Oto pierwsze spojrzenie na Bluesky od współzałożyciela Twittera


współzałożyciel Twittera, Jack Dorsey niedawno uruchomił swoją nową sieć społecznościową Bluesky w App Store jako „prywatna wersja beta”. Chociaż nowi członkowie potrzebują zaproszenia do Bluesky, jest tam już kilka tysięcy osób – i mogłem przyjrzeć się bliżej, jak to działa.

Ta historia jest wspierana przez Mosyle, jedyna ujednolicona platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które w pełni integruje pięć różnych aplikacji na jednej platformie Apple, umożliwiając firmom i szkołom łatwe i automatyczne wdrażanie, zarządzanie i ochronę wszystkich urządzeń Apple. Ponad 35 000 organizacji wykorzystuje rozwiązania Mosyle do automatyzacji wdrażania, zarządzania i zabezpieczania milionów urządzeń Apple każdego dnia. Poproś o BEZPŁATNE konto już dziś i odkryj, jak możesz uruchomić autopilota swojej floty Apple w cenie, w którą trudno uwierzyć.

Pomysł na Bluesky’ego

Jack Dorsey opuścił Twittera w maju 2022 roku podczas negocjacji z Elonem Muskiem, który jest teraz właścicielem platformy. Jednak projekt Bluesky narodził się dużo wcześniej. W 2019 roku Dorsey stworzył nowy projekt na Twitterze, aby na nowo wyobrazić sieć społecznościową w zdecentralizowanej strukturze.

Inicjatywa, która została wewnętrznie nazwana „Bluesky”, nigdy nie stała się rzeczywistością. Ale kiedy Dorsey zniknął z Twittera, postanowił samodzielnie ożywić projekt. Pod maską Bluesky opiera się na protokole AT (pierwotnie nazywanym ADX lub Authenticated Transfer Protocol). AT jest podobny do ActivityPub, zdecentralizowanego protokołu, który napędza Mastodona.

Jako zdecentralizowana sieć społecznościowa programiści nie mieliby pełnej kontroli nad tym, co użytkownicy i inni programiści mogą robić w sieci społecznościowej. Dorsey powiedział kiedyś że platformy takie jak Twitter nie powinny mieć tak dużej władzy „w zakresie decydowania, którzy użytkownicy i społeczności mogą angażować się w mowę i kto byłby odpowiedzialny za moderowanie tych treści”.

Oto jak to działa

Reklama

Programiści Bluesky sprawili, że utworzenie nowego konta jest bardzo proste dla użytkowników; wystarczy wybrać nazwę użytkownika i hasło i to wszystko. Domyślnie oficjalna aplikacja już wybiera urzędnika Bluesky Social serwer dla nowych użytkowników, więc większość ludzi nie będzie musiała się o to martwić.

Po zalogowaniu się do Bluesky aplikacja wygląda bardzo znajomo na Twitterze, ale jako naprawdę wersja alfa. Istnieją trzy różne zakładki dla osi czasu, wyszukiwania i powiadomień. Jednocześnie dostępne jest boczne menu z szybkim dostępem do profilu użytkownika i ustawień aplikacji.

Interakcje są również bardzo podobne do tych na Twitterze, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ Bluesky powstał jako projekt poboczny Twittera. Oś czasu jest wyświetlana w porządku chronologicznym i możesz odpowiadać, ponownie publikować, cytować lub polubić posty innych użytkowników.

Oto pierwsze spojrzenie na Bluesky, nową sieć społecznościową współzałożyciela Twittera

Jedną z rzeczy, które denerwują użytkowników Twittera w sieci społecznościowej, jest to, jak naciska algorytmy, aby wyświetlały sugerowane tweety, nawet z kont, których nie obserwujesz. Przynajmniej na razie programiści Bluesky koncentrują się na umożliwieniu użytkownikom oglądania treści od osób, które obserwują i „nic więcej”.

Bluesky również nie ma w tym momencie żadnych reklam. Według jednego z deweloperów współpracujących z platformą, użytkownicy zawsze będą mieli opcję „nigdy nie mieć reklam”. Nie oznacza to jednak, że Bluesky w pewnym momencie nie doda reklam, a nawet płatnej subskrypcji w przyszłości, tak jak Twitter Blue. „Niektóre doświadczenia Bluesky będą miały reklamy, inne nie” — powiedział deweloper.

Co nie działa

Ponieważ Bluesky został wydany jako prywatna wersja beta, wiele rzeczy nie działa. Nie ma GIF-ów, hashtagów ani ankiet, interfejs wygląda dość prymitywnie, tryb ciemny nie działa automatycznie, a powiadomienia wydają się zepsute. Ponadto Bluesky nie ma wersji internetowej ani aplikacji na iPada, Maca, Androida i Windowsa.

Oczywiście większość z tych rzeczy powinna zostać rozwiązana w przyszłości. Jeden z programistów ujawnił, że następna aktualizacja Bluesky doda lepszy przepływ wdrażania, ulepszenia interfejsu i wiele więcej. Osoby współpracujące z platformą potwierdziły również, że w przyszłości zostanie dodana obsługa GIF-ów, a także, że toczą się dyskusje na temat obsługi hashtagów.

Co ciekawe, wygląda na to, że Apple odrzucił najnowszą aktualizację Bluesky w App Store, ale twórcy już się tym zajmują.

Czy może zastąpić Twittera?

Trudno powiedzieć, czy Bluesky naprawdę może zastąpić Twittera, jeśli chodzi o przyciągnięcie długoletnich użytkowników do nowej sieci społecznościowej.

Oto pierwsze spojrzenie na Bluesky, zdecentralizowaną sieć społecznościową współzałożyciela Twittera

Mastodontna przykład, zyskał ostatnio wiele uwagi w związku ze zmianami narzuconymi na Twitterze przez Elona Muska, ale wydaje się, że większość użytkowników dołączających do Mastodona to maniacy technologii, którzy byli zdenerwowani faktem, że wszystkie aplikacje innych firm, takie jak Tweetbot, zostały zabite wraz z końcem API Twittera.

Ale Bluesky ma teraz wyraźną przewagę nad Mastodonem, którą jest entuzjazm ludzi wobec nowej sieci społecznościowej wyłącznie dla zaproszonych członków. To przypomina mi o Klub w jej początkach, kiedy każdy chciał dołączyć do platformy tylko dlatego, że trzeba było mieć zaproszenie – a ci, którzy je mieli, czuli się z tym dobrze.

Oczywiście nie sprawi to, że Bluesky odniesie sukces, ale pomoże platformie zwrócić na siebie uwagę ludzi z głównego nurtu. I niezaprzeczalnie Bluesky wydaje się mniej skomplikowany niż Mastodon dla użytkowników, którzy nie interesują się technologią. Większość ludzi, których tam widziałem, to przypadkowi ludzie, którzy byli po prostu ciekawi zaproszenia i wypróbowania platformy.

Wkrótce użytkownicy Bluesky będą mogli zapraszać nowych użytkowników na platformę. Jednak nie jest jasne, kiedy Bluesky zostanie oficjalnie uruchomiony dla wszystkich – i czy do tego czasu sieć społecznościowa będzie nadal atrakcyjna.

FTC: Używamy automatycznych linków partnerskich przynoszących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!