Procesory Intel Core do komputerów stacjonarnych 14. generacji nie obsługują Thunderbolt 5


Na początku tego tygodnia firma Intel zaktualizowała swój zestaw procesorów do komputerów stacjonarnych, wprowadzając procesory Core „Raptor Lake Refresh” 14. generacji. Podczas omawiania procesora błędnie wspomnieliśmy, że procesor obsługuje nadchodzący standard łączności Thunderbolt 5. Intel skontaktował się z nami z prośbą o korektę, która ujawniła interesujący szczegół. Najwyraźniej procesory Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych nie obsługują Thunderbolt 5, mimo że Intel ma własny projekt kontrolera TB5 o nazwie kodowej „Barlow Ridge”. Jednak nie zostaną one dostarczone przed pierwszym kwartałem 2024 r., obecnie dostarczany kontroler „Maple Ridge” obsługuje tylko Thunderbolt 4. Jednak nawet gdy Barlow Ridge będzie dostępny, nie będą one kompatybilne z procesorami do komputerów stacjonarnych z gniazdem „Raptor Lake Refresh”.

Intel ogłoszony we wrześniu, mniej więcej w tym samym czasie, udostępniono standard Thunderbolt 5. Mniej więcej w tym samym czasie udostępniono informacje techniczne na temat nadchodzących procesorów mobilnych Core „Meteor Lake”. Nowy standard zapewnia podwojenie przepustowości do 80 Gb/s (w każdym kierunku), ale opiera się na nowej, egzotycznej funkcji zwanej zwiększaniem przepustowości. Po włączeniu tej funkcji użytkownicy uzyskują przepustowość 120 Gb/s w określonym kierunku i 40 Gb/s w przeciwnym kierunku.

Zwiększenie przepustowości powinno się przydać, gdy na przykład importujesz duży zestaw danych z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej opartego na Thunderbolt 5 na komputer lokalny. W takim przypadku przepustowość odbiorcza (Rx lub przychodząca) zostaje zwiększona do 120 Gb/s, jednocześnie zmniejszając przepustowość transmisji (Tx lub wychodzącej) do 40 Gb/s. Podczas eksportowania dużej ilości danych do zewnętrznego urządzenia pamięci masowej Thunderbolt 5 role się odwracają i przepustowość Tx jest zwiększana kosztem przepustowości Rx.

Ważne jest, aby poświęcić chwilę na zrozumienie, w jaki sposób firma Intel osiąga 80 Gb/s jako domyślną przepustowość w jednym kierunku w Thunderbolt 5, nawet jeśli podstawowa przepustowość PCIe w PCIe Gen 4 x4 wynosi 64 Gb/s w każdym kierunku — Thunderbolt to złożona magistrala, który łączy wiele łączy oprócz PCIe, takich jak DisplayPort, i w ten sposób osiąga reklamowaną przepustowość. Zatem 80 Gb/s to tak naprawdę zaledwie 64 Gb/s podstawowej przepustowości PCIe, 120 Gb/s to tak naprawdę zaledwie 96 Gb/s, a obecny Thunderbolt 4, który może pochwalić się szybkością 40 Gb/s/kierunek, to tak naprawdę zaledwie 32 Gb/s/kierunek PCIe.

Thunderbolt i USB4 to standardy połączeń szeregowych opartych na PCIe. Każda linia PCIe ma fizyczne okablowanie dla Rx i Tx. Sposób, w jaki rozumiemy działanie Thunderbolt 5 Bandwidth Boost, aby móc przesyłać 120 Gb/s przez połączenie PCI-Express 4.0 x4 pomiędzy kontrolerem „Barlow Ridge” a kompleksem głównym PCIe procesora, powinien być w stanie ponownie wykonać zadanie obie podścieżki dwóch z czterech ścieżek PCIe dla wyłącznie-Tx lub wyłącznie-Rx. Prawdopodobnie wymaga to pewnej świadomości na końcu kompleksu głównego PCIe, który jest częścią uncore procesora.

Na powyższym slajdzie firma Intel szczegółowo opisuje działanie funkcji zwiększania przepustowości w warstwie łącza Thunderbolt 5. Dwa łącza 40 Gb/s w każdym kierunku zwykle tworzą przepustowość 80 Gb/s w jednym kierunku przez Thunderbolt 5. Po włączeniu funkcji zwiększania przepustowości trzy z czterech łączy są ładowane w jednym kierunku, aby uzyskać prędkość 120 Gb/s, podczas gdy ostatnie łącze jest w przeciwnym kierunku. To, w jakim kierunku nastąpi zwiększenie przepustowości, zależy całkowicie od aplikacji, jak opisano szczegółowo w powyższych przykładach. Otrzymujesz szybką transmisję 120 Gb/s z odbiorem 40 Gb/s lub szybki odbiór 120 Gb/s z transmisją 40 Gb/s. Drugi narysowany przez nas obraz ilustruje działanie backendu PCIe pomiędzy kontrolerem hosta Thunderbolt 5 a kompleksem głównym PCIe.

Bez tej świadomości na poziomie uncore, aby Thunderbolt 5 mógł przesyłać 120 Gb/s do urządzenia odbierającego, musi istnieć połączenie PCIe Gen 4 x8 pomiędzy katalogiem głównym PCIe a kontrolerem hosta „Barlow Ridge”, które może zapewnić przepustowość 160 Gb/s przepustowość w kierunku, co jest zarówno niepożądane, jak i mało prawdopodobne, ponieważ wszystkie dyskretne kontrolery Thunderbolt poprzedniej generacji firmy Intel korzystały z połączenia PCIe x4 z platformą.

Reklama

Intel oświadczył również, że kiedy „Barlow Ridge” rzeczywiście pojawi się w pierwszym kwartale 2024 r., w momencie premiery będzie miał kompatybilne procesory, nie podając, jakie to są procesory. Możliwe, że Intel aktualizuje swój stos procesorów do urządzeń mobilnych i te procesory będą obsługiwać Thunderbolt 5 zgodnie z zamierzeniami firmy Intel (w tym funkcję zwiększania przepustowości). Firma Intel przedstawiła już szczegółową analizę techniczną swojego nadchodzącego procesora mobilnego Core „Meteor Lake”, nie wspominając o datach wprowadzenia produktu na rynek. Międzynarodowe targi CES 2024 (styczeń) zapewniają firmie Intel doskonałą okazję do wprowadzenia na rynek nowych procesorów. Intel opublikował to oświadczenie jako Notatka redaktora z 19 października w artykule w redakcji ogłaszającym procesory Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych:

Chociaż niektóre procesory z rodziny procesorów Intel Core 14. generacji będą obsługiwać technologię Thunderbolt 5, w szczególności procesory Intel Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych nie będą jej obsługiwały. W ogłoszeniu o premierze procesora Intel Core 14. generacji błędnie podano: „Procesory Intel Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych obsługują… nadchodzącą łączność przewodową Thunderbolt 5 — obsługującą przepustowość dwukierunkową do 80 Gb/s”. Firma Intel udostępni w późniejszym terminie dodatkowe informacje na temat procesorów Intel Core 14. generacji obsługujących technologię Thunderbolt 5.

Z powyższego oświadczenia firmy Intel wynika, że ​​niektóre procesory 14. generacji będą obsługiwać Thunderbolt 5, ale nie procesory Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych. Procesor mobilny Intel „Meteor Lake” nie jest oznaczony marką Core 14. generacji, ale debiutuje w nowej nomenklaturze marek, która pozostawia nam tylko jedną możliwość: procesory Core 14. generacji bez gniazd, a mianowicie „Raptor Lake Refresh” do telefonów komórkowych (-H i -HX). Mając na horyzoncie „Meteor Lake”, Intel może wypchnąć „Raptor Lake Refresh” do segmentów -H i -HX, podobnie jak te segmenty 10. generacji były określane przez „Comet Lake” jako „Ice Lake” obsługiwał segmenty -U i -P. Jest bardzo prawdopodobne, że te procesory „Raptor Lake Refresh-H/HX” to te, które obsługują Thunderbolt 5 od 14. generacji przy użyciu kontrolerów „Barlow Ridge”, oprócz nadchodzących procesorów „Meteor Lake”, które mają zintegrowany „Thunderbolt 5” jako część swojej płytki SoC.

Użytkownicy platformy stacjonarnej z gniazdem Core 14. generacji mogą korzystać z Thunderbolt 4 przy użyciu płyt głównych lub kart dodatkowych wyposażonych w kontroler Intel „Maple Ridge”, który jest dostępny na rynku od 2020 roku i zapewnia przepustowość 40 Gb/s w każdym kierunku. Thunderbolt 5 i AI Boost to dwie funkcje, które będą dostępne wyłącznie na platformach stacjonarnych z gniazdami i procesorami Intel nowej generacji. Wiemy, że jest to „Jezioro Meteorytowe”. potwierdził, że nie przyjedzie na platformy desktopowe z gniazdami, co pozostawia nam „Arrow Lake-S” z datą premiery w drugiej połowie 2024 roku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Przebicie mogłoby przekonać producentów samochodów do przyjęcia nowej generacji CarPlay

Jabłko nie miał szczęścia przekonać producentów samochodów do przyjęcia nowej generacji CarPlay, w którym własny interfejs użytkownika przejmuje wszystkie lub większość wyświetlaczy pojazdu....

Pamięć G.SKILL osiąga 31 rekordów podkręcania w okresie Computex 2024

G.SKILL International Enterprise Co., Ltd., wiodąca na świecie marka wydajnych podkręcanych pamięci i komponentów do komputerów PC, z radością ogłasza osiągnięcie 31 rekordów...

Wgłębianie się w obietnicę reformy planowania centrów danych Partii Pracy w programie wyborczym Partii Pracy

Manifest wyborczy Partii Pracy zawiera zobowiązanie do usunięcia barier planistycznych, które wstrzymują rozwój centrów danych i, z kolei, hamują wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii. Według...
Advertisment