Prezes Microsoftu angażuje się w otwartą platformę Azure dla sztucznej inteligencji


Prezydent Microsoftu, Brad Smith, tak opublikował blog określa, w jaki sposób firma planuje wspierać twórców oprogramowania tworzących sztuczną inteligencję (AI). Wśród obszarów, którymi się zajmował, znalazło się m.in. zapewnianie otwartych interfejsów programowania aplikacji (API) dla podstawowych modeli sztucznej inteligencji hostowane na platformie Azure oraz zobowiązanie do wykorzystywania wyłącznie danych publicznych podczas szkolenia modeli sztucznej inteligencji firmy Microsoft.

Ogólnym celem jest utrzymanie platformy Microsoft Azure jako otwartej platformy do dystrybucji i wdrażania oprogramowania AI.

„Dążymy do umożliwienia innowacji w zakresie sztucznej inteligencji i wspierania konkurencji poprzez zapewnienie szerokiej dostępności naszej infrastruktury przetwarzania w chmurze oraz sztucznej inteligencji, platform, narzędzi i usług dla twórców oprogramowania na całym świecie” – powiedział Smith, dodając, że celem Microsoftu jest uczynienie platformy Azure najlepsze miejsce dla programistów do szkolenia, budowania i wdrażania modeli sztucznej inteligencji oraz bezpiecznego korzystania z tych modeli w aplikacjach.

Wśród planów firmy na przyszłość jest rozbudowa Sprzęt przyspieszający sztuczną inteligencję możliwości platformy Azure umożliwiające szkolenie i wdrażanie większej liczby modeli podstawowych, zarówno zastrzeżonych, jak i open source.

Zapowiedział francuski start-up AI AI Mistrala będzie korzystać z infrastruktury sztucznej inteligencji firmy Microsoft w swoich modelach premium dostępnych dla klientów w ramach oferty modeli jako usługi (MaaS) firmy Microsoft na platformie Microsoft Azure. Mistral AI twierdzi, że jej podstawowy model jest najskuteczniejszym modelem w matematyce i kodowaniu i zajmuje drugie miejsce po GPT-4 w testach porównawczych mierzących zdrowy rozsądek i rozumowanie.

MaaS umożliwia twórcom modeli publikowanie modeli sztucznej inteligencji i zarabianie na nich. „Udostępniając ujednoliconą platformę do zarządzania modelami sztucznej inteligencji, naszym celem jest obniżenie barier i kosztów rozwoju modeli sztucznej inteligencji na całym świecie, zarówno w przypadku oprogramowania open source, jak i oprogramowania zastrzeżonego” – powiedział Smith.

Reklama

Microsoft obsługuje 1600 modeli open source i zastrzeżonych od firm i organizacji, takich jak Meta, Nvidia, Deci i Hugging Face. W planach są także modele Cohere i G42. „Zamierzamy rozszerzyć tego rodzaju wsparcie na kolejne modele w nadchodzących miesiącach i latach” – dodał. „Stawiamy na ciągłe i innowacyjne kroki, aby hostowane przez nas modele sztucznej inteligencji i tworzone przez nas narzędzia programistyczne były szeroko dostępne dla twórców aplikacji AI na całym świecie w sposób zgodny z zasadami odpowiedzialnej sztucznej inteligencji”.

Microsoft chce także wspierać programistów tworzących niestandardowe oprogramowanie AI, umożliwiając im dostrajanie istniejących modeli w oparciu o ich własne, unikalne zestawy danych oraz pod kątem ich konkretnych potrzeb i scenariuszy. „Dzięki Azure Machine Learning programiści mogą łatwo uzyskać dostęp do najnowocześniejszych, wstępnie wyszkolonych modeli i dostosowywać je przy użyciu własnych danych i parametrów” – powiedział Smith.

Twierdził, że podejście przyjęte przez Microsoft szybko demokratyzuje sztuczną inteligencję i pomaga wspierać kulturę innowacji i współpracy między programistami. „Jesteśmy zaangażowani we wspieranie społeczności programistów AI, udostępniając nasze narzędzia i zasoby AI w GitHub, dając programistom dostęp do najnowszych innowacji i najlepszych praktyk w zakresie rozwoju AI, a także możliwość współpracy z innymi programistami i wnoszenia wkładu w otwarte środowisko społeczności źródłowej” – powiedział Smith.

Powiedział, że Microsoft zapewni, że modele sztucznej inteligencji hostowane przez firmę na platformie Azure, w tym usługa Microsoft Azure OpenAI API, będą dostępne za pośrednictwem publicznych interfejsów API, dodając, że Microsoft publikuje dokumentację na swojej stronie internetowej, aby pokazać programistom, w jaki sposób mogą korzystać z tych interfejsów API i modeli bazowych. Dzięki temu, powiedział Smith, każda aplikacja, niezależnie od tego, czy jest zbudowana i wdrożona na platformie Azure, czy w innych chmurach prywatnych i publicznych, może korzystać z tych interfejsów API i uzyskiwać dostęp do podstawowych modeli.

Z punktu widzenia własności intelektualnej i ochrony danych powiedział: „Szanujemy potrzeby programistów, upewniając się, że nie wykorzystujemy żadnych niepublicznych informacji ani danych pochodzących ze szkoleń, budowania, wdrażania lub używania modeli sztucznej inteligencji programistów na Microsoft Azure do celów konkurować z tymi modelami.”

Smith podkreślił, że zaufanie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Microsoft Azure. „Budujemy to zaufanie, służąc interesom twórców sztucznej inteligencji i klientów, którzy wybierają Microsoft Azure do szkolenia, budowania i wdrażania podstawowych modeli” – powiedział. „W praktyce oznacza to również, że unikamy wykorzystywania jakichkolwiek niepublicznych informacji lub danych pochodzących ze szkolenia, budowania, wdrażania lub wykorzystywania modeli sztucznej inteligencji deweloperów do konkurowania z nimi”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Trubbish może być błyszczący w Pokémon Go?

Trubbish, Pokémon w worku na śmieci z Unovy, można znaleźć na wolności w Pokemon Go. Tak, Trubbish może się błyszczeć...

Tak, aplikacja YouTube próbuje teraz przejąć wygaszacz ekranu Apple TV

Jedną z najlepszych funkcji Apple TV jest bogata kolekcja wygaszaczy ekranu Antena. Gdy Apple TV będzie bezczynny przez kilka minut, system tvOS...

Fortnite pozwoli graczom ukryć wredne emotki

Fortnite we wtorek udostępni aktualizację zawierającą nowe ustawienie filtrujące emocje „konfrontacyjne”.. Aktualizacja v29.30 pozwoli graczom „nie widzieć” następujących emotek: „Śmiej się”, „Weź...
Advertisment