Władze w Lahaur w Pakistanie aresztowały i przesłuchały twórcę stron internetowych o nazwisku Farhan Asif pod zarzutem cyberterroryzmu w związku z mylna informacja opublikowano w następstwie 29 lipca masowe pchnięcie nożem na warsztatach tanecznych dla dzieci poświęconych Taylor Swift w Southport w hrabstwie Merseyside, podczas których zamordowano trzy osoby.
Atak na studio tańca społecznego przeprowadził 17-letni obywatel brytyjski pochodzenia rwandyjskiego, później nazwany Axel Rudakubana. Jednak w następstwie tego okrucieństwa w Internecie krążyły błędne informacje sugerujące, że sprawcą był muzułmański azylant, który przybył do Wielkiej Brytanii, przeprawiając się przez kanał La Manche na małej łodzi. Podano również fałszywe nazwisko, które szeroko rozpowszechniło się w rezultacie.
Roszczenia te zostały rozpowszechnione przez witrynę informacyjną Channel3Now, którą Asif prowadzi jako konto na portalu X (dawniej Twitter). Zostały one podchwycone przez skrajnie prawicowych ekstremistów w Wielkiej Brytanii.
Choć później wycofano te oskarżenia, doprowadziły one bezpośrednio do ataku na meczet w Southport przeprowadzonego przez agresywny tłum, a także do rasistowskich zamieszek antyimigranckich, które rozprzestrzeniły się po Wielkiej Brytanii, dodatkowo podsycanych przez oświadczenia wybitnych postaci prawicowych w tym lider Partii Reform Nigel Farage I nieprzewidywalny miliarder technologiczny Elon Musk.
W związku z zamieszkami aresztowano już ponad 1000 osób, a setki z nich oskarżono i wielu uwięzionych.
Według policji w Lahaurze Asif samodzielnie prowadził konto Channel3Now i napisał swój post w oparciu o błędne informacje, które skopiował z konto w mediach społecznościowych z siedzibą w Wielkiej Brytaniinie zadając sobie trudu sprawdzenia tego.
Według ustaleń Computer Weekly sprawę przekazano Federalnej Agencji Śledczej Pakistanu (FIA).
Początkowo donoszono, że Asif został oskarżony o przestępstwa cyberterroryzmu, ale według BBC FIA oświadczyła później, że Asif nie został oskarżony. Nie wiadomo, czy Wielka Brytania wystąpiła o jego ekstradycję.
Zweryfikuj informacje
Aresztowanie Asifa jest stosownym przypomnieniem o konieczności weryfikacji autentyczności informacji udostępnianych w Internecie przed ich udostępnieniem, zwłaszcza gdy dotyczą one kontrowersyjnych kwestii, takich jak reakcja Wielkiej Brytanii na osoby ubiegające się o azyl i kwestie imigracyjne, ostatnie wybory powszechneLub nadchodzące wybory prezydenckie w USA.
Coraz większa łatwość, z jaką sztuczną inteligencję można wykorzystać do tworzenia niezwykle przekonujących, propaganda deepfake’a tworzywo, jak już pokazują niektórzy wspierani przez państwo aktorzy zagrożeńco sprawia, że dla specjalistów ds. bezpieczeństwa jeszcze ważniejsze jest dokładne informowanie o ryzyku.
Oto kilka kluczowych działań, które każdy może podjąć:
- Sprawdź wiarygodność źródła, zanim mu zaufasz lub się nim podzielisz – uznane, renomowane serwisy informacyjne są bardziej wiarygodne i mniej prawdopodobne jest, że będą rozpowszechniać fałszywe informacje lub fałszywe treści;
- Sprawdź informacje w wielu wiarygodnych źródłach, korzystając z zaufanych witryn weryfikacyjnych, takich jak Pełny fakt w Wielkiej Brytanii lub Sprawdź w USA;
- Należy zwracać uwagę na niespójności w jakości obrazu i dźwięku – materiały deepfake mogą zawierać subtelne oznaki, że zostały zmanipulowane lub stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji;
- W stosownych przypadkach należy korzystać z narzędzi i oprogramowania przeznaczonych do wykrywania deepfake’ów;
- Bądź sceptyczny – jeśli coś wydaje się zbyt oburzające, żeby mogło być prawdą, może okazać się bzdurą – zastanów się i zbadaj sprawę dokładniej, zanim to udostępnisz;
- Staraj się być na bieżąco z nowymi informacjami dotyczącymi deepfake’ów i dezinformacji. Rozmawiaj o zagrożeniach z osobami w swoim otoczeniu, zwłaszcza z dziećmi, nastolatkami i starszymi członkami rodziny.