Ogłoszenia Apple dotyczące zewnętrznych sklepów z aplikacjami gwarantują, że firma skończy w sądzie


Ogłoszenia dotyczące zewnętrznych sklepów z aplikacjami Apple – w którym spółka określiła warunki, na jakich będzie dochodzić zgodności z europejskim prawem antymonopolowym – nie budziła żadnych wątpliwości.

Oświadczenie firmy łączyło w sobie krytykę nakładającego to prawo, niezwykle surowe wymagania stawiane deweloperom chcącym sprzedawać poza App Store oraz ostrzeżenia mające zniechęcić użytkowników do kupowania aplikacji gdziekolwiek indziej…

Ogłoszenia dotyczące zewnętrznych sklepów z aplikacjami Apple

Najważniejszą wiadomością było to, że iOS 17.4 jest zgodny z przepisami antymonopolowymi europejskiej ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), umożliwiając programistom sprzedaż aplikacji poza oficjalnym sklepem Apple App Store.

Główną zmianą w iOS 17.4 dla użytkowników w Unii Europejskiej jest nowy zestaw opcji dystrybucji aplikacji na iOS z alternatywnych rynków aplikacji. Obejmuje to „nowe interfejsy API i narzędzia, które umożliwiają programistom oferowanie aplikacji na iOS do pobrania z alternatywnych rynków aplikacji”.

Zasadniczo oznacza to, że Apple po raz pierwszy otwiera iPhone’a w sklepach z aplikacjami innych firm. Użytkownicy iPhone’a będą mogli pobrać nowy sklep z aplikacjami z witryny internetowej strony trzeciej.

Brzmienie oświadczenia Apple jasno pokazuje, że firma niechętnie przestrzega prawa, które według niego nigdy nie powinno zostać uchwalone.

„Apple wprowadza nowe zabezpieczenia, które zmniejszają, ale nie eliminują, nowe ryzyko, jakie DMA stwarza dla użytkowników w UE”

„Nowe opcje przetwarzania płatności i pobierania aplikacji na iOS otwierają nowe możliwości dla złośliwego oprogramowania, oszustw i oszustw, nielegalnych i szkodliwych treści oraz innych zagrożeń prywatności i bezpieczeństwa”.

„nieuniknione zwiększone zagrożenia dla prywatności i bezpieczeństwa, jakie niesie to rozporządzenie”

„mniej intuicyjna obsługa użytkownika”

„nowe opcje dla aplikacji deweloperów z UE stwarzają nowe ryzyko dla użytkowników Apple i ich urządzeń”

„może negatywnie wpłynąć na wygodę użytkownika, w tym na wydajność systemu i żywotność baterii”

„Apple nie będzie mogło zwracać pieniędzy i będzie miało mniejsze możliwości wspierania klientów napotykających problemy, oszustwa lub oszustwa”

„więcej możliwości dla złych aktorów kradzieży wrażliwych informacji finansowych”

Apple stara się wywołać wrażenie, że jest to w zasadzie koniec cywilizacji aplikacji, jaką znamy.

Reklama

Surowe wymagania dla programistów

Jeśli programiści mieli nadzieję, że otworzy to świat podobny do komputerów Mac, w którym będą mogli swobodnie sprzedawać własne aplikacje bezpośrednio użytkownikom ze swoich witryn internetowych, bez ograniczeń Apple, to byli rozczarowani.

Firma Apple poszła do sklepu z aplikacjami innej firmy, zamiast korzystać z bocznego ładowania. I nie, mały programista nie może założyć własnego sklepu z aplikacjami, aby sprzedawać własne aplikacje: Apple wymaga od każdego, kto chce to zrobić, posiadania akredytywy w wysokości 1 miliona euro (1,09 miliona dolarów).

To nawet nie oznacza, że ​​musisz być wystarczająco duży, aby mieć biznes wart milion euro – chodzi o to, że musisz mieć tyle pieniędzy, że możesz odłożyć milion euro w celu pokrycia wszelkich roszczeń programistów lub nabywców aplikacji. W rzeczywistości jest to ponad milion dolarów zablokowanych na rachunku depozytowym, więc musisz być ogromny biznes, aby móc to zrobić.

Istnieje również roczna opłata w wysokości 0,50 euro (55 centów) za instalację aplikacji, co oznacza, że ​​jeśli zaoferujesz bezpłatną aplikację, która stanie się wirusowa, zamiast świętować, możesz ogłosić upadłość. Wiele aplikacji freemium działa w modelu biznesowym, w którym niewielka część ich klientów przechodzi na wersję płatną, ale jeśli osiągną ponad milion pobrań, płacą również za wszystkich niepłacących użytkowników.

To na pewno zakończy się w sądzie

Apple z pewnością zyskało tutaj trochę czasu – po części dlatego, że to, co wymyśliło, jest tak skomplikowane, że organom regulacyjnym zajmie trochę czasu przetrawienie wszystkich szczegółów i sprawdzenie wszystkich liczb.

Nie ma jednak wątpliwości, że Apple zamierza zrobić wszystko, co w jego mocy, aby opuszczenie App Store było jak najbardziej trudne i kosztowne.

Jakiś niewielki ułamek 1% programistów będzie wystarczająco duży, aby stworzyć własny „rynek aplikacji”, a programiści pracujący w modelu freemium mogą zostać ukarani za własny sukces.

Kiedy już opadnie cały kurz, wydaje się całkiem jasne, że regulatory są nie rozważę, co zrobił Apple jako zgodny z DMA. Apple będzie utrzymywało, że tak jest. I prędzej czy później obie strony rozstrzygną sprawę w sądzie.

Podobnie jak w przypadku większości sporów sądowych z udziałem Apple, prawdopodobnie upłynie wiele lat, zanim zapadnie ostateczne orzeczenie. Nawet jeśli Apple przegra – czego się spodziewałem – oznacza to, że był w stanie zatrzymać programistów w App Store i chronić obniżkę o 15% lub 30% przez cały ten czas.

Kto wygra bitwę PR – Apple czy deweloperzy, którzy są w tej kwestii zbulwersowani – okaże się.

zdjęcie zrobione przez Colina Lloyda NA Usuń rozpryski

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Concept przewiduje, że Apple może wprowadzić nowe funkcje do systemu VisionOS 2

Chociaż Vision Pro pojawił się w sklepach zaledwie kilka tygodni temu, Apple ogłosiło nowe urządzenie w czerwcu ubiegłego roku na WWDC – i...

Vice porzuca Vice.com i zwalnia setki pracowników

Po niemal trzech dekadach Wice przestanie publikować artykuły na swojej stronie internetowej. Wiceprezes ds. mediów, Bruce Dixon, powiedział dzisiaj, że firma zamierza...

Nasze ulubione gry, ubrania i akcesoria dla fanów Elden Ring

Pierścień Eldena jest przez wielu uważana za najlepsze doświadczenie FromSoftware, z mroczną, średniowieczną scenerią i głęboką historią napisaną częściowo przez...
Advertisment