Nowy odcinek Wheel of Time nie bez powodu koncentruje się na Seanchan


Po kilku pamiętnych występach w Koło Czasu Sezon 2pierwsze cztery części serii Prime Video” Najeźdźcy Seanchan wreszcie zajmie centralne miejsce w odcinku 5, „Damane”. Oni też to wykorzystują, pokazując wszystko, od swojej kultury i polityki po modę, przez całą godzinę trwania odcinka. Co więcej, „Damane” również uderza w sedno Koło Czasudrugi sezon wyjaśnił już aż nadto wyraźnie: Seanchan stanowią główne zagrożenie, którego motywacje są bliższe niż standardowa armia fantasy, której celem jest podbój świata.

[Ed. note: This post contains spoilers for The Wheel of Time season 2, episode 5.]

Oczywiście Seanchan Do chcą podbić świat i – opierając się na szorstkich proklamacjach Wielkiego Lorda Turaka Daniela Francisa – nie obchodzi ich, kto o tym wie. Łatwo więc byłoby je spisać na straty jako kolejną wymyśloną potęgę militarną nastawioną na globalną dominację. I do pewnego stopnia jest to prawda, jak przyznał producent Holger Reibiger podczas niedawnego filmu Polygon Koło Czasu umówiona wizyta. Reibiger opisuje Seanchanów jako „zło” i „nową ciemność”, co stawia ich w tym samym obozie, co bezlitosne sługi Mordoru w innej produkcji Amazon Studios, The Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy.

Jednak to nie cała historia i Dlaczego Seanchan zdecydowali Koło Czasu wszechświat byłby lepszy, gdyby rządzili, tam sprawy stają się ciekawsze — nie mówiąc już o straszniejszych. Seanchan nie próbują kierować programem tylko dlatego, że chcą, ale dlatego, że w to wierzą Posiadać Do. Jak sugerują dialogi w „Damane”, podobnie jak w oryginalnym Koło czasu autora Roberta Jordana powieści, tym ludziom dorastało się w przekonaniu, że ich oczywistym przeznaczeniem jest rządzenie krainami za morzem. Uzbrojeni w to bezwzględne, pewne siebie przekonanie, ucieleśniają najgorsze aspekty kolonializmu i wyjątkowości, co czyni ich tak samo niebezpiecznymi jak CiemnyHordy Trolloków.

Reklama

Zdjęcie: Jan Thijs/Prime Video

Ta lektura jest poparta jednym z Koło Czasu reżyserzy sezonu 2, Sanaa Hamri, która rysuje bezpośrednie podobieństwa między fikcyjnym Seanchanem a różnymi imperiami na przestrzeni historii. „Przede wszystkim żyjemy w świecie, który jest wyjątkowy Koło Czasu, gdzie kobiety dzierżą władzę. […] Seanchan przybywają, atakują niczym potęgi kolonialne i odbierają im tę władzę” – mówi. „I myślę, że to jest wielki symbol tematów, którymi zajmowaliśmy się jako ludzie na Ziemi, a także w serialu”.

Hamri nie był też jedynym członkiem załogi, który chciał oprzeć się na podejściu Seanchan jako kolonizatorów. Według projektantki kostiumów Sharon Gilham showrunner Rafe Judkins również chciał wykorzystać to skojarzenie. „Jedna z rzeczy, które powiedział Rafe [when discussing the Seanchan] to tak, jak wtedy, gdy pierwsi osadnicy przybyli do Nowego Świata i tak to właśnie wygląda [reaction] tak jak, Co to za rzecz, której nigdy wcześniej nie widziałem?Gilham dodała, że ​​sama chciała uwzględnić wizualne wskazówki dla innej kolonialnej czerwonej flagi Seanchan – szerzącego się w ich imperium niewolnictwa – w projektowaniu zniewolonych kobiet przekazujących przekazy, damane.

damane mieć te złote zatyczki do ust; tego nie ma w książkach” – mówi. „Ale kiedy przeprowadzałem badania, jedną z rzeczy, na którą natknąłem się w informacjach badawczych sprzed Azteków, był rzeczywisty obraz dużego złotego korka i pomyślałem, że to naprawdę fajne. Sugeruje to również, że damane zostali uciszeni i są niewolnikami”.

Moralna pewność, z jaką knebel i obroża Seanchan Egwene al’Vere (Madeleine Madden) i inne kobiety potrafiące władać Jedyną Mocą, to tylko jeden ze sposobów, w jaki ukazuje się ich wyjątkowość. W końcu nie zmusza się kogoś do noszenia smyczy i paradowania z nim w miejscach publicznych, jeśli uważa się go za równego sobie. Inne są bardziej subtelne, ale nie mniej podstępne.

Ujęcie z daleka przedstawiające przywódczynię Seanchan siedzącą na szczycie piramidy ze swoją armią i otaczającą ją zdobytą wioską

Zdjęcie: Prime Video

Weźmy rzekome znaki, które pokierowały inwazją Seanchan, o której mowa w Koło Czasu piąty odcinek drugiego sezonu — czymże jest, jeśli nie ich wersja bycia prowadzonym (i wspieranym przez) boskość? Następnie jest struktura samego społeczeństwa Seanchan, któremu przewodniczy Krew. Wyróżniający się ogolonymi głowami i skandalicznie długimi paznokciami, Krwawi są w większości bezpośrednio spokrewnieni z założycielem imperium, Luthairem Paendragiem Mondwinem i jego pierwotnymi armiami – ale czasami wynoszą zwykłych ludzi do swojego poziomu. W praktyce oznacza to, że styl życia Seanchana opiera się na idei, że im bliżej jesteś bycia uważanym za OG Seanchana, tym większe masz prawo do wywierania wpływu na otaczających Cię ludzi (a co za tym idzie, na cały świat).

(Nawiasem mówiąc, duże paznokcie Turaka i Karimy McAdamsów, Lady Suroth, królują Koło Czasu sezon 2 był tak wielkim logistycznym bólem głowy, jak można było się spodziewać, jeśli chodzi o choreografię walk na miecze: „Dużo ćwiczyliśmy” – przyznaje z uśmiechem koordynator kaskaderów Jan Petrina.)

Co więc oznacza cała ta rozmowa o kolonializmie i wyjątkowości Seanchan? Koło Czasu trzy pozostałe odcinki sezonu 2? Cóż, odcinek 5 najwyraźniej rozwiewa wszelkie wątpliwości, że ten sezon zmierza w stronę ostatecznej rozgrywki pomiędzy siłami Seanchan a bohaterem serialu Randem al’Thorem (Josha Stradowski) i jego sojusznikami, jak opisano w drugiej książce Jordana, Wielkie Polowanie. W związku z tym widzowie powinni oczekiwać, że Seanchan z entuzjazmem odpowiedzą na pierwsze prawdziwe wyzwanie związane z ich dogmatycznymi planami ekspansji imperium.

I bez względu na to, czy Seanchanowie okażą się zwycięzcami, czy przegranymi, historia (i kanon Jordanii) sugeruje, że podobnie jak wszyscy kolonizatorzy, jest mało prawdopodobne, aby w przyszłych sezonach ponownie przemyśleli całą kwestię „rządzenia światem”. Dlaczego mieliby? W końcu to ich Prawidłowy.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MINISFORUM wprowadza na rynek płytę BD770i ITX z procesorem AMD Ryzen 7 7745HX

MINISFORUM wprowadza dziś na rynek płytę główną BD770i ITX „Mobile on Desktop”, która jest wyposażona w 8-rdzeniowy procesor AMD „Zen 4” Ryzen 7...

W przyszłym roku LG wyrzuci ze swoich telewizorów technologię ATSC 3.0

ATSC 3.0 to kolejna główna wersja formatu nadawanej telewizji. (Wersja 2.0 była pomyślana jako aktualizacja kompatybilna wstecz, która ostatecznie została anulowana na...

Microsoft kończy aktywację systemu Windows przy użyciu kluczy Windows 7 i 8

Przez ponad dziesięć lat od premiery systemu Windows 8 system Windows skrywał niezbyt dobrze strzeżoną tajemnicę; możesz aktywować instalację za pomocą klucza...
Advertisment