Prawie 200 krajów zobowiązało się do potrojenia globalnej mocy odnawialnych źródeł energii do końca dekady — cel ten jest „w zasięgu ręki”, o ile rządy podejmą szybkie działania, zgodnie z nowy raport.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała dziś swoją mapę drogową, jak kraje mogą to zrobić. Nadal jest to trudna wspinaczka przed nami, ponieważ potrzeba piekielnie dużo nowej infrastruktury. Ale spadające koszty i wspierające polityki mogą im w tym pomóc.
„Aby zapewnić, że świat nie przegapi tej ogromnej szansy, należy szybko skupić się na jej wdrażaniu” – powiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol w przemówieniu komunikat prasowy.
„Aby mieć pewność, że świat nie przegapi tej ogromnej szansy, należy szybko skupić się na jej wdrożeniu”.
Jakiś zobowiązanie międzynarodowe potroić moce wytwórcze energii odnawialnej do 2030 r., wynika z Szczyt klimatyczny ONZ w Dubaju w grudniu ubiegłego roku. Przedstawiciele każdego rządu spotykają się co roku, aby wspólnie pracować nad zmianami klimatu, dążąc do osiągnięcia celów wyznaczonych w ramach strategii na rok 2015 Porozumienie paryskie zapobiegnięcia globalnemu ociepleniu, które mogłoby znacznie utrudnić krajom dostosowanie się. Aby to zrobić, kraje powinny odejść od paliw kopalnych, tak aby globalne emisje gazów cieplarnianych osiągnęły zero netto do 2050 r.
Potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii na całym świecie wymaga również znacznie większego magazynowania, ponieważ generacja wiatru i słońca podlega wahaniom. Kluczowe będzie zaoszczędzenie nadmiaru energii na czasy, gdy słońce nie świeci, a wiatr słabnie. Sieci energetyczne musiałyby dodać 1500 gigawatów magazynowania energii, większość z tego w postaci baterii, zgodnie z raportem. To prawie 15-krotny wzrost w porównaniu z dniem dzisiejszym.
Mimo to opóźnienia w uzyskiwaniu pozwoleń i podłączaniu nowych budynków do istniejącej sieci energetycznej były głównymi wąskimi gardłami. Biorąc pod uwagę obecną politykę i trendy technologiczne, kraje są na dobrej drodze do zabezpieczenia ponad trzech czwartych wzrostu potrzebnego do potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii w tej dekadzie, twierdzi IEA.
Dzisiejszy raport pojawia się, gdy światowi przywódcy spotykają się na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku i przygotowują się do tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ w listopadzie. Stają w obliczu presji ze strony aktywiści I liderzy biznesu zintensyfikować działania przed zbliżającym się w przyszłym roku terminem aktualizacji krajowych planów klimatycznych w ramach porozumienia paryskiego.