Parowanie części stosowane przez firmę Apple zostało zakazane w stanie Oregon [U]


Praktyka parowanie części – które mogą uniemożliwić zewnętrznym warsztatom wymianę uszkodzonych urządzeń na części – zostało zakazane przez stan Oregon i wchodzi w życie w przypadku wszystkich produktów wyprodukowanych po 1 stycznia 2025 r.

Ustawodawca właśnie uchwalił najtrudniejsze rozwiązanie prawo do naprawy dotychczas obowiązującego prawa, które obecnie wymaga jedynie podpisu gubernatora, aby wejść w życie. Aktualizacja: Gubernator Tina Kotek teraz podpisałi projekt ustawy stał się już obowiązującym prawem.

Apple ma prawo do naprawy

Parowanie części będzie zakazane |  iPhone został otwarty w celu naprawy

Jabłko spędził dosłownie lata walcząc prawo do naprawy, wydawanie pieniędzy lobbować przeciwko niemu zarówno na poziomie stanowym, jak i federalnym próbując to całkowicie zablokować Lub osłabić prawodawstwo tak dużo jak to możliwe.

Firma dokonała zwrotu w 2021 r. wraz z wprowadzeniem na rynek program napraw samoobsługowych już w 2021 r., początkowo w Kalifornii, a teraz w kraju. Oprócz tego firma przestała sprzeciwiać się przepisom dotyczącym prawa do naprawy i zamiast tego zaczął ich aktywnie wspierać.

Ale był jeden haczyk…

Reklama

Parowanie części

Parowanie części polega na tym, że numer seryjny komponentu (np. ekranu) jest cyfrowo parowany z numerem seryjnym samego iPhone’a. Nawet jeśli zamienisz jeden oryginalny komponent Apple na inny, naprawa nie będzie w pełni skuteczna, ponieważ parowanie nie będzie pasować. Może to zapobiec przeprowadzaniu napraw przy użyciu kanibalizowanych części.

Na przykład w przypadku iPhone’a 13 wymiana ekranu spowodowałoby, że Face ID przestałby działać. W 2022 r. iFixit obniżył ocenę naprawialności z iPhone’a 14 z tego powodu. Konieczność użycia nowych części pobłogosławionych przez Apple może sprawić, że wiele napraw będzie nieopłacalnych.

Apple w pewnym stopniu rozwiązał ten problem, umożliwiając Apple „błogosławienie” części, ale to ustawodawstwo całkowicie usunęłoby tę barierę.

Pierwsze prawo do naprawy przepisów zakazujących łączenia części w pary

Krawędź raporty na temat ustawodawstwa Oregonu.

Przełomowa ustawa Oregonu dotycząca prawa do naprawy jest już prawie gotowa — dziś uchwała SB 1596 została przyjęta przez legislaturę stanu Oregon i trafi na biurko gubernator Tiny Kotek, aby podpisała się lub zawetowała w ciągu najbliższych pięciu dni. To wielka sprawa, ponieważ prawo stanu Oregon jako pierwsze zakazałoby „parowania części” – praktyki, w ramach której firmy mogą zabronić Ci używania komponentów (czasami nawet oficjalnych), chyba że oprogramowanie tej firmy jest pewne, że pasują.

Zakaz parowania części zacznie obowiązywać w przypadku smartfonów od 2025 roku.

– powiedział dyrektor generalny iFixit, Kyle Weins Krawędź że jest „niezmiernie dumny z mojego stanu, w którym uchwalił najsilniejszą jak dotąd ustawę dotyczącą prawa do naprawy sprzętu elektronicznego”.

zdjęcie zrobione przez Joela Rohlanda NA Usuń rozpryski

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Nowy elektryczny robot Atlas firmy Boston Dynamics wytwarza koszmarne paliwo

Firma Boston Dynamics chciała, aby nowa wersja pokazała, że ​​Atlas może zachować humanoidalną formę, nie ograniczając „sposób poruszania się dwunożnego robota”. Nowa...

Szczegóły edycji kolekcjonerskiej Homeworld 3

Po dwumiesięcznym opóźnieniu, Świat ojczysty 3 jest gotowa do premiery 13 maja, ale możesz zagrać w nią trzy dni wcześniej dzięki...

iOS 17.5: Nowe funkcje, data premiery i więcej szczegółów

Apple ma oficjalnie rozpoczęte testy beta systemu iOS 17.5 z programistami i użytkownikami publicznej wersji beta. Aktualizacja wprowadza kilka nowych funkcji i...
Advertisment