Oszustwo związane ze zwrotem fałszywego iPhone’a kosztowało firmę Apple 12 milionów dolarów strat, a pięć osób zostało oskarżonych o oszustwo


Widzieliśmy już tego rodzaju oszustwa, ale ten konkretny przypadek ma ogromną skalę przypominającą branżę. Pięć osób zostało oskarżonych o oszustwo w związku z udziałem w programie zwrotu fałszywych iPhone’ów.

Zasadniczo ludzie zabieraliby do Apple Store prawie bezwartościowe, fałszywe modele iPhone’a, twierdząc, że są wadliwe i prosząc o urządzenie zastępcze. Apple wymieniłby urządzenie na cenny telefon zastępczy, który można następnie sprzedać. Procedurę tę rzekomo przeprowadzono 16 000 razy.

Notatki w sprawie obliczają straty poniesione przez Apple w związku z tym programem wyniosły co najmniej 12,3 miliona dolarów. Wśród zwróconych urządzeń znalazły się tysiące iPhone’ów, iPadów i innych urządzeń Apple.

Według aktu oskarżenia program trwał od grudnia 2014 r. do marca 2024 r. i był koordynowany z grupami w Chinach, skąd pozyskiwano podrabiane urządzenia.

Fałszywe modele wykorzystywały skradzione numery identyfikacyjne, przez co telefony sprawiały wrażenie prawdziwych produktów Apple sprzedawanych w USA, będących własnością prawdziwych osób i objętych gwarancją AppleCare. Możliwe, że przestępstwo przypadkowo pozbawiło prawdziwych klientów możliwości dochodzenia uzasadnionych napraw gwarancyjnych, ponieważ systemy Apple już wcześniej przetworzyły identyfikatory modeli.

Reklama

Aby ukryć ślady, współspiskowcy żądali napraw w wielu sklepach detalicznych Apple w całej Kalifornii, odwiedzając aż dziesięć sklepów w ciągu jednego dnia. Osoby te rzekomo posługiwały się fałszywymi adresami i aliasami, wynajmowały skrytki pocztowe i stosowały inne taktyki.

Sprawa ma teraz trafić do sądu. W przypadku uznania winnym oskarżonym grozi lata więzienia za każdy z 22 zarzutów; obejmujące oszustwa drogą elektroniczną, oszustwa pocztowe, kwalifikowane kradzieże tożsamości i handel podrobionymi towarami.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Najlepsze filmy science fiction do obejrzenia w serwisie Netflix w czerwcu 2024 r

Lato w pełni, a wraz z nim ekscytujące wydarzenia nowa lista nadchodzących wydań nie mogę się doczekać! Z Furiosa: Saga...

To może być pierwsza reklama Nintendo w USA

Nintendo jest dziś potentatem w branży gier, ale w 1980 r. w Stanach Zjednoczonych tak naprawdę nie było to przedmiotem zainteresowania nikogo. I...

iPad powinien złożyć się na pół

Złożenie iPada na pół to bardzo zły pomysł, jeśli chcesz nadal korzystać z iPada. Ale wysłuchaj mnie: powinien złożyć się na pół....
Advertisment