Przegląd 1000 zdjęć z nowym X2D 100C firmy Hasselblad


Nowy X2D 100C Hasselblada za 8199 dolarów jest całkowicie Hasselbladem: niesamowicie dobrze zbudowanym cyfrowym aparatem średnioformatowym, który robi oszałamiające zdjęcia dość powoli. To nie jest koń pociągowy; to luksusowy krążownik. A w wyścigu megapikselowych aparatów bezlusterkowych, 100 z nich X2D 100C jest pobity tylko przez 102 megapiksele GFX 100 i 100S firmy Fujifilm.

Jak oceniamy i recenzujemy produkty

Cyfrowy średni format, 43,8 x 32,9 mm, matryca CMOS z tylnym podświetleniem aparatu X2D fizycznie sprawia, że ​​pełnoklatkowa matryca wygląda na malutką i zapewnia bardzo wysokiej jakości 16-bitowe kolorowe zdjęcia z 15 stopniami zakresu dynamicznego. Chociaż wielu fotografów twierdzi, że więcej megapikseli zwykle nie oznacza o wiele lepszej jakości obrazu (i w większości się z tym zgadzam), realistyczna nauka o kolorach Hasselblada w połączeniu z czujnikiem o wysokiej rozdzielczości i wysokiej jakości obiektywami z pewnością obraz, który naprawdę wydaje się, że można go dotknąć.

Reklama

Przykładowe zdjęcie Hasselblad X2D 100C: nieprzycięte po lewej, przycięte, aby pokazać szczegóły po prawej.

Przykładowe zdjęcie Hasselblad X2D 100C: nieprzycięte po lewej, przycięte, aby pokazać szczegóły po prawej.

Przykładowe zdjęcie Hasselblad X2D 100C: nieprzycięte po lewej, przycięte, aby pokazać szczegóły po prawej.

Do testów miałem dostęp do dwóch nowych obiektywów Hasselblad XCD: 350g XCD 38V i 376g XCD 55V, oba mają aperturę f/2,5 i kosztują 3699 dolarów. Hasselblad wypuści również obiektyw XCD 90V o wartości 4 299 USD, który jest nieco cięższy przy 551 g. Nie są to oczywiście obiektywy tanie, ale są małe i stosunkowo lekkie, ponieważ są metalowe i przeznaczone do aparatu średnioformatowego.

Miałem dostęp do dwóch nowych obiektywów XCD: XCD 38V i XCD 55V.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

Najnowsze obiektywy XCD Hasselblada mają metalowe dekielki.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

Pierścień ostrości w nowych obiektywach XCD przesuwa się do przodu i do tyłu, aby przełączać ręczne i automatyczne ustawianie ostrości.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

Nowe obiektywy XCD sprytnie zawierają logo Hasselblada „H” na pierścieniach obiektywu.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

X2D jest podobnie zaprojektowany jak jego poprzednik, X1D, ale teraz ma matowe czarne wykończenie i jest nieco cięższy i większy przy 895 g z baterią. Ale ten aparat nigdy nie wydawał się zbyt ciężki ze względu na lekko zakrzywiony uchwyt z gumowym wykończeniem i oparciem na kciuk z tyłu aparatu. Górna i dolna część X2D są frezowane z pojedynczych kawałków stopu aluminium, które tworzą opadające linie między wizjerem elektronicznym a górną częścią aparatu. I uwielbiam duże logo Hasselblad nad obiektywem. Krzyczy swoją własną nazwę i to jest dokładnie ta energia, dla której jestem tutaj w 2022 roku. Jak powiedziałem w mojej ostatniej recenzji Hasselblada, 907X 50Cto naprawdę sprzęt sprawia, że ​​Hasselblads jest tak wyjątkowy.

Na samej górze znajduje się przycisk trybu, przycisk ISO/balans bieli i przycisk zasilania obok jednocalowego wyświetlacza LCD i pomarańczowego przycisku migawki. Migawka jest po bardziej miękkiej stronie – nie tak sprężysta jak jej konkurenci – i wymaga nieco mocniejszego pchnięcia. Pod obiektywem znajduje się konfigurowalny przycisk i dwa pokrętła: jedno z tyłu, które ma również funkcję klikania do wyboru, i jedno pod migawką.

Ekran dotykowy można zablokować pod kątem 40 i 70 stopni z tyłu aparatu, aby robić zdjęcia pod niskimi kątami, ale nie robi pełnych 90.
Zdjęcie Jasmine Lewis / The Verge

Uchwyt ręczny X2D 100C jest niezwykle wygodny i przyczepny.
Zdjęcie Jasmine Lewis / The Verge

Uwielbiamy obrazkowy system menu na responsywnym ekranie dotykowym.
Zdjęcie Jasmine Lewis / The Verge

Wszystkie przyciski z tyłu aparatu znajdują się po prawej stronie 3,6-calowego ekranu dotykowego LCD. Ekran dotykowy jest ostry i bardzo responsywny i może blokować się w 40 i 70 stopniach, ale nie robi pełnych 90. To oczywiste, że Hasselblad spędził dużo czasu, aby działanie tego ekranu było jak najbardziej zbliżone do smartfona: wszystko jest bardzo intuicyjny, a menu jest łatwe w nawigacji dzięki obrazkowym ikonom.

EVF jest ogromny. A patrząc przez to, jest niesamowicie wciągający. Ale dochodzi do lekkiego podziału RGB. Nawet po skorygowaniu dioptrii biały tekst na zewnętrznych krawędziach wizjera elektronicznego ma zielone i czerwone przesunięcia, do których nigdy się nie przyzwyczaiłem. Możesz również zauważyć otwory mikrofonowe w aparacie, ale możliwości wideo nie będą dostępne w tym systemie. Hasselblad zawsze był firmą zajmującą się przede wszystkim fotografią, ale jestem trochę zaskoczony słysząc, że aparat bezlusterkowy w 2022 r. nie będzie miał możliwości robienia filmów – zwłaszcza aparat, który kosztuje 8199 dolarów.

Cyfrowy, średnioformatowy, 43,8 x 32,9 mm sensor CMOS X2D zapewnia wysokiej jakości 16-bitowe kolorowe zdjęcia z 15 stopniami zakresu dynamicznego.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

Format RAW X2D tworzy pliki .3FR o średniej wielkości 216 MB każdy. Są duże! A wszystko to można teraz wygodnie przechowywać na dysku wewnętrznym o pojemności 1 TB, który w ciągu trzech tygodni użytkowania udało mi się wypełnić tylko w około jednej piątej. Jest też gniazdo CFexpress typu B, które obsługuje karty o pojemności do 512 GB, ale byłem całkowicie zadowolony z robienia zdjęć do pamięci wewnętrznej i pobierania za pomocą dołączonego kabla USB-C w oplocie. Uwielbiałem nie potrzebować karty pamięci do korzystania z tego aparatu. Zwłaszcza, gdy dobra karta do tego aparatu kosztuje kilkaset dolarów.

Moją ulubioną częścią robienia zdjęć za pomocą systemu Hasselblad jest jednak zawsze nauka o kolorze. Zieleń jest głęboka i mocna, błękity przypominają letni dzień, a czerwienie pojawiają się na tyle, by można je było zauważyć, ale nie rozpraszać. Zdjęcia RAW mają również dużą swobodę geograficzną, ale podczas fotografowania za pomocą tego systemu stwierdziłem, że lepiej jest niedoświetlić niż prześwietlić. Znacznie łatwiej było mi przyciągnąć cienie niż rozjaśnić. Ale w warunkach słabego oświetlenia musisz gwoździć ekspozycję, ponieważ gdy robisz zdjęcia z czułością ISO 3200 lub wyższą, zdjęcia zaczną pokazywać ziarno w cieniach podczas naciskania tych słabych świateł.

Zdjęcia wykonane w nocy aparatem X2D 100C

Dobrą wiadomością jest to, że pomaga w tym stabilizacja obrazu w ciele. Hasselblad wyposażył X2D w pięcioosiowy system stabilizacji obrazu w korpusie, aby utrzymać ten duży czujnik w stałym położeniu i, miejmy nadzieję, umożliwić większej liczbie fotografów pozostawienie statywów w domu. Czujniki tego rozmiaru notorycznie pokazują każdy drgania, ale mogłem wygodnie fotografować z dokładnością do jednej dziesiątej sekundy, zanim zauważyłem jakiekolwiek rozmyte szczegóły na moich zdjęciach. Biorąc to pod uwagę, ten aparat jest o wiele przyjemniejszy w użyciu, gdy jest dużo światła i jasne, odważne kolory, które naprawdę pokazują naukę kolorów Hasselblada.

Jasne, makowe kolory błyszczą na zdjęciach robionych w dzień aparatem X2D 100C.

Problemem X2D i większością kamer Hasselblada jest jego prędkość. Wydaje się, że każdy producent kamer podkręcił do maksimum prędkości ustawiania ostrości, dokładność ustawiania ostrości i klatki na sekundę, a Hasselblad, teraz bardziej niż kiedykolwiek, czuje się za sobą. A jeśli nie masz luksusu ani ochoty na spowolnienie, ten aparat może poczuć się jak prawdziwy hamulec.

Zdjęcia osób z X2D 100C

Weźmy na przykład skupienie. W późniejszym wydaniu oprogramowania Hasselblad obiecuje autofokus z wykrywaniem twarzy, ale w czasie tej recenzji nie jest on dostępny. Więc nawet z ulepszonym systemem autofokusa z detekcją fazową, w przeciwieństwie do systemu opartego na kontraście w X1D i ulepszonych modułów ogniskowania w zaktualizowanej serii obiektywów, aparat często poluje na ostrość, a przy słabym świetle może być trudno go uzyskać do autofokusa w ogóle.

Kolejną dziwnie powolną częścią X2D jest elektroniczna migawka. Podczas robienia zdjęć z elektroniczną migawką, jeśli obiekt w ogóle się poruszy, uzyskasz efekt „rolling shutter”. Dziwnie jest widzieć, jak to się dzieje na nieruchomych obrazach i sprawia, że ​​migawka elektroniczna jest dla mnie bezużyteczna.

Zdjęcia wykonane za pomocą elektronicznej migawki aparatu X2D 100C mają efekt „rolling shutter”.

Bateria X2D jest oficjalnie oceniana na 420 zdjęć ze 100-procentowego naładowania, co jest na niskim poziomie w przypadku aparatów bezlusterkowych o wysokiej rozdzielczości, ale z łatwością pozwoliło mi przetrwać cały dzień swobodnego fotografowania. Pamiętajcie, ten aparat nie wystrzeliwuje szybko 420 zdjęć, a przeciętnie zrobiłbym około 160 zdjęć w jeden dzień noszenia. Wiele osób skarżyło się na słabą żywotność baterii w aparacie X1D, więc wspaniale jest widzieć, jak Hasselblad pracuje nad tym, aby to poprawić.

Do użytku w naprawdę zimnych lub gorących warunkach pogodowych lub w dniu intensywnego użytkowania będziesz potrzebować dwóch baterii. Hasselblad sprzeda dodatkowe akumulatory za 99 USD, a bardzo dobrze wykonana, ale zbyt droga ładowarka z dwoma akumulatorami będzie kosztować 155 USD. Nową funkcją X2D jest jednak szybkie ładowanie USB-C PD 3.0, do 30 W, które może rozładować baterię do 100 procent w około 2 godziny.

Dołączony kabel w oplocie jest wytrzymały i najwyższej jakości.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

Podczas ładowania ekran LCD na górze aparatu pokazuje procent baterii. Uwielbiamy elementy obrazkowe na ładnych ekranach!
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

W tym aparacie są tylko dwa porty: port USB-C i gniazdo CFexpress typu B.
Zdjęcie: Becca Farsace / The Verge

Dzięki zwiększonej żywotności baterii, ogromnej ilości wbudowanej pamięci, większej liczbie megapikseli, szybszemu ładowaniu, smuklejszej konstrukcji obiektywu i wbudowanej stabilizacji obrazu, Hasselblad X2D 100C poprawił wiele pułapek swoich poprzedników. Ale w czasach, gdy korzystałem z X2D 100C, to cała fizyczna konstrukcja sprawiła, że ​​chciałem rzucać ten aparat na ramię i nosić go wszędzie, gdzie się udam. To czuje niesamowity w użyciu i zachowuje stosunkowo niewielki rozmiar pomimo dużej matrycy.

Mogę śmiało powiedzieć, że to świetny aparat. I może zapewnić niesamowite obrazy przy odpowiedniej dozie cierpliwości. Ale w przyszłości Hasselblad będzie musiał opracować szybsze systemy autofokusa i wprowadzić wspólne funkcje, takie jak wideo, do swoich aparatów, aby pozostać aktualnym w szybko rozwijającym się świecie aparatów bezlusterkowych – świecie, który coraz częściej musi konkurować z aparatami w naszych kieszeniach.

I chociaż wierzę, że zawsze znajdzie się miejsce na aparaty, które podczas ich używania sprawią, że poczujesz się jak na wakacjach, a nie na torze wyścigowym, wkrótce sądzę, że przestrzeń średnioformatowa zrobi się nieco bardziej zatłoczona. . A kiedy tak się stanie, ludzie będą znacznie bardziej skłonni do wybierania tańszych, szybszych systemów.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Intel Arc A770 wprowadzony na rynek w cenie 329 USD, dostępny od 12 października

Firma Intel ogłosiła dzisiaj cenę karty graficznej Arc A770 Limited Edition do komputerów stacjonarnych, która wynosi 329 USD, oferując klasę wydajności porównywalną z...

Blizzard ujawnia zestaw narzędzi Overwatch 2 do walki z oszustami i toksycznymi graczami

Data premiery Obserwacja 2 powoli się zbliża, niosąc ze sobą nowa przepustka bojowanowy bohater, oraz ogłoszony dzisiaj w poście na blogu, nowe narzędzie...

iOS 16.1 pozwala użytkownikom przełączać się między zestawami tapet w Ustawieniach

Apple we wtorek wydany iOS 16.1 beta 3 deweloperom, ponieważ firma kontynuuje ulepszanie wielu aspektów systemu operacyjnego iPhone'a. Jednym z głównych nowych...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!