Plan wychwytywania dwutlenku węgla przez przemysł naftowy nie pomoże najbardziej zanieczyszczonym społecznościom w Teksasie


Kontrowersyjna taktyka spowalniania zmian klimatu w Teksasie nabiera rozpędu: wychwytywanie emisji dwutlenku węgla z kominów. Chociaż może to zmniejszyć emisje CO2 ogrzewające planetę, może to spowodować nowe problemy dla społeczności już obciążonych zanieczyszczeniami przemysłowymi.

Gigant naftowy Occidental ogłosił pod koniec zeszłego tygodnia, że ​​wydzierżawił 55 000 akrów wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w Teksasie, aby zbudować centrum technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Chodzi o to, aby wychwytywać emisje dwutlenku węgla z pobliskich zakładów chemicznych, rafinerii i fabryk. Ten CO2 przemieszcza się następnie rurociągiem do podziemnych składowisk w proponowanym hubie Occidental.

Perspektywa tych nowe rodzaje rurociągów krzyżowanie się przez społeczności ma już kilka obrońcy środowiska wystraszony. Z drugiej strony firmy naftowe i gazowe, takie jak Occidental, chętnie wdrażają technologię wychwytywania dwutlenku węgla, jeśli może ona utrzymać ich działalność pomimo federalnych i stanowych wysiłków zmierzających do przejścia na czystą energię. Firmy mogą nadal produkować paliwa kopalne i petrochemikalia – i generować w tym procesie inne rodzaje zanieczyszczeń, takie jak sadza i smog – jednocześnie rzekomo walcząc ze zmianami klimatycznymi.

Firmy mogą nadal produkować paliwa kopalne i petrochemikalia – i generować w tym procesie inne rodzaje zanieczyszczeń, takie jak sadza i smog – jednocześnie rzekomo walcząc ze zmianami klimatycznymi

Innymi słowy, wychwytywanie dwutlenku węgla staje się dla firm sposobem na przedstawianie się jako przyjazne dla środowiska, ponieważ twierdzą, że radzą sobie z emisjami gazów cieplarnianych. Zastrzeżenie polega na tym, że niekoniecznie zajmują się innymi rodzajami zanieczyszczeń, które wpływają na jakość powietrza i zdrowie publiczne. Ponadto mogą one wprowadzić dodatkowe ryzyko związane z nową infrastrukturą wychwytywania dwutlenku węgla.

Proponowane przez Occidental centrum wychwytywania dwutlenku węgla rozciągałoby się na trzy hrabstwa między Beaumont a Houston w Teksasie. Według 2 marca będzie idealnie zlokalizowany w pobliżu wielu źródeł zanieczyszczeń ogłoszenie prasowe. „To centrum znajduje się między dwoma największymi korytarzami przemysłowymi w Teksasie, więc wychwytywany CO2 może być skutecznie transportowany i bezpiecznie sekwestrowany… firmy mogą podłączyć się do tego centrum, aby uzyskać dostęp do wspólnej infrastruktury węglowej”, Jeff Alvarez, prezes spółki zależnej Occidental 1PointFive Sekwestracja, napisano w ogłoszeniu.

Reklama

Udostępnianie tej infrastruktury pomaga rozwiązać duży problem związany z wychwytywaniem dwutlenku węgla: wdrożenie jej było zbyt drogie. Budowa centrum w pobliżu dużej koncentracji rafinerii i zakładów chemicznych oznacza, że ​​Occidental uzyska większy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. A w rejonie Houston znajduje się największy kompleks petrochemiczny na zachodniej półkuli.

Ta koncentracja trucicieli oznacza również, że pobliscy mieszkańcy muszą żyć z dużą ilością sadzy i smogu. Według danych z 2020 r., zła jakość powietrza nie rozkłada się równomiernie w rejonie Houston raport zlecone przez dwie organizacje ekologiczne: Radę Obrony Zasobów Naturalnych i Texas Environmental Justice Advocacy Services.

Raport wykazał, że zanieczyszczenie w regionie dotyka biednych gospodarstw domowych i kolorowych dzielnic bardziej niż inne. Kolorowi mieszkańcy byli narażeni na dwa razy większe zanieczyszczenie niż mieszkańcy rasy białej. Ludzie żyjący w ubóstwie byli podobnie narażeni na 50 procent więcej zanieczyszczeń niż bardziej zamożne gospodarstwa domowe, co jest jeszcze większym powodem do odzwyczajenia gospodarki od paliw kopalnych i produktów petrochemicznych. Zamiast tego wychwytywanie dwutlenku węgla może działać odwrotnie, przedłużając żywotność zanieczyszczających obiektów.

Rurociągi, w tym rurociągi do CO2, mogą nieść ze sobą dodatkowe ryzyko. W 2020 r. rurociąg transportujący wychwycony dwutlenek węgla zanieczyszczony siarkowodorem pękać w pobliżu zamieszkałej w większości przez czarnoskórych społeczności Satartia w stanie Mississippi. Pęknięcie wysłał co najmniej 45 osób do szpitala po spowiciu miasta mgłą. Nawet niezanieczyszczony CO2 w wysokich stężeniach jest środkiem duszącym, który może zatkać drogi oddechowe, a nawet silniki samochodów, powodując zatrzymanie pojazdów, gdy ludzie próbują uciec.

Być może więcej społeczności będzie musiało poradzić sobie z tymi potencjalnymi zagrożeniami, nowymi i starymi, jeśli zaczną pojawiać się centra wychwytywania dwutlenku węgla wokół USA. Ponadpartyjna ustawa o infrastrukturze uchwalona w 2021 r 12 miliardów dolarów do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Okcydentalny jest strzelanie, by stać się liderem na tej arenie. Firma spodziewa się, że jej hub w Teksasie, projekt o nazwie Bluebonnet, zostanie uruchomiony do 2026 roku i będzie w stanie przechowywać 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wraz z remake’iem Resident Evil 4 survival horror zatoczył koło

W 1996 roku oryginał Resident Evil pojawił się na PlayStation — sterowanie czołgiem, stałe kąty kamery, kampowe jednolinijki i wszystko. ...

HP Leads in Hybrid Work with Future‐Ready Portfolio

Today at the Amplify Partner Conference, HP Inc. announced new products and solutions to usher in the next era of hybrid work for...

Teorie Legend of Zelda’s Zonai powracają po nowym zwiastunie TOTK

Rzeka Floria łagodnie wije się wokół Faron Grasslands, wodnej przepaści, którą trzeba pokonać, zanim dotrze się do Ruin Zonai. Wspomniane...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!