Nowa misja NASA będzie badać mikroskopijny plankton i aerozole z kosmosu


Kto by pomyślał, że z kosmosu można zobaczyć plankton? NASA, oczywiście. Agencja kosmiczna pomyślnie uruchomiony nową misję o nazwie PACE – skrót od satelity Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem – która będzie badać swojego imiennika.

Będzie badać mikroskopijne rośliny i cząsteczki – rzeczy tak małe, że są niewidoczne gołym okiem – z setek mil nad Ziemią. Celem jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób takie maleńkie rzeczy mogą faktycznie wpłynąć na całą planetę.

„PACE pomoże nam jak nigdy dotąd dowiedzieć się, w jaki sposób cząsteczki w naszej atmosferze i oceanach mogą identyfikować kluczowe czynniki wpływające na globalne ocieplenie” – oznajmił w komunikacie prasowym administrator NASA Bill Nelson.

Celem jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób takie maleńkie rzeczy mogą faktycznie wpłynąć na całą planetę

Szczególnie fitoplankton odgrywa istotną rolę w oceanach świata. NASA ma nawet rozrywkę film na YouTube o tym, dlaczego są „niezwykle ważne”, w komplecie ze sztucznymi figurkami „mikroskopijnych wojowników walczących o morze”. To, co w filmie nazywa się „fitobójcami”, to w rzeczywistości mikroskopijne rośliny, które pobierają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen w procesie fotosyntezy. To właśnie zdolność pochłaniania powodującego ogrzewanie planety dwutlenku węgla czyni z nich kluczowego sojusznika w walce ze zmianami klimatycznymi.

„Obserwacje i badania naukowe prowadzone przez PACE dogłębnie poszerzą naszą wiedzę na temat roli oceanów w cyklu klimatycznym” – stwierdziła w komunikacie prasowym Karen St. Germain, dyrektor działu nauk o Ziemi w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA.

Reklama

Plankton stanowi także podstawę oceanicznych łańcuchów pokarmowych, co czyni go niezwykle ważnym dla zdrowia ekosystemów morskich i łowisk. Istnieją dziesiątki tysięcy różnych gatunków fitoplanktonu, z których każdy wchodzi w wyjątkowe interakcje ze środowiskiem: niektóre są korzystne, a inne potencjalnie szkodliwe, jak toksyczne zakwity glonów zwane czerwonymi przypływami.

Chociaż czerwony przypływ jest skrajnym przykładem, różne rodzaje fitoplanktonu mogą sprawiać, że powierzchnia morza ma różne kolory – aczkolwiek w sposób często zbyt subtelny, aby ludzkie oko mogło je wykryć.

Hiperspektralny instrument do pomiaru koloru oceanu, znajdujący się na pokładzie satelity PACE, będzie wykonywał obserwacje w zakresie widma światła ultrafioletowego, widzialnego i bliskiej podczerwieni. Umożliwi to naukowcom po raz pierwszy z kosmosu rozróżnienie gatunków fitoplanktonu na podstawie ich unikalnego koloru. Mogą wykorzystać te dane, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje organizmów żyją w morzu, i wykryć zmiany w morzu, które mogą mieć wpływ na ekosystemy i zależne od nich społeczności przybrzeżne.

Dwa inne instrumenty na pokładzie statku kosmicznego będą badać cząsteczki w atmosferze, w szczególności aerozole, które mogą wpływać na jakość powietrza. „Aerozole są naprawdę ważne dla zdrowia ludzkiego, dlatego musimy naprawdę określić ilościowo to, co się tam znajduje – na przykład jaki rodzaj aerozoli występuje i skąd pochodzą” – mówi Meng Gao, kierownik ds. badań danych polarymetrycznych i oprogramowania PACE, mówi w innym Film NASA opublikowany w grudniu.

Zabawne jest to, że dziesięciolecia pracy nad oczyszczaniem zanieczyszczeń aerozolowych okazały się mieczem obosiecznym. Cząsteczki aerozolu i trochę chmur które mogą tworzyć się wokół nich, mogą odbijać promieniowanie słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną. A więc mniej aerozoli w atmosferze może nieumyślnie przyspieszyć globalne ocieplenie. Dwa instrumenty wielkości tostera znajdujące się w PACE to polarymetry, które potrafią wykryć rodzaje aerozoli na podstawie sposobu, w jaki odbijają światło. Wiedza o tym, jakie rodzaje aerozoli występują, może pomóc naukowcom w udoskonaleniu modeli klimatycznych, dzięki czemu będą mogli sporządzać dokładniejsze prognozy na przyszłość.

Istnieje także kilka scenariuszy brzmiących jak science fiction, które tego rodzaju badania mogłyby pewnego dnia potwierdzić. Było trochę wczesne badania nad sposobami potencjalnego zwiększenia absorpcji dwutlenku węgla przez fitoplankton poprzez dostarczenie mu większej ilości składników odżywczych. Ostatnio pojawiły się także nagłówki gazet o nieuczciwych próbach jednego ze start-upów polegającego na wypuszczeniu aerozoli do atmosfery w celu powstrzymania globalnego ocieplenia.

Startup szybko się zmierzył reakcja — w tym rząd Zakaz w Meksyku swoich eksperymentów — ze względu na potencjał planetarny konsekwencje próby celowego manipulowania atmosferą ziemską. Majstrowanie w ten sposób przy oceanach i atmosferze wpada w zakres tak zwanej geoinżynierii, która wciąż spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony badaczy i obrońców środowiska, obawiających się niezamierzonych konsekwencji.

Satelita PACE wystartował ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie o godzinie 1:33 czasu wschodniego w czwartek.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sharkoon przedstawia nowy podświetlany wentylator PWM 120 mm Rebel F50 o wysokim zakresie obrotów

Sharkoon Technologies to międzynarodowy dostawca wysokiej jakości, wydajnych podzespołów i urządzeń peryferyjnych do komputerów PC, który obecnie poszerza swoją ofertę wentylatorów chłodzących do...

SolidRun przedstawia moduł komunikacyjny Ryzen V3000 CX7

SolidRun, wiodący deweloper i producent wysokowydajnych rozwiązań System on Module (SOM), komputerów jednopłytkowych (SBC) i rozwiązań brzegowych sieci, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek...

Razer demonstruje przyszłość gamingowej technologii dotykowej dzięki Sensa HD Haptics i Project Esther

Gracze uwielbiają oglądać transmisje na żywo, widzieć, jak ich ulubieni gracze wykonują niesamowite zagrania i wygrywają – ale co by było, gdybyśmy mogli...
Advertisment