Pierwsze spojrzenie na alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhone’a w Europie


Prawie miesiąc po Apple niechętna kapitulacja do Ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) w Europie działa obecnie tylko jeden sklep z aplikacjami na iOS innej firmy. Koncentruje się na B2B Mobilizacja rynek, który umożliwia firmom wewnętrzną dystrybucję własnych aplikacji. Chociaż wszystko w porządku, sytuacja nie pozostanie taka na długo — a to, co już wkrótce naprawdę wzbudzi zainteresowanie Skraj czytelnicy.

Obydwa w sklepie Epic Games I Setapp MacPaw zostały ogłoszone, ale tak jest AltStore prawdopodobnie w pierwszej kolejności trafi do telefonów użytkowników z UE. Ten nowy rynek aplikacji od programisty Riley Testut to wersja AltStore, alternatywa App Store wprowadzona na rynek w 2019 roku co nie wymaga od użytkowników jailbreakowania swoich urządzeń. Główną motywacją do jego stworzenia był Delta, emulator Nintendo, który Testut i jego partner biznesowy Shane Gill wprowadzają teraz na iPhone’a za pośrednictwem europejskiego rynku aplikacji.

Obecnie nowa wersja AltStore jest na zaawansowanym etapie zatwierdzania przez firmę Apple i będzie gotowa do uruchomienia, gdy tylko uzyska aprobatę firmy. Na szczęście mieliśmy już okazję podejrzeć rynek i spędzić trochę czasu na kopaniu jego opon.

Nowy AltStore zostanie uruchomiony z emulatorem gier Delta i aplikacjami schowka Clip od jednego dewelopera.

Jednym z powodów, dla których nie widzieliśmy obecnie większej liczby sklepów z aplikacjami, jest częściowo fakt, że Apple uczynił je zbyt kosztownymi. Na przykład jego Opłata za technologię podstawową (CTF) wymaga od deweloperów zapłaty Apple 50 eurocentów każdej rocznej instalacji aplikacji ponad 1 milion, Ale twórcy zewnętrznych sklepów z aplikacjami muszą płacić CTF Do każdy pierwsza roczna instalacja na rynku ich aplikacji. Innymi słowy, każde pobranie AltStore i Mobivention kosztuje ich programistów 50 eurocentów – opłata, która szybko może stać się nie do utrzymania. Na przykład bieżący AltStore został pobrany ponad milion razy.

Nie ma przewodnika po najlepszych praktykach, jak sobie z tym poradzić, ale Mobivention przekazało opłaty CTF swoim klientom pakiety członkowskie. W chwili pisania tego tekstu AltStore nie ogłosił, jak planuje sobie z tym poradzić.

Reklama

Takie opłaty nie są katastrofalne finansowo dla użytkowników, ale mogą wystarczyć jako blokada, aby powstrzymać ciekawskich od przeglądania alternatywnych sklepów z aplikacjami — zwłaszcza jeśli ludzie nie są do końca pewni, co tam znajdą. W końcu nikt nie lubi płacić za usługi, z których nie może skorzystać.

Instalowanie sklepu z aplikacjami

Kolejną potencjalną przeszkodą w powszechnym przyjęciu zewnętrznych platform handlowych jest to, jak bardzo jest to skomplikowane, ponieważ instalacja każdego sklepu wymaga około tuzina interakcji na ekranie.

Działa to w ten sposób: zaczynasz od kliknięcia łącza w przeglądarce, aby załadować alternatywny sklep. Następnie pojawi się wyskakujące okienko z informacją, że Twoje ustawienia instalacji nie zezwalają na rynki tego dewelopera. Następnie wchodzisz do Ustawień, włączasz rynek, wracasz do przeglądarki, ponownie klikasz link pobierania i otrzymujesz kolejny monit z prośbą o potwierdzenie instalacji. Wreszcie możesz otworzyć sklep i przeglądać dostępne aplikacje.

Apple chce bardzo, bardzo jasno powiedzieć, że instalacja platformy handlowej innej firmy będzie kłopotliwa.

Nie jest to trudna procedura, ale zawiera wystarczająco dużo kroków i przerażającego języka, aby była irytująca i działała odstraszająco — zwłaszcza gdy Apple App Store wymaga tylko jednego kliknięcia, aby uruchomić. Trudno postrzegać to jako coś innego niż próbę pozbawienia ludzi energii i zniechęcenia ich do kontynuowania działalności, zwłaszcza biorąc pod uwagę historyczne umiejętności Apple w projektowaniu doświadczeń użytkowników.

Na szczęście samo instalowanie aplikacji innych firm jest łatwiejsze. Zarówno w Mobivention, jak i AltStore, jest to właściwie ten sam proces, co w App Store: klikasz przycisk z napisem „zainstaluj” i… instaluje się. Przynajmniej przy pierwszej kontroli.

Chociaż ta metoda działa w przypadku aplikacji dołączonych do AltStore — Delta i Clip — korzystanie z oprogramowania innych dostawców wymaga nieco innego podejścia. AltStore umożliwia dodawanie „źródeł”, czyli adresów URL udostępnianych przez programistów, które zawierają pliki JSON zawierające metadane aplikacji. Po dodaniu tych źródeł aplikacje, na które wskazują, można pobrać z AltStore. To trochę Początek-esque: sklepy w sklepie.

Jest oczywiste, że to zdecentralizowane podejście różni się od kompleksowego sklepu App Store firmy Apple i może jeszcze bardziej odstraszyć opinię publiczną. Dla większości ludzi jest to trochę skomplikowane. Mówiąc to, założę się, że wielu entuzjastów zaciera ręce z radości na myśl o takim nieskrępowanym podejściu do dystrybucji aplikacji.

Źródła te nie będą dostępne w momencie premiery, ale Testut twierdzi, że jest to „priorytetowe rozwiązanie po premierze” i wkrótce zostanie udostępniona lista polecanych partnerów źródłowych, z których można pobierać aplikacje.

Ponieważ w trakcie testów nie wypróbowałem żadnego źródła, mogłem skupić się na dwóch aplikacjach dostępnych w momencie uruchomienia: Delta i Clip. I tutaj sytuacja staje się szczególnie ekscytująca, ponieważ Delta jest szczególnie wspaniała.

Czy aplikacje są warte całego bólu?

Delta to przede wszystkim emulator Nintendo, który koncentruje się na konsolach NES, SNES, N64 i urządzeniach przenośnych sprzed Switcha. Nie spodziewałem się, że darmowa aplikacja zrobi na mnie wrażenie, ale naprawdę mnie zaskoczyła. Granie w klasyczne gry na moim iPhonie to coś, o czym nawet nie wiedziałem, że tęskniłem.

Delta obsługuje oczywiście rozgrywkę poziomą.

Właściwie korzystanie z Delty było proste. Możesz przesyłać ROMy za pośrednictwem iCloud Drive lub z folderu pobierania w telefonie, a wydajność podczas odtwarzania różnych tytułów była doskonała. Powiem, że sterowanie na ekranie dotykowym było niewygodne, ale podłączenie zewnętrznego kontrolera znacznie ułatwiło sprawę – nawet jeśli później miałem kilka problemów z dostępem do menu Delty.

Podsumowując, dla kogoś, kto dorastał z tymi grami, granie w nie na iPhonie jest po prostu magiczne.

Clip to kolejna aplikacja, z której lubiłem korzystać. Aby pobrać ten menedżer schowka, wymagane jest wsparcie Patreona w wysokości co najmniej 1 dolara miesięcznie (plus podatki). Możesz anulować to miesięczne wsparcie w dowolnym momencie i nadal korzystać z Clipa, ale nie będzie on otrzymywać żadnych aktualizacji.

Gdy coś skopiujesz, natychmiast otrzymasz powiadomienie (na górze obrazu) i możesz przesunąć palcem w dół, aby zapisać to w schowku.

Jeśli chodzi o samą aplikację, wersja Clip, którą wypróbowałem, różni się od podobnego oprogramowania oferowanego w sklepie Apple App Store tym, że stale działa w tle. Zwykle menedżerowie schowków w systemie iOS muszą stosować różne obejścia, aby osiągnąć porównywalną funkcjonalność. Na przykład, Pasta wymaga otwarcia aplikacji za każdym razem, gdy chcesz dodać coś skopiowanego do schowka.

Dla porównania, to tutaj Clip kwitnie. Gdy coś skopiujesz, natychmiast otrzymasz powiadomienie i możesz przesunąć palcem w dół, aby zapisać to w schowku. Oznacza to, że możesz je dodać, jeśli jest to coś przydatnego – np. adres – lub odrzucić powiadomienie, jeśli nie chcesz go rejestrować, np. hasło. Uważam, że zapisywanie skopiowanych elementów w centralnej lokalizacji jest niezwykle przydatne, ponieważ udostępnianie i ponowne wykorzystywanie tych fragmentów jest bezbolesne.

Clip działa dobrze i widzę, że sam go używam, ale wywołuje pewne sygnały ostrzegawcze. Jest powód, dla którego Apple w końcu nie pozwala na w pełni funkcjonujące menedżery schowków w App Store. Ze względów bezpieczeństwa zezwolenie aplikacji na podglądanie wszystkiego, co kopiujesz i wklejasz, wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem — zwłaszcza jeśli niewłaściwemu podmiotowi uda się uzyskać dostęp do Twojego magazynu danych.

Kiedy zgłaszam tę obawę Testutowi, ten mówi mi, że Clip korzysta ze „standardowych zabezpieczeń iOS (np. piaskownicy)” i że wszystko jest przechowywane w bazie danych SQLite, do której inne aplikacje nie mają dostępu, „chyba że Twoje urządzenie zostało po jailbreaku. ”

Uwaga, emptor

Niemniej jednak to właśnie tego typu aplikacje wzbudziły obawy związane z korzystaniem z zewnętrznych platform handlowych — zwłaszcza przez takie firmy jak Apple. Twierdzi, że DMA ogranicza jego zdolność do „wykrywania, zapobiegania i podejmowania działań przeciwko złośliwym aplikacjom na iOS oraz wspierania użytkowników dotkniętych problemami z aplikacjami pobranymi spoza App Store”.

Jest w tym trochę prawdy, ale nie jest to aż tak binarne. Apple nadal musi przeprowadzić przegląd bazowy i poświadczać wszystkie aplikacje w zewnętrznych sklepach z aplikacjami w celu zapewnienia [they] są wolne od znanego złośliwego oprogramowania, wirusów i innych zagrożeń bezpieczeństwa, działają zgodnie z obietnicami i nie narażają użytkowników na rażące oszustwa.” Na mocy ustawy DMA Apple może również przyjmować „konieczne i proporcjonalne” kroki mające na celu ochronę użytkowników i łagodzenie wszelkich problemów związanych z bezpieczeństwem.

Na przykład po przetestowaniu Clipa Testut musiał dostosować funkcję monitorowania w tle aplikacji, aby Apple mógł to potwierdzić. Pierwsza wersja, którą wypróbowałem, wykorzystywała lokalizację użytkownika, aby pozostać aktywna, ale została odrzucona przez Apple. Następnie Testut zaktualizował Clipa o funkcję mapy — istnieje więc powód, dla którego aplikacja pozostaje aktywna w tle — aby uzyskać zgodę.

To w kółko wyraźnie pokazuje, że zewnętrzne rynki nie są całkiem Dzikim Zachodem, jakiego niektórzy się obawiali.

Nie oznacza to jednak, że działanie poza otoczonym murem ogrodem Apple nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami. Clip może chronić Twoje dane, ale co z kolejną aplikacją, którą zdecydujesz się wypróbować? Słabo zaludnione sekcje dotyczące prywatności aplikacji w AltStore nie pomagają rozwiać tych obaw, zwłaszcza w porównaniu do App Store. Mniejsze bezpieczeństwo nie oznacza automatycznie kradzieży Twojej tożsamości lub danych, ale z pewnością mile widziana byłaby dodatkowa przejrzystość związana z gromadzeniem danych, uprawnieniami i prywatnością.

Prawdopodobnie największą przeszkodą dla ogółu społeczeństwa w przyjęciu zewnętrznych rynków będzie opuszczenie wygodnego sklepu App Store. Ludzie pobierają aplikacje od Apple od 2008 roku. Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, prywatność użytkowników, aktualizacje aplikacji, ochronę przed oszustwami czy zwrot pieniędzy, masz pewność, że Apple ma wszystko pod kontrolą w App Store.

Zewnętrzne sklepy z aplikacjami wprowadzają element wątpliwości. Co się stanie, jeśli będziesz poza UE przez ponad miesiąc i aplikacje, na których polegasz, przestają otrzymywać aktualizacje? A może chcesz otrzymać zwrot pieniędzy za wadliwe oprogramowanie? A może aplikacja Cię oszukuje?

W przypadku AltStore Testut twierdzi, że ponieważ wszystkie płatności na rynku są dokonywane za pośrednictwem Patreona, Patreon będzie rozpatrywał wszelkie spory, tak jak ma to miejsce w przypadku istniejącego AltStore. Inne rynki aplikacji przyjmą inne podejście. Dzięki Apple zawsze wiesz, na czym stoisz.

Chociaż AltStore i Mobivention nie są wystarczająco znane, aby budzić zaufanie w taki sam sposób, jak Apple, inne wielcy gracze mogą to zrobić. Obydwa wymienione Sklep z epickimi grami I Setaplikacja rynki są już na horyzoncie, a ich większa widoczność mogłaby przekonać ludzi o ich zdolności do łagodzenia szkód i łagodzenia sporów. Normalizacja pobierania aplikacji poza App Store również nabierze tempa po wiosennej zmianie Apple umożliwia dystrybucję internetową dla dużych deweloperów.

Oczywiście, aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do alternatywnych rynków, najpierw muszą wystartować rynki zorientowane na konsumenta. Chociaż AltStore może być bliski uruchomienia, proces zatwierdzania był powolny i przeciągający się, przez co uruchomienie nie osiągnęło marcowego celu.

Zasadniczo w obecnym stanie zewnętrzne sklepy z aplikacjami na iOS, takie jak AltStore, będą atrakcyjne tylko dla zaawansowanych użytkowników, grup entuzjastów, którzy desperacko pragną rozwiązać niszowe problemy lub mają szczególne zainteresowania czymś, czego nie można znaleźć w App Store, np. w pełni funkcjonalny menedżer schowka lub emulator gry.

I Apple? Prawdopodobnie jest z tego całkiem zadowolony. Im mniej rzeczy, w które się mieszasz jego wielki, stary zarabiacz pieniędzytym lepiej – nawet jeśli podejście do zgodności z DMA czyni firmę nisko wiszący owoc dla głodnych unijnych organów regulacyjnych.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kalifornijska policja aresztuje cztery osoby w związku z kradzieżą popiersia z klocków Lego o wartości 300 000 dolarów

Mieszkańcy Los Angeles mogą spać spokojnie, wiedząc, że szajka przestępcza nie prześladuje już sklepów detalicznych w mieście, by zasilić czarny rynek klocków Lego....

Taylor Swift wykorzystuje teksty Apple Music do dzielenia się zagadkami na nowym albumie

Taylor Swift 19 kwietnia wyda swój najnowszy album zatytułowany „The Tortured Poets Department”. W zeszłym tygodniu piosenkarka nawiązała już współpracę z Apple Music...

Oto porównanie bezpłatnego miejsca i uaktualnień w iCloud na tle konkurencji

Firma Apple po raz pierwszy wprowadziła usługę iCloud na konferencji WWDC 2011, a Steve Jobs zachwalał ją jako najlepszy sposób przechowywania dokumentów, poczty,...
Advertisment