Prezentacja Xbox podwaja się w ramach Game Pass, ale nie mówi o ekskluzywnych grach


W zeszłym tygodniu zakładałem, że prezentacja Xbox odbędzie się 9 czerwca najważniejsze w historii działu gier Microsoftu. Gdyby tak nie było, mogło to wynikać z tego, że ten efektowny, nagrany wcześniej program nie mógłby konkurować pod względem wpływu historycznego na przykład z pożarem śmieci, który był Wydarzenie prezentujące konsolę Xbox One 2013albo spartaczony pokaz na E3 to nastąpiło. Jego orkiestracja była pewna i gładka, imponująca w sposób niemal uspokajający po niezręcznej końcówce Letni Festiwal Gier dwa dni wcześniej. Ale nadal było to niezwykle istotne: ze względu na wskazanie sejsmicznej siły wydawniczej, jaką posiada obecnie Microsoft, ze względu na pytania, na które odpowiedział na temat przyszłości Xbox, i na pytania, których nie odpowiedział.

Tak naprawdę dwie najbardziej wymowne wiadomości pojawiły się poza granicami samego programu. Pierwsza z nich potwierdziła się na ponad tydzień przed koncertem Call of Duty: Black Ops 6 zostanie udostępniona w ramach Game Pass już pierwszego dnia. Drugą kwestią, o której Microsoft nie wspomniał podczas swojej prezentacji, ale wymknęła się wraz z nią w komunikacie prasowym, jest to Doom: Mroczne wieki (jedno z największych ujawnień pierwszych wydarzeń) trafi także na PlayStation 5.

Między nimi te dwa fakty dość wyraźnie określają strategię Microsoftu: Game Pass jest wszystkim, a konsole Xbox nie. Microsoft mocno podwaja swoją usługę subskrypcji i wnosi swoją nową, niemal przerażającą potęgę jako wydawca gier do katalogu Game Pass. Jednak firma miała niewiele do powiedzenia na temat sprzętu Xbox, a jej podejście do konsolowej wyłączności dla gier należących do Microsoftu pozostaje co najwyżej ambiwalentne.

Reklama

Doom: Mroczne wiekiWersja na PS5 była po cichu najważniejszą wiadomością wieczoru.
Zdjęcie: id Software/Bethesda Softworks

Po szokującej premierze czterech poprzednich tytułów ekskluzywnych dla konsoli Xbox na PlayStation 5 i Nintendo Switch wcześniej w tym roku, wielu fanów Xbox czekało na niedzielną prezentację, aby uzyskać wyraźne zapewnienie, że Microsoft nadal inwestuje w konsole Xbox, zlecając swojej ogromnej armii własnych studiów tworzenie dla nich ekskluzywnych gier. To zapewnienie nie nadeszło. Tak naprawdę o wyłączności konsoli Xbox nie wspomniano ani razu. Słowa „wchodzi na Xbox Series X i PC” pojawiały się zarówno na końcu zwiastunów gier z znanych serii Xbox, takich jak Fable i Gears of War, jak i w przypadku wieloplatformowych wydań wydawców zewnętrznych, takich jak Dragon Age: Strażnik Zasłony I Cienie Assassin’s Creed. Nie podjęto próby różnicowania w tym zakresie.

Raporty wskazują że Microsoft „nie ma wewnętrznie czerwonej linii”, jeśli chodzi o to, które ze swoich gier rozważy do wydania na innych platformach, a sformułowanie (lub jego brak) użyte w niedzielę pokazuje, że firmie zależy na pozostawieniu otwartych opcji. To uderzające, że Microsoft zdecydował się otworzyć prezentację dwoma mocnymi hitami, które będą dostępne na PlayStation: Czarne Operacje 6który był już planowany na PS5 (per Umowa Microsoftu dotycząca Call of Duty z Sony), I Doom: Mroczne wiekiczego nie było.

Ciemne WiekiPremiera PS5 jest wskazówką, jak Microsoft zamierza sobie poradzić z wyłącznością w najbliższej perspektywie, przynajmniej jeśli chodzi o gry Bethesdy, Activision i Blizzarda. Rozmawiam z IGN po emisji pokazu szef Xbox, Phil Spencer, powiedział: „Doom to zdecydowanie jedna z tych marek, które mają historię na tak wielu platformach. To franczyza, w którą moim zdaniem każdy zasługuje. Kiedy byłam na spotkaniu z Martym [Stratton, id Software studio director] kilka lat temu zapytałem Marty’ego, co chce robić, a on odpowiedział, że chce to sprzedawać na wszystkich platformach. Proste.”

Wyjaśnienie Spencera – jak również Obsługa Microsoftu Minecrafta — sugeruje, że Microsoft nie zamierza robić na wyłączność wcześniej wieloplatformowych serii gier. To mocny sygnał, że Bethesda Starsze Zwoje 6po pierwsze, otrzyma wydanie na PlayStation. W pozostałych przypadkach jest to kwestia otwarta. Mogłoby się to wydawać nie do pomyślenia Gears of War: Dzień E Lub Bajka ukaże się na PS5, ale nic powiedziane (lub przemilczane) w niedzielę nie wskazuje na to, że jest to wykluczone.

Karty tytułowe 16 gier nad napisem „Zagraj w pierwszy dzień w ramach subskrypcji Game Pass”

Microsoft pragnie zwiększyć wartość subskrypcji Game Pass dla subskrybentów.
Obraz: Xbox

Jeśli jednak chodzi o Game Pass, Microsoft nie mógł być bardziej stanowczy. „Zagraj w grę już pierwszego dnia dzięki Game Pass” – dudnił żądło na końcu zwiastuna za zwiastunem za zwiastunem. Spośród 30 gier, rozszerzeń i aktualizacji zaprezentowanych w niedzielnej prezentacji 20 trafi bezpośrednio do Game Pass. Spośród 20 tytułów Game Pass 13 pochodzi ze studiów będących własnością Microsoftu; dziewięć ma zadebiutować w 2024 r., osiem w 2025 r., a trzy nie mają jeszcze okien wydań.

Call of Duty, Doom, Gears of War, State of Decay, Idealna ciemność, BajkaIndiana Jones, STALKER, Symulator lotu, Notoryczny… wszystkie będą dostępne w ramach Game Pass zaraz po premierze. Istnieją hitowe strzelanki i gry RPG, gry strategiczne i symulacyjne, tęskne gry niezależne, a dzięki partnerstwu z takimi firmami jak Kepler Interactive i Rebellion, spora porcja AA Eurojank (być może idealny rodzaj gry w ramach usługi Game Pass).

W pewnym sensie bardziej ilustrujące jest spojrzenie na to, co widać na wystawie przyzwyczajenie dołączysz do Game Pass. Te 10 tytułów obejmuje duże marki innych firm, takie jak Metal Gear Solid i Assassin’s Creed; garść mniejszych gier innych firm; i rozszerzenia dla Pole Gwiazd, Diablo 4, The Elder Scrolls w InternecieI Świat Warcrafta. Sprzedaję DLC do tytułów objętych Game Pass, takich jak Pole Gwiazd, Diablo 4I TES w Internecie stanowi dużą część modelu biznesowego Game Pass, więc nadal możesz rozważać te tytuły w ramach subskrypcji Game Pass. (Świat Warcrafta jest tutaj wyjątkiem, ponieważ jest jedyną grą należącą do Microsoftu, która w ogóle nie jest dostępna w ramach Game Pass — i w istocie jedyną, która nie jest dostępna na konsolach Xbox.)

Jeśli Microsoft ma wątpliwości co do komercyjnej wykonalności wydań dostępnych wyłącznie na konsolach w dłuższej perspektywie, to z pewnością nie wydaje się mieć takich wątpliwości w przypadku Game Pass. Wydaje się, że liczba abonentów ustabilizowała się (według Rzadko publikowane dane Microsoftu) i z domniemaną znaczną utratą przychodów wynikającą z rolowania gwarantowanego sprzedawcy Czarne Operacje 6 w usługę subskrypcyjną, wiele osób zastanawiało się, czy podejście Microsoftu „Netflix dla gier” ma sens ekonomiczny. Możliwe, że ta debata toczyła się w Microsoft do niedawna: Czarne Operacje 6 powiedział deweloper Treyarch Plik gry Stephen Totilo „nie tak dawno temu” poinformowano studio, że gra ukaże się w ramach usługi Game Pass. Jednak ogólnie rzecz biorąc, prezentacja ta była głośnym wotum zaufania dla usługi i wskazówką, że będzie ona nadal zapewniać abonentom ogromną wartość do roku 2025 i później.

Obraz białego, w pełni cyfrowego Xbox Series X, białego Series S z 1 TB pamięci i czarnej Series X z 2 TB pamięci

Nowe warianty konsoli Xbox z większą ilością miejsca zostały ogłoszone bez większego rozgłosu.
Obraz: Xbox

Po przejęciu Activision Blizzard Microsoft jest obecnie trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami na świecie pod względem przychodów – i prawdopodobnie największą pod względem własności intelektualnej i potencjału wydawniczego. Niedzielna prezentacja całkiem przekonująco pokazała, w jaki sposób zamierza wypełnić te ogromne buty: dziesiątki solidnie wyglądających gier ze znanych, ulubionych przez fanów serii, sięgających daleko w przyszłość. Jakość I ilość. Niespodziewane włączenie kilku długo dojrzewających tytułów, które podobno utknęły w piekle rozwoju, np Idealna ciemność I Stan rozkładu 3wydawało się wyraźnym przesłaniem, że Microsoftowi można zaufać, że pomimo jego problemów uda się utrzymać wszystkie projekty na właściwej drodze nierówne rekordy w zarządzaniu studiem.

Jednak sprzęt Xbox doczekał się jedynie krótkiej wzmianki w postaci trzech nowych konfiguracji konsoli i obietnicy, że „ciężko pracujemy nad następną generacją”. Plotki ogłoszenie ręczne nie zmaterializowała się. Ekskluzywność pozostaje rażąco otwartą kwestią.

Jeśli chodzi o pozycję Microsoftu w szerszej branży gier, wydaje się, że mamy odpowiedź: teraz jest na pierwszym miejscu wydawca, na drugim miejscu platforma subskrypcyjna, a na drugim miejscu platforma sprzętowa dla konsol.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gwiezdne Wojny: Największym i najdziwniejszym jajkiem wielkanocnym Akolity jest Jedi Plo Koon

Nowa seria Gwiezdnych Wojen od Lucasfilm Akolita ma zasłużył na pochwałę za zwykłe istnienie poza sagą Skywalker – po 47...

Oto, jak przygotować komputer Mac na system macOS Sequoia za pomocą narzędzia CleanMyMac X

Obraz: CleanMyMac X Nowy system MacOS Sequoia firmy Apple oficjalnie pojawi się jesienią, więc Wyczyść MyMaca X udzielił nam świetnych rad, jak najlepiej przygotować...

Tożsamość Mistrza Sithów z „Akolity” jest już całkiem jasna

Akolita utrzymuje w tajemnicy tożsamość tajemniczego Mistrza Sithów, ale – naszym skromnym zdaniem – nie może być to jaśniejsze. Przez...
Advertisment