Nowy kontrakt z WGA zmieni sposób działania Hollywood


(Ujawnienie: The Verge redakcja jest również zrzeszona w Writers Guild of America, East.)

WGA opublikowała dziś wieczorem podsumowanie kontraktu i to historyczne. Najbardziej błyskotliwe zwycięstwa WGA dotyczą podwyżek płac i sztucznej inteligencji. Podwyżki są ogólnie znaczące, przy czym zauważalny jest wzrost wynagrodzeń w przypadku „wysokobudżetowych filmów wideo na żądanie w ramach subskrypcji” (np. Netflix) i filmów przesyłanych strumieniowo.

„Sztuczna inteligencja to coś błyskotliwego… Dane zmieniają zasady gry”.

WGA twierdzi, że twórcy funkcji streamingowych powinni spodziewać się minimalnego wzrostu wynagrodzenia o 18 procent, pod warunkiem, że budżet filmu będzie wynosił co najmniej 30 milionów dolarów, plus 26-procentowy wzrost podstawy rezydualnej.

Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, WGA osiągnęła w zasadzie to, czego oczekiwała od początku. Zgodnie ze streszczeniem umowy sztuczna inteligencja nie będzie mogła pisać ani przepisywać materiałów literackich, a materiały wygenerowane przez sztuczną inteligencję nie będą mogły zostać wykorzystane jako materiał źródłowy. Zatem dyrektor nie będzie mógł poprosić ChatGPT o wymyślenie historii i poprosić scenarzystów o przekształcenie jej w scenariusz, do którego dyrektor ma prawa.

WGA „zastrzega sobie również prawo do stwierdzenia, że ​​wykorzystywanie materiałów pisarzy do szkolenia sztucznej inteligencji jest zabronione przez MBA lub inne prawo”. Oznacza to, że jeśli zmienią się przepisy lub szkolenie AI stanie się przedmiotem sporu dla członków gildii, WGA będzie mogła nazwać to wyzyskiem. Jest to prawdopodobnie związane z propozycją zaproponowane w Kalifornii przepisy regulujące wykorzystanie materiałów do szkolenia sztucznej inteligencji.

Reklama

Ale „sztuczna inteligencja to rzecz, która rzuca się w oczy. Dane zmieniają reguły gry” – Katharine Trendacosta, dyrektor ds. polityki i rzecznictwa w Electronic Frontier Foundation oraz reporterka relacjonująca strajk dla Wice I Dezerter, powiedział mi.

I raczej się z tym zgadzam. jako Los Angeles Times odnotowany na początku tego tygodnia przesyłanie strumieniowe danych było w zasadzie czarną dziurą. Oznacza to, że nikt pracujący nad projektami w Hollywood nie wiedział, jak dobrze radzą sobie te projekty, co stwarzało problem, ponieważ wynagrodzenie za projekty jest bezpośrednio powiązane z wynikami.

Teraz studia będą musiały dostarczać WGA aktualne dane. W szczególności „całkowita liczba godzin transmisji strumieniowej, zarówno w kraju, jak i za granicą, samodzielnie wyprodukowanych, wysokobudżetowych programów do transmisji strumieniowej”. Oznacza to, że Netflix, Disney Plus, Amazon i inni streamerzy nie będą w stanie wymyślać dziwnych wskaźników ani bezsensownych rankingów odnoszących się do samego siebie, aby przekazać WGA. Liczby podawane przez studia mogą podlegać umowom NDA, więc reszta z nas niekoniecznie będzie miała dostęp do tych danych. Jednak WGA nadal będzie w stanie publikować zbiorcze dane, co da nam znacznie bardziej szczegółowe i odkrywcze spojrzenie na branżę przesyłania strumieniowego niż cokolwiek, co mieliśmy wcześniej.

A kiedy w obiegu zaczną krążyć prawdziwe liczby, streamerom znacznie trudniej będzie stwierdzić, że projekt zakończył się sukcesem, gdy nikt, kogo znasz, nigdy o nim nie słyszał lub nie powie, że program zostanie odwołany z powodu braku zainteresowania, podczas gdy liczby sugerują inną historię.

Branża transmisji strumieniowej rozkwitła dzięki nieprzejrzystości danych, co pozwala branży fikcji na przekręcanie historii według własnego uznania za pomocą starannie spreparowanych danych. Teraz członkowie WGA będą mieli dostęp do prawdziwych, rzeczywistych i twardych danych, a kiedy dżin wyjdzie z butelki, znacznie trudniej będzie go wcisnąć z powrotem.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Noblechairs ogłasza krzesło gamingowe LEGEND Shure Edition

Przedstawiamy krzesło gamingowe Noblechairs LEGEND SHURE Edition. We współpracy z Shure, wiodącym światowym producentem sprzętu audio, w tym legendarnych mikrofonów SM7B i...

AGON by AOC przedstawia ultrawide monitory do gier CU34G2XE i CU34G2XP

AGON firmy AOC — jednej z wiodących na świecie marek monitorów do gier i akcesoriów IT — z dumą przedstawia dwa nowe 34-calowe...

GameSir wprowadza na rynek mobilny kontroler gier G8 Galileo

GameSir, wiodący dostawca innowacyjnych, wysokiej jakości urządzeń peryferyjnych do gier, z radością prezentuje swoje najnowsze arcydzieło, mobilny kontroler gier GameSir G8 Galileo, przełomową...
Advertisment