Oddolne wysiłki online tworzą nową queerową sieć opieki


Prawie dokładnie rok temu Theo Hendrie pomyślał, że być może będzie musiał rzucić szkołę. Jego partner stracił pracę i walczyli o opłacenie rachunków i związanie końca z końcem. Martwił się tym X oznacza miejsce, jego niedawno wydana antologia, może być jedynym kreatywnym projektem, jaki kiedykolwiek byłby w stanie ukończyć. A potem, w odpowiednim momencie, Tuck Woodstock’s Płeć Reveal wszedł w życie program wzajemnej pomocy.

„Do tego czasu zawsze było, wiesz, kiedy będziemy mieć dziesięć funtów, wpłacamy je na taki a taki główny fundusz chirurgiczny, a oni prawdopodobnie wrzucą coś do mojego później, a to wszystko zostanie zamienione dookoła – mówi Hendrie. „Podczas gdy myślę, że Tucka po raz pierwszy zobaczyłem coś, co pomogło społeczności jako całości i pomogło nam zrobić coś kreatywnego, a nie tylko opłacić rachunki medyczne”.

Hendrie otrzymał 75 funtów i przyznaje, że pozwolił mu pozostać w szkole. Trzeba przyznać, że to nie wydaje się dużo. Ale od tego czasu skończył uniwersytet i wrócił, aby uzyskać tytuł magistra w dziedzinie mediów i komunikacji. Podobnie jak tysiące innych ludzi, którzy skorzystali w jakiejś formie lub w jakiś sposób z wzajemnej pomocy, pomoc pieniężna dała mu możliwość dążenia do swoich celów i stabilizowania swojego życia bez zakłóceń.

Doświadczenie Hendrie nie jest wyjątkowe – w całym internecie ludzie uzyskują pomoc i opiekę za pośrednictwem sieci cyfrowych, które nieuchronnie przenoszą się na codzienne życie osób queer w trybie offline. Kiedy osoby ze społeczności LGBTQ czują się wykluczone, niemile widziane lub niedoceniane przez główne sieci zdrowia, grupy takie jak QueerCare, Dla Gworlów (FTG) i kąśliwy wkrocz, oferując pomoc w postaci opieki i często gotówki.

Woodstock uruchomił swój fundusz wzajemnej pomocy poprzez Gender Reveal na początku pandemii, kiedy stało się oczywiste, że ludzie pilnie potrzebują pomocy. Fundusz zastąpił pierwotnie dotację Gender Reveal Grant, która wymagała od ludzi przedstawienia swojej pracy zespołowi sędziów. W tej chwili nie było to odpowiednie, mówi Woodstock. „Stało się po prostu:„ Czy potrzebujesz pieniędzy, aby żyć? Czy potrzebujesz pieniędzy, aby opłacić czynsz, wyżywić się, opłacić lekarstwa? ”.

Zwrot Woodstocka do wzajemnej pomocy i odejścia od Gender Reveal Grant jest symbolem większej zmiany, która miała miejsce w 2020 roku, dzięki uprzejmości COVID-19. Dobrze udokumentowano, że pandemia zaostrzona nierówność powszechny; w niektórych zmarginalizowanych społecznościach przepisem na przetrwanie było podwojenie opieki niezależnej od systemów głównego nurtu.

Reklama

Ale ten proces tworzenia sieci opieki dla majsterkowiczów trwa od dziesięcioleci. Osoby queer i inne zmarginalizowane grupy wykonują tę oddolną pracę od pokoleń, a współczesna wszechobecność stron GoFundMe i kont na Instagramie to zaledwie najnowszy rozdział w długiej historii opieki alternatywnej.

Asanni Armon, założycielka FTG, przyznaje Langstonowi Hughesowi i organizatorom renesansu Harlemu pomysł zebrania pieniędzy na czynsz dla osób transseksualnych czarnoskórych i koszty operacji potwierdzających płeć. „Po prostu podążamy tymi śladami” – mówi Armon. „Dopóki byliśmy dotknięci chorobą kapitalizmu, zwłaszcza Czarnych, musieliśmy wykonywać tego rodzaju pracę”.

Wzajemna pomoc może wyglądać na wiele różnych rzeczy, w zależności od tego, czego potrzebujesz – podczas gdy Woodstock wysłał pieniądze w wysokości nawet 800 USD (i tak małych jak 75 GBP Hendrie) za pośrednictwem PayPal i Venmo, FTG właśnie pomogło zebrać 50000 USD dla 23 młodych osób, które otrzymają roczną hormonalną terapię zastępczą, dzięki nowemu Point of Pride Fundusz dostępu do HRT. Historycznie rzecz biorąc, wzajemna pomoc była sposobem dla ludzi na obrzeżach głównych gospodarek, aby zbiorowo uzyskać dostęp do zasobów i zapewnić opiekę; spójrz na Imprezę Czarnych Panter program śniadaniowy, czy aktywizm AIDS NAWALAĆ, a zobaczysz tę samą formację sieci, bez internetu.

To nie przypadek, że sieci te zwykle tworzą się równolegle z aktywizmem, mówi Kirsty Clark, pracownik naukowy z tytułem doktora w Yale School of Public Health, której badania koncentrują się na zdrowiu psychicznym osób LGBTQ.

„Kiedy ludzie są spychani na margines, tworzą sieci społecznościowe za pośrednictwem formalnych lub nieformalnych kanałów, w których ludzie mogą udzielać sobie nawzajem informacji i wsparcia” – mówi. „Chodzi o to, by sprzeciwić się prześladowaniom i stworzyć poczucie przynależności do grupy. Sieci te nie tylko zapewniają wsparcie rówieśnicze, ale mogą również prowadzić do zasobów opieki medycznej ”.

Podczas gdy pandemia położyła kres imprezom czynszowym FTG i wymuszonym organizacjom, takim jak Trans Defence Fund LA (TDFLA) organizując swoje kursy samoobrony online, nie spowolniło to rozprzestrzeniania się programów wzajemnej pomocy w społeczności queer – wręcz przeciwnie. TDFLA właśnie wysłała kolejne 200 zestawów do samoobrony dla osób trans w Los Angeles; FTG ogłosił 8 lutego, że od jego powstania w lipcu 2019 r. 1,1 miliona dolarów zostało redystrybuowane wśród czarnoskórych osób trans na całym świecie; Woodstock z Gender Reveal zebrał 100 000 dolarów tylko w jeden miesiąc. Oczywiście praktyczne implikacje wzajemnej pomocy są realne i często ratują życie.

„Największym sukcesem jest to, że dostarczamy ludziom niezbędne narzędzia, które są im potrzebne” – mówi Nikki Nguyen, organizator TDFLA. „To największa część – po prostu być w stanie zapewnić to społeczności trans”.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

NASA potrzebuje tańszego i szybszego sposobu na sprowadzenie brudu z Marsa z powrotem na Ziemię

Ograniczenia budżetowe skłoniły NASA do poszukiwania szybszej i tańszej metody sprowadzenia próbek z powierzchni Marsa z powrotem na Ziemię. W Konferencja telefoniczna...

W aplikacji Threads w końcu udostępniono niektórym użytkownikom wyniki wyszukiwania w czasie rzeczywistym

Threads, platforma mikroblogowa Meta, przeszła długą drogę od czasu jej uruchomienia prawie rok temu. Jednak w Threads nadal brakuje kilku ważnych funkcji...

Rozwiązanie problemu blokowania reklam w YouTube obejmuje teraz aplikacje innych firm

YouTube przenosi swoją walkę z blokowaniem reklam na urządzenia mobilne. W aktualizacja w poniedziałekYouTube podaje, że użytkownicy uzyskujący dostęp do filmów za...
Advertisment