Obejrzyj „Nawiedzone w Wenecji” – najlepszą zagadkę morderstwa 2023 roku – już w Halloween


Nie dajcie się zwieść głupkowatym wąsom i zabawnemu akcentowi: Kenneth Branagh naprawdę nieźle poradził sobie z adaptacją opowiadań Agathy Christie o Herkulesie Poirocie. Chwila Morderstwo w Orient Expressie był całkiem niezłym thrillerem i użyteczną aktualizacją klasycznego kryminału, Nawiedzenie w WenecjiTeraz na Hulu w sam raz na Halloweento jego najlepsza tajemnica jak dotąd (i po prostu zgódźmy się nie rozmawiać o tym Śmierć na Nilu).

Nawiedzenie w Wenecji jest adaptacją powieści Christie Impreza halloween’owa, ale zmienia całkiem historię. Tutaj Poirot zostaje odsunięty z emerytury na polecenie przyjaciela, autora kryminałów, aby zbadać wątpliwe nadprzyrodzone twierdzenia medium. Oczywiście nie wszystko idzie zgodnie z planem i dochodzi do morderstwa, przez co nasz bohaterski wąsaty belgijski detektyw nie ma innego wyjścia, jak tylko rozpocząć śledztwo.

Reklama

Zdjęcie: Studia XX wieku

Po trzech filmach z Poirotem Branagh wyraźnie zyskuje coraz większą pewność siebie jako reżyser filmów kryminalnych. Natarczywy jest pełen stylowych dodatków wizualnych i stanowi ukłon w stronę niektórych z największych reżyserów epoki, w której rozgrywa się akcja filmu, od Fritza Langa po Orsona Wellesa. Wenecka willa, w której rozgrywa się większość akcji filmu, została nakręcona niczym gotycki zamek, z masywnymi, wyłaniającymi się cieniami, które rozciągają się przez cały kadr i pochłaniają całe światło w pomieszczeniu. Zbroje czają się groźnie za postaciami i na krawędziach kadru, jakby groziły, że ożyją. Cały film jest niezwykle nastrojowy, wypełniony pełzającym strachem i tajemnicą, ale nigdy nie traci dynamiki ani poczucia zabawy. Branagh nie dorównuje prawdziwym mistrzom pod względem oryginalności wizji, ale staje się równie biegły w dostosowywaniu i zmienianiu stylu reżyserii i ruchów kamery, jak zawsze w adaptowaniu historii.

Film jest zdecydowanie najstraszniejszym z kryminałów Branagha, więc świetnie nadaje się na Halloween, ale nie osiąga pełnego horroru na poziomie horroru. Często pojawiają się przekonujące dowody na widma i chodzące martwe istoty, rzucane są twierdzenia o nawiedzonym sierocińcu, a śmierć na ogół czai się za każdym rogiem, a wszystko to nigdy nie było zbyt straszne, aby większość widzów mogła sobie z tym poradzić.

Zakapturzona postać nosi przerażającą wenecką maskę karnawałową

Zdjęcie: Studia XX wieku

Jedyną wadą filmu jest to, że nie wszyscy aktorzy stanęli na wysokości zadania, dopasowując się do scenariusza i reżyserii. Branagh jest lepszy niż kiedykolwiek w roli Poirota: wspaniały, mądry i z odpowiednią dozą głupoty, ale z bólem i smutkiem kogoś, kto doświadczył ogromnej ilości śmierci. Camille Cottin jest równie dobra w roli podejrzliwej gospodyni domowej Michelle Yeoh jest doskonała w swoim bardzo krótkim występie jako medium, którego Poirot zostaje wysłany w celu zbadania. Niestety nie można tego powiedzieć o Tinie Fey. Jako przyjaciółka autora Poirota nie ma charyzmy, która dorównywałaby reszcie obsady, i na tyle wyolbrzymia swoją intrygę, że zdradza więcej z filmu, niż powinna. Ale to ostatecznie dość drobna sprzeczka w przypadku skądinąd bardzo zabawnego filmu.

Im więcej czasu Branagh spędza nad filmami o Poirocie, tym bardziej staje się jasne, jak bardzo uwielbia je robić. I to świetnie, bo Branagh to najlepsza zabawa, zarówno jako aktor, jak i filmowiec. Potrafi akcentować i przybierać wszystkie głupie maniery, z jakimi może sobie poradzić podczas jednego występu. Ale Branagh radzi sobie najlepiej także jako filmowiec, kiedy ma jasne odniesienia, z których może czerpać, niezależnie od tego, czy są to powieści, czy całe epoki filmowe, a ten serial daje mu jedno i drugie. I dobrze, że mu się to podoba, bo zaczynają być naprawdę dobre. Oto o wiele więcej, ilu chce zrobić.

Nawiedzenie w Wenecji jest teraz transmitowany Hulu.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sztuczna inteligencja Edge Copilot firmy Microsoft nie jest w stanie podsumować każdego filmu na YouTube

Dodano jedną funkcję do AI Copilot firmy Microsoft w przeglądarce Edge w tym tygodniu jest możliwość generowania streszczeń tekstowych filmów. Jednak funkcja...

UE osiąga wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, torując drogę dla prawa

Po rundzie intensywnych negocjacji w tym tygodniu prawodawcy w Brukseli osiągnęli obecnie ok „porozumienie tymczasowe” w sprawie proponowanej przez Unię Europejską ustawy o...

Święta Bożego Narodzenia z Batmanem, nowe filmy z serwisu Netflix i wszystko inne do obejrzenia

Witamy w najbardziej pracowitym sezonie kinowym w roku, kiedy naprawdę warto wybrać się do kin na filmy, a wszystko, co trafia...
Advertisment