Nowa wersja Rocky IV Sylvestra Stallone pokazuje głęboką pasję do serii


To spojrzenie na wersję reżyserską Sylvestra Stallone Rockowy VI został pierwotnie opublikowany w 2021 roku, kiedy ukazała się nowa edycja. Został zaktualizowany i ponownie opublikowany w związku z nowym zainteresowaniem serią Rocky — a zwłaszcza miejscem Stallone w niej — po Credo III.

Nie ma w tym nic złego Rocky IVfilm o ultra-skomercjalizowanym pięknie lat 80. Sylwester Stallone umiejętnie wykorzystał antyrosyjską pychę Rambo: Pierwsza krew, część II aby przedstawić zachodnim widzom przyjemną dla tłumu historię przegranej w zimnej wojnie. Wróg: Ivan Drago (Dolph Lundgren), niszczący, walczący wybawca Związku Radzieckiego. „Cokolwiek uderzy, zniszczy” — przechwala się popielniczkowy przewodnik Drago. Kiedy Rosjanin zabija byłego przeciwnika Rocky’ego, który stał się najlepszym przyjacielem, Apollo Creed (Carl Weathers) w meczu pokazowym, jasne jest, że nadchodzi amerykańska kolacja, a Stallone serwuje ją z mnóstwem błysku MTV, który był w modzie w tamtym czasie.

Rocky IV jest znaczącym filmem swojej epoki. Dziewięć filmów w serii, to jest nadal najbardziej dochodowym wpisem partii. Nie jest to ulubiony film Rocky’ego, ale nikt w historii świata nie zaczął go oglądać i nie wyłączył. Jest to naukowo udowodniony fakt. I jest to powszechnie uznana prawda, że ​​ani jedna osoba na planecie nigdy nie była w potrzebie wersji reżyserskiej.

Oprócz Stallone’a.

Biorąc pod uwagę jego niezwykle smukłą narrację trwającą 91 minut, Rocky IV jest bardziej montażem szkoleniowym niż filmem. Więc kiedy Stallone ogłosił swój plan rozszerzonej wersji reżyserskiej, pomysł brzmiał jak woda na SNL Digital Short. Ale aktor-reżyser był śmiertelnie poważny i teraz taki jest Rocky IV. Ten niegdyś krzykliwy probierz kina lat 80. został przekształcony w dziwnie ponurą refleksję na temat kodeksu wojownika. Wizualnie i tonalnie to zupełnie inne doświadczenie. Wyjaśnijmy sobie: obiecane w ogłoszeniu prasowym „42 minuty nowego materiału filmowego” są, ale 93 minuty (z napisami) oznaczają również jedną trzecią filmu, który był ostoją telewizji kablowej od początku minęła epoka głasnosti. To nie jest wujek twojego brodatego pokolenia X Rocky IV.

Reklama

Zdjęcie: MGM Pictures

Oryginalny Skalisty zmienił Stallone w światową supergwiazdę. W 1976 roku zdobył Oscara za najlepszy film Sieć, Wszyscy Ludzie Prezydenta, I Kierowca taksówki. Wszystkie sequele były migawkami z kariery Stallone w momencie ich powstania: Rocky II opowiada o nocnym sukcesie zmagającym się z wymaganiami nagłej sławy; Rocky III zmaga się z utratą głodu, który dotyka mistrzów/gwiazdy na szczycie ich gry; Rocky V przedstawia nieuchronny upadek mistrza; Rocky’ego Balboa obala twierdzenie F. Scotta Fitzgeralda, że ​​w życiu Amerykanów nie ma drugich aktów; i Kredo trylogia zajmuje się znaczeniem dziedzictwa. Ale Rocky IV naprawdę nie jest o niczym.

Apollo i Rocky patrzą na zbliżającą się emeryturę, ale intymne obawy pierwszego z nich przed przejęciem przez Rosję świata boksu za pomocą stworzonych w laboratorium supermenów są szorstkie w porównaniu z jakąkolwiek sensowną introspekcją. Jest w tym odrobina ludowej legendy Johna Henry’ego, ale w istocie jest to film o zemście, zakwaszony przez jakieś przesłodzone usta o Amerykanach i Rosjanach uczących się postrzegać siebie nawzajem jako bliźnich (co całe Biuro Polityczne wstaje i wiwatuje zakończenie filmu).

Tak samo jak przerobiona wersja Stallone’a, Rocky IV: Rocky kontra Drago, ulepszenie? W kilku przypadkach absolutnie. Jak przedstawiono w przeróbka filmu dokumentalnego dostępna na YouTube, Stallone jest przerażony liczbą niecelnych ciosów, które trafiły do ​​kinowej wersji z 1985 roku. Jest dumny z zaciekłości ostatniej walki (tak jak powinien być, biorąc pod uwagę, że seria prostych ciosów Lundgrena w klatkę piersiową pozostawiła go z opuchniętym sercem, które wylądowało na OIOM-ie), ale w dzisiejszym rozdmuchanym świecie HD te sporadyczne powiewy są rażąco oczywiste. W powtórce prawie każdy cios ląduje z realistycznym uderzeniem, chociaż niektóre z absurdalnie podkręconych projektów dźwiękowych zostały faktycznie zmniejszone.

Stallone również wrócił i wstawił wiele alternatywnych ujęć, które całkowicie zmieniają tragiczny łuk Apollo Creed. Zmierzenie się z Drago nie jest już aktem głupiej pychy, ale obowiązkiem, co wyraźnie widać w pochwałach Duke’a, gdzie trener Creeda i domyślny ojciec elokwentnie broni fatalnej decyzji swojego wojownika: „Wojownik ma prawo wybrać swoją drogę życiową i swoją drogę śmierci”.

To przypomina nowo dodany moment w walce Creeda z Drago, gdzie Rocky błaga swojego przyjaciela: „Nie rób mi tego”. „Robię to dla siebie” — warczy Apollo. To sprawia, że ​​nieuchronna walka Rocky’ego z Drago ma głębszy cel niż zemsta; on również przestrzega kodeksu wojownika i nie dba o to, czy wszyscy, nawet jego kochająca żona Adrian (Talia Shire), uważają to za akt samobójstwa.

Rocky trzyma w ramionach umierającego Apollo Creeda po meczu bokserskim

Obraz: MGM

To, jak pasuje to do zrekonfigurowanego łuku Drago, jest trudne. W wersji teatralnej bunt Drago w późnej walce przeciwko jego opiekunom wydawał się aktem rozdrażnionego dziecka. („Walczę o siebie!”) W tej wersji Drago jest przedstawiany jako niezgrabnie chętny uczestnik rosyjskiej propagandy. Próbuje odpowiedzieć na pytania na konferencji prasowej, ale szybko przerywa mu jego menedżer gaduły. Pod zrobotyzowaną fasadą kryje się człowiek i dzięki temu Credo IIwiemy, ile ostatecznie będzie go kosztować jego opór.

Niestety, Stallone wyeliminował wybuch oburzenia Brigitte Nielsen, gdzie jej szczerze brzmiące twierdzenia o groźbach śmierci pod adresem męża są wyśmiewane przez media. W wersji reżyserskiej Drago może mieć nieco bardziej ludzki wymiar (jego oszołomiona perspektywa podczas występu Jamesa Browna w „Living in America” sprawia, że ​​czuje się jak 5-latek gubiący się w wesołym miasteczku), ale aparatczyk Nielsena został zredukowany do karykatury o zimnym sercu. Wydaje się to niesprawiedliwym kompromisem.

To, czego Stallone nie może całkowicie wymazać, to zasadnicza głupota filmu, który został nakręcony i zmontowany, aby przemówić do widzów oszalałych na punkcie teledysków. Przekonująco broni siły montażu w dokumencie i nie majstrował za dużo z tymi sekwencjami w tej wersji. (Największą zmianą jest nadanie retrospekcji w sekwencji „No Easy Way Out” odcienia sepii.) Bije się za pominięcie najbardziej mięsistych elementów dramatu, ale sceny, które pozwala oddychać w tej przeróbce, są całkowicie sprzeczne z pełna adrenaliny estetyka filmu, który stworzył.

Wyprał komiksową żywiołowość kinematografii Billa Butlera, co tylko sprawia, że ​​ten przerośnięty film rozrywkowy jest trochę martwy w środku. A co najbardziej kontrowersyjne, wyeliminował wszelkie ślady robota Pauliego, Sico. Robiąc to, zredukował występ Burta Younga do prawie zera, co osłabia wpływ głupkowatego wzruszającego wybuchu wdzięczności dla Rocky’ego przed walką Pauliego. („Gdybym tylko mógł rozpiąć się i wyjść i być kimś innym, chciałbym być tobą”) Paulie jest integralną częścią sagi Balboa i zasługuje na coś lepszego.

Pasja Stallone do postaci Drago jest zaraźliwa, a obserwowanie, jak skrupulatnie dopracowuje 35-letnie sceny w pakiecie montażowym Sunset Strip, jest nieoczekiwanym dreszczykiem emocji. Duch wojownika jest bardzo żywy w 75-letnim autorze. Stallone został wykluczony Credo IIIi od tego czasu jest zdystansowany od franczyzy nie jest już właścicielem praw. Ale nadal czuje silne poczucie własności nad historią i jej dziedzictwem. Nikogo nie powinno dziwić, że wciąż inwestuje w to, jak ludzie postrzegają te filmy i co widzą, oglądając je ponownie, dziesiątki lat po premierze.

Rocky IV: Rocky kontra Drago jest dostępny do wypożyczenia lub zakupu przez Amazonka, Wudui inne platformy cyfrowe.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Ogłoszono bezpłatne gry PlayStation Plus z kwietnia 2023 r. na PS4, PS5

Darmowe gry dla subskrybentów PlayStation Plus Essential na kwiecień Poznać twojego Stwórcę, Sackboy: wielka przygoda, I Ogony z żelazaSony ogłoszono w...

Beats łączy siły z „Girls Don’t Cry” w celu stworzenia specjalnej edycji wkładek dousznych Beats Flex

Marka Apple's Beats łączy siły z Girls Don't Cry, tokijską marką założoną przez Verdy'ego z VK Design, w celu opracowania specjalnego projektu dla...

13 of The Verge’s best-loved cooking gadgets

We’ve all got to eat, and unless you’re the type of person who lives on instant meals and takeout, you probably need to...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!