Oczekuje się, że ceny pamięci DRAM wzrosną o 8-13% w trzecim kwartale


TrendForce podaje, że ożywienie popytu na serwery ogólne – w połączeniu ze zwiększonym udziałem dostawców pamięci DRAM w produkcji HBM – skłoniło dostawców do utrzymania swojego stanowiska w sprawie podwyższania cen. W rezultacie oczekuje się, że ASP pamięci DRAM w trzecim kwartale będzie nadal rosła, a przewidywany wzrost wyniesie 8–13%. Oczekuje się, że cena konwencjonalnej pamięci DRAM wzrośnie o 5-10%, wykazując niewielki spadek w porównaniu ze wzrostem w drugim kwartale.

TrendForce zauważa, że ​​kupujący byli bardziej konserwatywni w kwestii uzupełniania zapasów w drugim terminie, a poziomy zapasów zarówno po stronie dostawcy, jak i kupującego nie wykazały znaczących zmian. Patrząc na trzeci kwartał, nadal jest miejsce na uzupełnienie zapasów smartfonów i CSP, a szczytowy sezon produkcyjny wkrótce się rozpocznie. W związku z tym oczekuje się, że smartfony i serwery spowodują wzrost dostaw pamięci w trzecim kwartale.

Oczekuje się, że ceny pamięci DRAM do komputerów PC wzrosną w III kwartale o 3-8%.

Oczekuje się, że ceny PC DRAM utrzymają tendencję wzrostową w trzecim kwartale, biorąc pod uwagę ożywienie popytu na serwery ogólne i zwiększony udział dostawców w produkcji HBM. Przewiduje się, że średnia cena wzrośnie o 3-8% kw./kw. Wzrost ten jest niższy niż wzrost serwerów DRAM i wykazuje spadek w porównaniu z drugim kwartałem. Głównymi powodami są wysoki poziom zapasów pamięci DRAM komputerów PC i brak znaczącej poprawy popytu konsumenckiego.

Oczekuje się, że ceny serwerów DRAM wzrosną w III kwartale o 8-13%.

Korzystając z sezonowego zapotrzebowania na zapasy serwerów ogólnych w trzecim kwartale, TrendForce szacuje, że cena kontraktowa pamięci DRAM dla serwerów DDR5 wzrośnie o 8–13%. Ze względu na wysoki średni poziom zapasów pamięci DDR4 wśród kupujących, dynamika zakupów skupi się na pamięci DDR5, co doprowadzi do większego wzrostu ceny pamięci DDR5 w porównaniu z pamięcią DDR4. W rezultacie oczekuje się, że średnia cena kontraktowa pamięci DRAM dla serwerów – biorąc pod uwagę zarówno DDR4, jak i DDR5 – wzrośnie o 8–13% kwartalnie.

Oczekuje się, że ceny mobilnych pamięci DRAM wzrosną w III kwartale o 3-8%.
Ciągłe podwyżki cen mobilnych pamięci DRAM w IV kwartale 2023 r. postawiły istotne wyzwania dla rentowności marek. Dodatkowo, przy wystarczających zapasach, marki nie spieszą się z przystąpieniem do negocjacji cenowych na trzeci kwartał i przyjęły bierną postawę w negocjacjach. Producenci dążą jednak do uzupełnienia luk w zyskach z poprzednich kwartałów i spodziewają się zacieśnienia równowagi podaży i popytu w przyszłym roku, podtrzymując tym samym zamiar podwyżki cen kontraktowych. Niemniej jednak, ze względu na bierną postawę negocjacyjną kupujących oraz wysoki stan zapasów, wzrost cen w III kwartale może być ograniczony. TrendForce szacuje, że kwartalny wzrost cen wyniesie od 3 do 8%, przy czym najmniejszy wzrost, a być może nawet dalszy spadek, będzie dotyczył LPDDR4(x).

Oczekuje się, że ceny DRAM-ów graficznych wzrosną w trzecim kwartale o 3-8%.
W trzecim kwartale ogólny popyt na pamięć DRAM do grafiki pozostaje stosunkowo płaski, a trendy cenowe zależą głównie od powiązanych efektów innych produktów DRAM. Ponieważ producenci wchodzą w cykl cenowy i dynamika wzrostu cen jeszcze nie osłabła, kupujący przyjmują strategię ciągłego magazynowania, co czyni ich bardziej podatnymi na podwyżki cen proponowane przez sprzedawców. Po stronie podaży, w miarę jak nowe procesory graficzne wchodzą w fazę weryfikacji, producenci stopniowo zwiększają produkcję pamięci GDDR7, która obecnie ma 20-30% premii w stosunku do pamięci GDDR6. Oczekuje się, że wysyłka próbek pamięci GDDR7 w 3Q24 nieznacznie podniesie średnią cenę sprzedaży. W związku z tym ceny pamięci DRAM do grafiki mają wzrosnąć o 3-8% kwartał do kwartału.

Reklama

Oczekuje się, że ceny DDR3 i DDR4 wzrosną w III kwartale o 3-8%.
Ogólny rynek konsumenckiej pamięci DRAM w dalszym ciągu wykazuje nadpodaż, ale trzej główni dostawcy wyraźnie zamierzają podnieść ceny ze względu na ograniczenie pojemności spowodowane produkcją HBM. Ponadto tajwańscy producenci nie odzyskali jeszcze rentowności, co stwarza dalszą presję na wzrost cen. W rezultacie oczekuje się, że ceny utrzymają lekką tendencję wzrostową.

Patrząc w dalszą przyszłość na czwarty kwartał, potrzeba uzupełnienia zapasów przez producentów smartfonów i dostawców CSP – wraz ze zwiększonym udziałem dostawców w produkcji HBM – będzie sprzyjać kontynuacji wzrostu cen. Wraz ze zbliżaniem się końca roku zarówno kupujący, jak i sprzedający będą formułować strategie zakupowe w oparciu o aktualne prognozy podaży i popytu na rok 2025. W związku z tym TrendForce nie wyklucza, że ​​kupujący będą w dalszym ciągu zwiększać poziom zapasów w oczekiwaniu na potencjalne niedobory spowodowane poprzez zwiększenie udziału produkcji HBM w 2025 roku.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Jak ułatwić korzystanie z telefonu jedną ręką

Będą chwile, kiedy będziesz mieć tylko jedną wolną rękę, aby korzystać z telefonu. Możesz wyprowadzać psa, nieść zakupy, trzymać się słupka metra lub...

Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o plotkowanym HomePodzie z wyświetlaczem firmy Apple

Po uwolnieniu HomePod 2 na początku 2023 r. pojawiło się wiele plotek o nowym modelu HomePoda, który zawiera jakiś rodzaj wyświetlacza. Plotki te...

Wadliwa aktualizacja CrowdStrike’a spowodowała awarię 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, twierdzi Microsoft

Błędna aktualizacja CrowdStrike spowodowała ogólnoświatową katastrofę technologiczną, która w piątek dotknęła 8,5 miliona urządzeń z systemem Windows, według Microsoftu. Microsoft twierdzi, że to...
Advertisment