Podcast: Dlaczego DBaaS i jakie problemy rozwiązuje?


W tym podcaście przyglądamy się bazie danych jako usłudze (DBaaS) z Tobiasem Ternströmem, który jest wiceprezesem i dyrektorem generalnym baz danych w infrastruktury hiperkonwergentnej specjalista Nutanix.

Ternström mówi również o idealnym miejscu pod względem przypadków użycia i wielkości organizacji, z którymi DBaaS może sobie poradzić.

Antony Adshead: Czym jest baza danych jako usługa (DBaaS) i jakie wyzwania ma rozwiązać?

Tobiasz Ternström: DBaaS tak naprawdę polega na automatyzacji zarządzania cyklem życia baz danych. Rzeczy takie jak udostępnianie nowego serwera bazy danych, łatanie floty serwerów baz danych, upewnianie się, że są tworzone kopie zapasowe, upewnianie się, że są one wysoce dostępne, upewnianie się, że są chronione przed różnego rodzaju katastrofami, takimi jak fat-finging operatora lub meteoryt uderzający w centrum danych.

I robi to zazwyczaj nie tylko w jednej lokalizacji, ale w centrum danych, na brzegu sieci lub w jednej z wielu chmur publicznych.

Adshead: Jakie są według Ciebie kluczowe zalety DBaaS?

Ternström: Myślę, że zarządzanie bazą danych stało się z czasem trudniejsze, ponieważ kiedyś organizacja miała jeden silnik bazy danych. Wiesz, to sklep Oracle, sklep SQL Server, sklep Informix, DB2 lub cokolwiek innego.Ale cofasz się o około 10 lat i to zaczęło się zmieniać, a zamiast standardu korporacyjnego jest znacznie więcej programistów i platform aplikacji, które wprowadzają bazę danych. Teraz, zamiast po prostu biegać po jednym, jednym lub dwóch z boku, jeśli wolisz, biegają po wielu.

Reklama

Na przykład pięć najlepszych silników baz danych na świecie to SQL Server, Oracle, MySQL, Postgres i MongoDB. A wszystkie z nich są uruchamiane… wybierz dowolną dużą organizację. Tak więc posiadanie ludzi, którzy potrafią zarządzać wszystkimi tymi bazami danych, zwłaszcza gdy mówimy nie o dziesiątkach czy setkach, ale może o dziesiątkach tysięcy, jest bardzo trudne. Dbanie o ich bezpieczeństwo i dbanie o nie.

To jest główne wyzwanie. DBA [database administrators] stają się przeciążone. Administratorzy baz danych chcą skoncentrować się na pięciu najważniejszych bazach danych w organizacji, ale zamiast tego są bardzo cienko rozproszeni w tysiącach baz danych, różnych silnikach baz danych, różnych wersjach, różnych systemach operacyjnych; staje się naprawdę trudne.

Powiedziałbym, że jest to problem numer jeden: administratorzy baz danych są przeciążeni w tym nowym świecie.

Drugim problemem, który często obserwujemy u naszych klientów, jest spowolnienie programistów. Więc wybierz dowolną dużą organizację, zazwyczaj zatrudniają wielu programistów, a każdy programista będzie używał baz danych do testowania, do celów ewaluacyjnych i tak dalej. Kiedy to robią, chcą po prostu samoobsługi, zadzwonić API [application programming interface] lub kliknij przycisk i dzieje się ***, jak lubię mówić. Baza danych pojawia się z wszelkimi potrzebnymi danymi i może je rozwijać. Dziś bardzo często zdarza się, że muszą złożyć zgłoszenie lub zadzwonić do osoby i muszą czekać, aż pojawi się baza danych.

Ostatnią rzeczą jest to, że istnieje duży ruch odchodzenia od zastrzeżonych baz danych, od drogich licencji baz danych, w kierunku otwartego oprogramowania. A to oznacza, że ​​jeśli prowadziłeś 10 000 zastrzeżonych baz danych przez długi okres lat, prawdopodobnie prowadziłeś również 10 000 baz danych typu open source. Tak więc teraz musisz zarządzać 20 000 baz danych, a aby to zrobić, potrzebujesz pewnego rodzaju automatyzacji, w przeciwnym razie musisz podwoić populację DBA, a administratorów baz danych trudno jest znaleźć do wynajęcia.

Są to więc trzy główne wyzwania, które widzimy: administratorzy baz danych są przeciążeni, programiści są spowolnieni, a odchodzenie od zastrzeżonych baz danych do oprogramowania typu open source.

Adshead: Czy istnieje idealne miejsce pod względem przypadków użycia i obciążenia dla DBaaS?

Ternström: Powiedziałbym, że to nie tak, że nie działa, ale nie każdy DBaaS jest sobie równy. Ale to bardzo dobrze. Może obsłużyć duże obciążenia. Chodzi bardziej o to, ile pomocy zapewnia DBaaS, ponieważ podstawową rzeczą, jaką robi DBaaS, jest automatyzacja we wszystkich obszarach, o których mówiliśmy.

A jeśli chodzi o te najbardziej krytyczne bazy danych, to właśnie tam będziesz mieć zespół DBA, który koncentruje się na upewnieniu się, że wszystko jest tam, gdzie powinno.

Chociaż powiem, że to zależy od organizacji. Jeśli spojrzysz na bardziej doświadczoną organizację, tym większa szansa, że ​​zespół DBA zajmie się sprawami i skupi się na najbardziej krytycznych obciążeniach.

Ale im bardziej jest to nowa firma, która mogła być mała, a teraz jest duża, która bardzo szybko się rozwija, bardzo często tak nie jest. Nie mają tej tradycji zespołu DBA, więc będą polegać na DBaaS, aby zająć się bardziej krytycznymi bazami danych.

Ale zwykle im nowsza aplikacja, tym więcej baz danych wykorzystuje. Tak więc starsza aplikacja o znaczeniu krytycznym może mieć jedną gigantyczną bazę danych monolitu, podczas gdy nowa aplikacja o znaczeniu krytycznym może mieć 1000 mniejszych baz danych dla tej jednej aplikacji.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Resident Evil 4 remake Chapter 10 walkthrough

Resident Evil 4’s 10th chapter sees Leon trying to rescue Ashley after she got grabbed (again) at the end of Chapter...

Wraz z remake’iem Resident Evil 4 survival horror zatoczył koło

W 1996 roku oryginał Resident Evil pojawił się na PlayStation — sterowanie czołgiem, stałe kąty kamery, kampowe jednolinijki i wszystko. ...

HP Leads in Hybrid Work with Future‐Ready Portfolio

Today at the Amplify Partner Conference, HP Inc. announced new products and solutions to usher in the next era of hybrid work for...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!