większość użytkowników chciałaby mieć procesor z serii H. Podczas kilku eksportów Adobe Premiere Pro i kilku uruchomień wielordzeniowych Cinebench bateria laptopa wyczerpała się, mimo że był podłączony. (Podczas tych testów nic innego nie działało). Może to stanowić problem, jeśli masz nadzieję na długotrwałe działanie intensywnych obciążeń. okresy czasu, zwłaszcza jeśli nie zawsze zaczynasz od pełnego naładowania. Co ważniejsze, oznacza to, że dostarczanie mocy mogło ograniczać wydajność Vaio Z w tych zadaniach. (Vaio mówi mi, że jest to zgodne z projektem; chciał, aby ładowarka była mała i przenośna.)

Vaio Z na stole z trzema roślinami doniczkowymi w tle, otwarty i pochylony w lewo.  Na ekranie wyświetlany jest czerwony kwiat na niebieskim tle.

Zawias składany pod spodem ma zapewnić bardziej ergonomiczne wrażenia podczas pisania.

Trzeba przyznać Vaio, że Z ma imponujące chłodzenie jak na tak małą maszynę. Ani obudowa, ani procesor nigdy nie osiągnęły niepokojącej temperatury. Ale podwójne wentylatory były mega-głośne podczas dużych obciążeń, a czasem także pod lżejszymi. Moja mama słyszała to urządzenie z sąsiedniego pokoju, gdy wykonywał eksport Premiere. Powiedziała mi później, że „myślała, że ​​to wystartuje”.

Z korzyścią dla osób z głębokimi kieszeniami, które rozważają zakup tego laptopa, omówię resztę specyfikacji. Najważniejszym elementem jest podświetlana klawiatura, która zapewnia 1,5 mm skoku. Jest znakomity – wygodny, gładki i wcale nie głośny. Otrzymujesz również kamerę internetową z wygodną fizyczną osłoną zapewniającą prywatność, która obsługuje funkcję Windows Hello.

Logo Vaio poniżej lewego dolnego rogu klawiatury Vaio Z widziane z góry.

Vaio mówi, że „miał na celu wygodne naciśnięcie klawisza, które sprawia wrażenie, jakby było wchłaniane przez opuszki palców”.

Vaio Z otwarty, widziany z prawej strony.

Ładowarka dostarcza do 65 W i waży 0,36 funta.

Dźwięk to standard w laptopach: robi się imponująco głośny bez słyszalnych zniekształceń, ale perkusja i bas prawie nie istnieją. Możesz przełączyć się na „Tryb filmu” i „Tryb gier” w oprogramowaniu Dolby Audio, które jest fabrycznie załadowane na Vaio Z, a ja wolałem słuchać mojej muzyki na tych profilach. Wzmacniają podkład muzyczny pod wokalem i nadają wszystkiemu mocniejszy dźwięk przestrzenny.

Łączność obejmuje dwa porty USB typu C (obsługujące Thunderbolt 4, zasilanie i DisplayPort 1.4), gniazdo słuchawkowe, gniazdo blokady zabezpieczającej i HDMI. Wiem, że przestrzeń Vaio jest ograniczona, ale żałuję, że nie było tam portu USB-A. Dostajesz też ładny, bezdotykowy wyświetlacz 3840 x 2160 i obszerny touchpad (choć ma fizyczne zatrzaski na dole, co zawsze uważam za ogromny ból).

Mam dwie mocne opinie na temat Vaio Z: po pierwsze, to imponujący wyczyn inżynieryjny, a po drugie, wciąż jest za drogi.

Osiągnięcia Vaio z wyprofilowanym włóknem węglowym są godne pochwały. Niezwykłe jest zobaczenie, czy Vaio jest pierwszym, który to robi. A fakt, że w ogóle na półkach stoi laptop o wadze 2,32 funta, nie mówiąc już o jednym z procesorem z serii H, napawa mnie optymizmem co do przyszłości rynku. To było bardzo fajne urządzenie w użyciu, jestem wdzięczny, że doświadczyłem go na własnej skórze.

Jednak wzrost wydajności, jaki zapewnia Core i7-11375H w tej obudowie, nie jest wystarczającym ulepszeniem, aby uzasadnić wielotysięczną premię w stosunku do wszystkich rodzajów bardziej przystępnych cenowo modeli dostępnych obecnie na rynku, niezależnie od tego, czy zawierają one chipy M1, chipy AMD lub chipy od samego Intela. Nie jest też to wyprofilowane włókno węglowe, które choć fajne, nie przyniesie konkretnych korzyści większości klientów. Za połowę swojej ceny Vaio Z byłby w rozmowie; na 3579 $, cieszę się, że mogę go pochwalić z daleka.

Fotografia: Monica Chin / The VergeSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sonos usłyszał muzykę: ulepszenia VoiceOver, odtwarzanie lokalne i nie tylko, powrót do nowej aplikacji

Sonos wprowadził na rynek zupełnie nowość wersję swojej aplikacji ten miesiąc. Otrzymał także wiele krytycznych opinii od użytkowników na temat brakujących funkcji,...

Możesz zaoszczędzić do 20 USD na najnowszych power bankach Qi2 firmy Anker

Cieszę się, że byłem zmuszony poczekać z przyjęciem nowego standardu ładowania magnetycznego, ponieważ oznacza to, że mogę teraz skorzystać z rabatów takich jak...

Steve’owi Kramerowi, konsultantowi politycznemu stojącemu za fałszywymi automatycznymi połączeniami Bidena, grozi kara w wysokości 6 milionów dolarów

Federalna Komisja Łączności zaproponowała nałożenie wielomilionowych kar na konsultanta politycznego odpowiedzialnego za kampanię automatycznego dzwonienia, w której wykorzystano wygenerowaną przez sztuczną inteligencję fałszywą...
Advertisment