NVIDIA Grace Hopper rozpoczyna nową erę superkomputerów AI


Wprowadzając fundamentalną zmianę w branży obliczeń o wysokiej wydajności w kierunku systemów opartych na sztucznej inteligencji, firma NVIDIA ogłosiła dzisiaj, że dziewięć nowych superkomputerów na całym świecie wykorzystuje superchipy NVIDIA Grace Hopper w celu przyspieszenia badań naukowych i odkryć. Łącznie systemy zapewniają 200 eksaflopów, czyli 200 trylionów obliczeń na sekundę, energooszczędnej mocy obliczeniowej AI.

Do nowych superkomputerów opartych na Grace Hopper, które trafią do sieci, należą EXA1-HE we Francji firmy CEA i Eviden; Helios w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet w Polsce od Hewlett Packard Enterprise (HPE); Alps w Szwajcarskim Narodowym Centrum Superkomputerowym firmy HPE; JUPITER w Centrum Superkomputerowym Jülich w Niemczech; DeltaAI w Narodowym Centrum Zastosowań Superkomputerowych na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign; oraz Miyabi w Japońskim Wspólnym Centrum Zaawansowanych Obliczeń Wysokiej Wydajności – utworzonym pomiędzy Centrum Nauk Obliczeniowych na Uniwersytecie Tsukuba a Centrum Technologii Informacyjnych na Uniwersytecie Tokijskim.

CEA, francuska Komisja ds. Energii Alternatywnych i Energii Atomowej oraz Eviden, spółka należąca do Grupy Atos, ogłosiły w kwietniu dostawę superkomputera EXA1-HE opartego na technologii BullSequana XH3000 firmy Eviden. Architektura BullSequana XH3000 oferuje nowy, opatentowany system chłodzenia ciepłą wodą, natomiast EXA1-HE jest wyposażony w 477 węzłów obliczeniowych opartych na Grace Hopper.

„Sztuczna inteligencja przyspiesza badania nad zmianami klimatycznymi, przyspiesza odkrywanie leków i prowadzi do przełomów w dziesiątkach innych dziedzin” – powiedział Ian Buck, wiceprezes ds. hiperskali i HPC w firmie NVIDIA. „Systemy wyposażone w technologię NVIDIA Grace Hopper stają się istotną częścią systemów HPC ze względu na ich zdolność do przekształcania gałęzi przemysłu przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności energetycznej”.

Ponadto Isambard-AI i Isambard 3 z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii oraz systemy w Los Alamos National Laboratory i Texas Advanced Computing Center w USA dołączają do rosnącej fali superkomputerów opartych na procesorach NVIDIA Arm, korzystających z superchipów Grace CPU Superchips i Platforma Grace Hopper.

Suwerenna sztuczna inteligencja
Dążenie do budowy nowych, bardziej wydajnych superkomputerów opartych na sztucznej inteligencji nabiera tempa, w miarę jak kraje na całym świecie uznają strategiczne i kulturowe znaczenie suwerennej sztucznej inteligencji – inwestując w krajowe i hostowane dane, infrastrukturę i siłę roboczą w celu wspierania innowacji.

Łącząc architekturę procesora NVIDIA Grace opartego na architekturze ARM i architektury procesora graficznego NVIDIA Hopper przy użyciu technologii połączeń NVIDIA NVLink – C2C, GH200 służy jako silnik napędzający naukowe centra superkomputerowe na całym świecie. Wiele ośrodków planuje przejście od instalacji systemów do prawdziwej nauki w ciągu miesięcy, a nie lat.

Reklama

Pierwsza faza Isambard-AI składa się z superkomputera HPE Cray EX2500 ze 168 superchipami NVIDIA GH200, co czyni go jednym z najwydajniejszych superkomputerów, jakie kiedykolwiek zbudowano. Kiedy pozostałych 5280 superchipów NVIDIA Grace Hopper dotrze tego lata do Narodowego Centrum Kompozytów na Uniwersytecie w Bristolu, wydajność wzrośnie około 32-krotnie.

„Isambard-AI pozycjonuje Wielką Brytanię jako światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji i pomoże wspierać innowacje w zakresie otwartej nauki zarówno w kraju, jak i za granicą” – powiedział Simon McIntosh-Smith, profesor obliczeń o wysokiej wydajności na Uniwersytecie w Bristolu. „Współpracując z firmą NVIDIA, zrealizowaliśmy pierwszą fazę projektu w rekordowym czasie, a po ukończeniu tego lata zaobserwujemy ogromny wzrost wydajności, co umożliwi postęp w analizie danych, odkrywaniu leków, badaniach klimatycznych i wielu innych obszarach”.

Przyspieszenie odkryć naukowych
Platforma przyspieszonego przetwarzania NVIDIA obejmuje procesory graficzne oparte na architekturze NVIDIA Hopper, superchipy procesorów NVIDIA Grace, superchipy NVIDIA Grace Hopper, sieć NVIDIA Quantum-2 InfiniBand oraz pełny pakiet oprogramowania NVIDIA AI i HPC.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

YouTube Music umożliwia wyszukiwanie poprzez nucenie do telefonu z Androidem

W aplikacji YouTube Music na Androida dostępna jest funkcja, która będzie po części Shazamem i po części Twoim przyjacielem, gdy powiesz „hej, co...

9to5Mac Overtime 019: Spójrz na te ramki, stary

Jeff jest szefem produkcji treści wideo w 9to5. Początkowo dołączył do 9to5Mac w 2016 roku, tworząc filmy, solucje, poradniki, pisemne samouczki i...

Ława przysięgłych przyznaje Bungie zwycięstwo na mocy przełomowej decyzji przeciwdziałającej oszustwom

Wczorajsza decyzja jury przyznała Bungie (PDF) porządną sumę 63 210 dolarów. – powiedział doradca Bungie, James Barker, w oświadczeniu przesłanym e-mailem na...
Advertisment