Nowy dysk SSD 980 NVMe firmy Samsung kosztuje mniej, więc jego zakup jest mniejszy


Samsung ogłosił swój najnowszy dysk SSD, kontynuację 970 Evo o nazwie 980. Dysk jest dyskiem NVMe M.2 PCIe 3.0 i jest on również przystępny cenowo. Kosztuje do 129,99 USD za wersję 1 TB i zaledwie 49,99 USD za model 250 GB.

Jest powód niskiej ceny – jest to pierwszy w historii dysk SSD NVMe bez DRAM firmy Samsung, środek obniżający koszty, z którym wielu innych producentów pamięci masowych już parało się z różnym powodzeniem. W modelu 980 brakuje szybkiej dynamicznej pamięci o dostępie swobodnym, zwykle używanej do mapowania zawartości dysku SSD, co pomogłoby mu szybko i efektywnie obsłużyć dane.

Jednak pomimo usunięcia tej funkcji, Samsung zachwala imponującą wydajność w porównaniu z innymi opcjami bez DRAM, ponieważ ten dysk wykorzystuje funkcję bufora pamięci hosta w specyfikacji NVMe. W przypadku Samsunga wykorzystuje do 64 MB pamięci DRAM twojego procesora przez PCIe, aby odebrać luz w imieniu dysku SSD. Rezultat nie jest tak szybki, jak dysk SSD z własną pamięcią DRAM, ale funkcja bufora pamięci hosta pomaga mu działać znacznie lepiej niż model, w którym całkowicie go brakuje – podczas gdy można uzyskać pewne oszczędności. Samsung twierdzi, że ten dysk SSD może osiągnąć prędkość sześciokrotnie większą niż dysk SSD oparty na SATA.

W osiągnięciu tych dużych prędkości pomaga również funkcja Intelligent TurboWrite 2.0 firmy Samsung, która zwielokrotnia maksymalny przydzielony obszar bufora w 980 do 160 GB, w porównaniu z zaledwie 42 GB w 970 Evo. Ta funkcja symuluje szybką wydajność jednowarstwowej komórki (SLC) w 980, pomimo faktu, że wykorzystuje 3-bitową pamięć wielowarstwową (MLC) i ma na celu zapewnienie trwałej wydajności podczas przesyłania dużych plików.

Reklama

Zestaw 1 TB kosztuje 129,99 USD, model 500 GB to 69,99 USD, a model 250 GB 49,99 USD.
Zdjęcie: Samsung

Samsung twierdzi, że wersja 980 z 1 TB może zapewnić do 3500 MB / s sekwencyjnego odczytu i 3000 MB / s zapisu, co jest mniej więcej na równi z szybkim (i droższym) 970 Evo Plus SSD, pokonując najwyższy sekwencyjny dysk 970 Evo szybkość pisania. To jest dalekie od tego Samsung 980 Pro, jednak, który oferuje sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu odpowiednio do 7000 MB / si 5000 MB / s, po podłączeniu do płyty głównej z obsługą PCIe 4.0.

Jak zwykle, przy mniejszych pojemnościach następuje gwałtowny spadek wydajności: na przykład low-endowy model 250 GB zapewnia do 2900 MB / s sekwencyjnego odczytu i 1300 MB / s sekwencyjnego zapisu. Jedną z innych ważnych atrakcji w całym asortymencie jest to, że nawet bez pamięci DRAM Samsung twierdzi, że losowe prędkości odczytu i zapisu na wejściu i wyjściu podczas intensywnych zadań są podobne do 970 Evo i niedaleko od 970 Evo Plus.

Tak więc, nawet pomijając komponent, który pomaga dyskowi SSD działać szybko, Samsung 980 nadal wydaje się bardzo szybki. Jeśli jesteś ciekawy, systemy testowe Samsunga, które dostarczyły te testy, obsługują procesor Intel Core i7-6700K, Ryzen 7 3700X i 8 GB pamięci RAM DDR4 2133 MHz.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Spoglądanie przez przezroczysty laptop Lenovo w przyszłość science-fiction

Rok po naprężeniu mięśni badawczo-rozwojowych za pomocą a składany laptop Lenovo, które rozszerzyło swój ekran za pomocą prostego naciśnięcia przycisku, powraca do tematu...

MWC 2024: ThinkPady Lenovo stają się szybsze i łatwiejsze w użyciu

Podczas Laptop ThinkBook z przezroczystym wyświetlaczem Lenovo, które zaprezentowało na MWC 2024, to tylko weryfikacja koncepcji, firma zapowiedziała także odświeżone wersje kilku ThinkPadów...
Advertisment