OpenAI ogłasza model językowy AI GPT-4


Po miesiącach plotek i spekulacji, OpenAI ogłosił GPT-4: najnowszy w swojej linii modeli językowych AI, które obsługują aplikacje takie jak ChatGPT i nowy Bing.

Firma twierdzi, że model jest „bardziej kreatywny i oparty na współpracy niż kiedykolwiek wcześniej” oraz „może rozwiązywać trudne problemy z większą dokładnością”. Może analizować zarówno tekst, jak i obraz, ale może odpowiadać tylko za pomocą tekstu. OpenAI ostrzega również, że systemy zachowują wiele takich samych problemów, jak wcześniejsze modele językowe, w tym tendencję do zmyślania informacji (lub „halucynacji”) oraz zdolność do generowania brutalnego i szkodliwego tekstu.

OpenAI twierdzi, że współpracuje już z wieloma firmami w celu zintegrowania GPT-4 z ich produktami, w tym z Duolingo, Stripe i Khan Academy. Nowy model jest dostępny dla ogółu społeczeństwa poprzez ChatGPT Plus, miesięczną subskrypcję ChatGPT OpenAI za 20 USD i jest zasilenie chatbota Bing firmy Microsoft. Będzie również dostępny jako interfejs API dla programistów, na którym będą mogli budować. (Jest lista oczekujących Tutajktóra według OpenAI zacznie przyjmować użytkowników już dziś.)

W wpis na blogu badawczym, OpenAI powiedział, że różnica między GPT-4 a jego poprzednikiem GPT-3.5 jest „subtelna” w swobodnej rozmowie (GPT-3.5 to model, który napędza ChatGPT). CEO OpenAI, Sam Altman tweetował że GPT-4 „nadal jest wadliwy, wciąż ograniczony”, ale także „nadal wydaje się bardziej imponujący przy pierwszym użyciu niż po spędzeniu z nim więcej czasu”.

Firma twierdzi, że ulepszenia GPT-4 są widoczne w wydajności systemu w wielu testach i testach porównawczych, w tym w Uniform Bar Exam, LSAT, SAT Math oraz SAT Evidence-Based Reading & Writing. We wspomnianych egzaminach GPT-4 uzyskał wynik na poziomie 88. percentyla i wyższym, a pełną listę egzaminów i wyniki systemu można zobaczyć Tutaj.

Spekulacje na temat GPT-4 i jego możliwości były powszechne w ciągu ostatniego roku, a wielu sugerowało, że byłby to ogromny skok w stosunku do poprzednich systemów. Jednak sądząc po ogłoszeniu OpenAI, ulepszenie jest bardziej iteracyjne, jak wcześniej ostrzegała firma.

Reklama

„Ludzie błagają o rozczarowanie i będą” – powiedział Altman w wywiadzie na temat GPT-4 w styczniu. „Sype jest taki, jak… Nie mamy rzeczywistego AGI i tego się od nas oczekuje”.

Młyn plotek został jeszcze bardziej ożywiony w zeszłym tygodniu po tym, jak jeden z dyrektorów Microsoftu poinformował, że system zostanie uruchomiony w tym tygodniu wywiad z prasą niemiecką. Dyrektor zasugerował również, że system będzie multimodalny — to znaczy zdolny do generowania nie tylko tekstu, ale także innych mediów. Wielu naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją uważa, że ​​systemy multimodalne, które integrują tekst, dźwięk i wideo, oferują najlepszą ścieżkę do budowania bardziej wydajnych systemów sztucznej inteligencji.

GPT-4 jest rzeczywiście multimodalny, ale w mniejszej liczbie mediów niż niektórzy przewidywali. OpenAI mówi, że system może akceptować zarówno dane wejściowe tekstowe, jak i graficzne oraz emitować dane wyjściowe tekstowe. Firma twierdzi, że zdolność modelu do jednoczesnego analizowania tekstu i obrazu pozwala na interpretację bardziej złożonych danych wejściowych. W poniższych przykładach możesz zobaczyć system wyjaśniający memy i niezwykłe obrazy:

Droga do GPT-4 była długa, a OpenAI — i ogólnie modele językowe AI — nabierały rozpędu powoli przez kilka lat, zanim w ostatnich miesiącach wkroczyły do ​​głównego nurtu.

Oryginalny artykuł badawczy opisujący GPT został opublikowany w 2018 rokuz GPT-2 ogłoszony w 2019 roku I GPT-3 w 2020 roku. Modele te są trenowane na ogromnych zbiorach danych tekstowych, w większości zaczerpniętych z Internetu, który jest wydobywany pod kątem wzorców statystycznych. Te wzorce są następnie wykorzystywane do przewidywania, które słowo następuje po innym. Jest to stosunkowo prosty mechanizm do opisania, ale efektem końcowym są elastyczne systemy, które mogą generować, streszczać i przeformułowywać pisanie, a także wykonywać inne zadania tekstowe, takie jak tłumaczenie lub generowanie kodu.

OpenAI pierwotnie opóźniło wydanie swoich modeli GPT z obawy, że zostaną one wykorzystane do złośliwych celów, takich jak generowanie spamu i dezinformacji. Ale pod koniec 2022 roku firma uruchomiła ChatGPT — konwersacyjnego chatbota opartego na GPT-3.5, do którego każdy mógł uzyskać dostęp. Uruchomienie ChatGPT wywołał szał w świecie technologiia Microsoft wkrótce podąży za nim własnego chatbota AI Bing (część wyszukiwarki Bing) i Google starając się dogonić.

Zgodnie z przewidywaniami szersza dostępność tych modeli językowych sztucznej inteligencji stworzyła problemy i wyzwania. System edukacji wciąż dostosowuje się do istnienia oprogramowania, które pisze porządne eseje na studiach; witryny internetowe, takie jak Stack Overflow i magazyn science-fiction Clarkesworld, musiały zamknąć zgłoszenia z powodu an napływ treści generowanych przez sztuczną inteligencję; i wczesne zastosowania narzędzi do pisania AI w dziennikarstwie był w najlepszym razie skalisty. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że szkodliwe skutki nadal istnieją mniej niż przewidywano.

W swoim ogłoszeniu dotyczącym GPT-4 firma OpenAI podkreśliła, że ​​system przeszedł sześciomiesięczne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa, a w testach wewnętrznych „82% rzadziej odpowiadał na prośby o niedozwolone treści i o 40% częściej generował faktyczne odpowiedzi niż GPT-3.5”.

Nie oznacza to jednak, że system nie popełnia błędów ani nie generuje szkodliwych treści. Na przykład Microsoft ujawnił, że jego chatbot Bing był zasilany przez GPT-4 przez cały czasa wielu użytkownikom udało się to zrobić złamać poręcze Binga na różne kreatywne sposoby, aby bot oferował niebezpieczne rady, groził użytkownikom i zmyślał informacje. GPT-4 nadal nie ma też wiedzy o wydarzeniach, „które miały miejsce po odcięciu ogromnej większości danych” we wrześniu 2021 r.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Litten może być błyszczący w Pokémon Go?

21 marca 2023 roku Litten będzie w centrum uwagi Pokemon Go, a otrzymasz podwójny Stardust za złapanie Pokémona. I nie,...

NCSC uruchamia narzędzia do kontroli cybernetycznej dla MŚP

Wielkiej Brytanii Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) uruchamia dziś dwie nowe usługi dla 5,5 miliona małych firm w kraju, z których jedna trzecia była...

Szefowa Marvel Studios VFX, Victoria Alonso, odpadła

Za Reporter z Hollywood, po 17 latach pracy w Marvel Studios – początkowo jako wiceprezes wykonawczy ds. efektów wizualnych i postprodukcji, zanim został...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!