Odcinek Mandalorian Pershing i Elia Kane tworzy kontynuacje Gwiezdnych Wojen


Mandalorianin sezon 3, odcinek 3 wskrzesza dwie rozpoznawalne twarze z poprzednich sezonów: dr Pershinga, powiązany z Imperium naukowiec-klon, grany przez Omid Abtahi, oraz Elia Kane, kumpel Moffa Gideona. Ich ponowne pojawienie się jest w pełni załadowane; „Rozdział 19: Nawrócony” jest Mandalorianinnajbardziej polityczna godzina i jedna z najbardziej chaotycznych. Gwiezdne wojny nigdy nie były bardziej „Ja tylko zadaję pytania!” niż w osobliwym łuku odkupienia Pershinga i powrocie Elii, który wydaje się być gotowy do połączenia programu Disney Plus z kontynuacja trylogii Gwiezdnych Wojen.

[Ed. note: This post contains spoilers for all of The Mandalorian through “The Convert.”]

Ostatnie lata Andor zabrał Gwiezdne Wojny do najciemniejszych zakamarków, przesłuchując moralność tak zwanych bohaterów w czasie wojny i ujawniając Najbardziej brutalna, autorytarna taktyka Imperium. Między terroryzmem rebeliantów a sponsorowanym przez państwo więzienia pracy, odległa galaktyka wyglądała bardziej ponuro niż kiedykolwiek — i przypominała najgorsze z naszego prawdziwego świata. „Nawrócony” znajduje Mandalorianin grający w podobnej tonacji, choć z nieco większą energią kapelusza z folii aluminiowej Andor ostry komentarz twórcy Tony’ego Gilroya. Łatwo sobie wyobrazić, dlaczego seria Gwiezdnych wojen Jona Favreau zmierza w tym kierunku, wiedząc to, co wiemy o kontynuacji trylogii, ale wciśnięta między powrót Din Djarina i Bo-Katana do Dzieci Straży, otrzymujemy przeformułowanie eugenika z czasów wojny jako bohaterskiego przegranego, a Nową Republikę jako nadmiernie rozbudowany rząd podatny na te same faszystowskie impulsy co Imperium. Ciekawy…

Gwiezdne Wojny nie są już tak proste jak walka dobra ze złem. Było, nawet jeśli George Lucas przez lata mówił, że to głębsza metafora wojny w Wietnamie, ale już nie. Nie po prequelowej trylogii Lucasa, kontynuacji trylogii Lucasfilm, wielu kreskówkach Gwiezdnych Wojen i gromadce serii Disney Plus Star Wars oś czasu BBY/ABY. Opowiadanie coraz większej liczby historii we wszechświecie wymagało złożoności i szarych stref. Gilroy i jego Andor współpracownicy sezonu 1 wykorzystali okazję, rzucając najbardziej niezachwiane spojrzenie na „czas wojny” w Gwiezdnych wojnach.

Reklama

Zdjęcie: Lucasfilm

W tym względzie nie obwiniam Favreau i jego współautora scenariusza, Noaha Kloora, za to, że chcieli zrobić to samo w Mandalorianinchoćby obietnica pierwszych dwóch sezonów była bardziej miękka. Gdy Din Djarin i Bo-Katan zbliżają się do odzyskania Mandalore, z pewnością nastąpi kilka wybuchów prawdziwego terroru, takich jak te na orbicie Wielka Czystka rozliczyć się z przeszłością. Ale „The Convert” czuje się zagubiony we mgle nadawania Gwiezdnym Wojnom większego znaczenia i „wyjaśniania”, w jaki sposób doszliśmy do absurdalnego łuku Przebudzenie Mocy, Ostatni JediI Powstanie Skywalkera.

Po pełnym akcji otwarciu z Dinem i Bo-Katanem, „The Convert” ponownie przedstawia doktora Pershinga, ostatnio widzianego, jak pomagał Moffowi Gideonowi w budowaniu floty Mrocznych Trooperów i przetrzymywał Grogu jako zakładnika w Mandalorianin finał 2 sezonu. Na osi czasu sezonu 3 Pershing jest na Coruscant, po ucieczce do Nowej Republiki w imię nauki.

„Wierzę, że pogoń za wiedzą jest najszlachetniejszą rzeczą, jaką człowiek może zrobić” — mówi słuchaczom elity Coruscant. „Niestety, moje badania zostały przekręcone w coś okrutnego i nieludzkiego na rozkaz zdesperowanej osoby, która zamierzała użyć technologii klonowania, aby zapewnić sobie większą władzę. Ale pomimo haniebnej pracy w mojej przeszłości, mam nadzieję, że pomogę mojej Nowej Republice w każdy możliwy sposób.

Elia Kane podkręca napięcie na łupieżcy umysłów, jednocześnie wyglądając na martwego w środku w The Mandalorianin

Zdjęcie: Lucasfilm

Okazuje się, że Nowa Republika realizuje bardziej przyziemną wersję Operacji Paperclip, tajnego amerykańskiego programu, w ramach którego nazistowscy naukowcy werbowali nazistowskich naukowców do pracy nad rakietami kosmicznymi Saturn. Nie jest jasne, czego Nowa Republika chce od Pershinga, rzucając go do pracy związanej z wprowadzaniem danych związanych z technologią, ale lekarz wciąż ma swoje własne marzenia o eugenice. Jak wprost mówi tłumowi podczas swojego Dyskusja TED, jego eksperymenty polegające na łączeniu DNA mogą uratować życie — jeśli tylko Nowa Republika ponownie zainwestuje. Nie zrobią tego, ale odkrywa, że ​​ma jednego wielkiego fana, który to zrobi: Elię Kane, zreformowanego oficera łączności Moffa Gideona. Chociaż została zrehabilitowana, Elia nadal jest Badass Rule-Breaker i zachęca Pershinga do włamania się do starego imperialnego wysypiska w celu znalezienia miniaturowego laboratorium, w którym mógłby kontynuować swoją pracę.

Historia jest porywająca w próżni — Favreau i Kloor przenoszą nas z powrotem do kolejnej wersji Coruscant, gdzie jednoprocentowi noszą fałszywe uśmiechy, jakby nic się nie stało, a Andorkapsuły robocze w stylu nadal są w użyciu — a biorąc pod uwagę odległość, poszukiwania Pershinga w imię nauki są sympatyczne. Ale chłopcze, on na pewno był nazistą, prawda? On był. Był nazistą. Pracował dla „Klienta”, a potem dla Moffa Gideona, nawet po upadku Imperium. Ukradł i wstrzyknął żołnierzom wzbogaconą midichlorianem krew dziecka. Nie najlepiej. Jest powód, dla którego światowa populacja nie była zadowolona, ​​kiedy w końcu złapała wiatr w żagle rządu USA współpracującego z tak zwanymi zreformowanymi nazistami. (To dlatego, że byli nazistami.)

Koniec podróży Pershinga jest dość szokujący, dosłownie. Chociaż on i Elia z powodzeniem włamują się na imperialne złomowisko, bandyci z Nowej Republiki przyłapują go na gorącym uczynku. Okazuje się, że Elia jest bardziej lojalna, niż się wydaje, a jej plan pułapki był testem. Pershingowi się nie udało. A karą za pielęgnowanie marzeń o nauce jest runda w przemianowanym łupieżu umysłów Nowej Republiki. Przesłanie jest jasne: dostosuj się lub zgiń, doktorze.

Dr Pershing trafiony przez łupieżcę umysłów w filmie Gwiezdne wojny: Mandalorianin

Zdjęcie: Lucasfilm

Dużo się tu dzieje. Chociaż Nowa Republika została zilustrowana jako chwiejny, ale skuteczny rząd zastępczy w następstwie Imperium, odcinek przekształca ją jako podejrzany establishment kontrolujący wiadomości. Realistyczne, jeśli mieszkasz w jakimkolwiek kraju na planecie Ziemia, ale tematycznie obrzydliwe, gdy małym facetem miażdżonym przez system jest nazista, który pomógł zbudować armię władającego Mocą Wehrmachtu.

„The Convert” stwarza wrażenie upadku do 4chan. Nazista jest teraz dobry? Szlachetne władze są złoczyńcami? A może pod powierzchnią czai się Deep State? Jeśli jest jakiś powód, dla którego Favreau i Kloor chodzili Mandalorianin na pole minowe uziemionych politycznych szarych stref, wydaje się, że służy powiązaniu programu Disney Plus z większym gobelinem opowieści o Gwiezdnych Wojnach. Chociaż niewiele jest jasne pod koniec odcinka, ponowne pojawienie się technologii klonowania, w połączeniu ze złowrogim martwym spojrzeniem Elii, gdy zalewa Pershinga, sugeruje, że dramat może ostatecznie wyjaśnić, w jaki sposób Najwyższy Porządek ukształtował się na Zewnętrznych Rubieżach, zinfiltrował Nową Republikę i wywrócił wszechświat do góry nogami.

Około 11 osób było zadowolonych z tego, jak JJ Abrams Powstanie Skywalkera ustalił ponowne pojawienie się cesarza Palpatine’a w późnej fazie gry jako produkt klonowania Snoke’a i rytuałów Sithów z Exegol, ale teraz takie są zasady. Chociaż Pershinga może nie być w zasięgu wzroku, Elia wydaje się dobrze przygotowany, by zabrać swoje badania i uciec na Zewnętrzne Rubieże. Zacieśniające wiedzę zakończenia mogą usprawiedliwiać moralizatorski żargon w opowiadaniach o Gwiezdnych Wojnach, ale to odejście od MandalorianinEntertainment MO wydaje się zaskakująco nie w porządku.

Warto zastanowić się, czy Nowa Republika idealnie pasowała do galaktyki. Podążanie drogą Pershinga do asymilacji i niuanse jego celów są intrygujące. Ale zderzając się razem, jest to dziwna zachęta do jednostki kontra biurokracja, która jest sprzeczna z tym, o co chodzi w Gwiezdnych Wojnach. To nie jest całkiem Randian, ale dociera do celu.

Na szczęście misja Dina jest prosta. Do końca godziny wszyscy mogą klaskać, by Bo-Katan dołączył do kultu śmierci.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Legendarny overclocker KINGPIN opuszcza EVGA i dołącza do PNY, aby opracowywać procesory graficzne nowej generacji do ekstremalnego OC

Legendarny overclocker Vince Lucido, znany również jako KINGPIN, oficjalnie nawiązał współpracę z PNY w celu opracowania procesorów graficznych nowej generacji do ekstremalnego overclockingu....

Klasyczny przewodnik z okazji Dnia Społeczności Pokémon Go Cyndaquil

PokemonGo organizuje wydarzenie Klasyczne z okazji Dnia Społeczności Cyndaquil 22 czerwca od 14:00 do 17:00 czasu lokalnego. Zgodnie z oczekiwaniami w...

AT&T nadal nie chce oferować usług telefonii stacjonarnej w Kalifornii

AT&T nie może wyłączyć usługi telefonii stacjonarnej klientom w całej Kalifornii. W orzeczenie w czwartekKalifornijska Komisja ds. Usług Publicznych (CPUC) odrzuciła wniosek...
Advertisment