Playtron: startup, który ma nadzieję na Steam Deckify świata


Urządzenia przenośne to przyszłość gier — ale są powody, dla których kategoria ta jeszcze nie eksplodowała. Przełącznik Nintendo jest zablokowaneWindows może być nieporęcznya system SteamOS firmy Valve, który umożliwia grę typu pick-and-play, nie wymknął się jeszcze spod kontroli Pokład parowy.

Co by było, gdyby istniał Android do gier, system operacyjny, który można zainstalować na dowolnym kompatybilnym sprzęcie, aby uzyskać komfort korzystania z komputera PC przyjaznego dla kontrolera? Wyobraź sobie „epicką talię”, która mogłaby to zrobić faktycznie grać Fortnite„Deck 5G” dla operatorów komórkowych, a może „PlayStation Deck” dla rosnących ambicji Sony w zakresie komputerów PC.

„Jeśli Valve może to zrobić ze Steamem, możemy to zrobić ze wszystkim” – mówi Kirt McMaster, dyrektor generalny Playtron.

Dziś Playtron wychodzi z ukrycia z 10 milionami dolarów finansowania, około 18 pracownikami i planem rzucenia wyzwania Microsoftowi, Valve i Apple dla kolejnych stu milionów graczy. Po obejrzeniu stosu dokumentów dotyczących planowania wewnętrznego, rozmowach z sojusznikami Playtron i wypróbowaniu wczesnej wersji alfa jestem ostrożnym optymistą.

Zaczyna się od systemu operacyjnego opartego na Linuksie, który odtwarza gry Windows, podobnie jak Steam Deck – z tą różnicą, że ten nie jest powiązany ze Steam. Gry kupione w Epic Games Store również są obywatelami pierwszej klasy.

Dzisiaj, we wczesnej formie alfa, tak nie jest Patrzeć to wszystko ekscytujące: lekki system operacyjny, który zastępuje Windows lub SteamOS na Twoim obecnym przenośny komputer do gier, z mniejszą liczbą funkcji i kompatybilnymi grami niż jego odpowiedniki. Chociaż na pewno zagrał Strand Śmierci, Dave Nurek, i godziny Balatro tak samo jak mój Steam Deck, nie wszystkie gry, które tam działają, muszą jeszcze działać tutaj.

Reklama

Jednak w ciągu roku Playtron uważa, że ​​będzie konkurować z Windowsem jako the System operacyjny dla przenośnych urządzeń do gier. „Prowadzimy rozmowy z wieloma producentami OEM i operatorami komórkowymi w sprawie budowy i wdrożenia urządzeń Playtron na całym świecie w roku 2025” – mówi McMaster, dodając, że Ayaneo planuje dostarczyć natywny palmtop Playtron do końca 2024 roku.

Położyłem Playtron alfa na tym Steam Decku i zagrałem na nim kilka gier. Większość przycisków działa, ale nie ma jeszcze nakładek ani kliknięć myszą touchpadem.
Zdjęcie: Sean Hollister / The Verge

Playtron będzie kosztować firmy takie jak Ayaneo ułamek ceny systemu Windows, mówi, około 10 dolarów na osobę zamiast 80 dolarów, które producenci OEM mówią mu obecnie, że wydają. I mówi, że gry takie jak Fortnite I Roblox nie powinienem obawiaj się, że hakerzy dokonają inżynierii wstecznej swoich rozwiązań zapobiegających oszustwom ponieważ jej baza Fedora Silverblue ma niezmienny system plików. (Myślałem, że SteamOS też jest niezmienny, ale pozwolę bardziej doświadczonym użytkownikom Linuksa argumentować.)

Nawiasem mówiąc, Playtron nie patrzy tylko na urządzenia kieszonkowe; wyobraża sobie, że każdy laptop, tablet, telefon, telewizor i samochód staje się przynajmniej na pół etatu maszyną do gier. Pamiętać Droga Apple do tworzenia wielkich gier do własnego krzemu na bazie Arm? McMaster mówi, że jest zatrudniony twórca Box86 aby przenieść gry dla systemu Windows na wydajny układ krzemowy oparty na architekturze ARM, potencjalnie wyciągając nas z rutyny, w której dzisiejsze przenośne komputery PC mogą pracować na baterii AAA tylko od dwóch do trzech godzin.

Już dostali Wiedźmin 3 działa na smartfonie Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 – co prawda poniżej 30 klatek na sekundę z nieco ziemniaczaną grafiką.

Ale podczas gdy Qualcomm mówił o ważnej grze na temat chipów Snapdragon X Elite który pojawi się tego lata, zarówno McMaster, jak i dyrektor wykonawczy Qualcomm, Micah Knapp, sugerują, że może minąć jeszcze kilka lat, zanim Arm dopasuje się do x86 w grach. „Czy widziałem szybciej? Tak. Czy widziałem lepszą żywotność baterii? Tak. Nie mogę wskazać ani jednego przykładu w przypadku obu rozwiązań” – mówi Knapp.

Jeśli zastanawiasz się, jak zupełnie nowy startup przekonuje producentów sprzętu i operatorów komórkowych czymś, co wygląda jak chwalebny program uruchamiający gry i kilka świetnych pomysłów, nie jesteś sam. Nawet sojusznicy Playtrona nie próbują twierdzić, że jest to pewny zakład.

„To gra prawdopodobieństw warunkowych; Musi się wydarzyć 10 różnych rzeczy, a prawdopodobieństwo powodzenia każdej z nich jest bardzo niskie” – mówi Carlos Castellanos, inwestor w Samsung Next, który kierował pierwszą rundą finansowania Playtron. Należy zaangażować wydawców gier, producentów sprzętu, operatorów komórkowych i społeczność.

Jednak Castellanos i były dyrektor generalny PlayStation Shawn Layden, przyjaciel projektu, uważają, że ten zespół ma szansę na zwycięstwo od razu kilku innych stara się objąć przewodnictwo. „Nie wyruszamy w świat zalany przenośnymi platformami do gier” – mówi Layden. „Jest miejsce dla kogoś, kto może przedstawić właściwą propozycję”.

Castellanos sugeruje, że Playtron może mieć odpowiednich „dyrygentów” do zagrania tej konkretnej symfonii.

Biblioteka gier Playtron pobrała tytuły z moich bibliotek Steam i Epic — a także moje gry zapisane w chmurze ze Steam.
Zdjęcie: Sean Hollister / The Verge

McMaster pomógł stworzyć amerykański oddział Boost Mobile i był dyrektorem generalnym Cyanogen, firmy, która dostarczała niestandardowe wersje Androida i Androida, które można ładować z boku. pomógł OnePlus wypuścić na rynek swój debiutancki telefon. Przewodniczący Playtron, John Lagerling, wie co nieco o rozpowszechnianiu systemu operacyjnego podobnego do Androida — był dyrektorem Google ds. globalnych partnerstw z Androidem, pomagając Google w kontaktach z producentami chipów oraz firmami takimi jak LG, Asus i Samsung w produkcji telefonów i tabletów Google Nexus . — Tak to rozumiem [Playtron] pogłębiać współpracę z potencjalnymi dostawcami chipów i sprzętu” – podpowiada Castellanos.

To powiedziawszy, Lagerling pomógł także brokerowi Krótkotrwały zakup Motoroli przez Googlei prawdopodobnie McMaster zniszczył CyanogenMod próbując zamienić go w CyanogenOS. Mówi mi, że nauczył się, że nie należy próbować komercjalizować projektu open source ze znaczącą historią, ponieważ może to prowadzić do wojen kulturowych, ale twierdzi, że tym razem wszyscy są zgodni od początku.

„Wszyscy wyznają etos otwartego oprogramowania, ale wszyscy są graczami… chcą zbudować system operacyjny typu open source, który umożliwi im nieskrępowaną grę”.

Oprócz twórcy emulatora Box86 w skład zespołu Playtron wchodzą twórcy m.in Chimera OSktóry podobnie mocno obciąża SteamOS i Program uruchamiający Heroiczne Gry dzięki temu łatwiej jest grać w gry z Epic Games Store i GOG na urządzeniach przenośnych z systemem Linux. Współzałożyciel Franck De Girolami kieruje produktem: był programistą, a później liderem projektu na platformie Sam w ciemności gier, które były pionierami gatunku survival horroru 3D.

Playtron nie do końca zdecydował Jak będzie to jednak oprogramowanie typu open source i w jakim stopniu zaspokoi potrzeby graczy korzystających z Linuksa w porównaniu z kolejnymi setkami milionów, które Playtron ma nadzieję zgromadzić. McMaster mówi mi, że Playtron zdecydowanie bardziej skłania się ku łatwości obsługi Nintendo Switch z zakłopotaniem na agencie sztucznej inteligencji, który mógłby powstrzymać „zwykłych” graczy przed przedwczesnym porzucaniem gier tylko dlatego, że utknęli w wyzwaniu lub zagadce. Nie będzie trybu pulpitu systemu Linux.

W wersji alfa większość menu ustawień to proste elementy. Wi-Fi, dźwięk i regulacja jasności działają, ale nie ma na przykład regulacji kontrolera ani wydajności.
Zdjęcie: Sean Hollister / The Verge

Mimo to Playtron ma również nadzieję uzyskać pomoc od zaawansowanych użytkowników Linuksa i wypuścić publiczną wersję alfa w ciągu najbliższych 60 dni, aby społeczność mogła prosić o nowe funkcje, wnosić wkład w repozytoria kodu, jeśli to możliwe, i pomóc poprawić kompatybilność gier poprzez tworzenie konfiguracji uruchamiania i skryptów testowych . (Playtron twierdzi, że pracuje nad narzędziem pomocniczym, które wykorzystuje rozpoznawanie obrazu AI do automatycznego naciskania odpowiednich przycisków w celu prawidłowego uruchomienia gry.)

Wiele rzeczy musiałoby pójść dobrze, aby Playtron odniósł sukces i prawdopodobnie nie będzie to jedyna firma dostarczająca przenośny system operacyjny. Pierre-Loup Griffais z Valve opowiada mi teraz o firmie w końcu pracuję bezpośrednio z innymi firmami, aby wprowadzić SteamOS na ich urządzenia przenośne, a obecnie testuję obiecujący klon SteamOS zwany Bazzytem. Microsoftu także nie będzie wiecznie siedzieć na rękach.

Ale w tej chwili Playtron brzmi intrygująco – szczególnie dla każdego, kto chce kwestionować status quo gier Steam na PC.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Trubbish może być błyszczący w Pokémon Go?

Trubbish, Pokémon w worku na śmieci z Unovy, można znaleźć na wolności w Pokemon Go. Tak, Trubbish może się błyszczeć...

Tak, aplikacja YouTube próbuje teraz przejąć wygaszacz ekranu Apple TV

Jedną z najlepszych funkcji Apple TV jest bogata kolekcja wygaszaczy ekranu Antena. Gdy Apple TV będzie bezczynny przez kilka minut, system tvOS...

Fortnite pozwoli graczom ukryć wredne emotki

Fortnite we wtorek udostępni aktualizację zawierającą nowe ustawienie filtrujące emocje „konfrontacyjne”.. Aktualizacja v29.30 pozwoli graczom „nie widzieć” następujących emotek: „Śmiej się”, „Weź...
Advertisment