Ochrona środowiska w Brazylii: więcej inwestycji, mniej „głupich decyzji”


W chwili, gdy przybyłem na brazylijski szczyt klimatyczny, poczułem się jak w domu. Kiedy otworzyłem drzwi do Forum na Uniwersytecie Columbia, usłyszałem, jak dziesiątki osób mówiło w moim języku po raz pierwszy od 11 dni. Boże, czy jesteśmy głośni – i bardzo mi się to podoba. Wchodząc do łazienki po śniadaniu, zauważyłem dwie kobiety myjące zęby – Brazylijki noszą szczoteczkę w torebce i po jedzeniu uciekają do biura lub łazienki eventowej.

Można się zastanawiać, dlaczego Brazylia realizuje ten program w Nowym Jorku. Przede wszystkim ze względu na Szczyt klimatyczny ONZ – co nastąpi w tym tygodniu. Po drugie, chcą pokazać międzynarodowym inwestorom siłę kraju – nie tylko ekonomiczną, ale także środowiskową.

Według Banku Światowego do Brazylii należy ponad 6 procent lasów deszczowych Amazonii, największego lasu tropikalnego na świecie. Ma również duży udział odnawialnych źródeł energii w swojej matrycy energetycznej – jeden z głównych tematów wydarzenia, a także protestu w ostatnią niedzielę w Nowym Jorku. Dziesiątki tysięcy aktywistów maszerowało, żądając zaprzestania paliw kopalnych. Z ich punktu widzenia zmiany klimatyczne są powodowane głównie przez węgiel, ropę i gaz ziemny.

W rzeczywistości jednym z celów brazylijskiego szczytu klimatycznego jest omówienie inicjatyw podkreślających rolę Brazylii w światowym wyścigu o dekarbonizację gospodarek. Kolejnym ważnym wydarzeniem są przygotowania i dziedzictwo, które Brazylia chce pozostawić wraz z przewodnictwem G20 w 2024 r. i COP30 w 2025 r., czyli w ciągu dwóch lat, podczas których uwaga świata ponownie skupi się na tym kraju.

Aby jednak zrozumieć, dlaczego jest to teraz tak ważne dla Brazylii, musimy cofnąć się w czasie i zrozumieć kontekst tego, o czym mówimy. Pod rządami byłego prezydenta Jaira Bolsonaro programy dotyczące zmian klimatycznych nie tylko odłożono na bok, ale prawie odrzucono. Według BBC News Brazil rząd obciął 93 procent inwestycji na badania i projekty mające na celu łagodzenie zmiany klimatu i przystosowanie się do niej w ciągu pierwszych trzech lat zarządzania, w porównaniu z poprzednimi trzema latami.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z INPE (Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych) wykazało, że w ciągu pierwszych dwóch lat kadencji byłego prezydenta wycinka i wypalanie lasu wyemitowało do atmosfery o 122 proc. więcej dwutlenku węgla niż średnio odnotowywana w latach 2010-tych. i 2018.

Reklama

To tylko dwa przykłady pokazujące skalę zniszczeń w środowisku w Brazylii w latach 2019–2022. Ale w 2023 r. Bolsonaro straci władzę, a nastroje stały się bardziej optymistyczne.

Gdy konferencja się rozpoczęła, usiadłem obok Lisy Phillips, dyrektor ds. partnerstw instytucjonalnych w Columbia Climate School: pierwszej od 30 lat nowej uczelni na uniwersytecie, która zajmuje się badaniem zmian klimatycznych na całym świecie.

Podkreśliłem znaczenie programów takich jak szkoła klimatyczna, szczególnie w krajach takich jak Stany Zjednoczone, a ona zwierzyła się, że 40 procent uczniów to studenci zagraniczni (w tym Brazylijczycy). Zakończyliśmy rozmowę, dzieląc się tymi samymi wątpliwościami co do tego, jak Brazylia poradzi sobie z kwestiami klimatycznymi po objęciu urzędu przez nowego prezydenta Luiza Inácio Lula da Silva na początku tego roku.

Praktycznie wszyscy mówcy wspomnieli o znaczeniu posiadania rządu, który uwzględnia zmiany klimatyczne i inwestuje w działania takie jak cel zeroemisyjny. Na przykład Arminio Fraga, były prezes Banku Centralnego Brazylii, podkreślił, że kiedy ludzie mówią o Brazylii na arenie międzynarodowej, mają na myśli Amazonię. W ostatnich latach były to głównie negatywne tematy: nielegalne wydobycie lub nielegalne pożary to najczęstsze tematy.

„Teraz zajmujemy dobrą pozycję lidera” – powiedział Fraga po odejściu Bolsonaro. Podczas odbywającego się w tym tygodniu szczytu klimatycznego ONZ nowy prezydent ogłosił, że Brazylia ponownie zobowiąże się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 48 procent do 2025 roku.

Z punktu widzenia osób współpracujących z rządem, takich jak Natalie Unterstell, prezes Instituto Talanoa, nie ma zbyt dużego napięcia. „Na pewno są rozbieżne projekty prawne, ale w sumie jest to coś wyjątkowego, co jednoczy kilka frontów i różne ławy [of parliamentarians]. Myślę zatem, że dobrze będzie, jeśli nasz Kongres po raz pierwszy przyjmie rynkowy instrument polityki postępowania” – skomentowała.

Zakończyła swoje przemówienie wśród gromkich braw ze strony publiczności, podsumowując to, czego chce: „A więc [we need] więcej miejsc pracy w ochronie środowiska, więcej inwestycji i mniej głupich decyzji politycznych”.

Zmiany w Rząd brazylijski są również pozytywnie postrzegane przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Catarina Vidotto, która uzyskała tytuł magistra w dziedzinie zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Kolumbii i jest odpowiedzialna za treści BCS, twierdzi, że ma wrażenie, że wizerunek Brazylii poprawił się ostatnio.

„Mam wrażenie, że Brazylijczycy dużo mówią o Brazylii, ale wśród mieszkańców Ameryki Łacińskiej dialogu jest niewiele. Zmiany polityczne zmieniły nieco dyskusję. Poprzedni rząd nie skupił się na wylesianiu; wręcz przeciwnie, ich program stworzył wiele niepewności. Teraz jest trochę więcej bezpieczeństwa, przynajmniej jeśli chodzi o poważne podejście do problemu. Dzięki temu można rozmawiać o różnych sprawach i przenieść rozmowę na głębszy poziom, m.in. o przyszłości i stabilności” – podkreśla.

Około 50 wolontariuszy pracuje niemal przez cały rok, aby sprowadzić brazylijski szczyt klimatyczny do Nowego Jorku. Spotkawszy się z nimi podczas lunchu, powiedzieli mi, że kanapki z indykiem i łososiem są smaczniejsze niż w zeszłym roku, chociaż jako wegetarianka nie miałam zbyt wielu opcji. Doświadczyli typowych problemów z komponentem internetowym szczytu: ktoś miał problem z Zoomem, który na przemian wyświetlał jeden ekran, kilka ekranów, żadnych ekranów i wieczny wir ich otwierania się jeden na drugim bez końca.

Ale to nie wystarczyło, aby odświeżyć blask nowej części szczytu: Startup Challenge, w ramach którego wyróżniono projekty związane z zieloną energią, gospodarką odpadami i recyklingiem, zrównoważonym budownictwem i innymi dziedzinami związanymi z klimatem. W realizowanym po raz pierwszy projekcie w pierwszej trójce znalazło się trzech Brazylijczyków: DeepESG, firma doradcza zajmująca się zarządzaniem emisjami dwutlenku węgla; Trashin, która porusza tematykę gospodarki odpadami; oraz Umgrauemeio, które zapewnia rozwiązanie do monitorowania pożarów lasów, które ma zastosowanie również w brazylijskim Pantanalu.

Pod koniec dnia, rozmawiając z Osmarem Bambini, współzałożycielem i dyrektorem ds. IT firmy Umgrauemeio, wielkiego zwycięzcy, miałem wrażenie, że technologia rzeczywiście może zmienić świat – nawet jeśli wiedziałem, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Firma zrealizowała projekt Embrace Pantanal, jeden z największych na świecie projektów w zakresie ochrony środowiska, poprzez szybką identyfikację pożarów. W tym celu startup ma platformę o nazwie Pantera.

„Jest to zintegrowana platforma, która składa się z trzech filarów walki z pożarami: zapobiegania, wykrywania i reagowania. Jest to triada dotycząca każdego łagodzenia ryzyka. Mamy moduły zapobiegawcze, w których codziennie oferujemy alerty o ryzyku (analizuj, czy w danym obszarze można na przykład uruchomić ciągnik, czy nie, ponieważ iskra może być śmiertelna)” – podsumował Bambini.

Organizatorzy wydarzenia spodziewają się, że w przyszłym roku więcej międzynarodowych inwestorów lepiej zrozumie brazylijską politykę klimatyczną. To połączenie jest szczególnie ważne, ponieważ szczyt G20 w 2024 r. odbędzie się w Brazylii. Szczyt coraz bardziej koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, a brazylijscy zwolennicy klimatu mają nadzieję, że kraj sprosta temu wyzwaniu.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Noblechairs ogłasza krzesło gamingowe LEGEND Shure Edition

Przedstawiamy krzesło gamingowe Noblechairs LEGEND SHURE Edition. We współpracy z Shure, wiodącym światowym producentem sprzętu audio, w tym legendarnych mikrofonów SM7B i...

AGON by AOC przedstawia ultrawide monitory do gier CU34G2XE i CU34G2XP

AGON firmy AOC — jednej z wiodących na świecie marek monitorów do gier i akcesoriów IT — z dumą przedstawia dwa nowe 34-calowe...

GameSir wprowadza na rynek mobilny kontroler gier G8 Galileo

GameSir, wiodący dostawca innowacyjnych, wysokiej jakości urządzeń peryferyjnych do gier, z radością prezentuje swoje najnowsze arcydzieło, mobilny kontroler gier GameSir G8 Galileo, przełomową...
Advertisment