Nowe nagranie LOG na iPhonie 15 i dlaczego jest to ważne [Video]


Apple nie spędził zbyt wiele czasu na wydarzeniu Wonderlust, omawiającym ulepszenia wideo wprowadzane w iPhonie 15 Pro, ale w tej generacji zastosowano kilka znaczących ulepszeń dla profesjonalistów zajmujących się wideo. Od kolorów LOG i obsługi ACES po zwiększoną liczbę klatek na sekundę podczas nagrywania w ProRes – to kilka dużych ulepszeń – ale co to właściwie oznacza dla nieprofesjonalistów zajmujących się wideo?

Wideo: nagrywanie wideo LOG na iPhonie 15 Pro

Nagrywanie Apple ProRes vs H265

Większość filmów przechwytywanych na iPhonie to HEVC, określany również jako H265. To bardzo wydajny kodek wideo (dosłownie w nazwie – High Efficiency Video Coding). Chociaż ma to zaletę w postaci małych plików i wysokiej jakości, jest to bardzo skompresowany format. ProRes to kolejny skompresowany format, ale lepiej nadaje się do profesjonalnej produkcji wideo.

Prędkość transmisji danych

Pierwszą dużą zaletą nagrywania ProRes na iPhonie jest zwiększona szybkość transmisji danych. Podczas nagrywania wideo 4k30fps w standardowym formacie wideo H265 iPhone’a przechwytywanie zajmuje 190MB pamięci, ta sama minuta wideo ProRes 4k30fps zajmuje aż 6GB pamięci. Ale oba są znacznie mniejsze niż około 50 GB, jakie może zająć minuta nieskompresowanego wideo 4K. Aby to zmniejszyć, stosuje się dwie główne metody kompresji.

Kompresja wewnątrzklatkowa

Podobnie jak w przypadku standardowego obrazu JPEG lub obrazów HEIF przechwytywanych na telefonie iPhone, kompresja wewnątrzklatkowa obejmuje pojedynczą klatkę wideo i ją upraszcza. Zasadniczo grupuje bloki pikseli o podobnych kolorach i używa jednego koloru do zdefiniowania wszystkich tych pikseli. Poprawnie wykonany obraz będzie wyglądał prawie niezmieniony w stosunku do nieskompresowanego obrazu, ale zajmie ułamek miejsca w pamięci.

Reklama

Kompresja międzyklatkowa

Podczas gdy kompresja wewnątrzklatkowa zmniejsza ilość miejsca potrzebnego do przechowywania każdego obrazu, celem kompresji międzyklatkowej jest zmniejszenie ogólnej liczby potrzebnych zdjęć. Zamiast zapisywać pełny obraz 24, 30 lub 60 razy na sekundę, kompresja międzyklatkowa rejestruje zmiany między klatkami. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bardziej statycznego tła, gdzie duże fragmenty obrazu pozostają takie same przez cały film.

Wcześniejsza klatka po lewej stronie, druga klatka z czerwonym kolorem wskazującym, gdzie potrzebne są nowe dane, po prawej.

Większość kodeków wideo, takich jak H265, które można przechwycić na iPhonie, korzysta z obu typów kompresji; od czasu do czasu będzie używany pełny obraz lub klatka kluczowa skompresowana kompresją wewnątrzklatkową. Następnie użyje kompresji międzyklatkowej, aby wyświetlić o wiele więcej klatek, zanim ostatecznie udostępni kolejną klatkę kluczową.

ProRes różni się tym, że wykorzystuje tylko kompresję wewnątrzklatkową. Każda klatka wideo jest zapisywana jako osobny pełny obraz. Ułatwia to pracę profesjonalnym montażystom, ponieważ podczas przeglądania edytora wideo komputer musi wyświetlić tylko jedno zdjęcie, zamiast obliczać wszystkie zmiany pomiędzy każdą klatką kluczową.

To porównanie jest zdecydowanie nadmiernym uproszczeniem, więc jeśli szukasz więcej szczegółów technicznych i liczb, zdecydowanie polecam przyjrzeć się Biała księga dotycząca ProResktóry zawiera bardziej szczegółowe informacje, oraz ten artykuł na temat HEVC to staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Kolor LOG

Chociaż oba sposoby kompresji obrazów składających się na wideo to H265 i ProRes, żaden z nich nie wpływa bezpośrednio na sposób rejestrowania samych kolorów.

ProRes rejestruje kolory przy użyciu dziesięciu bitów danych, dzięki czemu jest w stanie zdefiniować ponad miliard kolorów. Rec709 i większość standardowych filmów wideo jest skonfigurowana tak, aby maksymalnie wykorzystać te dziesięć bitów. Ciemne i zacienione obszary obrazu znajdują się na jednym końcu danych, a światła i jasne sekcje znajdują się po przeciwnej stronie. Jest on rozłożony na wszystkie dziesięć bitów, więc kolory pośrodku najdokładniej odzwierciedlają to, jak powinny wyglądać dla oka, ale w rezultacie nie ma zbyt wiele informacji, aby oddzielić naprawdę ciemne od naprawdę jasnych sekcji danych. Zwykle taki wygląd jest tym, czego potrzebujesz, ale nie jest idealny, jeśli chcesz dostosować kolory podczas edycji.

Przebieg wideo Rec709/Standard po lewej stronie, przebieg logiczny po prawej.

Strzelanie do kłód jest całkowitym przeciwieństwem. Zasadniczo stosuje krzywą logarytmiczną do informacji o kolorze, aby skompresować te dane do mniejszej części z dziesięciu bitów danych, otwierając więcej miejsca na rejestrację ciemniejszych cieni i jaśniejszych świateł. Ta różnica między najciemniejszymi i najjaśniejszymi danymi, jakie można zarejestrować, nazywana jest zakresem dynamicznym kamery.

Klatka wideo Rec709/Standard po lewej stronie, klatka logiczna po prawej.

Wadą tego jest to, że jeśli spróbujesz obejrzeć plik wideo dziennika w takiej postaci, w jakiej został nagrany, kolory nie będą wierne. Kontrast obrazu jest bardzo mały, a kolory są pozbawione nasycenia; można to naprawić w oprogramowaniu do edycji, stosując LUT do tego pliku. LUT wie, jak krzywa zmieniła kolor z czujnika kamery na nagranie, i może w zasadzie zastosować odwrotne zmiany, aby wyglądało tak, jak można się spodziewać po normalnym wideo.

Oprócz wyższego zakresu dynamiki, jaki można uzyskać dzięki logowi, znacznie łatwiej jest dostosować wideo do własnych upodobań. Jeśli zrobiłeś zdjęcie ciemniejsze niż chciałeś lub zbyt jasne, możesz łatwo nieco dostosować ekspozycję. Podobnie możesz łatwiej dostosowywać kolory między różnymi aparatami, aby dopasować je do siebie, niż w przypadku żywych, nasyconych kolorów, jakie zapewnia fotografowanie w trybie Rec709.

Kiedy strzelać do dziennika

Strzelanie do dziennika nie zawsze jest konieczne. W przypadku większości moich materiałów typu A-Roll, w których stoję przed kamerą, ponieważ mam kontrolę nad wszystkimi błyskawicami, normalny profil kolorów działa dobrze. Jeśli nagrywałem przed jasnym oknem lub na zewnątrz, gdzie warunki oświetleniowe mogą się zmieniać, nagrywanie w dzienniku zapewniłoby większą elastyczność i pozwoliło uzyskać pożądany wygląd po edycji.

Ilekroć kręcę materiał filmowy ze startu rakiety dla naszej siostrzanej witryny SpaceExplored.com, profile dziennika są niezbędne. Fotografowanie kłody pozwala mi zachować szczegóły płomieni silnika, a jednocześnie uchwycić otoczenie, dzięki czemu mogę stworzyć pożądany wygląd, nawet przy zmieniających się warunkach oświetleniowych.

ACES i nagrywanie zewnętrzne

The System kodowania kolorów Akademii to branżowy standard zarządzania kolorami podczas produkcji i postprodukcji. Apple nie poświęcił temu dużej części prezentacji, ale ułatwia to utrzymanie spójnego odwzorowania kolorów podczas edycji, a następnie końcowego wyświetlania.

Nagrywanie zewnętrzne to jeszcze większa poprawa. Wraz z wprowadzeniem USB-C do linii iPhone’a 15, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max będą mogły nagrywać wideo ProRes w rozdzielczości 4k60FPS bezpośrednio na zewnętrzny dysk SSD. Wygląda na to, że będzie to zewnętrzne nagranie wymagany do przechwytywania w rozdzielczości 4k60 ProRes. Dzięki temu przesyłanie materiału filmowego podczas usuwania będzie znacznie łatwiejsze limit przechowywania dla wyższych rozdzielczościwięc może warto wybranie dysku zewnętrznego.

Wersja 9to5Mac

Dla przeciętnego użytkownika

Większość ludzi nie ma potrzeby fotografowania w trybie ProRes, nie mówiąc już o profilu dziennika. Ludzie zawsze mówią: „najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie” i teraz jest to bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek. Domyślne nagrywanie wideo iPhone’a zajmuje niezwykle mało miejsca, a kolory są wyraziste, więc łatwo uchwycić chwilę, a następnie udostępnić ją w mediach społecznościowych lub po prostu wrócić do niej później. Jeśli nie planujesz wykorzystać materiału z iPhone’a w większej produkcji lub zmieszać go z innymi aparatami, kręcenie w trybach bardziej skoncentrowanych na produkcji nie będzie opłacalne.

Samo upewnienie się, że nagrywasz w rozdzielczości 4K, HDR i przy żądanej liczbie klatek na sekundę, poprawi jakość Twojego wideo o wiele więcej niż rejestrowanie nagrań, a następnie zastosowanie domyślnej tabeli LUT.

Dla profesjonalisty wideo

Jeśli jesteś przyzwyczajony do fotografowania aparatami bezlusterkowymi lub kamerami kinowymi i pracujesz w edytorze nieliniowym, nagrywanie dziennika iPhone’a odblokowuje kolejne narzędzie, które warto zrozumieć. Chociaż możesz nie chcieć przełączać się na iPhone’a przez całe swoje nagrywanie, jeśli coś dzieje się szybko i nie masz czasu na ustawienie aparatu lub chcesz umieścić aparat w szczególnie ryzykownym miejscu, możliwość fotografowania z użyciem dziennika kolor i ProRes na iPhonie pomogą Ci zachować otwarte opcje.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

W ramach nowej umowy LG Electronics będzie dostarczać ładowarki do pojazdów elektrycznych firmie ChargePoint

Firmy ogłosiły dzisiaj, że południowokoreańska firma LG Electronics współpracuje z ChargePoint w celu zainstalowania większej liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych w USA. W...

Gwarancja blokady cen T-Mobile nie jest prawdziwa, twierdzi BBB; reklamy wycofane

Oddział Better Business Bureau (BBB) ​​stwierdził, że T Mobile gwarancja blokady ceny nie jest czymś takim i wezwał firmę do zaprzestania jej reklamowania. Ten...

Nintendo Direct czerwiec 2024: godzina rozpoczęcia i sposób oglądania na żywo

Atak letnich wiadomości o grach może w końcu dobiec końca – ale nie wcześniej niż Nintendo wyrazi swoją opinię. Śledzenie wydarzeń z...
Advertisment