Ofcom wydaje firmom ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa w sieci w związku z zamieszkami w Wielkiej Brytanii


Ofcom ostrzegł, że firmy zajmujące się mediami społecznościowymi będą zmuszone radzić sobie z dezinformacją oraz treściami nawołującymi do nienawiści lub prowokującymi do przemocy w związku z falą rasistowskich zamieszek w całej Anglii.

W następstwie śmiertelnego pchnięcia nożem trzech dziewcząt w Southport 29 lipca 2024 r. media społecznościowe zalało się niepotwierdzonymi plotkami, że sprawcą był muzułmanin ubiegający się o azyl.

Choć później potwierdzono, że były to całkowite kłamstwa, w ciągu następnych kilku dni w kilkunastu angielskich miastach wybuchły zamieszki na tle islamofobicznym, skrajnie prawicowe. Celem zamieszek były głównie meczety, hotele dla osób ubiegających się o azyl i ośrodki imigracyjne.

„Zwalczanie nielegalnych treści w Internecie jest jednym z głównych priorytetów Ofcomu” – stwierdził regulator w post na blogu„W ostatnich dniach byliśmy świadkami przerażających aktów przemocy w Wielkiej Brytanii, a w tym kontekście pojawiły się pytania o rolę mediów społecznościowych. Brytyjska ustawa o bezpieczeństwie online (OSA) nałoży na firmy technologiczne nowe obowiązki w celu ochrony ich użytkowników przed nielegalnymi treściami, które zgodnie z ustawą mogą obejmować treści związane z nienawiścią, nieporządkiem, prowokowaniem przemocy lub pewnymi przypadkami dezinformacji”.

Dodał, że gdy ustawa wejdzie w życie pod koniec 2024 r., firmy technologiczne będą miały trzy miesiące na ocenę ryzyka nielegalnej treści na swoich platformach. Następnie będą musiały podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec jej pojawianiu się i szybko usunąć ją, gdy się o niej dowiedzą.

„Największe firmy technologiczne będą musiały w odpowiednim czasie pójść jeszcze dalej – konsekwentnie stosując swoje warunki świadczenia usług, które często obejmują zakazy takich rzeczy, jak mowa nienawiści, podżeganie do przemocy i szkodliwa dezinformacja” – powiedział Ofcom, dodając, że będzie miał do dyspozycji szeroki zakres uprawnień egzekucyjnych, aby radzić sobie z firmami niespełniającymi wymogów.

Reklama

„Należą do nich uprawnienia do nakładania znacznych kar finansowych za naruszenia obowiązków bezpieczeństwa. System koncentruje się na systemach i procesach platform, a nie na samej treści, która znajduje się na ich platformach”.

Konta indywidualne

Dodał, że w związku z tym rola Ofcomu nie będzie polegała na podejmowaniu decyzji dotyczących poszczególnych postów lub kont, ani na żądaniu usunięcia konkretnych treści.

Komentując nagranie przedstawiające rasistowskich zamieszek w Liverpoolu, właściciel X, Elon Musk – który wcześniej był krytykowany za umożliwienie powrotu na platformę społecznościową skrajnie prawicowych postaci, takich jak Tommy Robinson – stwierdził, że „wojna domowa jest nieunikniona” w Wielkiej Brytanii, co skłoniło rząd do potępienia jego komentarzy.

„Nie ma żadnego uzasadnienia dla takich komentarzy” – powiedział rzecznik Number 10. „To, co widzieliśmy w tym kraju, to zorganizowany, brutalny bandytyzm, na który nie ma miejsca ani na naszych ulicach, ani w Internecie”.

Po spotkaniu grupy Cobra z udziałem premiera, starszych ministrów gabinetu, szefów policji i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, Numer 10 powiedział, że rząd już współpracuje z platformami mediów społecznościowych, aby zapewnić, że wypełniają one swój obowiązek szybkiego usuwania treści o charakterze przestępczym, a także że procedury są gotowe na czas, gdy ustawa OSA wejdzie w życie w pełni pod koniec tego roku.

„Mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom i przestrzeniom online, aby upewnić się, że działalność przestępcza nie jest hostowana na ich platformach” – napisano. „Nie powinni czekać na ustawę o bezpieczeństwie online. Mają już obowiązki na mocy prawa… Mają obowiązki, za które będziemy ich rozliczać”.

Limity Ustawy o bezpieczeństwie w Internecie

Podczas gdy szereg Przestępstwa karne na mocy ustawy o bezpieczeństwie w Internecie obowiązują już przepisy – w tym te dotyczące groźnych komunikatów, fałszywych komunikatów i nieprzestrzegania przez firmy technologiczne powiadomień – jednak obecnie nie jest jasne, czy którekolwiek z nich miałyby zastosowanie do osób wykorzystujących media społecznościowe do organizowania rasistowskich zamieszek.

Na przykład Mark Jones, partner w Payne Hicks Beach, stwierdził, że chociaż zamieszki zostały wywołane dezinformacją na temat morderstw w Southport, ustawa nie dostarcza żadnych dalszych wskazówek, jak radzić sobie z tą dezinformacją ani z podżeganiem do przemocy, do którego ona doprowadziła.

„Ustawa o bezpieczeństwie online z 2023 r. mogła być przełomowym momentem w sposobie, w jaki radzimy sobie ze szkodami wyrządzanymi przez dezinformację” – powiedział. „Jednak ostateczny akt nie spełnia pierwotnego zamiaru rządu, aby uczynić Wielką Brytanię najbezpieczniejszym miejscem do korzystania z Internetu. Jedyne odniesienia do dezinformacji w ustawie dotyczą powołania komisji doradczej Ofcom i zmian w polityce Ofcom w zakresie edukacji medialnej”.

Jones dodał, że chociaż nowe przestępstwo dotyczące fałszywej komunikacji zakazuje celowego wysyłania fałszywych informacji, które mogą spowodować „niebłahe szkody psychologiczne” lub fizyczne u użytkowników online, przepis ten jest skierowany przede wszystkim do internetowych trolli i mało prawdopodobne jest, aby obejmował wydarzenia z ostatniego tygodnia.

„Zamiast tego policja prawdopodobnie będzie musiała polegać na przestępstwach na mocy ustawy o porządku publicznym z 1986 r., która jest głównym aktem prawnym, który karze za stosowanie przemocy i/lub zastraszanie przez osoby lub grupy” – powiedział. „Chociaż minister spraw wewnętrznych mógł powiedzieć: „jeśli jest to przestępstwo offline, jest to przestępstwo online” i chociaż może to być prawdą, ustawa o bezpieczeństwie online nie zapewnia dodatkowego wsparcia dla istniejącego wcześniej prawa karnego obejmującego przypadki podżegania do przemocy”.

„Akredytowana technologia”

Istnieją również nieustające obawy, że Uprawnienia Ofcomu wynikające z ustawy do nakazania usługom szyfrowanym korzystania z „akredytowanej technologii” wyszukiwanie i usuwanie nielegalnych treści podważyłoby użyteczność i bezpieczeństwo zapewniane przez szyfrowane komunikaty.

Zgodnie z klauzulą ​​122 ustawy Ofcom ma prawo wymagać od dostawców usług przesyłania wiadomości, aby opracowali i wdrożyli oprogramowanie skanujące telefony pod kątem nielegalnych materiałów. Znana jako skanowanie po stronie klienta, metoda ta porównuje wartości hash zaszyfrowanych wiadomości z bazą danych wartości hash nielegalnej zawartości przechowywanej na urządzeniu użytkownika.

Dostawcy szyfrowanej komunikacji mają powiedział Możliwość wprowadzenia przez Ofcom całkowitego nadzoru nad prywatnymi aplikacjami do przesyłania wiadomości w ten sposób „katastrofalnie ograniczyłaby bezpieczeństwo i prywatność wszystkich”.

Dyrektor naczelna Ofcom, Melanie Dawes, wcześniej powiedziała, że ​​nie będzie działać jako cenzor, ale zajmie się podstawowymi przyczynami szkód w sieci. „Ustanowimy nowe standardy w sieci, upewniając się, że witryny i aplikacje są bezpieczniejsze z założenia” – powiedziała.



Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

iPhone 16 będzie montowany w Brazylii, a także w Chinach i Indiach

Przedsprzedaż iPhone'a 16 już się rozpoczęła, a telefony trafią do sklepów w piątek 20 września. Jak wcześniej informowaliśmyApple będzie składać nowe iPhone'y w...

Nienazwana „Teen” Agathy All Along jest wierną kopią Wiccan Marvela

Czym jest czarownica bez jej mrocznych magicznych sekretów? Marvel's Agatha przez cały czas miniserial ma jeden z przodu i na środku. Główny...

Jak sprawdzić, czy zamówiony w przedsprzedaży iPhone 16 został wysłany

Pierwszy Zamówienia przedpremierowe na iPhone’a 16 i iPhone’a 16 Pro rozpoczęto wysyłkę do kupujących. Jak zwykle, nie oznacza to, że Twój iPhone 16...
Advertisment