Oczekuje się, że El Niño pobije rekordy ciepła w 2024 r


Według nowego badania istnieje 90-procentowe prawdopodobieństwo, że średnia globalna temperatura powierzchni osiągnie rekordowo wysoki poziom w roku poprzedzającym czerwiec 2024 r. badania ukazał się dzisiaj w czasopiśmie Raporty naukowe. W niektórych miejscach będzie bardziej upalnie niż w innych, szczególnie w niektórych częściach Azji. Upał ma skutki kaskadowe, takie jak zwiększenie ryzyka suszy i pożarów.

Winę za to ponosi zjawisko pogodowe zwane El Niño. El Niño jest częścią naturalnego, cyklicznego zjawiska, ale zmiana klimatu zwiększa ryzyko, podnosząc temperatury bazowe, zanim nadejdzie El Niño, które jeszcze bardziej podniesie poziom rtęci.

„Widzieliśmy, że tego typu ocieplenie może spowodować wiele problemów na świecie, dlatego chcemy ostrzec ludzi” – mówi Deliang Chen, jeden z autorów nowych badań i profesor w katedrze Ziemi nauk ścisłych na Uniwersytecie w Göteborgu.

„Chcemy dać ludziom ostrzeżenie”.

Oscylacja południowa El Niño składa się z trzech faz (ENSO), przy czym El Niño jest ekstremalnie ciepłą fazą cyklu. W fazie neutralnej pasaty znad Pacyfiku wypychają ciepłe wody w pobliżu Ameryki Południowej na zachód w kierunku Azji, umożliwiając przedostanie się chłodniejszej wody z głębin w kierunku powierzchni oceanu. Wiatry te słabną podczas El Niño, tworząc duży obszar Pacyfiku, który jest znacznie cieplejszy niż zwykle. W rezultacie ciepło zmagazynowane w oceanie jest uwalniane do atmosfery.

Dlatego El Niño może powodować dziwną pogodę, choć jej skutki różnią się w zależności od regionu. Zanim obecne El Niño rozwinęło się w czerwcu ubiegłego roku, prognostycy już zwiastowali spustoszenie, jakie może ono spowodować. Światowa Organizacja Meteorologiczna powiedział że wraz ze zmianami klimatycznymi „wypchnąć globalne temperatury na niezbadane terytorium.” Nic dziwnego, Rok 2023 okazał się najgorętszym rokiem odkąd zaczęto prowadzić rejestry w 1850 r. – przy temperaturach nieoficjalnie uznawanych za najwyższe od co najmniej ostatniego roku 100 000 lat.

Reklama

Aby przewidzieć, co przyniesie rok 2024, Chen i jego współpracownicy stworzyli model dwóch możliwych scenariuszy: jeden w przypadku umiarkowanego El Niño, a drugi w przypadku silnego El Niño. W przypadku umiarkowanego El Niño można spodziewać się, że w tym roku najbardziej uderzy w Zatokę Bengalską i Filipiny. Filipiny, tropikalny archipelag na Pacyfiku, boryka się z ciągłą suszą przez kilka następnych miesięcy. W Zatoce Bengalskiej, która graniczy z kilkoma krajami Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, często występuje El Niño prowadzi do morskich fal upałów to może wybielać i zabijać rafy koralowe z których utrzymują się pobliskie społeczności i które stanowią bufor przed burzami tropikalnymi.

Przewidywana globalna zmiana temperatury powietrza na powierzchni w 2024 r. (zacieniowana kolorem) poniżej (A) umiarkowany scenariusz El Niño oraz B) silny scenariusz El Niño. Ciemniejsze czerwone zabarwienie wskazuje obszary o wyższych temperaturach. Regiony, w których spodziewane są rekordowe upały, zaznaczono niebieskimi kropkami. Czarne skrzynki w (B) zwróć uwagę na regiony najbardziej dotknięte kryzysem: Zatokę Bengalską, Morze Południowochińskie, Morze Karaibskie, Alaskę i Amazonkę.
Zdjęcie: Ning Jiang i Congwen Zhu via Raporty naukowe

Z nowych badań wynika, że ​​silne El Niño pobiłoby w tym roku rekordy temperatury na Karaibach, Morzu Południowochińskim, w Amazonii i na Alasce. W tym bardziej ekstremalnym scenariuszu Karaiby, Morze Południowochińskie i Zatoka Bengalska mogą stanąć w obliczu całorocznych morskich fal upałów. Dotkliwa susza może podsycić pożary w Amazonii, podczas gdy wysokie temperatury mogą przyspieszyć utratę lodowców i wiecznej zmarzliny na Alasce. Silne El Niño w przeszłości miało miejsce kosztowały światową gospodarkę biliony dolarów.

Na szczęście świat może w tym roku uniknąć kuli, a umiarkowane El Niño wydaje się obecnie najbardziej prawdopodobne. Oczekuje się jednak, że nawet to wystarczy, aby do czerwca świat przekroczył nowy rekord średniej globalnej temperatury powierzchni. El Nino jest prognoza zakończyć się do tego czasu, ale zazwyczaj następuje cofanie się co około dwa do siedmiu lat.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Amazon upiera się, że Just Walk Out nie jest potajemnie prowadzony przez pracowników obserwujących Twoje zakupy

Amazon odpiera twierdzenia, że ​​w Indiach jego bezkasową technologią Just Walk Out zarządzają ludzie, a nie sztuczna inteligencja. W wpis na blogu...

Samsung i Qualcomm osiągają innowacyjny, pierwszy w branży kamień milowy dzięki zaawansowanej technologii modulacji

Firmy Samsung Electronics i Qualcomm Technologies, Inc. ogłosiły dzisiaj, że firmy pomyślnie ukończyły testy 1024 kwadraturowej modulacji amplitudy (QAM) zarówno dla pasm widma...

Pixel 7A to nokaut w rekordowo niskiej cenie 349 dolarów

Oczekuje się, że Google wprowadzi nowość Piksel 8A na swoim Konferencja programistów wejść/wyjść w następnym miesiącu. Prawdopodobnie jest to czynnik przyczyniający się...
Advertisment