Poznaj Dr.B, startup obiecujący lepszy sposób dystrybucji resztek szczepionek


Ponad pół miliona osób zapisało się do nowo uruchomionej usługi o nazwie Dr B. próbując zdobyć szczepionkę na COVID-19 – i zmniejszyć liczbę dawek, które mogą trafić do kosza. Prowadzona przez założyciela ZocDoc, Cyrusa Massoumi, Dr.B jest stroną internetową, która ma funkcjonować jako rodzaj systemu alarmowego dla rozmrożonych szczepionek koronawirusowych, które zazwyczaj muszą być wstrzyknięte w ciągu sześciu godzin od rozmrożenia.

„Ta szczepionka jest obecnie najbardziej deficytowym zasobem na świecie” – mówi Massoumi. „Martwiliśmy się, że wiele szczepionek kończy się w ostatniej chwili pod koniec dnia”.

Długotrwała przeszkoda w konwencjonalnej opiece zdrowotnej, opuszczone wizyty stały się niezwykle istotnym problemem w przypadku szczepionki na koronawirusa. Massoumi szacuje, że nawet 20-30 procent terminów szczepień jest opuszczonych, pozostawiając rozmrożoną dawkę szczepionki, którą należy zużyć w ciągu sześciu godzin lub trwale utracić. Sugerują raporty stanowe że kilka dawek może stracić ważność. Zamiast tego witryny szczepień rozpowszechniają je wśród pracowników lub ktokolwiek stoi na zewnątrz. Ale to zamieszanie doprowadziło do chaotycznych linii i przypadkowego podejścia do list priorytetów – coś, co Massoumi delikatnie określa jako „nieoptymalne”.

Dr B ma służyć jako rodzaj listy rezerwowej w takich sytuacjach, dając lekarzom łatwy sposób wezwania chętnych pacjentów w ciągu kilku godzin. Ponad pół miliona ludzi w USA zapisało się na listę oczekujących, podając swój kod pocztowy i wypełniając ogólną wersję kwestionariusza swojego stanu. (Każdy stan ma nieco inną listę osób, które w pierwszej kolejności kwalifikują się do szczepień. W Nowym Jorku, pierwsza kategoria, 1a, to osoby powyżej 65 roku życia lub ze współistniejącymi chorobami. Następny poziom, 1b, obejmuje pracowników sklepów spożywczych i innych niezbędnych pracowników itd.)

Kiedy dostawca kończy z rozmrożonymi dawkami, dr B wysyła uczestnikom SMS-y z pobliskich kodów pocztowych, nadając im priorytety zgodnie z listą poziomów stanowego wydziału zdrowia. Po wysłaniu SMS-a uczestnik ma piętnaście minut na potwierdzenie, że może dostać się do dostawcy, a następnie dwie godziny na dotarcie na miejsce i wykonanie zdjęcia. Jeśli powiesz, że nie możesz tego zrobić, udaj się na koniec kolejki (w ramach swojej grupy priorytetowej).

System liczy, że dostawcy zaplanują kolejny zastrzyk, którego nadal wymagają zarówno szczepionki Moderna, jak i Pfizer / BioNTech – ale istnieje nadzieja, że ​​po prostu wprowadzenie pacjentów do drzwi w celu podania pierwszej dawki będzie znaczącą poprawą.

Reklama

To nie pierwszy projekt mający na celu stworzenie listy rezerwowej szczepionek na koronawirusa, ale szybko stał się największą listą, absorbowanie mniejszego projektu Vaccination Standby w lutym. Najbardziej imponujące jest to, jak szybko wzrósł wysiłek. Wciąż ograniczona do Ameryki, lista oczekujących dr B. liczy obecnie ponad pół miliona osób, w porównaniu z 300 000 zaledwie dwa tygodnie temu.

Dostawcy wchodzą na pokład wolniej, ponieważ każdy z nich musi zostać zweryfikowany, aby upewnić się, że jest legalny, ale istnieją już dwie witryny zapewniające zdjęcia przez system – w Little Rock w Arkansas i Queens w Nowym Jorku. Firma nie powie, ile dawek wydano za pośrednictwem tych witryn, ale twierdzi, że każdego dnia wysyłano alerty, że dwie witryny testowe były otwarte, co sugeruje, że co najmniej garstka została podana za pośrednictwem systemu. W przygotowaniu jest ponad 200 innych dostawców z 30 stanów.

Massoumi mówi, że rejestracja tych dostawców jest nadal największym wąskim gardłem – ale to imponujący rekord, jak na to, co nadal jest głównie wysiłkiem wolontariuszy. Nie ma planu zarabiania na systemie, a wiele usług hostingowych i innych usług zaplecza zostało przekazanych przez firmy takie jak Amazon, Twilio i inne. Niektórzy pracownicy są wypożyczani do projektu z normalnej pracy; inni są wypłacani z kieszeni Massoumi. Nie ma wyraźnych oznak, co stanie się z projektem po pokonaniu COVID-19.

„Po prostu staramy się, aby to poruszało się tak szybko, jak to tylko możliwe” – mówi Massoumi. „Mamy pacjentów i witryny dostawców, którzy chcą z tego korzystać, a my po prostu chcemy się upewnić, że jest on gotowy na najlepszy czas”.

Podobnie jak w przypadku każdego problemu ze szczepieniami, istnieją obawy, kto uzyska dostęp, a kto nie. Przypomnijmy, że społeczności czarnoskórych i latynoskich pozostają w tyle pod względem wskaźników szczepień długotrwałe wzorce dyskryminacji w amerykańskiej służbie zdrowia. Nowa lista rezerwowa grozi pogorszeniem tych nierówności: charakter projektu oznacza, że ​​będzie on działał tylko w przypadku pacjentów z telefonami, którzy mogą porzucić to, co robią i udać się na miejsce szczepień w jednej chwili.

Problem nie jest pomijany przez etyków medycznych. Gabriel Lázaro-Muñoz, profesor w Centrum Etyki Medycznej i Polityki Zdrowotnej Baylora, powiedział The Verge pochwalił wysiłek dr B., ale obawiał się, że projekt może pogłębić nierówności w dystrybucji szczepionek.

„Jeśli dr B wyśle ​​SMS-a, większość ludzi, którzy będą w stanie porzucić to, co robią i otrzymać szczepionkę, to osoby mające dostęp do opieki nad dziećmi w nagłych wypadkach, osoby z samochodami, osoby, które prawdopodobnie będą mogły dostać bez pracy łatwiej niż większość niedostatecznie rozwiniętych populacji ”- powiedział Lázaro-Muñoz. „Więc próbują rozwiązać ten problem, ale zaostrza to również kwestię kapitału własnego”.

Wiele poprawek, które zespół wypróbował, dotyczy tylko części szerszego problemu. W ramach projektu uruchomiono już hiszpańskojęzyczną wersję strony i prowadzi rozmowy z firmami Uber i Lyft, aby zapewnić bezpłatne przejazdy w związku z ujęciami – wysiłek, który znacznie wpłynąłby na problem z transportem.

Ale Massoumi uważa, że ​​system kolejkowania dr B. będzie zasadniczo bardziej sprawiedliwy niż to, co robi większość stanów, zwłaszcza gdy otwiera się więcej poziomów. Większość systemów państwowych skupiła się na zapewnieniu osobom starszym i bezbronnym pierwszego dostępu do szczepionki – ale ponieważ coraz więcej osób kwalifikuje się do otrzymania szczepionki, wrażliwi pacjenci znajdą się w coraz większej puli potencjalnych biorców. W obecnym systemie pacjent pierwszego poziomu, który czekał na strzał, nie miałby żadnej przewagi nad nikim innym na otwartym poziomie. Massoumi porównuje to do wezwania na pokład samolotu, kiedy spóźniony pasażer grupy 1 musi czekać w tej samej kolejce z wszystkimi innymi grupami. Ale ponieważ dr B ma szczegółowe informacje na temat poziomu każdej osoby, system może automatycznie wysyłać najbardziej wrażliwych pacjentów na przód linii rezerwowej – rodzaj szybkiego pasa dla spóźnionych.

Za tym wszystkim stoi ciągły marsz szczepień. Ponad 20 procent populacji USA otrzymało w tym momencie co najmniej jedną dawkę szczepionki, a prezydent Biden powiedział, że oczekuje, że rząd zapewni wystarczającą ilość dawek dla każdego dorosłego w Ameryce do końca maja. Nawet niewielkie opóźnienia w tempie lub dystrybucji mogą doprowadzić do ogromnych różnic w nadchodzących miesiącach.

Plany dr B są nadal ograniczone przez chęć dostawców do korzystania z systemu, co ogranicza je do wdrożenia w USA i miejsc, w których system harmonogramowania zawodzi. Ale jak każdy założyciel startupu, Massoumi nie boi się wielkich marzeń, zauważając, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby system, który zbudowali, był stosowany do nieodmrożonych dawek lub w innych krajach, w których wdrażanie przebiega wolniej.

„Nie chodzi tylko o ten kraj. Cały świat zostanie zaszczepiony dopiero w 2023 roku ”- mówi Massoumi. „To problem globalny, zarówno pandemia, jak i problem z harmonogramem, a to, co tworzymy, jest rozwiązaniem globalnym”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Klasyczny przewodnik z okazji Dnia Społeczności Pokémon Go Cyndaquil

PokemonGo organizuje wydarzenie Klasyczne z okazji Dnia Społeczności Cyndaquil 22 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w...

AT&T nadal nie chce oferować usług telefonii stacjonarnej w Kalifornii

AT&T nie może wyłączyć usługi telefonii stacjonarnej klientom w całej Kalifornii. W orzeczenie w czwartekKalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych (CPUC) odrzuciła wniosek...

Redbox przegapił wielomilionową płatność, na którą nie mógł sobie pozwolić

Sytuacja finansowa Redbox w dalszym ciągu wymyka się spod kontroli. W czwartek sąd w Los Angeles wydał wyrok na kwotę 16,7 mln...
Advertisment