Pojawia się Matter 1.2 z dziewięcioma nowymi typami urządzeń i ulepszeniami


Organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) właśnie ogłosiła drugą aktualizację Matter w wersji 1.2, która jest już dostępna dla producentów urządzeń i platform do wbudowania w ich produkty. Aktualizacja zawiera dziewięć nowych typów urządzeń, poprawki i dodatki do istniejących kategorii, podstawowe ulepszenia specyfikacji i pakietu SDK oraz narzędzia do certyfikacji i testowania. Program certyfikacji Matter 1.2 jest już otwarty, a jego członkowie spodziewają się wprowadzenia tych ulepszeń i nowych typów urządzeń na rynek jeszcze w tym roku oraz w roku 2024 i później.

Organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) właśnie ogłosiła drugą aktualizację Matter w wersji 1.2, która jest już dostępna dla producentów urządzeń i platform do wbudowania w ich produkty. Aktualizacja zawiera dziewięć nowych typów urządzeń, poprawki i dodatki do istniejących kategorii, podstawowe ulepszenia specyfikacji i pakietu SDK oraz narzędzia do certyfikacji i testowania. Program certyfikacji Matter 1.2 jest już otwarty, a jego członkowie spodziewają się wprowadzenia tych ulepszeń i nowych typów urządzeń na rynek jeszcze w tym roku oraz w roku 2024 i później.

Od czasu wydania Matter 1.0 nieco ponad rok temu CSA odnotowuje rzeczywisty wzrost i postęp, z ponad 24 600 pobraniami specyfikacji, 1214 certyfikatami, prawie 24% wzrostem liczby firm, które dołączyły do ​​Matter Working Group, oraz nowy ośrodek testowania interoperacyjności Sojuszu.

Wdrożenie Matter wyprzedziło typowe cykle wdrażania poprzednich standardów branżowych. Zamiast zabierać użytkownikom lata na wymianę sprzętu koncentratora, aktualizacje oprogramowania umożliwiają istniejącym koncentratorom i urządzeniom inteligentnego domu stanie się kontrolerami Matter. Stworzyło to globalny rynek obejmujący nawet setki milionów domów gotowych do podłączenia nowych urządzeń Matter. Dostępne są produkty Matter popularnych i innowacyjnych marek we wszystkich początkowo obsługiwanych kategoriach urządzeń, z produktami i aplikacjami w domach użytkowników, na ich smartfonach i tabletach oraz na półkach sklepowych.

W miarę jak użytkownicy podłączają coraz więcej urządzeń Matter, firmy członkowskie aktywnie współdziałają ze sobą, dzieląc się swoimi doświadczeniami i początkowymi wyzwaniami, a także stale ulepszają specyfikację, aby im sprostać.

W kwietniu 2023 r. Matter 1.1 wprowadził stopniowe ulepszenia i zrealizował plan Grupy Roboczej Matter dotyczący wydawania dwóch wydań rocznie. To, wraz z wymogiem, aby certyfikowane produkty Matter oferowały bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania, zapewnia niezawodny mechanizm dodawanie nowych funkcjinowe typy urządzeń i znaczące ulepszenia specyfikacji, narzędzi, pakietu SDK i produktów dostępnych na rynku.

Reklama

Dziewięć nowych typów urządzeń
Dzięki tej aktualizacji stowarzyszenie Connectivity Standards Alliance dodało obsługę dziewięciu nowych typów urządzeń w Matter 1.2, wprowadzając nowe warstwy interoperacyjności, prostoty, niezawodności i bezpieczeństwa, jednocześnie odblokowując nowe przypadki użycia i funkcje na przyszłość.

Nowe typy urządzeń obsługiwane w Matter 1.2 obejmują:

Lodówki – poza podstawową kontrolą i monitorowaniem temperatury, ten typ urządzenia można również zastosować w innych powiązanych urządzeniach, takich jak zamrażarki, a nawet lodówki na wino i kimchi.

Klimatyzatory pokojowe – chociaż HVAC i termostaty były już częścią Matter 1.0, obsługiwane są teraz samodzielne klimatyzatory pokojowe ze sterowaniem temperaturą i trybem wentylatora.

Zmywarki – dostępne są podstawowe funkcje, takie jak zdalne uruchamianie i powiadomienia o postępie. Obsługiwane są także alarmy zmywarki, obejmujące błędy operacyjne, takie jak dopływ i odpływ wody, temperatura i błędy zamka drzwi.

Pralki – powiadomienia o postępie, np. o zakończeniu cyklu, można wysyłać za pośrednictwem Matter. Suszarki będą obsługiwane w przyszłej wersji Matter.

Odkurzacze automatyczne – poza podstawowymi funkcjami, takimi jak zdalne uruchamianie i powiadomienia o postępie, dostępna jest obsługa kluczowych funkcji, takich jak tryby sprzątania (odkurzanie na sucho lub mopowanie na mokro) i dodatkowe szczegóły statusu (stan szczotki, raportowanie błędów, stan ładowania).

Alarmy dymu i tlenku węgla – te alarmy obsługują powiadomienia oraz dźwiękową i wizualną sygnalizację alarmową. Dodatkowo dostępna jest obsługa alertów o stanie baterii i powiadomień o końcu żywotności. Alarmy te obsługują również autotest. Alarmy tlenku węgla wspomagają wykrywanie stężenia jako dodatkowy punkt danych.

Czujniki jakości powietrza – obsługiwane czujniki mogą wychwytywać i raportować: PM1, PM 2,5, PM 10, CO2, NO2, VOC, CO, ozon, radon i formaldehyd. Co więcej, dodanie klastra jakości powietrza umożliwia urządzeniom Matter dostarczanie informacji o AQI na podstawie lokalizacji urządzenia.

Oczyszczacze powietrza – Oczyszczacze wykorzystują czujnik jakości powietrza do dostarczania informacji o wykrywaniu, a także oferują funkcje innych typów urządzeń, takie jak wentylatory (wymagane) i termostaty (opcjonalnie). Oczyszczacze powietrza oferują także funkcję monitorowania zasobów eksploatacyjnych, umożliwiając powiadamianie o stanie filtrów (w wersji 1.2 obsługiwane są zarówno filtry HEPA, jak i filtry z węglem aktywnym).

Wentylatory – Matter 1.2 zawiera obsługę wentylatorów jako osobnego, certyfikowanego typu urządzenia. Wentylatory obsługują teraz ruchy takie jak skały/oscylacje oraz nowe tryby, takie jak naturalny wiatr i wiatr usypiający. Dodatkowe udoskonalenia obejmują możliwość zmiany kierunku przepływu powietrza (do przodu i do tyłu) oraz polecenia krokowe umożliwiające zmianę prędkości przepływu powietrza.

Obsługa urządzeń dodana w Matter 1.2 dała grupie roboczej Matter punkt wyjścia do zbudowania zestawu podstawowych funkcji — takich jak ustawianie i monitorowanie temperatury oraz powiadomienia o stanie — które będą miały zastosowanie do prawie wszystkich urządzeń obsługiwanych w przyszłych wersjach.

 

Inne nowe funkcje i ulepszenia

Jesienna aktualizacja Matter to coś więcej niż tylko nowe typy urządzeń. Specyfikacja Matter wraz z pakietem SDK, narzędziami testowymi i programem certyfikacji stale ewoluuje przy aktywnym udziale setek wiodących inżynierów inteligentnego domu i ekspertów ds. produktów. Ich znaczący wkład i ciężka praca pokazują, że Matter nadal nabiera tempa i że ogólne wrażenia dla konsumentów i programistów będą z czasem ulegać poprawie.

Podstawowe ulepszenia specyfikacji Matter 1.2 obejmują:
Zamki do drzwi zatrzaskowych i ryglowych – udoskonalenia przeznaczone na rynki europejskie, które odzwierciedlają powszechną konfigurację połączonego zespołu zamka zatrzaskowo-ryglowego.
Wygląd urządzenia – dodano opis wyglądu urządzenia, dzięki czemu urządzenia mogą opisywać swój kolor i wykończenie. Umożliwi to przydatne reprezentowanie urządzeń u różnych klientów.
Skład urządzeń i punktów końcowych – Urządzenia można teraz łączyć hierarchicznie ze złożonych punktów końcowych, co pozwala na dokładne modelowanie urządzeń, przełączników wielojednostkowych i opraw wielooświetleniowych.
Tagi semantyczne – zapewniają interoperacyjny sposób opisywania lokalizacji i funkcji semantycznych ogólnych klastrów Matter i punktów końcowych, aby umożliwić spójne renderowanie i stosowanie na różnych klientach. Na przykład znaczniki semantyczne mogą służyć do reprezentowania lokalizacji i funkcji każdego przycisku na pilocie z wieloma przyciskami.
Ogólne opisy stanów operacyjnych urządzeń – wyrażenie różnych trybów pracy urządzenia w sposób ogólny ułatwi generowanie nowych typów urządzeń w przyszłych wersjach Matter i zapewni ich podstawową obsługę na różnych klientach.
Ulepszenia pod maską: Matter SDK i wiązka testowa

Matter 1.2 wprowadza ważne ulepszenia w programie testowania i certyfikacji, które pomagają firmom szybciej wprowadzać produkty – sprzęt, oprogramowanie, chipsety i aplikacje – na rynek. Te ulepszenia przyniosą korzyści szerszej społeczności programistów i ekosystemowi wokół Matter.

Nowa obsługa platform w pakiecie SDK — pakiet Matter 1.2 SDK jest teraz dostępny dla nowych platform, zapewniając programistom więcej możliwości tworzenia nowych produktów dla Matter.

Ulepszenia wiązki testowej materii – wiązka testowa jest kluczowym elementem zapewniającym prawidłowe wdrożenie specyfikacji i jej funkcji. Narzędzie Test Harness jest teraz dostępne w wersji open source, co ułatwia programistom Matter wnoszenie wkładu w narzędzia (w celu ich ulepszania) i upewnienie się, że działają z najnowszą wersją (ze wszystkimi funkcjami i poprawkami błędów).

Ponieważ jest to technologia zorientowana na rynek, nowe typy urządzeń, funkcje i aktualizacje, które trafiają do wydań specyfikacji Matter, są wynikiem zaangażowania firm członkowskich na wielu etapach tworzenia, wdrażania i testowania.

Aby opublikować Matter 1.2, sojusz zakończył niedawno wydarzenie weryfikujące specyfikację z udziałem inżynierów zajmujących się tymi nowymi typami urządzeń, co świadczy o znacznym zaangażowaniu zasobów ze strony uczestniczących firm. Inwestycje firm członkowskich ilustrują prawdziwy impet marek i dostawców ekosystemów we wprowadzaniu na rynek produktów wyposażonych w te nowe typy urządzeń.

Programiści zainteresowani dodatkowymi informacjami na temat tych ulepszeń mogą uzyskać dostęp do następujących zasobów:

Specyfikacja materii 1.2

Wydanie pakietu SDK Matter 1.2

 

Patrząc w przyszłość

Dzięki Matter 1.2 dostępnej już dla twórców urządzeń i aplikacji na całym świecie oraz dziewięciu nowym typom urządzeń oraz ważnym nowym funkcjom i ulepszeniom, prace nad Matter trwają. Zespoły inżynierów i liderów produktów z setek światowych marek technologicznych aktywnie pracują nad przyszłymi typami urządzeń, funkcjami i przypadkami użycia, rozwiązując jednocześnie trudne problemy techniczne i poprawiając ogólne wrażenia dla konsumentów i programistów.

CSA przewiduje, że na rynek trafi wiele nowych produktów Matter i zostaną udostępnione konsumentom nowe aktualizacje oprogramowania, dzięki czemu istniejące produkty będą mogły obsługiwać technologię Matter w obliczu zbliżającego się pracowitego sezonu zakupów świątecznych.

„Przesuwając kalendarz na rok 2024, Matter będzie nadal zwiększać swój zasięg w inteligentnym domu, w ekosystemie IoT i w umysłach konsumentów. Na rynek wejdą nowe produkty, uzupełniając istniejące typy urządzeń Matter i będąc jednymi z pierwszych na rynku nowe typy urządzeń Matter zadebiutują w Matter 1.2. Oczekujemy, że Matter otrzyma w przyszłym roku dwie nowe aktualizacje w ramach cyklu wydawniczego odbywającego się co dwa lata – co powinno dodać jeszcze więcej typów urządzeń i rozszerzyć się na nowe obszary” – potwierdza ogłoszenie CSA.

www.csa-iot.orgSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sztuczna inteligencja Edge Copilot firmy Microsoft nie jest w stanie podsumować każdego filmu na YouTube

Dodano jedną funkcję do AI Copilot firmy Microsoft w przeglądarce Edge w tym tygodniu jest możliwość generowania streszczeń tekstowych filmów. Jednak funkcja...

UE osiąga wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, torując drogę dla prawa

Po rundzie intensywnych negocjacji w tym tygodniu prawodawcy w Brukseli osiągnęli obecnie ok „porozumienie tymczasowe” w sprawie proponowanej przez Unię Europejską ustawy o...

Święta Bożego Narodzenia z Batmanem, nowe filmy z serwisu Netflix i wszystko inne do obejrzenia

Witamy w najbardziej pracowitym sezonie kinowym w roku, kiedy naprawdę warto wybrać się do kin na filmy, a wszystko, co trafia...
Advertisment