Protestujący wychodzą na ulice Nowego Jorku, aby namówić Joe Bidena, aby „zaprzestał paliw kopalnych”


Księżniczka Daazhraii Johnson, członkini Neets’aii Gwich’in, od lat nie może łowić ryb w tradycyjnym obozie swojego plemienia nad rzeką Jukon na Alasce. Łosoś się skurczył rosnące temperaturyA konsekwencja spalania paliw kopalnych. To jeden z powodów, dla których Johnson był jedną z tysięcy osób, które w ciągu ostatnich 24 godzin wyszły na ulice Nowego Jorku, żądając zaprzestania wydobycia ropy, węgla i gazu.

Celem jest wywarcie presji na prezydenta Joe Bidena i innych światowych przywódców zgromadzających się w tym tygodniu w mieście na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Zwłaszcza Bidena nie jest oczekiwane do udziału w środowym szczycie ONZ dotyczącym ambicji klimatycznych. Aby wziąć w nim udział, rządy muszą podjąć „wiarygodne, poważne i nowe działania klimatyczne” – powiedział Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział.

Aby osiągnąć globalne cele klimatyczne i zaoszczędzić, każdy kraj musi do 2050 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do zera netto miliony życia i domów, które mogłyby zostać utracone w wyniku pogłębiających się katastrof klimatycznych. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy czysta energia zastąpi paliwa kopalne. Wiele zależy od tego, czy USA, największy na świecie producent ropy i gazu, zdołają uporządkować swoje sprawy.

Biden, mimo że obiecał skierować USA na drogę osiągnięcia globalnych celów klimatycznych, pozostaje w tyle – twierdzą protestujący. „Można by pomyśleć, że nasi przywódcy na całym świecie będą mieli oczy szeroko otwarte. Spójrz, co się właśnie wydarzyło w Libia. Patrzeć na Lahaina. Spójrz na całe cierpienie, które dzieje się na całym świecie” – mówi Johnson. „Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego klimatycznego. Zatrzymaj to w ziemi i odejdź od paliw kopalnych.

Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Reklama

Aktywista, wielebny Billy.
Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Podczas przerwy w marszu Tiaamé biegnie pod sztandarem.
Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Demonstranci tacy jak Johnson dołączyli w niedzielę do masowej akcji „Marsz do końca paliw kopalnych”, która przyciągnęła ludzi z całego świata. Akcję poparł m.in setki naukowców oraz ponad 700 różnych organizacji i marek, w tym Amnesty International, Ben & Jerry’s, NAACP, Patagonia, Hip Hop Caucus, Sierra Club, Greenpeace USA i inne grupy zielone. Wybitni zwolennicy ochrony środowiska w Hollywood zapisał się również jako support, w tym Jane Fonda i Mark Ruffalo. Senator Ed Markey (D-MA), przedstawicielka USA Rashida Tlaib (D-MI) i inni demokratyczni prawodawcy podobnie poparli marsz i zadzwonił do Bidena zaprzestać zatwierdzania nowych projektów dotyczących paliw kopalnych i zadeklarować: kryzys klimatyczny.

W dzielnicy finansowej Manhattanu w poniedziałek rano setki osób zebrało się na masowym nieposłuszeństwie obywatelskim, które miało pobudzić Bidena i Wall Street do działania. Demonstranci zablokowali wejścia do Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, co doprowadziło do dziesiątek aresztowań. Krawędź widział, jak funkcjonariusze nowojorskiej policji ładowali protestujących do co najmniej czterech policyjnych samochodów dostawczych i autobusu przed bankiem.

1/5

Aktywiści klimatyczni maszerowali przez dzielnicę finansową Manhattanu 18 września 2023 r.
Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Krawędź rozmawiał z demonstrantami z całych Stanów Zjednoczonych i innych krajów, pytając ich, dlaczego walczą.

Poniższe cytaty zostały lekko zmienione pod kątem długości i przejrzystości.

Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Księżniczka Daazhraii Johnson

Neets’aii Gwich’in z Arctic Village na Alasce i członek zarządu NDN Collective and Native Movement

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Alaska to nie magazyn. Nie jesteśmy tam tylko po to, żeby wydobywać, wydobywać, wydobywać. To znaczy, zawsze sprzeciwiamy się wielkim interesom naftowym i wydobywczym oraz ich taktykom strachu w stylu: „Jeśli tego nie zrobicie, cała gospodarka Alaski się załamie”. Musimy po prostu odejść od paliw kopalnych i potrzebujemy tego teraz.

To już czwarty rok, kiedy moja rodzina nie może pojechać na nasz tradycyjny obóz rybny nad rzeką Jukon, a ja przyjechałem tu po karibu i łososia. To dość straszne, że nasze rodziny i społeczności nie są w stanie wyżywić się w tradycyjny sposób, którym zawsze się karmiliśmy. A to efekt spalania paliw kopalnych. Jest to wynikiem braku równowagi między ludźmi, braku synchronizacji i równowagi z naturą – wydobywania zbyt dużej ilości.

Przyszedłem tutaj, bo wierzę, że nasze głosy naprawdę coś zmieniają. Przynoszę ze sobą nasze rdzenne wartości, wartości po prostu dbania o siebie nawzajem i zrozumienia wzajemności – tego, jak jesteśmy połączeni z naszymi wodami, ziemią i zwierzętami.

Jak dla Ciebie wygląda przyszłość bez paliw kopalnych?

Możliwość ponownego wyjazdu na obozy rybne, posiadania pełnych obozów rybnych i pełnych sieci, a także możliwość nauczania naszej kultury i przekazywania jej naszym dzieciom!

Pracownik budowlany z Yonkers w stanie Nowy Jork

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Pracownicy budowlani, ponieważ pracujemy na obszarach, na których klimat ma na nas wpływ, powoduje to, że ludzie trafiają do szpitali. Zaczynają się przegrzewać. Sam to widziałem. Ponieważ klimat zmienia się zbyt szybko, czasem jest za zimno, a czasem za gorąco. Warunki pracy się zmieniają. Jako pracownik Biden musi nad tym więcej pracować, bardziej dbać o naszą planetę i zatrzymać rurociągi.

Jak dla Ciebie wygląda przyszłość bez paliw kopalnych?

Chcemy więcej drzew. Chcemy więcej czystej wody. Potrzebujemy więcej czystego powietrza. Chcemy więcej dla następnego pokolenia. Potrzebują miejsca, aby przetrwać, rozwijać się i żyć w lepszym świecie. Pamiętam, że gdy byłem dzieckiem, bawiłem się na naszych terenach, gdzie było dużo drzew. Te obszary są prywatne i nie jest ich wiele.

Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Protestujący z San Francisco w Kalifornii, który został aresztowany wraz z dziesiątkami innych aktywistów podczas obywatelskiego nieposłuszeństwa przed Bankiem Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku 18 września.

[Editor’s note: Velacruz spoke to The Verge with her hands tied behind her back as NYPD officers led her into a police vehicle.]

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Musimy teraz położyć kres paliwam kopalnym, w przeciwnym razie sytuacja się pogorszy i więcej ludzi będzie na ulicach, ponieważ ludzie mądrzeją o kryzysie klimatycznym. A ci ludzie, których to dotyczy, zaczynają naprawdę zauważać, że są ludzie, którzy są odpowiedzialni.

Jak dla Ciebie wygląda przyszłość bez paliw kopalnych?

Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Student z Baltimore w stanie Maryland

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Bardzo chciałem przyjechać na to wydarzenie i spędzić czas z przyjaciółmi z Ruchu Sunrise. Od dzieciństwa mobilizowaliśmy się przeciwko zmianom klimatycznym.

Nawet jeśli Biden mówi o klimacie, nie ogłosił jeszcze stanu nadzwyczajnego klimatycznego. Nie wstrzymał jeszcze wszystkich projektów dotyczących paliw kopalnych i nie anulował istniejących. Potrzebujemy, aby Biden wysłuchał dzisiaj naszych żądań, abyśmy mogli na tym opierać się przez resztę sesji legislacyjnej przed następnymi wyborami prezydenckimi. Zamierzam ponownie mobilizować młodych wyborców, ale nie mogę w dobrej wierze powiedzieć ludziom, żeby głosowali, jeśli nie robię wszystkiego, co w mojej mocy, aby pociągnąć polityków do odpowiedzialności.

Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Uczeń z Baltimore w stanie Maryland, który przeprowadził się do USA z Pakistanu, aby uczęszczać do szkoły

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Chciałbym, aby rząd USA wziął odpowiedzialność za to, co zrobił całemu światu. Pochodzę z Pakistanu i jesienią ubiegłego roku Pakistan ucierpiał najbardziej poważna powódź w najnowszej historii. Jedna trzecia mojego kraju znalazło się pod wodą. Sam Pakistan odpowiada za mniej niż 1 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych. Chcę, aby Stany Zjednoczone uznały, że jest to obecnie problem globalny z powodu zachodniego imperializmu i zachodniej konsumpcji. Chcę też, żeby upewnili się, że tworząc politykę klimatyczną, biorą to pod uwagę co są winni do innych państw.

Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Członek Pueblo of Laguna i Isleta Pueblo z Albuquerque w Nowym Meksyku

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Nauka jest bardzo jasna i obecnie twierdzi się, że nie możemy sobie pozwolić na zatwierdzanie kolejnych projektów dotyczących paliw kopalnych, a cała istniejąca infrastruktura musi zostać wycofana do 2034 roku. Daje nam to nieco ponad 10 lat na urzeczywistnienie tego.

Jak wyglądałaby przyszłość Twojej społeczności bez paliw kopalnych?

Wyglądałoby to sprawiedliwie i jak powrót do domu w Nowym Meksyku. Wiesz, naprawdę nazywa się nas strefą poświęcenia, mającą na celu zasilenie innych części kraju. Członkowie naszej społeczności borykają się z nienormalnie wyższą częstością występowania astmy, raka i innych chorób autoimmunologicznych związanych z pracującymi polami naftowymi. Wyglądałoby to na faktyczne skupienie ich na sprawiedliwej transformacji.

Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Organizator Sunrise Movement z Richmond w Wirginii

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Joe Biden został wybrany przez młodych ludzi. Postawiliśmy go na krawędzi. Ruch Sunrise był jednym z ruchów, które siedziały z nim w pokoju i pomagały w opracowywaniu polityki klimatycznej. Obiecał. Złamał te obietnice.

Musi wrócić na właściwe tory dotrzymując złożonych obietnic, położyć kres wszelkim wydobyciom paliw kopalnych na terenach publicznych i ogłosić stan nadzwyczajny klimatyczny, a następnie nakłonić Rezerwę Federalną, aby zaczęła regulować banki, tak aby dalsze inwestowanie w paliwa kopalne stało się zbyt kosztowne paliwa.

Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Mieszkaniec Brooklynu w stanie Nowy Jork z koalicją Frack Outta Brooklyn

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

W 2023 r. nie potrzebujemy gazu szczelinowanego. Potrzebujemy sprawiedliwego przejścia od paliw kopalnych na energię odnawialną.

W 2023 r. pod mieszkańcami kolorowych dzielnic będzie przepływał gaz szczelinowany. National Grid zbudował Północny Brooklyn rurociąg przez czarne i brązowe dzielnice bez zgody ludzi. [Editor’s note: National Grid didn’t immediately respond to a request for comment from The Verge.]

Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Mieszkaniec przedmieść Filadelfii w Pensylwanii

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Przez całe życie byłem aktywistą, głównie antywojennym i tym podobne. A potem zobaczyłem film Ala Gore’a Niewygodna prawda około 2010 roku i powiedziałem: „To jest coś, nad czym absolutnie należy popracować. To cała planeta jest na złej ścieżce. Kierujemy się w stronę klifu. Więc zacząłem się angażować.

Żądania, które żądamy, to cofnięcie zezwoleń na wydobycie paliw kopalnych i faktyczne ogłoszenie stanu nadzwyczajnego klimatycznego. Bardzo chciałbym zobaczyć dotacje, które, jak rozumiem, są nadal przeznacza się na wydobycie paliw kopalnych, zabrany. Nie potrzebują dotacji; zielona energia potrzebuje dotacji.

Zdjęcie: Justine Calma / The Verge

Dyrektor zarządzający ds. organizacji w oddolnej grupie Vocal-NY

Jakie działania chcesz, aby Biden podjął w związku ze zmianami klimatycznymi?

Jesteśmy tu dzisiaj po to, aby tak naprawdę wykorzystać tę chwilę, w której Organizacja Narodów Zjednoczonych organizuje pierwszy w swoim rodzaju szczyt klimatyczny. Prezydent Biden musi zrozumieć, że w tym kraju ludzie o różnych poglądach politycznych jednoczą się, aby powiedzieć, po pierwsze, że potrzebujemy zakazu stosowania wszelkich paliw kopalnych na terenach federalnych. Potrzebujemy zakazu wszystkich projektów rurociągów i odwrócenia tego Rurociąg wierzbowy projekt. Potrzebujemy także ogłoszenia stanu nadzwyczajnego klimatycznego w Stanach Zjednoczonych. Tu nie chodzi o niedźwiedzie polarne, czy o jakąś mitologiczną przyszłość. Tu chodzi o teraźniejszość i o to, czego doświadczamy.

Jak dla Ciebie wygląda przyszłość bez paliw kopalnych?

Kryzys klimatyczny będzie wymagał radykalnej transformacji tego, co to znaczy być sąsiadami, co to znaczy być człowiekiem, jak traktujemy naszą planetę i jak traktujemy siebie nawzajem. Myślę, że ten ruch przypomina, że ​​jest to absolutnie możliwe.

Fot. Amelia Holowaty Krales / The Verge

Aktualizacja 18 września o 12:10 ET: Ten post został zaktualizowany o zdjęcia i głosy protestujących w dzielnicy finansowej Nowego Jorku 18 września.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Klasyczny przewodnik z okazji Dnia Społeczności Pokémon Go Cyndaquil

PokemonGo organizuje wydarzenie Klasyczne z okazji Dnia Społeczności Cyndaquil 22 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w...

AT&T nadal nie chce oferować usług telefonii stacjonarnej w Kalifornii

AT&T nie może wyłączyć usługi telefonii stacjonarnej klientom w całej Kalifornii. W orzeczenie w czwartekKalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych (CPUC) odrzuciła wniosek...

Redbox przegapił wielomilionową płatność, na którą nie mógł sobie pozwolić

Sytuacja finansowa Redbox w dalszym ciągu wymyka się spod kontroli. W czwartek sąd w Los Angeles wydał wyrok na kwotę 16,7 mln...
Advertisment