Badania przeprowadzone przez Enterprise Strategy Group (ESG) sugerują, że ponad połowa firm korzysta obecnie z DRaaS. Dzieje się tak dlatego, że DRaaS pozwala klientom szybko odzyskać siły po awarii lub innej awarii, ale bez ponoszenia kosztów konwencjonalnych, sprzętowych replikacja danych i systemy redundantne.
Korzystając z pamięci masowej w chmurze i usług zarządzanych, organizacje oszczędzają na nakładach kapitałowych i ogólnych kosztach IT, ale możliwym kosztem dłuższego czasu odzyskiwania danych.
Jednak CIO muszą rozróżnić tańsze, ale mniej funkcjonalne usługi tworzenia kopii zapasowych w chmurze od usług prawdziwych DRaaSa także poruszać się po złożonym zestawie dostawców, funkcjonalności i cen.
Co to jest DRaaS?
Rozwój przetwarzania w chmurze – a zwłaszcza usług przechowywania w chmurze, takich jak S3 firmy Amazon i Blob Microsoft Azure – zmienił oblicze rynku tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Coraz większa liczba dostawców oferuje odzyskiwanie po awarii (DR) usługi w całości w chmurze lub w połączeniu z technologiami lokalnymi.
Chmura umożliwia organizacjom łatwiejsze tworzenie kopii danych poza siedzibą firmy, a nawet replikowanie całych środowisk produkcyjnych. Eliminuje to konieczność pozyskiwania centrum danych lub przestrzeni kolokacyjnej i budowania wtórnego systemu awaryjnego.
Ponadto przy większej liczbie zadań w chmurze sensowne jest przełączanie awaryjne z jednego środowiska chmurowego do innego.
W obu scenariuszach DRaaS obiecuje szybkie przywrócenie systemów organizacji do trybu online, bez konieczności zakupu nowego sprzętu i obiektów oraz przy minimalnych zakłóceniach w przepływie pracy.
DRaaS różni się jednak od prostego kopia zapasowa w chmurze usługi. Ze względu na złożoność odzyskiwania po awarii znacznie większy nacisk kładzie się na usługi dostosowane do środowiska produkcyjnego i procesów biznesowych klienta.
DRaaS czy BaaS?
Dostawcy technologii tworzenia kopii zapasowych, dostawcy pamięci masowej i duzi dostawcy chmur publicznych oferują szeroką gamę rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwanie po awarii usługi.
Kopia zapasowa to oczywisty przypadek użycia w chmurze, ponieważ umożliwia skalowanie i umożliwia firmom przejście na model wykorzystania przechowywania danych w trybie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem.
Ponadto kopie zapasowe w chmurze spełniają wymóg ciągłości działania, ponieważ co najmniej jedna kopia danych znajduje się poza siedzibą firmy, a także mogą zapewnić „lukę powietrzną” w celu ochrony danych przed atakami takimi jak oprogramowanie ransomware.
Jednak tworzenie kopii zapasowych jako usługa (BaaS) i DRaaS to różne usługi. BaaS to rozwiązanie o lepszej ugruntowanej pozycji, skupiające się na zapewnieniu bezpieczeństwa jednej lub większej liczby kopii danych na wypadek ich utraty. Dostawcy oferują obecnie wyrafinowane poziomy warstwowania pod względem kosztów i wydajności, aby umożliwić ekonomiczne i długoterminowe przechowywanie danych. Jest to szczególnie atrakcyjne w branżach regulowanych, gdzie spełnia to również wymogi zgodności.
Odzyskiwanie odbywa się zwykle na lokalnym sprzęcie firmy, ale proces ten może być powolny. Nawet powrót do infrastruktury chmurowej oznacza rozpoczęcie od zera – uruchomienie nowych instancji chmurowych i maszyn wirtualnych (VM), instalowanie aplikacji i przywracanie danych.
DRaaS rozwiązuje ten problem, tworząc kopię danych produkcyjnych i systemów w chmurze. Te zreplikowane systemy są podobne do sprzętu w trybie gotowości, stosowanego w branżach wymagających wysokiego poziomu dostępności danych i ciągłości biznesowej, ale zapewniają korzyści skali chmury i eliminują początkowe koszty sprzętu w przypadku konwencjonalnych systemów nadmiarowych.
Zaletą DRaaS jest także to, że działa jako usługa. Po uruchomieniu i uruchomieniu działu IT nie powinna być konieczna interwencja działu IT. Dostawcy oferują również dodatkowe usługi, takie jak testy DR i doradztwo. Oczywiście usługi te są płatne.
Kto korzysta z DRaaS?
Prawie każda organizacja może korzystać z DRaaS, ponieważ nie wymaga to dużego sprzętu ani początkowych inwestycji.
Jednak jego zastosowanie jest najczęściej spotykane w organizacjach, które chcą zminimalizować przestoje, ale nie mogą uzasadniać inwestycji w nadmiarowy sprzęt, czy to lokalnie, czy w centrum danych lub obiekcie kolokacyjnym. Prawdopodobnie będzie to wymagało kompromisu między wydajnością i czasem przywracania, a kosztami. DRaaS działający w chmurze publicznej będzie wolniejszy niż systemy dedykowane, ale nadal będzie szybszy do odzyskania niż zwykła kopia zapasowa w chmurze lub BaaS.
Innym zastosowaniem DRaaS jest sytuacja, w której konwencjonalne systemy DR są mniej praktyczne. Dotyczy to oddziałów i oddziałów zdalnych, które mogą mieć łącza o mniejszej przepustowości i niewiele możliwości wsparcia IT na miejscu.
Istnieje również tendencja do wykorzystywania DRaaS w celu zapewnienia odporności infrastruktury opartej na chmurze. Taki chmura do chmury odzyskiwanie po awarii może obejmować replikację całych środowisk produkcyjnych w chmurze lub określonych maszyn wirtualnych do dodatkowej lokalizacji w chmurze, a także zapewnienie dodatkowej redundancji i ciągłości dla aplikacji SaaS, a nawet Microsoft 365.
Niektóre firmy tworzą własne systemy odzyskiwania po awarii typu „chmura do chmury”, ale panuje tendencja do kupowania ich jako kompletnej usługi.
Koszty DRaaS
Dostawcy stosują różne modele opłat za DRaaS, co może utrudniać porównywanie kosztów.
Większość dostawców pobiera opłatę za gigabajt chronionych danych miesięcznie, co jest modelem cenowym podobnym do modelu BaaS. Jednakże pobierana jest pewna opłata za chroniony serwer lub za gniazdo w przypadku urządzeń wirtualnych. W przypadku ochrony komputerów stacjonarnych lub urządzeń użytkowników końcowych opłaty mogą być ustalane na podstawie ilości danych chronionych na jedno urządzenie w ciągu miesiąca. Niektórzy pobierają również opłatę za przywrócenie danych.
Jednym ze sposobów, w jaki dostawcy DRaaS mogą zaoszczędzić firmom pieniądze, jest łączenie ilości chronionych danych zamiast zmuszania użytkowników do płacenia stałej kwoty za urządzenie.
Jednak, jak wskazuje analityk Freeform Dynamics Tony Lock, coraz więcej dostawców oferuje obecnie stałe miesięczne opłaty za DRaaS. Może to okazać się tańsze niż ceny oparte na zużyciu, szczególnie w przypadku wywołania planu odzyskiwania po awarii.
W przypadku organizacji budujących własny system DRaaS głównymi kosztami będą przechowywanie w chmurze, licencje na oprogramowanie używane do tworzenia replikowanych systemów i zarządzania nimi oraz czas personelu potrzebny do zbudowania i utrzymania systemu. CIO muszą także zwracać uwagę na koszty zmienne na poszczególnych poziomach pamięci masowej oraz na opłaty za wychodzące dane w przypadku przywrócenia działania.
Kto oferuje DRaaS?
Szeroka gama dostawców oferuje DRaaS. Należą do nich AWS i Microsoft Azure. Dostawcy kopii zapasowych, tacy jak Acronis, Commvault, Unitrends i Veritas, mają produkty DRaaS, podobnie jak dostawcy pamięci masowej, tacy jak Dell i NetApp.
Inni znani dostawcy to Carbonite, Cohesity, Druva, N-able i Veeam. W przestrzeni DRaaS aktywni są także wyspecjalizowani dostawcy usług, tacy jak 11:11 i Databarracks.